Jump to content

Απορίες για Χρυσόψαρα


thalia

Recommended Posts

Με εμαθες πια ε???χαχαχα με εμενα δεν θα προλαβεις να αναρωτηθεις ξανα,οσο εχω ψαρια εχω και αποριες.θα με βλεπεις τακτικα εδω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με εμαθες πια ε???χαχαχα με εμενα δεν θα προλαβεις να αναρωτηθεις ξανα,οσο εχω ψαρια εχω και αποριες.θα με βλεπεις τακτικα εδω!!!!

thumbup.gif

πως πανε τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ειναι,τωρα ετοιμαζω να δωσω πισω το ενα στην κοπελα που αγορασε τελικα αλλο ενυδρειο αλλα εχω την αισθηση οτι δεν θα θελουν να χωριστουν τα βλεπω συνεχεια να παιζουν..ειχα κατι ιστοριες με το φιλτρο αλλα νομιζω οτι διορθωθηκε το θεμα...ολα καλα προς το παρον!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ελέγχεις της μετρήσεις σου και να ακλουθείς της ρουτίνες! Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

εχω τελειωσει με τα βακτηρια απο την κυριακη,κ τωρα τα ταιζω κανονικα οχι παααρα πολυ βεβαια, τους βαζω λιγο φαγητο εχτες και παρατηρω οτι το φιλτρο ειχε μπουκωσει, δεν εκανε ουτε καν την μικρη αναταραξη στο νερο οπως εκανε στην αρχη, το βγαζω απο την πριζα κ το ξανασυνδεω, ε και κανει ενα πλαφ και πετααααααααει μεσα στο νερο οοοοοτι ακαθαρσια και γλυτσα ειχε μαζεψει μια μιση εβδομαδα τωρα,να μη σου πω πως εγινε το νερο, κατασπρο, το εβγαλα το καθαρισα το φιλτρο με νερο απο το ενυδρειο, μαζεψα τα πολλα κακακια με την αποχη αλλα δεν αλλαξα το νερο γιατι μολις τελειωσα με τα βακτηρια. Ε ξανα εβαλα το φιλτρο και τα ρουφηξε μετα ολα παλι μεσα.Καθαρισε πολυ γρηγορα το νερο ευτυχως! Ετσι κ το ξανα κανει θα παω στο πετ σοπ κ θα τους το πεταξω μαζι με τα κακακια των ψαριων!!!Ελπιζω να μην εχουμε καμια ασχημη εξελιξη με αμμωνιες και παθω! αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω τελειωσει με τα βακτηρια απο την κυριακη,κ τωρα τα ταιζω κανονικα οχι παααρα πολυ βεβαια, τους βαζω λιγο φαγητο εχτες και παρατηρω οτι το φιλτρο ειχε μπουκωσει, δεν εκανε ουτε καν την μικρη αναταραξη στο νερο οπως εκανε στην αρχη, το βγαζω απο την πριζα κ το ξανασυνδεω, ε και κανει ενα πλαφ και πετααααααααει μεσα στο νερο οοοοοτι ακαθαρσια και γλυτσα ειχε μαζεψει μια μιση εβδομαδα τωρα,να μη σου πω πως εγινε το νερο, κατασπρο, το εβγαλα το καθαρισα το φιλτρο με νερο απο το ενυδρειο, μαζεψα τα πολλα κακακια με την αποχη αλλα δεν αλλαξα το νερο γιατι μολις τελειωσα με τα βακτηρια. Ε ξανα εβαλα το φιλτρο και τα ρουφηξε μετα ολα παλι μεσα.Καθαρισε πολυ γρηγορα το νερο ευτυχως! Ετσι κ το ξανα κανει θα παω στο πετ σοπ κ θα τους το πεταξω μαζι με τα κακακια των ψαριων!!!Ελπιζω να μην εχουμε καμια ασχημη εξελιξη με αμμωνιες και παθω! αυτα!!!

Thalia καλημέρα!

Το φιλτρακι σου αποτι καταλαβαίνω είναι εσωτερικό, προσπάθησε να δεις αν είναι ανοιχτώ στο τέρμα (κάπου θα έχει μια ρύθμιση) για να πεταει όσον το δυνατό περισσότερο! Μέσα πρέπει να έχει και ένα σωληνάκι σιλικόνης το οποίο το συνδέεις στο φίλτρο σου για να παίρνει αέρα και αυτό θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο και τελείως ανοιχτό για να μπορεί να δουλεύει άνετα και όχι μπουκωμένα το φίλτρο σου! Επίσης μην φανταστείς ότι αυτό το φιλτρακι θα μπορεί να ρουφαει της ακαθαρσίες των ψαριών, της χοντρές θα πρέπει να της αφαιρείς με μια σκούπα βυθού!

Αν μπορείς κάνε μας μια πιο αναλυτική παρουσίαση του εξοπλισμού σου για να ξέρουμε και κάνε και καμιά μέτρηση να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα,ειναι ανοιχτο στην τελευταια σκαλιτσα,αλλα και παλι ειναι πολυ υποτονικο για φιλτρο..κ για μικρο δεν ειναι κ φθηνο εεε.. ειναι της EHEIM που ειναι για μεχρι και 45 λιτρα,θα το κοιταξω στην επομενη αλλαγη νερου δηλαδη τωρα αυριο μεθαυριο..οσο για το σκουπακι βυθου ..ειναι κ αυτο πανακριβο για τα δικα μου οικονομικα...ισως αν το εβρισκα πιο φθηνα κατι να γινοταν...το ενυδρειο οπως ειχα πει ειναι 20 λιτρων,εχω στρωσει μιξη χαλικιου (ασπρο,μπεζ,καφε), εχω το φιλτρο που σ ειπα κ ενα μικρο διακοσμητικο,δεν εχω ουτε φυτα,ουτε πολλα πολλα γιατι ειναι μικρος ο χωρος,για το ψαρακι αυτο που μ εφεραν που ειναι μικροκαμωμενο προς το παρον ο χωρος πιστευω ειναι καλα..για αργοτερα θα εχω θεμα που θα μεγαλωσει..:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παααααλι,το νερο μου σηκωσε αμμωνια(ολο ξεχναω να σας γραψω τις μετρησεις) και μου προτειναν να αγορασω το ammonia detox δεν θυμαμαι ποιας μαρκας ειναι και να ριξω..αν ριξω θα ξεθολωσει ρημαδι το νερο κι αν ναι σε ποσες περιπου μερες???μου ειπαν οτι τα ταιζω πολυ και γιαυτο συμβαινει αυτο...μολις διορθωθει αυτο με την αμμωνια σκεφτομαι να βαλω μεσα ενα φυτακι anubia αλλα λεει θελει μαλλον θερμοστατη γιατι αντεχει το πολυ στους 26 βαθμους,ισχυει αυτο???επισης βρηκα ενα σκουπακι βυθου σαν λαστιχο που τραβαει το νερο εξω της sera με 9,40€ πιστευετε οτι μου χρειαζεται για τον καθαρισμο του χαλικιου????Αυριο θα παω να παρω αυτο για την μειωση της αμμωνιας και σκεφτομαι να παρω και το σκουπακι αυτο..το φυτο τελευταιο μιας κ ειναι για διακοσμηση..

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το παιχνίδι που λες παραπάνω...το γρήγορο προσπαθεί να ζευγαρώσει με το αργό. το αποτέλεσμα θα είναι σε λίγο καιρό το αργό να πεθάνει...το ίδιο έπαθα και εγώ. το γρήγορο είναι common; σε αναστατώνω αλλά δυστυχώς έτσι είναι, περιγράφεις αυτό που ένανε και το δικό μου μέχρι που το άλλο δεν άντεξε απο το "κυνηγητό"..δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

και τι να κανω τωρα???????????ιιιιι θα το τηγανισω ετσι κ μου ψοφησει το δικο μου γτ το γρηγορο ειναι ξενο το αργο ειναι το δικο μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παααααλι,το νερο μου σηκωσε αμμωνια(ολο ξεχναω να σας γραψω τις μετρησεις) και μου προτειναν να αγορασω το ammonia detox δεν θυμαμαι ποιας μαρκας ειναι και να ριξω..αν ριξω θα ξεθολωσει ρημαδι το νερο κι αν ναι σε ποσες περιπου μερες???μου ειπαν οτι τα ταιζω πολυ και γιαυτο συμβαινει αυτο...μολις διορθωθει αυτο με την αμμωνια σκεφτομαι να βαλω μεσα ενα φυτακι anubia αλλα λεει θελει μαλλον θερμοστατη γιατι αντεχει το πολυ στους 26 βαθμους,ισχυει αυτο???επισης βρηκα ενα σκουπακι βυθου σαν λαστιχο που τραβαει το νερο εξω της sera με 9,40€ πιστευετε οτι μου χρειαζεται για τον καθαρισμο του χαλικιου????Αυριο θα παω να παρω αυτο για την μειωση της αμμωνιας και σκεφτομαι να παρω και το σκουπακι αυτο..το φυτο τελευταιο μιας κ ειναι για διακοσμηση..

Από τη στιγμή που υπάρχουν και φυσικοί τρόποι μείωσης της αμμωνίας καλύτερα να μην γεμίζεις το ενυδρείο με χημικά. Μπορείς να κάνεις μια αλλαγή νερού και να ξαναμετρήσεις.

Όντως θέλει προσοχή με το τάισμα ! Συνέχεια "ζητιανεύουν" αλλά δεν πρέπει να παρασυρόμαστε ;)

Είναι πολύ σκληρά φυτά οι ανούμπιες , μην τις φοβάσαι :)

Το καθάρισμα του χαλικιού όντως θα κάνει δουλειά και καλό είναι αν μπορούμε να το βάζουμε στις ρουτίνες μας.

Άποψή μου είναι να μην πάρεις το χημικό για τη μείωση της αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Μην ρίξεις μέσα τίποτα το χημικό! Μια αλλαγή νερού 40% και θα πέσει! Για πόση αμμωνία μιλάς? Γράψε λίγο της μετρήσεις σου για να έχουμε εικόνα! Η σκούπα βυθού είναι απαραίτητη για χρυσόψαρα γιατί είναι πολύ ρυπογόνα ψαριά! Ελάττωσε το τάισμα σου σε μια φορά την ημέρα 2 flakes ανά ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δικα μου τεστ ακομα και εχω κανει απο μια φιλη,οταν ξανακανω θα σας τα γραψω αναλυτικα..ειχε προκυψει θεμα με το φιλτρο ,το οποιο τελικα δεν δουλευε καθολου καλα και οτι βακτηρια ειχα ριξει τα ειχε τραβηξει ολα μεσα με αποτελεσμα να μπουκωσει..μου το αντικατεστησαν και μου ειπαν να ξαναβαζω βακτηρια γιατι δεν ειχε στρωθει οπως επρεπε,μου ειπαν επισης οτι το νερο ειναι θολο λογο βακτηριων γιατι τωρα αρχισε η λειτουργια τους. Αλλαξα το 50% του νερου γιατι φοβηθηκα μηπως ηταν αμμωνια( η κοπελα με τα τεστ λειπει) και ξανα προσθεσα λιγα βακτηρια οση δοσολογια αναλογει.Ειναι και σημερα θολο το νερο αλλα οχι οπως εχτες αρα δεν νομιζω οτι προκειται για αμμωνια αφου αλλαξα το νερο..Ας ελπισουμε να ειναι η λειτουργια των βακτηριων..σκεφτομαι ομως να αλλαξω το ενυδρειο σε τροπικο γιατι τα χρυσοψαρα ειναι πολυ βρωμικα ψαρια...Αυτο βεβαια θα γινει αν βρεθει εμπιστο ατομο να αναλαβει αυτα τα ψαρακια,ή αν δεν βρεθει θα το κανω οταν αυτα αποδημισουν εις κυριον..

Link to comment
Share on other sites

Θαλια ξεκινάς από το μηδέν με το καινούργιο φίλτρο!

Θα πρέπει να αναβαθμιστείς αγοράζοντας ένα καινούργιο ενυδρείο με σωστό εξοπλισμό και σωστά βήματα από την αρχή για να ασχοληθείς περεταίρω με το χόμπι!

Όσο για τα χρυσόψαρα σου είναι κρίμα να ταλεπορουνται και να τα θέτεις σε κίνδυνο μιας που είναι ψάρια που ζουν 20 και χρόνια οπότε σκέψου καλά της επόμενες κινήσεις σου και εμείς εδώ είμαστε σε ότι κιαν χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους μια και ειδα οτι μιλουσατε για βακτηρια εγω δεν εχω βαλει ποτε και σκεφτομαι τωρα κιολας να παω να παρω αλλ μπορειτε να με βοηθησετε τι κανουν ακριβως και πωσ πρεπει να τα βαλω

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια ειναι απαραιτητα γιατι σκοτωνουν την αμμωνια που παραγουν τα ψαρια με τα ουρα τους(αν λεω κατι λαθος με διορθωνετε) για να στρωθει το ενυδρειο σου θελει να ριχνεις την καταλληλη δοσολογια για καποιες μερες.Εμενα μου ειχαν πει απο πετ σοπ να ριχνω 5 μλ στα 20 λιτρα για μια εβδομαδα, και μετα μονο σε καθε αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θαλια τι έγινε?

Πως πάμε με τα χρυσοψαρακια? Το φιλτρακι μας εστρωσε?

Μετρήσεις κάνουμε? Είναι όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειμαστε,μεγαλωνουμε και γαμπριζουμε :wub: :wub: Το φιλτρο ειναι ενταξει δουλευει ολα καλα..Εσεις με τα δικα σας????

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε έτσι! :bigemo_harabe_net-64:

Μην ξεχνάς της ρουτίνες σου και όλα θα πάνε καλά! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, διαβασα σε ενα αρθρο για τα χρυσοψαρα σχετικα με τη διατροφη τους...και λεει οτι η ποικιλια ειναι πολυ σημαντικη..επισης γραφει οτι μπορουμε να τα ταιζουμε ''Καλό θα είναι να υπάρχει ποικιλία στην τροφή για αυτό μπορείτε να ταϊζετε με τροφές από διαφορετικές εταιρείες. Το μενού τους μπορεί να εμπλουτιστεί με λαχανικά (κολοκυθάκια, καρότα, μαρούλι, αγγουράκι) τα οποία και λατρεύουν. Ο αρακάς (αποφλοιωμένος) λειτουργεί ως καθαρτικό και πρέπει να δίνεται εφόσον την προηγούμενη ημέρα το ψάρι δεν έχει φάει και προληπτικά ή σε περιπτώσεις ασθενειών για να καθαρίσει το πεπτικό τους σύστημα.''αυτο γραφει συγκεκριμενα.Γνωριζει κανεις αν οντως ισχυουν αυτα???Το αρθρο βρισκεται εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/goldfish2.htm

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λεει, πρεπει ομως να τα ζεματιζεις πριν τα ριξεις στο ενυδρειο για να βαρυνουν και να βυθιστουν και οτι μεινει πρεπει να το βγαζεις μετα απο κανα δυο ωρες γιατι επιβαρυνει το νερο

Link to comment
Share on other sites

να μη τα βρασω απλα να τα ζεματισω λιγο να μαλακωσουν???ψιλοκομμενα φανταζομαι ε??

Link to comment
Share on other sites

ψιλοκομενα. εγω τον αρακα τον βραζω κανα λεπτο στο μπρικι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...