Jump to content

Επιλογές Σε 120 Λίτρα;


gogosk

Recommended Posts

Χαιρετώ το όμορφο forum.

Με λένε Γιώργο (και είμαι καλά). Μέλος από παλιά, αλλά για διάφορους λόγους "ενεργό" τις τελευταίες μέρες.

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 120 λίτρων (διαστάσεις 1,00 Χ 30 πλάτος Χ 40 ύψος). Δεν ξέρω τη σύνθεση να κάνω και εξηγούμαι.

Εμπειρία με φυτά δεν έχω. Σχεδόν καθόλου. Δεν θέλω να μπλέξω με λιπάσματα, CO2 κ.λπ. Δεν θέλω να κάνω ένα ενυδρείο "καταπράσινη ζούγκλα". Όχι ότι δεν μου αρέσουν, το αντίθετο μάλιστα. Γι' αυτό σκέφτομαι να βάλω πολύ λίγα και εύκολα στη διατήρησή τους σε συνδυασμό με 1-2 ρίζες. Για υπόστρωμα λέω να βάλω ψιλόκοκο χαλίκι.

Από ψάρια τι να βάλω; Θέλω να υπάρχει κίνηση στο ενυδρείο. Εννοείται και χρώμα. Ο αριθμός των ψαριών; Πόσα είδη;

Από εξοπλισμό στην κατοχή μου έχω ένα fluval 305, ένα Eheim 2217, θερμοστάτης 150w και 300w, αυτόματη αναπλήρωση νερού, αντίστρωφη όσμωση (ας είναι καλά το θαλασσινό).

Γενικός με το γλυκό δεν τα πήγαινα καλά. Μπήκα κατευθείαν στο θαλασσινό...

Περιμένω προτάσεις, συμβουλές, παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο.

Αφού μιλάς για φυτά, ξεχνάς τις Αφρικανικές κιχλίδες οπότε γενικά οι επιλογές σου είναι:

ζωοτόκα (Guppies, mollies),

κιχλίδες Ν. Αμερικής, αγγελόψαρα μάλον όχι λόγω μικρού ύψους

ή κάποιου είδους κοινωνικό με tetras, barbs κλπ.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο, αν και το θέμα όμως είναι : τι αρέσει σε εσένα και όχι τι θα προτείνουμε εμείς με τα δικά μας γούστα και προτιμήσεις.

Καλή συνέχεια.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιώργο.

Αφού μιλάς για φυτά, ξεχνάς τις Αφρικανικές κιχλίδες οπότε γενικά οι επιλογές σου είναι:

ζωοτόκα (Guppies, mollies),

κιχλίδες Ν. Αμερικής, αγγελόψαρα μάλον όχι λόγω μικρού ύψους

ή κάποιου είδους κοινωνικό με tetras, barbs κλπ.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο, αν και το θέμα όμως είναι : τι αρέσει σε εσένα και όχι τι θα προτείνουμε εμείς με τα δικά μας γούστα και προτιμήσεις.

Καλή συνέχεια.

Κ

Ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για αυτα τα κοπαδοψαρα.

Τις κιχλιδες αφρικης γιατι να τις ξεχασει;

Δες εδω ενα παραδειγμα πολυ πετυχημενο!!!

Και επισης ας ριξει ο φιλος μια ματια εδω

smile.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έπεσε πολύ διάβασμα αυτές τις μέρες. :bigemo_harabe_net-98:

Είδα διάφορα ενυδρεία, διάβασα αρκετά topic και καταλήγω πως το ενυδρείο μου είναι μικρό.

Αφήνω στην άκρη τα σκαλάρια που είχα στην άκρη του μυαλού μου.

Για την ψαροσύνθεση είμαι μεταξύ των:

Α) 7-8 melanotaenia praecox και 5-6 corydoras aeneus. Στράτο αν διάβασα καλά έχεις και εσύ μελανοταινίες. Σωστά;

Β) 10 ροσόστομοι, 2 ramirezi και 5-6 corydoras sterbai (λόγω θερμοκρασιών).

Γ) 10 cardinals tetra, 5-6 corydoras aeneus.

Σε όλες τις επιλογές δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω και κανένα ζευγάρι ancistrus.

Ερωτήσεις:

1) Γενικώς είναι μεγάλος ο αριθμός των ψαριών για τα λίτρα μου; Οι διαστάσεις υπενθυμίζω είναι 1μ. μήκος 30εκ. πλάτος και 40εκ. ύψος.

2) Τα παραπάνω ψάρια δεν χρειάζεται να είναι σε ένα ενυδρείο φουλ φυτεμένο. Σωστά;

Έγινε επεξεργασία - gogosk
Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση ενός ζευγαριού convicts την έχεις σκεφτεί; Θα δεις συμπεριφορές από δυνατούς γονείς, γέννες, κίνηση και πολύ τσαμπουκά και μπαίνουν άνετα στα λίτρα σου. Εκτός και αν θες πολύ κόσμο (εκεί άλλο θέμα). ή ένα ζευγάρι firemouths...

Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση ενός ζευγαριού convicts την έχεις σκεφτεί; Θα δεις συμπεριφορές από δυνατούς γονείς, γέννες, κίνηση και πολύ τσαμπουκά και μπαίνουν άνετα στα λίτρα σου. Εκτός και αν θες πολύ κόσμο (εκεί άλλο θέμα). ή ένα ζευγάρι firemouths...

Στα 120;

Πιστευω και γι'αυτα ειναι λιγα.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν θες πολύ κόσμο (εκεί άλλο θέμα)

Θέλω κόσμο. Όσο αυτό είναι εφικτό βέβαια λόγω λίτρων.

Παιδιά κάτι άλλο. Τώρα έχω στην άκρη ένα φωτιστικό SolarMax X-slim Series 4Χ39W Τ5. Τι λάμπες να χρησιμοποιήσω λαμβάνοντας υπόψη τους κατοίκους που ανέφερα παραπάνω και το γεγονός ότι από φυτά θα μπουν λίγα και εύκολα στη διατήρησή τους.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θα βαλεις δυσκολα φυτα εγω πιστευω με λαμπα 39w λευκου χρωματος θα εισαι οκ.

Τωρα για ψαρια αφου λες οτι θες κινηση και χρωμα και ποσοτητα μαλλον για ζωοτοκα πας. Guppy, molly, platy, ξιφοφορους, Μεσα στην κινηση θα ειναι το ενυδρειο αλλα πρσοχη μη το παρακνεις κιολας. Και φυσικα θα ετοιμασεις κι ενα ενυδρειο γεννηστρα γιατι θα την χρειαστεις σιγουρα.

Και αν σκεφτεις να βαλεις κι ενα κοπαδακι, τα zebra danio ειναι αεικινητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...