Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτησεις για νεο ενυδρειο

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:Ετοιμαζεται το πρωτο μου...Αντε κ καλη αρχη
  • Φύλο:'Ανδρας
  • Εμπειρία:Αρχάριος
  • Νομός:Αττικής
  • Χώρα:Hellas

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2011 - 14:26

Λοιπον παιδια θα φτιαξουμε ενα ενυδρειο 150*40*60, γλυκου νερου με σκαλαρια,ενα κοπαδι με καποια μικροτερα ψαρακια κ καποιο ειδος που κινειται πανω στην αμμο(αν θυμαμαι καλα).

Το θεμα ειναι οτι στα σκαλαρια θελουμε να κινουνται ως κοπαδι πραγμα που σημαινει 6-7 εξ αυτων. Ο χρηστος μου προτεινει ενα συγκεκριμενο ειδος αλλα επειδη μου αρεσαν κ μιας αποχρωσης μαυρης εαν βαλω 4-5 απο τα 1α κ 2-3 απο τα 2α θα εχω την κινηση του κοπαδιου κ αν ναι θα την κανουν μονο η μια ομαδα ή θα γινεται απο ολα μαζι; Εμενα θα μου αρεσε να γινεται μονο απο την μεγαλη ομαδα κ τα αλλα να κινουνται κατα μονας.

Δε ξερω βεβαια αν μπορουν να συνυπαρξουν μεταξυ τους που ειναι κ το πιο βασικο... :)

Αυτα γι αρχη κ ευχαριστω εκ των προτερων

#2 chris z3

chris z3

ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 2.575 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:reef
  • Interests:μουσικη

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2011 - 17:34

Αρχικα να πουμε οτι μιλαμε για περουβιανα σκαλαρια....
Επεισης το αλλο κοπαδι θα ειναι καποιοι ροδοστομοι που θα μπουν πρωτοι για να γλυτωσουμε τυχων επιθεσεις καποια κορι και ισως καποια πλεκο....

Η απορια του αντωνη ειναι αν μπορουν να συνυπαρξουν σαν κοπαδι τα περουβιανα με τα περιεργα μαυρα σκαλαρια που υπαρχουν στα καταστηματα...
Εγω οντας θαλασσινος δεν γνωριζω τετοιες λεπτομεριες!!

#3 Rik

Rik

OVER 4.000 Posts

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 4.941 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:80χ30χ40 100x50x50 200χ50χ60
  • Εμπειρία:Δεν απαντώ
  • Νομός:Μαγνησίας

Καταχωρήθηκε 13 Μάιος 2011 - 18:35

Ριξε μια ματια στο λινκ: http://www.theangelf...Dark_Black.html
:)

#4 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Μάιος 2011 - 16:38

Ευχαριστω...

Θα του ριξω μια ματια κ το συζηταμε ξανα για νεες αποριες.Ελπιζω σε αλλα σημεια

#5 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάιος 2011 - 18:12

Ξεκινησε η καστασκευη πριν λιγες μερες οποτε θα ανεβαζω μερικες φωτο που κ που, ρωτωντας σε περιπτωση που χρειαστω κατι.
Κολλησαμε τις βασικες πλευρες κ στεγνωσε ηδη η σιλικονη.Τοποθετηθηκαν κ 2 κομματια ξυλου-μαλλον ακομα 1 ή 2 χρειαζονται ακομα.Επομενο βημα οι κοντρες...

Αν θελει καποιος κανει κ καποια προταση-παρατηρηση ε;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#6 MIHALHS

MIHALHS

AQUAZONE POSTER

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 804 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:RIO 400 Labidochromis Mbamba
    240lt malawi mbuna
    190lt Flavus
    2x54lt καραντίνα-baby room

Όγκοι σε καθαρά λίτρα.
  • Interests:YAMAHA XT 600, YAMAHA R1, δάσος, θάλασσα.
  • Εμπειρία:Σχετικά καλή
  • Νομός:Κυκλάδων

Καταχωρήθηκε 27 Μάιος 2011 - 20:15

Βάλε μια γερή πλάτη στο έπιπλο για προστασία από τις πλευρικές επιταχύνσεις.
Καλή συνέχεια!

#7 Rik

Rik

OVER 4.000 Posts

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 4.941 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:80χ30χ40 100x50x50 200χ50χ60
  • Νομός:Μαγνησίας

Καταχωρήθηκε 27 Μάιος 2011 - 21:44

Στο συνολο ειναι πολυ ομορφο, ελπιζω η κατασκευη του επιπλου να ειναι μασιφ γιατι λογο και του υψους του ενυδρειου βλεπω πως θα εχει πολλα κιλα! Αν και ακομα δεν εχεις τελιωσει φυσικα, μην ξεχασεις να βαλεις και καποιο φελιζολ ή ομιομορφη μοκετα μεταξυ του ενυδρειου και της βασης. Καλη συνεχεια περιμενουμε νεα σου! :thumbup:

#8 chris z3

chris z3

ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 2.575 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Μάιος 2011 - 17:10

τρομερη κατασκευη!!!! ποιος την εκανε??????? :thumbup:

#9 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2011 - 20:00

Ποιος αλλος χρηστακο; Εσυ....κ ναι δειχνει καλο(οι κολλησεις ειναι τελειες απ οτι λες).Μπηκαν κ οι πρωτες κοντρες στο πανω μερος.

Ευχαριστω για τη συμβουλες(κατω απ το ενυδρειο θα βαλουμε κατι).Στο θεμα της ενισχυσης του επιπλου θα δουμε.360 λιτρα ειναι ο ογκος του οποτε μαλλον κατι θα κανουμε κ εκει.

Ελπιζω ν αντεξουν τα πλακακια!!!

Ααα κ κατι τελευταιο: Καμμια προταση στο υφος του φωτισμου απο πανω;

#10 DIMITRIOS

DIMITRIOS

OVER 4.000 Posts

• Διακριθέντα Μέλη
  • 5.190 Δημοσιεύσεις:
  • Χώρα:Fiji

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2011 - 20:59

Αρχικα να πουμε οτι μιλαμε για περουβιανα σκαλαρια....
Επεισης το αλλο κοπαδι θα ειναι καποιοι ροδοστομοι που θα μπουν πρωτοι για να γλυτωσουμε τυχων επιθεσεις καποια κορι και ισως καποια πλεκο....

Η απορια του αντωνη ειναι αν μπορουν να συνυπαρξουν σαν κοπαδι τα περουβιανα με τα περιεργα μαυρα σκαλαρια που υπαρχουν στα καταστηματα...
Εγω οντας θαλασσινος δεν γνωριζω τετοιες λεπτομεριες!!

Αν μιλαμε για αγρια ψαρια σε καμμια περιπτωση να μην μπλεχθουν με εκτροφης.Γενικα θεωρω πιο ομορφο ενα κοπαδι.

Ποιος αλλος χρηστακο; Εσυ....κ ναι δειχνει καλο(οι κολλησεις ειναι τελειες απ οτι λες).Μπηκαν κ οι πρωτες κοντρες στο πανω μερος.

Ευχαριστω για τη συμβουλες(κατω απ το ενυδρειο θα βαλουμε κατι).Στο θεμα της ενισχυσης του επιπλου θα δουμε.360 λιτρα ειναι ο ογκος του οποτε μαλλον κατι θα κανουμε κ εκει.

Ελπιζω ν αντεξουν τα πλακακια!!!

Ααα κ κατι τελευταιο: Καμμια προταση στο υφος του φωτισμου απο πανω;

Ενα μπαλαστ με μια λαμπα Τ8 36 watt με ανακλαστηρα να μην σε στραβωνει και τελος.Σιγουρα ειναι δυσκολο πως θα πατησει,αλλα θα βρουμε τροπο.Οικονομικα και απλα,δεν εχουν ιδιατερες απαιτησεις σε φως τα σκαλαρια. :thumbup:

#11 akkornteon

akkornteon

AQUAZONE WRITER

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 2.165 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:50lt Black neon tetra
  • Interests:φουλ φυτεμένα ενυδρεία, ακκορντεόν, κινηματογράφος, macintosh
  • Νομός:Αχαϊας

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2011 - 21:09

Ναι, να μην μπλέξετε άγρια με εκτροφής, το λέει συνέχεια και ο κ. Bleher. Είναι πολύ καλό το ενυδρείο και είμαι σίγουρος ότι θα βγει πολύ καλό. Από φως 36w είναι μια χαρά, σε λίγο φως δείχνουν πιο φυσικά τα σκαλάρια.

#12 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Ιούνιος 2011 - 18:55

Καλησπερα

Επιστροφη απο ολιγοημερες διακοπες στην κρητη κ συνεχεια της κατασκευης του ενυδρειου.Μενει μονο μια κοντρα ακομα (λογω ελλειψης σιλικονης δυστυχως) κ επονται η αμμος/πετρες κ η τοποθετηση νερου μεχρι ενος σημειου.Επειτα σκουραινουμε το πισω μερος του (με βαψιμο ή τοποθετηση αυτοκολλητου), τα στηριγματα για το επιπλο ωστε ν αυξησουμε την αντοχη του κ το τελευταιο σταδιο με το φιλτρο,τα ψαρια ...

Για τον φωτισμο μια λαμπα προτεινετε ε; Σκεφτομασταν για 2-3 (μαλλον μικροτερης εντασης) οι οποιες ισως να κρεμονταν απο πανω.Θα δειξει στη συνεχεια τι θα κανει ο "κατασκευαστης" :bowdown:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#13 chris z3

chris z3

ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 2.575 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιούλιος 2011 - 21:28

δωσε φωτο στο λαο....

#14 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιούλιος 2011 - 01:16

Μερικες νεες φωτο για το ενυδρειο το οποιο δεν εχει τελειωσει εντελως αλλα εχουν ηδη μπει τα φυτα κ καποια ψαρακια.Οπως θα δειτε ειναι απο διαφορα σταδια μετα της 'συναρμολογησης' του.(Δεν ενεβαζα συνεχως κ για να μην κουραζω κ διοτι δεν ξερω αν ειχε κ καποια σημασια).

Στην πρωτη ειναι ο Χρηστος επι τω εργω.Κανονικα επρεπε να με βαλει να μεταφερω το νερο με τα χερια αλλα βαριοταν...Ειναι λιγα λιτρα μονο για να βαλουμε κ την αμμο.
Δημοσιευμένη  εικόνα

Εδω εχουν μπει τα πρωτα σακια με την αμμο-ειναι λευκη αν κ δε φαινεται ετσι εδω-κ ο καλλιτεχνης την απλωνει ομοιομορφα σε ολο το μηκος του ενυδρειου.
Δημοσιευμένη  εικόνα

Σ αυτη εχουν ηδη μπει τα φυτα -επρεπε να ειχα τραβηξει μερικες πρωτου μπουν οπως κ στο σημειο οπου τοποθετησα τα ψαρια/ισως στην επομενη παρτιδα με τα σκαλαρια- κ οι αρλεκινοι, καποιες γαριδες κ 2 που δε θυμαμαι την ονομασια τους.Υπαρχει μια θολουρα διοτι ειχα πειραξει την αμμο κ ειχα καποιο θεμα με το φιλτρο αλλα επιλειφθει ο χρησταρας - εχει μαυρη ζωνη στα ενυδρεια εξαλλου...
Δημοσιευμένη  εικόνα

Φαινεται η διαφορα με πριν ε; Μαλλον χρειαζεται κ το φλας στην μηχανη.Ειναι εντυπωσιακος ο φωτισμος ετσι...
Δημοσιευμένη  εικόνα

Σ αυτες φαινονται τα ψαρακια -αγνοουνται οι γαριδες τελευταια αλλα σε καποια ξυλα εχει βγει κατι σαν χνουδι/αλγη μαλλον επειδη ηταν στεγνα κ καινουρια ο[οτε ισως δεν τις εχω προσεξει εγω- αν κ δεν ειναι τοσο καθαρες...
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#15 DIMITRIOS

DIMITRIOS

OVER 4.000 Posts

• Διακριθέντα Μέλη
  • 5.190 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιούλιος 2011 - 01:18

Καλα τρεχει μεχρι τωρα(αν και μου εβαλες και ασιατες..... :thumbup: ).Ποσες μερες εχει νερο;Τα σκαλαρια ποτε θα μπουν; :P

#16 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιούλιος 2011 - 01:27

Υπαρχουν ακομα καμποσες κινησεις: το φως θα κρεμαστει με αλυσιδες απο το ταβανι,ισως ενα επιπλο για το φιλτρο,τα νεα ψαρια, γυαλινα σκεπασματα στο πανω μερος του ενυδρειου,καποιες προσθηκες αισθητικης -μαλλον με ξυλο περιφερειακα στο πανω κ κατω μερος- καθαρισμος κ οτι αλλο προκυψει στη συνεχεια...

Ευχαριστω κ παλι τον chris z3 διοτι -αν κ τα καταφερνα κ μονος- βοηθησε κ λιγο χαχαχχα...Ελπιζω να εισαι ηδη διακοπες αλλιως τη βαψαμε με τετοιο αβαταρ.Να σαι καλα φιλε κ μου αρεσε το ενυδρειο σου -οποιος δε το χει δει εστω χανει-οποτε δε ξερεις τι γινεται ε;

Θα ανεβασω κ σε αλλες με νεες προσθηκες ή οταν η αλεπου καταφερει κ ξεπερασει την μαιμου...

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Πλατων110: 09 Ιούλιος 2011 - 01:28

#17 DIMITRIOS

DIMITRIOS

OVER 4.000 Posts

• Διακριθέντα Μέλη
  • 5.190 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιούλιος 2011 - 01:29

Υπαρχουν ακομα καμποσες κινησεις: το φως θα κρεμαστει με αλυσιδες απο το ταβανι,ισως ενα επιπλο για το φιλτρο,τα νεα ψαρια, γυαλινα σκεπασματα στο πανω μερος του ενυδρειου,καποιες προσθηκες αισθητικης -μαλλον με ξυλο περιφερειακα στο πανω κ κατω μερος- καθαρισμος κ οτι αλλο προκυψει στη συνεχεια...

Σκεψου ως εναλλακτικη το πολυκαρβουνικο. :P

#18 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιούλιος 2011 - 01:35

Ασιατες ε; χεχεχε εγω δεν ειπα τπτ...αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι δεν εβαλα προσωπο στη φωτο χιχι

Ναι καλα ειναι τωρα αν κ η αληθεια ειναι οτι ετυχαν διαφορα σε ολη τη διαρκεια της κατασκευης του.Νερο εχει περιπου μια εβδομαδα αλλα στο τελικο υψος οπου μπηκαν ψαρια,φυτα κ το φιλτρο ρυθμιστηκε σωστα μολις 2-3 μερες...

Τα σκαλαρια δεν ξερω ακριβως -τα ρυθμιζει ο χρηστος εξαλλου κ συντομα θα πλατσουριζει με μπρατσακια σε ελληνικα νησακια- αλλα τα ψαχνει οποτε μαλλον συντομα.

#19 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιούλιος 2011 - 01:38

Μαλλον ειμαι μια ερωτηση πισω οποτε πρεπει να γραφω γρηγοροτερα...

Μου το ειχε προτεινει κ ο χρηστος -ο ιδιος ειχε στο δικο του του γλυκου- αλλα νομιζω κ το τζαμι ειναι καλο.Εχει διαφορα σε κατι(πλεονεκτημα εννοω:P

Εκτος τη διαφορα στο κοστος αν θυμαμαι ειχε λυγισει κ λιγο οποτε δε ξερω αν φταιει η θερμοκρασια απο τις λαμπες,καποιο βαρος ή κατι αλλο...

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Πλατων110: 09 Ιούλιος 2011 - 01:40

#20 Πλατων110

Πλατων110

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 14 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιούλιος 2011 - 18:44

Λιγες νεες φωτο μ αφορμη την τοποθετηση πετρων κ κυριως το καλωσορισμα 10 συνολικα νεων ψαριων (6 corydoras sterbai κ 4 corydoras panda). Eιναι αρκετα δραστηρια κ ιδιαιτερα τα πρωτα που δε μπορω να τα τραβηξω καν μιας κ δεν σταματανε ποτε...

Εδω φαινονται 2 panda k 1 sterbai (ειναι λιγο μικροτερα σε μεγαθος-προς το παρον τουλαχιστον)
Δημοσιευμένη  εικόνα

Μεσα σε λιγες ωρες φαινεται ξανα ο βυθος στο χρωμα της αμμου (ειχε γεμισει κομματια ξυλου κλπ)
Δημοσιευμένη  εικόνα

Κινουνται συνεχως παντου (κανουν κ γρηγορες κινησεις προς τα πανω-νομιζω οτι ενα πεταχτηκε κ λιγο εξω απ το νερο με την ταχυτητα που ειχε)
Δημοσιευμένη  εικόνα

Τα sterbais κινουνται συχνα ως κοπαδι σε αντιθεση με τα panda
Δημοσιευμένη  εικόνα

Πηρα κ συρματοσχοινα για το φωτιστικο οποτε αναμενω κ τα σκαλαρια μαζι με μερικα σακια αμμου...

0 Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users