Jump to content

Θα Το πάμε απ την αρχη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ...λοιπον όπως έχω αναφέρει (αλλά νομιζω δεβ ηταν το κατάλληλο θέμα) θα ξανά κάνω το ενυδρείο μου απο την αρχή (αφού φύγει το Σάββατο το κοι π έχω) θα βάλω φυτά ρίζες κτλ....σκέφτομαι για ψαράκια τετρα τις γαριδουλες που εχω ηδη κάναν πλεκο η κόρη και κάνα κλόουν....έχω όμως κάτι που δεν ξέρω τι θα κάνω....τα φυτά και το υπόστρωμα που θα βάλω τα έχω στις γαρίδες και δεν ξέρω τι θα τις κάνω...καμια λύση??γίνεται να τις βάλω στο ενυδρείο όσο στρώνει??.......(ξέχασα να πω οτι το ενυδρείο είναι 200 λίτρα 100*40*50)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! Αν καταλαβα καλα τις γαριδες,το υποστρωμα και τα φυτα τα εχεις σε ενα 50 λιτρα ετσι? Αυτο το υποστρωμα δεν φτανει για το 200 λιτρα.Ετσι κι'αλλιως θα παρεις αλλο.Ασε τις γαριδουλες εκει που ειναι και ξεκινα το 200αρι απο την αρχη.Γαριδες με ψαρια αποφευγουμε να βαζουμε.Αφου εχεις κι'αλλο ενυδρειο ασε τις μονιμα εκει και στο 200αρι εχεις τεραστιες επιλογες ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Μονο που υπάρχει ενα πρόβλημα τα φυτά που έχω στο 54αρι τα χρειάζομαι για το 209αρι και θα βάλω 2-3 ακομη

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα εχεις? Μπορεις να παρεις κλαδεματα και να τα φυτεψεις και στο αλλο.Ετσι θα εχεις και στα δυο ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ...λοιπον όπως έχω αναφέρει (αλλά νομιζω δεβ ηταν το κατάλληλο θέμα) θα ξανά κάνω το ενυδρείο μου απο την αρχή (αφού φύγει το Σάββατο το κοι π έχω) θα βάλω φυτά ρίζες κτλ....σκέφτομαι για ψαράκια τετρα τις γαριδουλες που εχω ηδη κάναν πλεκο η κόρη και κάνα κλόουν....έχω όμως κάτι που δεν ξέρω τι θα κάνω....τα φυτά και το υπόστρωμα που θα βάλω τα έχω στις γαρίδες και δεν ξέρω τι θα τις κάνω...καμια λύση??γίνεται να τις βάλω στο ενυδρείο όσο στρώνει??.......(ξέχασα να πω οτι το ενυδρείο είναι 200 λίτρα 100*40*50)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

"Κλόουν" να φανταστώ ότι λες το Botia macracantha https://www.google.gr/searchq=Botia+macracantha&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj2sbbeiPbMAhUiIsAKHcgPB3sQ_AUIBygB ) ;

Κοπαδόψαρο (8-10 ψάρια ελάχιστος αριθμός) με τελικό μέγεθος 30 εκ. ΔΕΝ θα ήταν καλή επιλογή, για το μέγεθος του ενυδρείου σου.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

1 δεν μπορω να πάρω??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να μου πείτε με τις ρίζες τι πρεπει να κάνω...πρεπει να τις βρασω??να τις πλυνω??και για ποσο καιρο

Link to comment
Share on other sites

1 δεν μπορω να πάρω??

 

 

ΔΕΝ έχω ήδη απαντήσει;

"Κοπαδόψαρο (8-10 ψάρια ελάχιστος αριθμός) με τελικό μέγεθος 30 εκ."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να μου πείτε με τις ρίζες τι πρεπει να κάνω...πρεπει να τις βρασω??να τις πλυνω??και για ποσο καιρο

Οι ρίζες από μαγαζί;

Ένα καλό ξέπλυμα και μπλουμ....

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχω ήδη απαντήσει;

Ναι συγνώμη...οποτε το ξεχνάμε και ίσως βάλουμε κάνα πλεκοστομο ή πιο μικρο "γλυφτη"

"Κοπαδόψαρο (8-10 ψάρια ελάχιστος αριθμός) με τελικό μέγεθος 30 εκ."

  

Οι ρίζες από μαγαζί;

Ένα καλό ξέπλυμα και μπλουμ....

Τόσο απλό???εγώ τις προηγούμενες τις είχα βράσει καμια 10αρια φορες...δεν ρωτησα λαθος
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν ειναι αγορασμενες απο μαγαζι, δλδ καταλληλες για ενυδρειακη χρηση, το μονο που χρειαζονται ειναι μουλιασμα για να κατσουν οπως θελουμε...αντε και κανενα μπανιο με καυτο νερο (για να μην εχουμε ιδεες εμεις περισσοτερο).

Αν ειναι ριζα απο τη φυση, τοτε ναι το βρασιμο ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απο ειδη με ενυδρειακα συγκεκριμενα θα πάω στο petcumulus...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα βάλω νέον πόσα θέλει να είναι??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ΔΕΝ πας σε κάποιο... πιο "στατικό" είδος; Τα τέτρα γενικότερα (κατά την άποψη μου)... θέλουν την άπλα τους.

Γενικός κανόνας  για τα κοπαδόψαρα πάντως... όσο περισσότερα... τόσο καλύτερα... και κατά την άποψη μου... 15-20 ελάχιστος αριθμός.-

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα sarpae τετρα, ετσι γιατι το εχω καιμο!!!

http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έτοιμο..χωρίς ψάρια βέβαια...εμειναν λιγα πραγματακια και κατα το βραδακι θα στείλω φωτο...απλως δεν έχω βάλει φωτισμό ακομη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...