Jump to content

Κολλημα Σαρκοφυτου


jimmis1974

Recommended Posts

Γεια σας , ειχα ενα σαρκοφυτο το οποιο λογω καθαρισμου του βραχου το εκοψα στον κορμο και θελω να το κολλήσω σε αλλον βραχο .

Το προβλημα μου ειναι οτι στον βραχο που το πιανω με λαστιχακι στον κορμο σε κεινο το σημειο και κατω το κορμος σαπιζει με αποτελεσμα να αποκοβεται το σαρκοφυτο και μετα να το ψαχνω στο ενυδρειο .

Δοκιμασα και με epoxy να του καλυξω τον κορμο αλλα παλι τα ιδια ...

Γιατι σιγα σιγα εχω χασει σχεδον ολον το κορμο ετσι ,, πως μπορω να το κολλησω ????

Δειτε φωτο ...

post-6379-0-83452100-1424426785_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια πλαστική οδοντογλυφίδα (ή κάτι ανάλογο) καρφώνοντας την μια άκρη στη βάση του σαρκόφυτου και την άλλη σε μια τρυπούλα στο βράχο. Μετά μπορείς να βάλεις και λίγη εποξική για να σιγουρέψεις πως δε θα βγει η οδοντογλυφίδα από το βράχο. Προσοχή όμως: για να αποφύγεις μολύνσεις και νεκρώσεις στο σημείο που έχεις κόψει τον κορμό, βάλε το σαρκόφυτο σε μέρος με πολύ καλή κυκλοφορία!!!! (εννοείται αφού κολλήσει καλά!)

Link to comment
Share on other sites

θα το προσπαθησω και με την οδοντογλυφιδα αν και ετσι που πηγε η δουλεια δεν μου εχει μεινει τωρα σχεδον καθολου κορμος...

μπορω να το σκεπασω στο βραχακι με τουλι και να το αφησω να κολησει η θα το στρεσαρω γιατι ετσι δεν θα μπορει να ανοιξει ?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καλα ??? δεν μπορω να κανω κατι αλλο , δεν εχω και κορμο σχεδον καθολου ....

ευχομαι να μην το κοψει και ανμεσα στην οδοντογλιφιδα !!

post-6379-0-63748400-1424458173_thumb.jpg

post-6379-0-57444500-1424458176_thumb.jpg

post-6379-0-55204700-1424458179_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται ότι έχει στερεωθεί! Μην του βάζεις βέλο! Βάλτο σε καλή κυκλοφορία και κάνε το σταυρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Και υπομονη θελει τουλαχιστον 15 μερες για να ανοιξει μη σε ανησυχησει αυτο,καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Ok Ok Οk !! αλλα το καλη κυκλοφορια γιατι ??? μηπως η πολυ κυκλοφορια στο σημειο του το αποκολλησει χειροτερα ??

το μονο που πιστευω αν κολησει ειναι σιγουρα οτι τον κορμο θα τον μεγαλωσει ..

Link to comment
Share on other sites

Καλή κυκλοφορία ώστε να μην μολυνθεί από βακτήρια και να μη νεκρώσει στο σημείο που το έχεις κόψει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά γεια σας έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Πόσες μέρες χρειάζεται περίπου να κολλήσει ?

Το έβαλα με την οδοντογλυφίδα και την απέβαλε. Δοκιμάζω πάλι με οδοντογλυφίδα και το παρακολουθώ. Μήπως πρέπει να μπει και καμιά κόλα?

Πάντως σε φραγκ ξένιας που την έβαλα με οδοντογλυφίδα δεν είχα πρόβλημα. Σε 4 μέρες είχε κολλήσει. Το σαρκόφυτο το παλεύω μια βδομάδα και τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...