Jump to content

Απορίες για Χρυσόψαρα


thalia

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα χρυσόψαρα καλό είναι να τα ταΐζουμε ποικιλία τροφών ακόμα και διαφορετική τροφή για κάθε μέρα αν αυτό είναι δυνατόν!

Επίσης πολύ καλό είναι μια φορά την εβδομάδα η νηστεία και την επομένη αποφλοιωμένο αρακά!

Πάντα να προτιμάμε η τροφές τους να βυθίζονται για να αποφεύγουμε προβλήματα νηκτικής κύστης!

Ακόμα και στην περίπτωση των flakes καλό είναι να μουλιάζουμε λίγο την τροφή τους σε ένα κουταλάκι με νερό ενυδρείου και να μην την αφήνουμε στην επιφάνια!

Βιταμίνες μια φορά την εβδομάδα στην τροφή τους η απευθείας μέσα στο ενυδρείο μόνο καλό μπορούν να κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,οταν λες βιταμινες?αυτα τα μπουκαλακια του πετ σοπ??θες να μου γραψεις λιγο αναλυτικα γιατι με πιανεις αδιαβαστη στο θεμα βιταμινες

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τςι βυθιζομενες τροφες δεν ισχυει. εχω ρωτησει ΟΛΟΥΣ τους πετ σοπαδες (τουλαχιστον 5) και μου εχεουν πει οτι δεν ισχυει, εκτος αυτου αν βυθιζονται τα χρυσοψαρα δεν τις προτιμουν και μενουν κατω και βρωμιζουν το ενυδρειο.

ολα αυτα με τις βιταμινες, αρακαδες κτλ κτλ δεν ειναι για καθε βδομαδα και δεν ειναι για οποτε να ναι. μονο οταν υπαρχει καποιο προβλημα κτλ

*ολα οσα λεω παραπανω ειναι γνωμες πετσοπαδων (ολοι συμφωνουν) και απο οσο διαβασμα εχω προλαβει να κανω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τςι βυθιζομενες τροφες δεν ισχυει. εχω ρωτησει ΟΛΟΥΣ τους πετ σοπαδες (τουλαχιστον 5) και μου εχεουν πει οτι δεν ισχυει, εκτος αυτου αν βυθιζονται τα χρυσοψαρα δεν τις προτιμουν και μενουν κατω και βρωμιζουν το ενυδρειο.

ολα αυτα με τις βιταμινες, αρακαδες κτλ κτλ δεν ειναι για καθε βδομαδα και δεν ειναι για οποτε να ναι. μονο οταν υπαρχει καποιο προβλημα κτλ

*ολα οσα λεω παραπανω ειναι γνωμες πετσοπαδων (ολοι συμφωνουν) και απο οσο διαβασμα εχω προλαβει να κανω.

καλημερα...βαγγελη να σου πω οτι ο καθενας κανει οτι θελει με τη διατροφη των ψαριων....και τα χρυσοψαρα τρωνε οτιδηποτε τους δωσεις,αυτο το λεω γτ ειχα χρυσοψαρα πριν 2 μηνες και ακομα μαρουλι και καροτο ετρωγαν και απο υγεια ηταν μια χαρα....αυτο με τον αρακα βοηθαει πολυ στην πεψη και κυριως στο εντερο των ψαριων..και οι βιταμινες βοηθουν στο ψαρι να αναπτυχθει κανονικα και στην προληψη ασθενειων και γι'αυτο στους περισσοτερους δεν αρρωσταινουν συχνα τα ψαρια.....εμενα μου το προτειναν 2 πετ σοπ και τον αρακα και τις βιταμινες και χρησιμοποιω το δευτερο...μην νομιζεις οτι θελουν να σου παρουν λεφτα αλλα σου δινουν συμβουλες και απο αυτο καταλαβαινεις ποσο εμπειροι ειναι.......φιλικα

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τςι βυθιζομενες τροφες δεν ισχυει. εχω ρωτησει ΟΛΟΥΣ τους πετ σοπαδες (τουλαχιστον 5) και μου εχεουν πει οτι δεν ισχυει, εκτος αυτου αν βυθιζονται τα χρυσοψαρα δεν τις προτιμουν και μενουν κατω και βρωμιζουν το ενυδρειο.

ολα αυτα με τις βιταμινες, αρακαδες κτλ κτλ δεν ειναι για καθε βδομαδα και δεν ειναι για οποτε να ναι. μονο οταν υπαρχει καποιο προβλημα κτλ

*ολα οσα λεω παραπανω ειναι γνωμες πετσοπαδων (ολοι συμφωνουν) και απο οσο διαβασμα εχω προλαβει να κανω.

Οταν δεις το ψαρακι σου ετσι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=63522 η ετσι

http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/index.cgi?action=viewnews&id=62 θα καταλαβεις οτι πρεπει να σταματησεις να αφηνεις την τροφη να επιπλεει!

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεις το ψαρακι σου ετσι http://www.aquazone....showtopic=63522 η ετσι

http://www.aquaspace...=viewnews&id=62 θα καταλαβεις οτι πρεπει να σταματησεις να αφηνεις την τροφη να επιπλεει!

Και βέβαια ισχύει, ειδικά στα "fancy" χρυσόψαρα. Το έπαθα δύο φορές με τα δικά μου χρυσόψαρα μέχρι να μου πεί κάποιος petshop-ας για το τί συμβαίνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα καροτο ψιλοκομμενο αντι για νιφαδες,ζεματισμενο ημισκληρο, οχι βρασμενο,αλλα απο οτι βλεπω το τρωνε και το φτυνουν και η ιδια κατασταση για κανενα μισαωρο μεχρι που τα εβγαλα απο το ενυδρειο. Μηπως πρεπει να το βρασω και να το ριξω?μηπως ειναι πολυ σκληρο για να το φανε?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι μαλακο να ξερεις...αλλα καλυτερα βαλε αρακα

Link to comment
Share on other sites

ο αρακας δεν ειναι για την προληψη ασθενειων;δηλαδη να μη δινω αλλα λαχανικα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο αρακάς λειτούργει σαν καθαρτικό και τα βοηθαει γενικά στο πεπτικό τους σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,τους εβαλα αρακα και καροτο για δευτερη φορα αλλα παρολο που ειναι μ****α δεν το τρωνε, το σνομπαρουν!! μαλλον εχουν συνηθισει τις τροφες του εμποριου και δεν τους αρεσει το φρεσκο!

Link to comment
Share on other sites

Axα! ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος για τα λαχανικα? καποιος εμπειρος γνωστης παρακαλω! καθε ποτε ειναι καλο να δινουμε? τι ειδους και πως ακριβως προετοιμασμενα? σε τι βοηθανε? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,τους εβαλα αρακα και καροτο για δευτερη φορα αλλα παρολο που ειναι μ****α δεν το τρωνε, το σνομπαρουν!! μαλλον εχουν συνηθισει τις τροφες του εμποριου και δεν τους αρεσει το φρεσκο!

Τhalia μου το αρακά τον ταΐζεις μια μέρα μετά την νηστεία γιατί άμα τα έχεις σκάσει στο φαγητό φυσικά και θα τον σνομπάρουν!smile.png

Τον βράζεις για κανα λεπτό και τον δίνεις χωρίς τον φλοιό! Τα δικά μου κάνουν σαν τρελά!

Προσοχή με τα χρυσόψαρα γιατί είναι λαίμαργα! Τροφή με μετρό!

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ νηστικα τα ειχα κανονικα θα επρεπε να το καταπιουν το καροτακι με τη μια..αλλα το εφτυναν και αφου ειδα οτι δν το τρωνε τοτε τα ταισα με την τροφη την κανονικη... :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλαω για τον αρακά!

Το καρότο μπορεί να ήταν σκληρό η να μην τους άρεσε!

Δοκίμασε με τον αρακά να δεις!

Link to comment
Share on other sites

λιωμενο ηταν βρε το ειχα βρασει καλα..ακριβως γιατι ειναι πολυ σκληρο..και με τον αρακα τα ιδια γιατι μαζι με το καροτο ειχα και τον αρακα. τελος παντων, θα εφαρμοσω αυτο που μου ειπες με την νηστεια και θα σου πω τα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

λιωμενο ηταν βρε το ειχα βρασει καλα..ακριβως γιατι ειναι πολυ σκληρο..και με τον αρακα τα ιδια γιατι μαζι με το καροτο ειχα και τον αρακα. τελος παντων, θα εφαρμοσω αυτο που μου ειπες με την νηστεια και θα σου πω τα αποτελεσματα!

thumbup.gif

Link to comment
Share on other sites

εγραψες κατι???το μονο που βλεπω ειναι οτι πηρες το δικο μου μηνυμα..

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ήδη αναφέρει ο αρακάς με 1-2 λεπτά λόγο του μεγέθους του είναι βρασμένος!

Τον ζουλάς με το χέρι σου, του βγάζεις τον φλοιό που είναι σκληρός και δίνεις το εσωτερικό του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...