Jump to content

Σημαντικο Προβλημα


Recommended Posts

Ένα είναι σίγουρο φίλε μου powerakis, οι μετρήσεις σου ΔΕΝ είναι σωστές.

Δεν είναι δυνατόν να έχεις pH 7 και kH>14, αν δεν έχεις εξωτερική παροχη CO2. Απλά δε γίνεται! Το πρόβλημα είναι πως μετράς με teststripes και είτε δίνουν λάθος μετρήσεις, είτε δε τα χρησημοποιείς σωστά. Γενικά τα teststripes είναι ανακριβή και το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μας δώσουν μια γενική εικόνα για το που περίπου βρίσκεται το ενυδρείο μας. Δε μπορούμε να βασιστούμε σε αυτά για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Γράφεις ΝΗ3/ΝΗ4=0. Δε γνωρίζω να υπάρχουν teststripes που να μετρούν αμμωνία! Εσύ πως έκανες την μέτρηση;

Γράφεις ΝΟ3=0. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο σε στρωμένο ενυδρείο χωρίς αληθινά φυτά και με τα ψάρια που έχεις. Κάτι είναι λάθος.

Το φίλτρο σου το καθαρίζεις όταν αλλάζεις νερό και πως το καθαρίζεις;

Η κοκκινίλα που αναφέρεις βρίσκεται στα βράγχια ή στο κεφάλι; Δε δίνεις αναλυτική περιγραφή της κατάσταση των ψαριών σου ώστε να σε βοηθήσει όποιος γνωρίζει. Τρώνε κανονικά; Κινούνται κανονικά; Αναπνέουν κανονικά; Ο χρωματισμός τους και τα πτερύγια τους είναι φυσιολογικά;

Εκεί που εμένα πάει ο νους μου είναι πως το φίλτρο σου είναι άστρωτο και τα ψαράκια σου τα χάνεις από υπερβολική αμμωνία (ΝΗ3). Διάβασε ένα πολύ καλό άρθρο : ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω;

Βοήθησε μας για να σε βοηθήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι δεν εχω προσθετο co2.

Δεν κανω κατι ιδιαιτερο για να αλλαξω το νερο. Με ενα σωληνα βγαζω το 1/3 βαζω και λιγο σκουπα και μετα προσθετω παλι με λαστιχο σιγα σιγα το νερο και βαζω αντιχλωριο-βακτηρια

ποτέ δεν βάζουμε νερό με το λάστιχο κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο,γιατί δεν προλαβαίνει να γίνει εναλαγή αερίων και να οξυγονωθεί το νερό.

ετοίμασε το σε ένα μικρό βαρελάκι (για ελιές) και ρίξε μέσα το αντιχλώριο μία μέρα πρίν και αν το έχεις σε χώρο εντός σπιτιού θα πάρει και την θερμοκρασία δωματίου.

γράψε μας και τις μετρήσεις του νερού της βρύσης σου. :)

Έγινε επεξεργασία - tasosgv
Link to comment
Share on other sites

Την αμμωνια την μετραω με υγρα τεστ γιατι δεν υπαρχουν στικακια με αμμωνια πανω.

ΕΠειδη και εγω παραξενευτικα απο τις μετρισεις μου το πηγα και σε πετ σοπ και μου κανανε και εκεινοι τις μετρισεις και βγικαν ιδιες.

Το φιλτρο το πλενω με νερο του ενυδρειου και μονο.

Αυτο για την προετοιμασια νερου το καταλαβαινω και 8α το κανω απο εδω και περα ομως δεν ειναι αυτο το προβλημα γιατι αμα ηταν τοσο καιρο τωρα θα μου ειχαν πεθανει τα ψαρακια. Αυτα πεθαναν ολα μαζεμενα τωρα.

Τα 2 ψαρακια που παρατηρισα τις κοκκινιλες τα εχω βγαλει και φωτο. Ποσο πιο καλα να περιγραψω το προβλημα???

Και μαλιστα στην τελευταιο φωτο γραφω και που ακριβως εντοπιζονται. Αλλα δυστηχως το εχασα και αυτο το ψαρακι χθες.

Γενικα εχω πει οτι τα ψαρακια δεν εδειχνα κανενα σημαδι η τουλαχιστον δεν το καταλαβα.

Ορεξη για κολυμπι ειχαν ολα οταν κανω πως πιανω το κουτακι με τα φυλαρακια για να τα ταισω κανουν σαν τρελα. Αναπνεουν κανονικα και μερικα πανε λιγο στην επιφανεια καμια φορα.

Αυτο που για μενα ηταν το αποκορυφωμα ηταν ο θανατος του Pleco.

Δεν ξερω τι προβλημα υπαρχει και δεν ξερω αν εχει λυθει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει ασθένεια που να κάνει κάτι τέτοιο. Επιμένω οτι ίσως κάτι υπάρχει στο νερό σου. Ίσως πάλι για κάποιο λόγο ψώφησε η βιολογία στο φίλτρο σου. Μήπως να το μπόλιαζες; Έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν έχεις να χάσεις τίποτα!

Φαντάζομαι οτι δεν είχες κάποιο σύστημα ψύξης το καλοκαίρι. Μήπως τώρα η θερμοκρασία του νερού απο αυτή του νερού της βρύσης έχει μεγάλη διαφορά και σκότωσε τα ψάρια σου;

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αλλά αν έβαζες άνθρακα στο φίλτρο σου;

Όπως και να έχει αν ψώφισαν όλα τα ψάρια σου θα έλεγα να μην βάλεις άλλα. Κάνε ένα καλό καθαρισμό στο ενυδρείο σου και μετά ξεκίνα απο την αρχή. Θές είναι ασθένεια, θές είναι κάτι χημικό... είναι ακόμα μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις τις μετρήσεις του δικτύου σου;

Στο έχω ζητήσει επανειλημμένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν συνεργάζεσαι θα κάνω τον κόπο για μια τελευταία φορά.

Ελπίζω να απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις.

1. Βάζεις νερό από θερμοσίφωνα;

2. ρίχνεις σόδα η αλάτι;

3. έκανες σκούπα βυθού;

4. καθάρισες τα φίλτρα σου;

5. χαμήλωσες την θερμοκρασία;

6. Έβαλες το κερατοφυλλο;

Ξανακάνε μια αλλαγή νερού!

Όταν κάνεις αλλαγή νερού θα πρέπει να έχεις αφήσει το νερό τουλάχιστον δυο μέρες μέσα στο βαρέλι, θα βάλεις και έναν θερμοστάτη μέσα και θα φέρνεις μερικές ώρες πριν την αλλαγή την θερμοκρασία στα ιδία με του ενυδρείου σου. Όχι από θερμοσίφωνα. Ρίχνεις και αντιχλωριο, στην περίπτωση σου ας είναι και διπλή η δόση και καλό θα ήταν να μπορούσες να αγοράσεις αντιχλωριο με αλόη βέρα και κατά των βαρέων μετάλλων τύπου Stress coat API. Να κάνεις αλλαγές ποιο συχνά ανά εβδομάδα 40 και 50 % και όχι ανά δεκαπενθήμερο. Τα ενυδρεία λίγων λίτρων μαζεύουν εύκολα μπιχλα και οι βακτηριακες λοιμώξεις καρτερούν.

Επίσης θα σου πρότεινα να εφοδιαστείς με Εκτοζον και Melafix και να αλλάξεις τροφή άμεσα.

Μια απότομη πτώση του ΡΗ μπορεί να είναι ένδειξη ότι υπάρχει πολύ διοξείδιο του άνθρακα η μεγάλη συγκέντρωση αποβλήτων σε αποσύνθεση εγκλωβισμένα στο υπόστρωμα σε αναερόβιες συνθήκες οι οποίες όταν ελευθερωθούν είναι άκρως θανατηφόρες. Γιαυτο όταν κάνεις την αλλαγή του νερού κάνε καλό σκούπισμα του βυθού και σκάλισε των καλά. Το ότι το υπόστρωμα έχει ξανά χρησιμοποιηθεί είναι πολύ ανησυχητικό διότι υπάρχουν ακαθαρσίες από το προηγούμενο ενυδρείο σε αποσύνθεση και είναι άκρος θανάσιμες. Το καλύτερο θα ήταν να το βγάλεις να το πλύνεις και να το αποστειρώσεις εάν δεν θέλεις να αγοράσεις καινούργιο γιατί αλλιώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το φαινόμενο να ξαναπαρουσιαστεί.

Αυτά στα τυφλά μέχρι νεοτέρας των μετρήσεων του νερού του δικτύου σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι δεν συνεργαζομαι απλα μετρισεις δεν μπορω να κανω τωρα γιατι τα δανεισα σε ενα φιλο μου και δεν τα εχω παρει ακομα. Αυριο θα παρω βαρελι για προετοιμασια νερου.

Ελπίζω να απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις.

1. Βάζεις νερό από θερμοσίφωνα; OXI

2. ρίχνεις σόδα η αλάτι; OXI

3. έκανες σκούπα βυθού; NAΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΓΗ

4. καθάρισες τα φίλτρα σου; ΝΑΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (Εχω βγαλει τον ανθρακα να τον βαλω?)

5. χαμήλωσες την θερμοκρασία; ΝΑΙ ΣΤΟΥΣ 26

6. Έβαλες το κερατοφυλλο; ΟΧΙ

Επίσης θα σου πρότεινα να εφοδιαστείς με Εκτοζον και Melafix και να αλλάξεις τροφή άμεσα.

Τι ειναι αυτα? Τι τροφη να παρω?

Μια απότομη πτώση του ΡΗ μπορεί να είναι ένδειξη ότι υπάρχει πολύ διοξείδιο του άνθρακα η μεγάλη συγκέντρωση αποβλήτων σε αποσύνθεση

Δεν ειχα πτωση PH

Το ότι το υπόστρωμα έχει ξανά χρησιμοποιηθεί είναι πολύ ανησυχητικό διότι υπάρχουν ακαθαρσίες

Το ειχα πλυνει πολυ καλα πριν το χρησιμοποιησω.

Rik Και ολους σας σας ευχαριστω για ολα! Ειλικρινα!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν ξέρω αν τα δάνεισες η αν πας σε πετ σοπ για να κάνεις μετρήσεις πάντως εάν θέλεις να έχεις μια εικόνα της χημείας του ενυδρείου σου, θα πρέπει να πάρεις, ειδικά τώρα που δεν ξέρουμε το τη και πως του νερού σου έστω και σε στικ προσωρινά για να έχουμε μια εικόνα σύγκρισης. Αν όντως έχεις τόσο CO2 αναπόφευκτα έχεις πτώση του ΡΗ σου όποτε μην ορκίζεσαι κιόλας, γιαυτο θέλω και μετρήσεις δικτύου. Αν, και πάλι, το νερό πριν από μια εβδομάδα του δικτύου σου με το αυριανό μπορεί και να μην έχει καμία ομοιότητα μια που και το δίκτυο παίζει αρκετά πολλές φόρες από μέρα σε μέρα αλλά θα είναι μια καλή αρχή για να ξέρουμε που πατάμε. Εφόσον κάνεις αυτές τις μετρήσεις μετά θα πρέπει να συνεχίσεις και τις επόμενες μέρες για να παρακολουθείς την κατάσταση μέχρι να βεβαιωθείς πως όλα ομαλοποιηθήκαν. Όσο αφορά το αντιχλωριο είναι σημαντικό να είναι καλής ποιότητας ειδικά εφόσον βάζεις κατευθείαν από το δίκτυο νερό και τον άνθρακα εγώ θα σου έλεγα να τον βάλεις για1 με 2 μέρες μια που δεν γνωρίζω εάν το αντιχλωριο που χρησιμοποιείς δεσμεύει βαρέα μέταλλα και τοξικές ουσίες αλλά μετά πέτα των στα σκουπίδια.

Την άμμο την έπλυνες και την αποστείρωσες;

Τροφή δοκίμασε τετραμιν η όποια θες αλλά άλλαξε την βιπαν προληπτικά, αυτή την περίοδο ταΐσε λίγο.

Το εκτοζον είναι ένα είδος αλατιού που δεν έχει παρενέργειες στην βιολογία σου ενώ το μελαφιξ είναι από φυσικό εκχύλισμα τσαγιού και τα χρησιμοποιούμε πολλές φορές και προληπτικά κάθε τόσο όταν κάτι δεν μας γεμίζει το μάτι.

Εάν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ξερω αν ειναι επαρκη η οξυγονωση στο ενυδρειο μου?

Οξυγόνο:

Για να επιταχύνουμε την ανάπτυξη των βακτηρίων και για να λειτουργήσουν τα βακτήρια χρειάζονται τουλάχιστο 2 με ιδανικα 6 mg O2/l.

H ποσότητα του διαλυμένου οξυγόνου επηρεάζεται από φυσικές, χημικές και βιολογικές διαδικασίες. Παράγοντες που συντελούν στην αύξηση της συγκέντρωσής του είναι η διάχυση από την επιφάνεια του νερού, η φωτοσύνθεση και κυρίως η δράση του αέρα και των ρευμάτων που μέσω της ανάδευσης των επιφανειακών στρωμάτων του νερού δημιουργούν κορεσμό του ύδατος με οξυγόνο. Mείωση της συγκέντρωσης του οξυγόνου επέρχεται λόγω της αναπνοής των οργανισμών και λόγω της οξείδωσης οργανικών ουσιών είτε με απλές χημικές αντιδράσεις είτε με βακτηριακή δραστηριότητα. Ακόμη η μεγάλη θερμοκρασία και η αυξημένη αλατότητα οδηγούν σε μείωση της διαλυτότητας του οξυγόνου.

H μεγάλη πλειονότητα των ζωντανών οργανισμών έχει ανάγκη οξυγόνου για την επιτέλεση των βιολογικών λειτουργιών. Όμως, η ποσότητα του οξυγόνου που τους είναι απαραίτητο διαφέρει από είδος σε είδος, όπως επίσης και από τους περιβαλλοντικούς παράγοντες όπως η θερμοκρασία, η αλατότητα και η παρουσία διαφόρων ειδών ρύπων. Eτσι, οι αυξομειώσεις της συγκέντρωσης του οξυγόνου στο νερό έχουν διαφορετικές επιπτώσεις σε διάφορα είδη οργανισμών. Για παράδειγμα, τα ζώα είναι πιο ευαίσθητα από τα φυτά σε έλλειψη οξυγόνου, ενώ υπάρχουν και οργανισμοί που έχουν αναπτύξει την ικανότητα να χρησιμοποιούν εναλλακτικά το γλυκογόνο ως πηγή οξυγόνου για μικρά χρονικά διαστήματα.

Kαι άλλοι οργανισμοί είναι ικανοί να χρησιμοποιούν το θείο από το υδρόθειο το οποίο συμβαίνει όταν όλο το οξυγόνο καταναλώνεται από τα βακτήρια. Aνοξικές ή υποξικές περιοχές είναι ένα πρόβλημα σε μια αυξανόμενη ανάγκη οξυγόνου στο βυθό που τελικά καταλήγει σε μια μαζική θνησιμότητα μεγάλης διάστασης. Επίσης η εισροή υψηλού οργανικού φορτίου μπορεί να παρατηρηθεί περιορισμένη ανοξία στο βυθό ο οποίος στερείται μακροπανιδικών οργανισμών.

http://www.sera.de/index.php?id=588&L=14

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/04914_ser...2006-10_INT.pdf

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε και το θέμα υδρόθειου, δεν είναι πολύ δύσκολο να σχηματιστεί σε αυτή την περίπτωση που έχει χαλίκι και όχι άμμο ή αμμοχάλικο;

Εγώ στέκομαι στο ότι οι μετρήσεις θα είναι σωστές αφού μετρήθηκαν και με υγρά τεστ από πετ σοπ. Επομένως όντως έχεις πολύ CO2. Εκτός από τις αλλαγές νερού, αεραντλία και ανατάραξη επιφάνειας υπόθηκε να μπουν και κάποια αληθινά φυτά. Θα βοηθήσουν πολύ και αυτά στην απορρόφηση του CO2. Πήγαινε να πάρεις καμιά ανούμπια ή γενικά νομίζω πλατήφυλλα φυτά.

Επίσης όταν λες ότι έβαζες νερό με λάστιχο καταλαβαίνεις ότι έτρωγαν όλο το χλώριο με κάθε αλλαγή. Και όσο πιο συχνές αλλαγές με αυτό τον τρόπο τόσο χλώριο έτρωγαν.

Κάνε συνεχείς μετρήσεις ph γιατί όπως και αυτό προαναφέρθηκε με τόσο CO2 μπορεί να πέσει. Αυτό που το κρατάει να μην πέσει είναι το ΚΗ σου. Αλλιώς θα είχε πάει πολύ χαμηλά.

Πλέον τι ψάρια υπάρχουν μέσα;

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Πλεον υπαρχουν. 1γκαπυ 2 μολλυ 2 ξιφοφοροι και 1κλοουν.

Με το χαλικι που εχω και χωρις καποιο υποστρομα μπορω να βαλω φυτα;

Παντως τα ψαρακια φαινονται καλα και εχουν περασει 4 μερες χωρις καποιο θανατο

Link to comment
Share on other sites

Πλεον υπαρχουν. 1γκαπυ 2 μολλυ 2 ξιφοφοροι και 1κλοουν.

Με το χαλικι που εχω και χωρις καποιο υποστρομα μπορω να βαλω φυτα;

Παντως τα ψαρακια φαινονται καλα και εχουν περασει 4 μερες χωρις καποιο θανατο

Φυτά μπορείς να βάλεις. Αναλόγως τα φυρά δηλαδή. Η ανούμπια από λίπασμα βυθού δεν θα χρειαστεί τίποτα, έτσι κι αλλιώς δεν κάνει να την φυτέψεις στο χώμα απλά την δένεις κάπου γιατί αλλιώς θα σαπίσει. Μπορείς να βάλεις μόνο υγρό λίπασμα. Αλλά στην παρούσα φάση μην βάλεις. Άσε τα φυτά να τραβήξουν το co2 και βάζεις λίπασμα σε καμιά εβδομάδα.

Το κακό είναι ότι και τα άλλα μέχρι να πεθάνουν καλά έδειχναν. :) Μόλις μπορέσεις ξανά κάνε μετρήσεις νερού να δούμε που βαδίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή ακριβώς οι μετρήσεις δεν έγιναν από εσένα αλλά από ξένο άνθρωπο έχω τις αμφιβολίες μου ως προς τις μετρήσεις.

Το υπόστρωμα είναι ένα θέμα με ένα μεγάλο ερωτηματικό αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις σίγουρα είναι ποιο τακτικές και σωστές αλλαγές νερού.

Βλέπεις το καλοκαίρι μπορεί να μην είχες πρόβλημα αλλά τώρα πέρα του χλωρίου ένας άλλος βασικός παράγοντας είναι και η θερμοκρασία. Όταν έχεις 28 βαθμούς στο ενυδρείο και ξαφνικά βάζεις νερό από το δίκτυο 18 βαθμών είναι μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας. Επίσης σου πρότεινα κερατοφυλλο γιατί αρκεί να το πετάξεις μέσα χύμα η να το φυτέψεις απλά για να κάνεις δουλειά σου, δεν χρειάζεται κάποιας ιδιαίτερης φροντίδας και είναι γρήγορης ανάπτυξης πράγμα το οποίο σημαίνει πως ρουφά σαν τρελό Νο2 και co2 σε σχέση με την ανουμπια που είναι ποιο αργής ανάπτυξης και ποιο ευαίσθητο φυτό.

Όποτε σωστή προετοιμασία του νερού σε βαρέλι με αντιχλωριο και σωστή θερμοκρασία και μικρή ποσότητα τροφής και ποιο τακτικές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά σε μια κουβέντα που είχα με ένα μέλος από εδώ μέσα που είναι γεωπόνος μου είπε ότι το κερατόφυλλο έχει μεγάλη ανάπτυξη από ΝΟ3 ενώ από CO2 δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις. Γι' αυτό πρότεινα την anubia που ούτε αυτή θέλει φύτεμα.

Το θέμα είναι πάντως ότι πρέπει να μπουν φυτά... και ήδη έχει αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά σε μια κουβέντα που είχα με ένα μέλος από εδώ μέσα που είναι γεωπόνος μου είπε ότι το κερατόφυλλο έχει μεγάλη ανάπτυξη από ΝΟ3 ενώ από CO2 δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις. Γι' αυτό πρότεινα την anubia που ούτε αυτή θέλει φύτεμα.

Το θέμα είναι πάντως ότι πρέπει να μπουν φυτά... και ήδη έχει αργήσει.

Πίστεψε με έχω κρερατοφυλλο και ρουφαει από όλα κάργα!

Σημαντικό είναι ο φωτισμός βέβαια γιατί αλλιώς μειώνετε και ο χρόνος ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις εγιναν και απο μενα και απο αλλον. Δεν εγιναν μονο απο αλλον. Και βγηκαν ακριβως ιδιες.

Σε αυτο για την προετοιμασια εχετε δικιο ηταν τρομερο λαθος απο μερους μου. Αυριο θα εχετε μετρισεις δικτυου και ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω οι μετρήσεις σου έχουν φυσιολογικά επίπεδα τώρα και τα το CO2 είναι σε χαμηλά προς κανονικά επίπεδα. Συνέχισε με τις τακτικές αλλαγές νερού και μέτρα ξανά πριν κάνεις την προγραμματισμένη αλλαγή και πες μας τις μετρήσεις.

Το ότι η GH είναι κάπως ποιο ανεβασμένη από ότι στο δίκτυο σου αυτό μπορεί να έχει εξελιχτεί και λόγο του καλοκαιριού με την εξάτμιση του νερού μένουν μέσα τα άλατα, εκτός εάν τον τελευταίο μήνα έχεις βάλει κάποιο διακοσμητικό, κοχύλι, κοράλλι, πέτρα που σου ανεβάζει σταδιακά την σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εβαλα καποιο διακοσμητικο τον τελευταιο καιρο. Τωρα πια εχω χασει τον λογαριασμο των αλλαγων. Πηρα βαρελι προετοιμασιας νερου και εναν εξτρα 150αρι θερμοστατη και βλεπουμε. Να κανω αυριο μια ακομα αλλαγη το 1/3 και μετα απο μια βδομαδα να κανω το 1/2;

Η θερμοκρασια ειναι τωρα 26 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή για να δοκιμάσεις και την σωστή προετοιμασία! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ερωτηση!! (πως το επαθα. χαχα)

Σε ενυδρειο 90λτ βαζουμε φιλτρο με παροχη 400λ/ω. Ποσα ψαρακια μπορει να φιλοξενισει?

Μηπως επαθα απο αυτο την ζημια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω και πολύ καλά την ερώτηση σου αλλά να ξέρεις πως σαν αντλία χρησιμοποιούμε 3 με 4 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, δηλαδή, εάν το ενυδρείο είναι 100 λίτρα τότε μια αντλία 400 λίτρα ανά ώρα είναι καλά.

Όσο αφορά την ιχθυο φόρτωση υπολόγισε χοντρικά 1 εκατ.ψαριού ανά λίτρο νερού. Ένα ενυδρείο 100 λίτρων προσφέρει λοιπόν αρκετό χώρο για περίπου 20 ψάρια με μήκος 5 cm to καθένα, αυτός ο κανόνας ισχύει για τα μικρά ψάρια και υπολογίζοντας το τελικό μέγεθος των ψαριών. Πάνω από 10 με 15 εκατοστά ψάρια καλό είναι να ψάχνεις στο προφίλ των ψαριών γιατί οι απαιτήσεις παίζουν ανάλογα το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...