Jump to content

Βοηθεια με Aquaforest Ca-Mg !


Recommended Posts

 καλήμερα σε όλους.!

  μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την δοσολογία για τα προϊόντα της Aquaforest  Ca-Mg !

 

όπως τα μεταφράζω η δοσολογία μου φαίνεται η ίδια και για τα δυο προϊόντα, πχ

Για το Ca λέει,> διαλύουμε σε 1000ml 50g Ca και 10g Mg

Για το Μg λέει> διαλύουμε σε 1000ml 10g Mg και 50g Ca

στην ουσία το ίδιο δεν λεν ή εγώ κάνω λάθος?????

  ευχαριστώ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

κάποιος που να τα χρησιμοποιεί να μου εξήγηση αν τα λέω σωστά ή οχι !!!!! :unsure: :unsure: :unsure:

Έγινε επεξεργασία - Nikos@
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπαινουνε μαζι το διευκρινιζει για να μην παρερμηνευτει Νικο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις Νικο.?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι σωστα το διαβαζεις και επειδη τα δυο υλικα μπαινουν μαζι το γραφει σε καθε συσκευασια.Τωρα εαν θες τα βαζεις χωρια και βαζεις την δοσολογια του καθε υλικου χωριστα.Δηλ ασβεστιο μονο του μαγνησιο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα λιτρο νερο θα διαλύσεις 50 γραμμαρια calcium ΚΑΙ 10g magnesium. Η εταιρια προτείνει και την προσθηκη component strong αλλα εγω για αρχη δεν εβαλα. Προσεχε στην δοσολογια τα 3 υγρα που θα φτιαξεις τα ριχνεις σε ιδιες ποσοτητες καθημερινα αναλογως τις καταναλωσεις σου (παραδειγμα 10ml calcium-magnesium 10ml buffer 10ml mineral ημερησίως). Αν πανω σε αυτο θες και αλλες λεπτομέριες να με ρωτησεις γιατι τις σκονες τις αγορασα εδω και καποιες μερες και το εψαξα παρα πολυ το θεμα. Μπορω να σου υπολογισω και δοσολογιες αν θες αρκει να μου πεις ποσο dKh σου τρωει το ενυδρειο ανα ημερα. Δυστυχως οι οδηγιες ειναι παρα πολυ κακογραμμενες και κακοδιατυπωμενες αλλα τα χημικά ειναι οντως πολυ καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν τα βαλω και τα δυο μαζι δεν θα χρειαζεται να βαζω ξεχοριστα Mg -Ca? To φασμα μεταξυ τον δυο θα ισορροπη?

Link to comment
Share on other sites

Το φασμα μεταξυ ca και mg πρεπει να το διορθωσεις με αλλο τροπο. Το υγρο που θα φτιαξεις ειναι για την διατηρηση των τιμων ca και mg εκει που ειναι. Να ξερεις οι οργανισμοι στο ενυδρειο μας καταναλωνουν Ca-Kh-Mg σε συγκεκριμενες αναλογίες μεταξυ τους. Η Aquaforest (και πολλοι αλλοι πριν απο αυτη) εχει βρει τις αναλογιες και εχει φτιαξει την συνταγη (η οποια ειναι η ηδη πολυ γνωστη balling classic) ετσι ωστε οταν ριχνεις στο ενυδρειο ισες ποσότητες απο τα 3 υγρα που θα φτιαξεις τα kh ca mg παραμενουν σταθερα γιατι και ο ρυθμος που καταναλώνονται ειναι ηδη γνωστος. Εγω αυτο που θα κανω και ειναι και ο λογος που προχωρισα στην επιλογη της aquaforest ειναι οτι θα μετραω μονο το kh και θα βλεπω εκει τυχών αποκλεισεις, εφοσων δω οτι για παραδειγμα επεσε το kh τοτε θα ριχνω ιδια ποσοτητα και απο τα 3 υγρα για την διορθωση του kh ca mg. Το ιδιο θα κανω και για να διορθωνω τις δοσολογιες μου οταν τα κοραλια μεγαλωνουν και η καταναλωσεις αλλαζουν. Το βρισκω πολυ βολικο και ξεκουραστο αυτο.

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από μένα παιδια!

Να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικα με το προιον.

Εχω μαγνησιο 1230 και θελω να το ανεβασω. Αγορασα το aquaforest magnisium και διελυσα σε 1λιτρο 10γρ σκονης.

Προσθεσα την πρωτη μερα 20ml, δεν εκανε τιποτα, την επομενη 30ml δεν εκανε τιποτα, χθες 40ml παλι τιποτα... σημερα εβαλα 60ml και θα μετρησω αυριο παλι...

Κανω καποιο λαθος στη δοσολογια; δεν ανεβαζει το aquaforest magnesium το μαγνησιο; μονο το διατηρει;

Το ενυδρειο μου ειναι 60λιτρα

Τιμες:

Ca 450

Kh 8,3

Mg 1230

Ph 7,8

Ammonia 0

No2 0

No3 15

Αν κανω λαθος και υπαρχει κατι αλλο που μπορει να μου ανεβασει το mg πειτε μου.

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - vasboul
Link to comment
Share on other sites

απ ότι είδα λέει 10 γραμμάρια μαγνησίου και 50 ασβεστίου σε 1 λίτρο...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο απλά το γράφω...κανονικά θα έπρεπε να έχει ανέβει πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

10g στο λιτρο ειναι παρα πολυ λιγο για να ανεβει το μαγνησιο σου, ισως αν ριξεις ολο το λιτρο δεις καποια μικρη διαφορα. Η δοσολογια αυτη ειναι για να διατηρεις το μαγνησιο στο επιπεδο που θες. Η aquaforest γενικα τα διαλυματα της τα εχει κανει πολυ "αραια". Αν θες βρες εναν calculator στο google για να υπολογισεις ποσα γραμμαρια magnesium chloride (ειναι η σκονη της aquaforest) θες στα λιτρα σου για να ανεβασεις στο επιθυμητο επιπεδο το μαγνησιο σου, διαλυσε το σε λιγο νερο ενυδρειου και ριχτο σε ενα μερος στο σαμπ σιγα σιγα. Καλο θα ηταν να μην ανεβασεις το μαγνησιο σου περα των 50ppm την ημερα. Για να εχεις ενα μικρο μπουσουλα αν ριξεις 20γρ. magnesium chloride σε 100 λιτρα νερο θα ανεβασεις 50ppm το μαγνησιο. Κανε δυο υπολογισμους βαση των λιτρων σου και θα βρεις ποσο πρεπει να ριξεις (μιλαμε παντα για γραμμαρια σκονης και οχι διαλλυματος σε νερο).

Link to comment
Share on other sites

10g στο λιτρο ειναι παρα πολυ λιγο για να ανεβει το μαγνησιο σου, ισως αν ριξεις ολο το λιτρο δεις καποια μικρη διαφορα. Η δοσολογια αυτη ειναι για να διατηρεις το μαγνησιο στο επιπεδο που θες. Η aquaforest γενικα τα διαλυματα της τα εχει κανει πολυ "αραια". Αν θες βρες εναν calculator στο google για να υπολογισεις ποσα γραμμαρια magnesium chloride (ειναι η σκονη της aquaforest) θες στα λιτρα σου για να ανεβασεις στο επιθυμητο επιπεδο το μαγνησιο σου, διαλυσε το σε λιγο νερο ενυδρειου και ριχτο σε ενα μερος στο σαμπ σιγα σιγα. Καλο θα ηταν να μην ανεβασεις το μαγνησιο σου περα των 50ppm την ημερα. Για να εχεις ενα μικρο μπουσουλα αν ριξεις 20γρ. magnesium chloride σε 100 λιτρα νερο θα ανεβασεις 50ppm το μαγνησιο. Κανε δυο υπολογισμους βαση των λιτρων σου και θα βρεις ποσο πρεπει να ριξεις (μιλαμε παντα για γραμμαρια σκονης και οχι διαλλυματος σε νερο).

Δηλαδη αν διαλυσω σε νερο ενυδρειου 10γρ μαγνησιο καο το ριξω λογικα θα ανεβασει γυρω στα 50ppm (αφου εχω 60λιτρο ενυδρειο / γυρω στα 50λιτρα καθαρα αν βγαλει βραχο σκιμμερ και φιλτρο) σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 10 γρ. για αρχη και δες ποσο ανεβηκε ειναι ο πιο ασφαλης τροπος.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μου περιπτωση που μιξαρα ca και Mg στο ιδιο μπουκαλι με τις αναλογιες που δινει η εταιρια το Μg καταφερα να το σταθεροποιησω 1320 αλλα το Ca δυο φορες μου ξεφυγε ψηλα 500+.Προτεινω ξεχωριστα τα δυο υγρα ειτε δουλευονται χερατα ειτε σε δοσομετρικη και συχνες μετρησεις για ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μα το υγρο με ca+mg δεν ειναι για να ανεβαζεις ενα απο τα δυο.. Αν θες να ανεβασεις ασβεστιο ή μαγνησιο πρεπει να το κανεις με τον τροπο που ειπα παραπανω. Το υγρο με ca+mg ειναι για σταθεροποιηση των τιμων ΜΟΝΟ! 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο τον σκοπο φιλε Marou ξεκινησα το μειγμα εχωντας σταθερο για αρκετες μερες και το mg και το ca.Καποια στιγμη όμως το ca εφυγε επανω.Δεν ξερω αν επεξε ρολο κατι αλλο στην δικη μου περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το υγρο ca+mg εριχνες και το υγρο με το kh (buffer)?

Link to comment
Share on other sites

Οχι,βαζω το seachem reef builder.Τωρα που τελειωσε θα ξεκινησω το kh της aqua

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 Πιστευω οτι και τα δυο χημικα μαζι σαν μειγμα κανουν χημικη αντιδραση και χανουν απο την ισχυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...