Jump to content

Αναβάθμιση Φωτισμου Σε Led


cgrig1981

Recommended Posts

Μάνο επειδή μιλησες για την ίδια η οχι παρτίδα , ξέρεις τι γίνεται με τους διαφορετικους εκτρωφεις δισκους;;είναι εμπορικό κόλπο τελικά η όντως θα έχουμε προβλημα;;;

Μιλώντας πάντα από προσωπικές εμπειρίες, αν ήμουν ο Stendker και έβλεπα μία παραγ-

γελία 14 royal blue π.χ. θα καθόμουν να κυνηγήσω έναν από κάθε ένα απ' τα 30 (λέω τώρα)

ενυδρεία με γέννες r.b.?Δε νομίζω.Αυτό που ήθελα να πω στο φίλο, είναι ότι το συγκεκριμένο

είδος πάει κοπάδι,δεν λες, λέω να βάλω 1-2 δίσκους.Δεν πάει έτσι στο δίσκο και θα το βρείς

μπροστά σου (είτε συμπεριφορά,είτε θέμα stress).Προκειμένου λοιπόν να κάνει τέτοια γερή

παραγγελία -αν θυμάμαι καλά ανέφερε 14 δίσκους- μπορούσε να τη σπάσει σε μικρότερες.

Έτσι,υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να του έστελνε από διαφορετικές γέννες-ζευγάρια.

 Είχα ένα ζευγάρι μπλέ τυρκουάζ από την ίδια γέννα,δυστυχώς,και από τις δύο γέννες που 

πήρα πριν τους χωρίσω,πάνω απ' τα μισά έβγαιναν με θέμα στις ρίγες.Και έδιναν και καλές 

γέννες.Τώρα τι κάνει ο κάθε εκτροφέας και κατά πόσο ανανεώνει τα ζευγάρια του δεν ξέρω.

Αργά ή γρήγορα θα καταλήξεις με αδέλφια ή μακρινούς συγγενείς.

Αλλά γιατί σε απασχολεί τόσο αυτό;Τι θα γίνεις;Ο Smitt-Focke?Ο γιατρός είχε το φιλαράκο 

του τον Blecher που τον εμπλούτιζε συνέχεια απ' τα ταξίδια του με άγριους.

Τώρα βλέπει από ψηλά και χαμογελάει.Το σκίσαμε το θέμα του παιδιού..

 

Φιλικά

Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παρακαλώ οι διαχειριστές να διαγράψουν το θέμα και κάποια στιγμή θα ανοίξω άλλο γιατί το έχουμε ρημάξει.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ οι διαχειριστές να διαγράψουν το θέμα και κάποια στιγμή θα ανοίξω άλλο γιατί το έχουμε ρημάξει.

 

Φιλε μου τα θεματα δεν διαγραφονται. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα θελουν ριζες και ξυλα για να κρυβονται?

 

Δίσκοι που κρύβονται... ΔΕΝ είναι καλό σημάδι.

Όπως "μετάφρασε" ήδη ο Βασίλης παραπάνω... οι δίσκοι εκτροφής ΔΕΝ έχουν θέμα με την ένταση του φωτισμού (κατά την απόψη μου).-

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Επειδή το θέμα είναι καλό και για να αλλάξουμε κλίμα, σας ενημερώνω πως αγόρασα σε αντικατάσταση των Τ8 φθορίου που είχα στο εργοστασaικό μου ενυδρείο (RENA - συλλεκτικό ειδικό για δίσκους-- για τους παλαιότερους) με νέες T8 Led από Arcadia. Μιλάμε για φοβερή ποιότητα φωτισμού, αδιάβροχες και δεν χρειάζεται καμία μετατροπή. Το μόνο που έκανα είναι να αφαιρέσω το starter.

Διαθέτουν και daylight και grow plant που αναδεικνύει τα χρώματα των ψαριών.

Επίσης υπάρχουν σε όλες τις γνωστές διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...