Jump to content

Διοξείδιο Και Εύκολα Φυτά


Recommended Posts

Καλησπέρα! Μετά από το κατατοπιστικότατο θέμα για το διοξείδιο που ανοίχτηκε ήθελα να ρωτήσω αν ακόμα και τα εύκολα φυτά όπως αναφέρουμε στο φορουμ στο Προφίλ Φυτών, χρειάζονται πρόσθετο διοξείδιο. Από τα προφίλ, τα εύκολα φυτά που έχουν απαίτηση μέτριο (κυρίως) και πολύ διοξείδιο είναι τα:

  • Bacopa Monieri
  • Cabomba Caroliniana
  • Cryptocoryne wendtii 'brown'
  • Fontinalis Antipyretica Wilow
  • Ludwigia Repens ''rubin''
  • Ludwigia sp

Αν υποθέσουμε ότι αυτά τα φυτά θέλουν μια βοήθεια (το excel φτάνει?), τα άλλα μπορούν να διατηρηθούν χωρίς διοξείδιο? Γιατί ποτέ δεν είχα διοξείδιο και είχα αρκετα εύκολα φυτά και παλαιότερα και τώρα και τα βλέπω πολύ καλα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φυτα θελουν co2,αλλα λιγο αλλα πιο πολυ.

Αυτα που εγραψες,δεν θελουν πολυ co2.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θελουν και καθολου.Χωρις co2,δεν υπαρχει και φωτοσυνθεση.

Το εξελ δεν ειναι co2,ειναι οργανικος ανθρακας,υποκαταστατο του co2 και δεν εχει σχεδον καμια σχεση με το αεριο co2.

Με το εξελ δεν θα δεις αναπτυξη,απλα θα σου συντηρει τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι θέλουν όλα τα φυτά CO2 όπως και όλα τα ψάρια θέλουν οξυγόνο και νερό και άλλα θέλουν μεγάλη ροή, άλλα πολύ καλή οξυγόνωση κτλ κτλ... ρωτάω γιατί δεν φτάνει το διοξείδιο που έχει ούτως ή άλλως το νερό από την ατμόσφαιρα (πολύ πολύ λιγότερο βέβαια απ' ότι σε αυτή) και χρειάζεται να έχουμε ΟΛΟΙ στα ενυδρεία μας παροχή διοξειδίου? Όλα τα φυτά που είχα ή έχω τα πήγαιναν καλά χωρίς παροχή διοξειδίου (δεν ξέρω αν απλά επιβιώνουν αλλά το ότι είναι όπως τα πήρα και αναπτύσσονται πετάγοντας ρίζες... καλά μου φαίνοναι). Αν είναι για το λόγο ότι είναι όντως καλύτερα να έχουμε παροχή διοξειδίου τότε όντως καλύτερα είναι να έχουμε ΟΛΟΙ και το τελευταίο σύστημα που παρουσιάσατε, όντως είναι καλύτερα να έχουμε 4 γκάπι σε 300 λίτρα αντί για 80 και πάει λέγοντας... Αυτό που ρωτάω είναι: Γιατί θεωρείτε (ή μπορεί και όχι) ότι ό,τι φυτό και να βάλεις από τη στιγμή που θα το βάλεις θέλεις παροχή διοξείδιου? Και το ρωτάω γιατί προτείνετε σε χομπίστες που έχουν για παράδειγμα baccopa caroliana να βάλουν παροχή διοξειδιου

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι θέλουν όλα τα φυτά CO2 όπως και όλα τα ψάρια θέλουν οξυγόνο και νερό και άλλα θέλουν μεγάλη ροή, άλλα πολύ καλή οξυγόνωση κτλ κτλ... ρωτάω γιατί δεν φτάνει το διοξείδιο που έχει ούτως ή άλλως το νερό από την ατμόσφαιρα (πολύ πολύ λιγότερο βέβαια απ' ότι σε αυτή) και χρειάζεται να έχουμε ΟΛΟΙ στα ενυδρεία μας παροχή διοξειδίου? Όλα τα φυτά που είχα ή έχω τα πήγαιναν καλά χωρίς παροχή διοξειδίου (δεν ξέρω αν απλά επιβιώνουν αλλά το ότι είναι όπως τα πήρα και αναπτύσσονται πετάγοντας ρίζες... καλά μου φαίνοναι). Αν είναι για το λόγο ότι είναι όντως καλύτερα να έχουμε παροχή διοξειδίου τότε όντως καλύτερα είναι να έχουμε ΟΛΟΙ και το τελευταίο σύστημα που παρουσιάσατε, όντως είναι καλύτερα να έχουμε 4 γκάπι σε 300 λίτρα αντί για 80 και πάει λέγοντας... Αυτό που ρωτάω είναι: Γιατί θεωρείτε (ή μπορεί και όχι) ότι ό,τι φυτό και να βάλεις από τη στιγμή που θα το βάλεις θέλεις παροχή διοξείδιου? Και το ρωτάω γιατί προτείνετε σε χομπίστες που έχουν για παράδειγμα baccopa caroliana να βάλουν παροχή διοξειδιου

 

Κανε πολυ απλα ενα πειραμα να σου λυθει η απορια.

Παρε τα φυτα που λες παραπανω και δοκιμασε τα χωρις co2.

Eδω ειμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,το νερο δεν παιρνει co2 απο την ατμοσφαιρα απ οτι ξερω. Co2 παιρνει το νερο σου απο τις αλλαγες νερου που κανεις,απο τις αναπνοες των ψαριων.

Αν δεν εχεις  co2,οτι φυτα και αν εχεις,δεν μιλαμε για ανουμπιες, δεν θα εχουν σωστη αναπτυξη.Ενα φυτο λες οτι παει καλα,οταν πετυχαινεις το μαξιμουμ των δυνατοτητων του.Σαφως μπορει να σου παει και χωρις πολυ φως η co2 αλλα αν ειναι αδυναμο και με 5 φυλλα,δεν μπορεις να πεις οτι παει καλα..

Οπως σου ειπα πιο πανω,χωρις co2 δεν υπαρχει και φωτοσυνθεση,οπωτε ολα τα φυτα θελουν co2,αλλα πιο πολυ αλλα πιο λιγο.

Αν θες μπορεις να μη βαλεις co2,αλλα μη περιμενεις να δεις τα φυτα οπως τα βλεπεις στις φωτογραφιες,απλα θα επιζουν,θα πηγαινουν αργα και θα ειναι αδυναμα.Οπωτε αναλογα τι θελει ο καθενας να κανει,πρατει αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε πολυ απλα ενα πειραμα να σου λυθει η απορια.

Παρε τα φυτα που λες παραπανω και δοκιμασε τα χωρις co2.

Eδω ειμαστε.

 

Τα φυτά που λέω παραπάνω, λέω ότι από τα εύκολα φυτά που είναι στο προφίλ φυτών του aquazone, ενδεχομένως να χρειάζονται διοξείδιο. Τα άλλα εύκολα φυτά λέει στο προφίλ τους ότι θέλουν λίγο διοξείδιο, οπότε χρειάζεται για τα ΑΛΛΑ φυτά (και όχι αυτά που ανεφερα στο πρώτο ποστ) να βάλουμε παροχή?

Αν είναι θέμα πειράματος φυτά όπως βαλισνέρες, bacopa caroliana, egeria densa και άλλα παραπλήσια εντάξει... το έκανα το πείραμα 2-3 χρόνια, άρα δεν χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φυτα χρειαζονται co2,δεν υπαρχουν φυτα που δεν χρειαζονται!

Χωρις co2,πως θα γινει η φωτοσυνθεση?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φυτα χρειαζονται co2,δεν υπαρχουν φυτα που δεν χρειαζονται!

Χωρις co2,πως θα γινει η φωτοσυνθεση?

 

:hysterical:  Δεν συνενοούμαστε αλλά δεν πειράζει, μπορεί να μην διατυπώνω σωστα την ερωτησή μου... μου έχεις πει 3-4 φορές ότι όλα τα φυτά χρειάζονται διοξείδιο, και σου απαντάω ΕΝΝΟΕΙΤΕ (σόρρυ για τα κεφαλαία, δεν ξέρω αν απαγορεύονται και για μία μόνο λέξη, τεσπα...) απλά.... τέλος πάντων κατάλαβα και το κλείνω

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,το νερο δεν παιρνει co2 απο την ατμοσφαιρα απ οτι ξερω. Co2 παιρνει το νερο σου απο τις αλλαγες νερου που κανεις,απο τις αναπνοες των ψαριων.

Το είπα γιατι αυτό κατάλαβα από ένα σημείο του νέου άρθρου που ανέβηκε πριν λίγο και λέει (copy paste):

Τι γίνεται στο ενυδρείο?

 

Το CO2 εισέρχεται στο νερό από την επαφή με την ατμόσφαιρα, μόνο όμως  6-7 (ppm) μπορούν να απορροφηθούν

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,τα προφιλ των φυτων λενε σε καποια φυτα οτι θελουν λιγο co2,δεν λενε καθολου!

Αλλη αναπτυξη θα εχεις με co2 και αλλη χωρις.Καμια σχεση το η μια με την αλλη. Σε ενα φυτο οσο πιο πολλα του δωσεις (φως,λιπασμα,co2),τοσο πιο πολλα θα σου δωσει ( σωστη αναπτυξη,χρωμα,υγεια,ομορφια)

Τι να το κανω ενα φυτο καχεκτικο με 5 φυλλα πανω?Να λεω οτι το εχω χωρις co2? και να μην ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ,τα προφιλ των φυτων λενε σε καποια φυτα οτι θελουν λιγο co2,δεν λενε καθολου!

Αλλη αναπτυξη θα εχεις με co2 και αλλη χωρις.Καμια σχεση το η μια με την αλλη. Σε ενα φυτο οσο πιο πολλα του δωσεις (φως,λιπασμα,co2),τοσο πιο πολλα θα σου δωσει ( σωστη αναπτυξη,χρωμα,υγεια,ομορφια)

Τι να το κανω ενα φυτο καχεκτικο με 5 φυλλα πανω?Να λεω οτι το εχω χωρις co2? και να μην ειναι σωστο?

 

Τώρα εντάξει το κατάλαβα, μπορεί λόγο ας πουμε οτι ίσως (και πιθανό κιόλας) ποτέ σε ενυδρείο μου να μην είδα φυτό όπως αναπτύσεται όταν έχεις παροχή διοξειδίου, να μου φαίνεται εντάξει αλλά αν είχα να ήταν το φυτό πολύ καλύτερα... Σωστότατο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις σαν πρωτη προτεραιοτητα τα ψαρια, βαζεις μερικα ευκολα φυτα για

να προσομοιωνεις (υποτιθεται) την φυση χωρις co2 ,πολυ φωτισμο,λιπασματα

(ριχνεις που και που λιγο γενικο υγρο λιπαμα) και εισαι μια χαρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...