Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Α/Ο η ΑΠΙΟΝΙΣΤΗΣ

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 kostas1908

kostas1908

AQUAZO..

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 270 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 400LT (rio 400) και 150lt σαμπ.ψαρια 6 σκαλαρια 2 ραμιρεζι 20 καρδιναλιους 2 ανγκιστρους εναν κλοουν
  • Φύλο:'Ανδρας
  • Εμπειρία:Σχετικά καλή
  • Νομός:Ιωαννίνων
  • Χώρα:Hellas

Καταχωρήθηκε 19 Μάρτιος 2010 - 23:00

ηθελα να ρωτησω τη συμφερει ποιο πολυ για την παραγωγη μαλακου νερου η οσμοση (εστω και οικολογικη)πετωντας μια σημαντικη ποσοτητα νερου η ο απιονιστης.για την οσμοση ξερω τιμες και ποιοτητας νερου αυτο που δεν ξερω ειναι για τον απιονιστη.και τελικα ποιο απο τα δυο συμφερει

#2 divemaster

divemaster

AQUAZO..

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 257 Δημοσιεύσεις:
  • Εμπειρία:Αρκετά καλή
  • Νομός:Ευβοίας

Καταχωρήθηκε 19 Μάρτιος 2010 - 23:05

αυτό με ενδιαφέρει πολύ θα ήθελα να απαντηθεί το ερώτημα :D

#3 ΑΚΗΣ

ΑΚΗΣ

ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 3.542 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:Reef 240L+30L sump,40L καραντινα θαλασσινου,Γαριδοενυδρειο 20L με cherry
  • Interests:Αυτοκίνητα,καλή παρέα,Squash
  • Νομός:Θεσσαλονίκης

Καταχωρήθηκε 20 Μάρτιος 2010 - 13:55

Απο αποψη κοστους,η αντιστρωφη οσμωση βγαινει πολυ πιο φθηνα.Ο απιονιστης θελει πολυ συχνα αλλαγμα στη αμμο του.

Ο απιονιστης συγκρατει θετικα και αρνητικα ιοντα.Δεν θα συγκρατησει ιους και μικροοργανισμους οπως η αντιστρωφη οσμωση.

Μην ξεχναμε οτι,το σημαντικοτερο σε ενα ενυδρειο ειναι αυτο που το κανει ενυδρειο.Δηλαδη το νερο.Εκει δεν χωραει συμβιβασμος.

Αλλωστε το νερο που περισσευει απο την αντιστρωφη οσμωση δεν χρειαζεται να πετιεται.

Το χρησιμοποιουμε αλλου.Πχ σε καζανακι.Εγω το εχω στην υδροροη που καταληγει κατω στον κηπο της πολυκατοικιας.

#4 kostas1908

kostas1908

AQUAZO..

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 270 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 400LT (rio 400) και 150lt σαμπ.ψαρια 6 σκαλαρια 2 ραμιρεζι 20 καρδιναλιους 2 ανγκιστρους εναν κλοουν
  • Νομός:Ιωαννίνων

Καταχωρήθηκε 20 Μάρτιος 2010 - 15:39

Απο αποψη κοστους,η αντιστρωφη οσμωση βγαινει πολυ πιο φθηνα.Ο απιονιστης θελει πολυ συχνα αλλαγμα στη αμμο του.

Ο απιονιστης συγκρατει θετικα και αρνητικα ιοντα.Δεν θα συγκρατησει ιους και μικροοργανισμους οπως η αντιστρωφη οσμωση.

Μην ξεχναμε οτι,το σημαντικοτερο σε ενα ενυδρειο ειναι αυτο που το κανει ενυδρειο.Δηλαδη το νερο.Εκει δεν χωραει συμβιβασμος.

Αλλωστε το νερο που περισσευει απο την αντιστρωφη οσμωση δεν χρειαζεται να πετιεται.

Το χρησιμοποιουμε αλλου.Πχ σε καζανακι.Εγω το εχω στην υδροροη που καταληγει κατω στον κηπο της πολυκατοικιας.

δηλαδη αν καταλαβα καλα η οσμωση ειναι πιο φτηνη και με καλυτερη ποιοτητα στο νερο

#5 ΑΚΗΣ

ΑΚΗΣ

ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 3.542 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:Reef 240L+30L sump,40L καραντινα θαλασσινου,Γαριδοενυδρειο 20L με cherry
  • Interests:Αυτοκίνητα,καλή παρέα,Squash

Καταχωρήθηκε 20 Μάρτιος 2010 - 21:34

Σαν αγορα,ειναι πιο ακριβη.Σαν μακροχρονια χρηση ειναι πολυ πιο φθηνη και δεν θα ασχολεισαι καθε λιγο και λιγακι να αλλαζεις ρητινη οπως με τον απιονιστη

#6 ultras21

ultras21

AQUAZ...

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 208 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:90άρι φυτεμένο
  • Εμπειρία:Αρχάριος
  • Νομός:Αττικής

Καταχωρήθηκε 02 Δεκέμβριος 2013 - 00:49

η Α/Ο δεν χρειαζετε επιπλεον κοστος εκτος απο αρκατα λεφτα της αγορας της ???

#7 salamander

salamander

OVER 4.000 Posts

• Διακριθέντα Μέλη
  • 4.090 Δημοσιεύσεις:
  • Interests:Ελευθερη κατάδυση,μουσική-ηλεκτρικο μπασο και κοντραμπασο,downhill
  • Εμπειρία:Δεν απαντώ

Καταχωρήθηκε 05 Δεκέμβριος 2013 - 21:10

Θα χρειαστεί φίλε αλλαγές σε προφιλτρα μεμβράνη κτλ η οποία έχει να κάνει με το πόσα λίτρα περνάνε από αυτήν. Το κόστος δεν είναι μεγάλο ομως.

0 Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users