Jump to content

Controller Για Ati Powermodule 6X54


sfedonas

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους, αγόρασα το φωτιστικό του τίτλου και σκέφτομαι να του βάλω εναν controller, να εξομοιωνει sunset-sunrise. έχει κάπιος καμια οικονομική πρόταση? κατι που βρήκα είναι της aquamedic με το πλήρες set στα 350 περιπου

Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχεις κάτι τέτοιο δεν αρκεί μόνο ένας κοντρόλερ αλλά αλλαγή και τα ballast.

Μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα που εμπορεύεται το συγκεκριμένο φωτιστικό να πάρεις ιδέες και τιμές, ή να καταφύγεις στο σύστημα της Aqualight στα 50 ευρώ ο κοντόλερ και άλλα τόσα το ballast.

Σ αυτή τη περίπτωση όμως θα έχεις τις 2 λάμπες με προσομοίωση και τις άλλες 4 με χρονοδιακόπτη.

Αν δεν θες να ξοδέψεις πολλά είναι μια καλή και φτηνή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν αυτά που έχει είναι συμβατά με τον controller της Aqualihgt που θέλει ένα συγκεκριμένο τύπο για να δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το φωτιστικό. Έχω το ίδιο ακριβώς και το οδηγώ με το GHL profilux plus II. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι το ρελέ της GHL EVG-AP-2F (PL-0058) και το profilux.

Το GHL απλά δε παίζεται! Ψάξε στο forum και θα βρείς αρκετά νήματα για GHL profilux.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εψαξα αγοραστικα σε σχέση με το GHL profilux plus II έχω την εξής απορεία. πωλείται σκέτο στα 250 και σαν set με μια μπαλαντέζα ηλεκτρόδια στα 450. μου προτίνεις δηλαδη το απλό και +την αγορα του EVG-AP-2F (PL-0058)? χρειάζομαι φαντάζομαι και απο ένα ρελε για το κάθε κανάλi?

και κάτι τελευταίο, πρέπει να χειρουργιθεί το φωτιστκό για να δουλέψει το παραπάνω σύστημα?

Έγινε επεξεργασία - sfedonas
Link to comment
Share on other sites

To

EVG-AP-2F (PL-0058) είναι διπλό ρελέ (για 2 ballasts), ενώ το EVG-AP-1F (PL-0056) είναι μονό (για ένα ballast).

Εσύ χρειάζεσαι το διπλό, γιατί το φωτιστικό έχει 2 ballasts. Το ένα ballast οδηγεί τις δυο λάμπες (τη 2η και τη 5η) και το άλλο οδηγεί τις υπόλοιπες (1η, 3η, 4η και 6η). Το κάθε ballast χρειάζεται ένα κανάλι στο profilux, το οποίο έρχεται από τη μάνα του με 4 κανάλια. Αν το φωτιστικό σου είναι dimmable (έχει δηλαδή dimm ballasts και όχι τα απλά ηλεκτρονικά ballasts) τότε χρειάζεσαι μόνο το profilux και το διπλό ρελέ. Αν δεν είναι dimmable, τότε ισχύει αυτό που σου έγραψε ο φίλος Aiolos. Δηλαδή χρειάζεται να αλλάξεις τα απλά ballasts με dimm ballasts, το οποίο δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα με το συγκεκριμένο φωτιστικό, αφού πρέπει να γίνει ή από το εργοστάσιο (καθώς μέσα στο φωτιστικό είναι όλα πολύ συμπαγή και δύσκολα μπορεί να βάλει χέρι κανείς) ή θα έχεις τα dimm ballasts εξωτερικά με κάποια πατέντα. Ελπίζω να προνόησες και να αγόρασες το dimm φωτιστικό...

Αν έχεις άλλες απορίες μπορείς να μου στείλεις ΠΜ.

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να κανω και εγω μια ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα. Το profilux βγαζει και αναλογικες εξοδους 1-10V?

Το ballast(driver) μου που οδηγει τις led ταινιες δεχεται 1-10v αναλογικο dimming.

Μπορω να παρω κατευθειαν απο το RJ11 τα καλωδιακια και να τα συνδεσω στο ballast?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα, το profilux το πήρα και είναι πραγματικα το απόλυτο value for money για το θαλλασινο ενυδρειο. βέβαια με έβαλε αμεσως στο τρυπάκι και έκανα εντώς 5 ημερών παραγγελία περιφερειακα του με αποτελεσμα να ξεπεράσω κατα πολύ τα 260 αρχική τιμή.

Virus, ναι το profiluxplusII που πήρα δίνει dimming 1-10v. τώρα πως γίνεται με τα led φωτιστικα δεν ξέρω. αυτο που έκανα εγώ είναι μια παρεμβολή στο κουτί του φωτιστικου ώστε να βγάλει ενα RJ11 και να συνδεθεί με τον profi. αν το φωτιστικό σου έχει απευθείας τετια έξοδο ίσος και να σινδέεται κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...