Jump to content

Φακές Και Σπανάκι ...


Recommended Posts

Στο νοσοκομείο αυτές τις ημέρες νοσηλεύεται ένας πορτογάλος ... Προχθές λοιπόν τυχαία του ανέφερα ότι ασχολούμαι με τα ενυδρεία και πιάσαμε την κουβέντα μιας κι ασχολείται κι αυτός. Αυτός λοιπόν όπως μου είπε όταν ήταν στην Πορτογαλία ήταν τόσο τρομερός χομπίστας που είχε σπίτι του 40 ενυδρεία και πουλούσε ψάρια σε όλα τα πετ σοπ...ο πατέρας του λέει είχε τρελαθεί. Μου είπε λοιπόν ότι μία από τις καλύτερες τροφές που μπορώ να δώσω στα ψάρια είναι βρασμένο σπανάκι και βρασμένες φακές ... Τρελαίνονται λέει.Έχετε ιδέα εάν ισχύει κάτι τέτοιο;

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Μονιμα σαρακοστη ειχανε τα ψαρακια του;

Χαχαχα...σορυ για το σπαμ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αλλα τα ψάρια μας θέλουν ποικιλία τροφών.

Πλούσια σε φυτικές ίνες και πλούσια σε βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

Ζεματισμένο ή βρασμένο σπανάκι δίνουμε στα χρυσόψαρα, καθώς και αρακά, μαρούλι, μπανάνα, φράουλα, αγγούρι, καθότι είναι παμφάγα. Τώρα για τις φακές δεν ξέρω, αλλά ωραία ιδέα ακούγεται! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο αυτές τις ημέρες νοσηλεύεται ένας πορτογάλος ... Προχθές λοιπόν τυχαία του ανέφερα ότι ασχολούμαι με τα ενυδρεία και πιάσαμε την κουβέντα μιας κι ασχολείται κι αυτός. Αυτός λοιπόν όπως μου είπε όταν ήταν στην Πορτογαλία ήταν τόσο τρομερός χομπίστας που είχε σπίτι του 40 ενυδρεία και πουλούσε ψάρια σε όλα τα πετ σοπ...ο πατέρας του λέει είχε τρελαθεί. Μου είπε λοιπόν ότι μία από τις καλύτερες τροφές που μπορώ να δώσω στα ψάρια είναι βρασμένο σπανάκι και βρασμένες φακές ... Τρελαίνονται λέει.Έχετε ιδέα εάν ισχύει κάτι τέτοιο;

Για σπανακι ξερω, για φακες δεν ξερω. Αν ομως τα ψαρια ειναι σαρκοφαγα και δινεις μονο λαχανικα θα εχεις προβλημα! Οποτε καταλαβαινεις οτι ισως και να ισχυει αλλα υπο συνθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...