Jump to content

Μονομάχοι


Recommended Posts

Μια τρελη ερωτηση....ειναι εφικτο να ζησουν δυο αρσενικοι μονομαχοι σε ιδιο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια λεπτά ναι.Θα πέσει πολύ ξύλο και κάποιος από τους 2 (μπορεί και κανένας) δε θα αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Mε την καμία όμως!!!

Link to comment
Share on other sites

σε 200 λίτρα με πολλές κρυψώνες ίσως και να γίνεται................................

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι δυνατον 2 μονομαχοι για 5 ωρες να μην μαλωνουν???επισης ο αδερφος μου τον εναν κοκκινο μου το πηρε για θυληκο ενω εξωτερικα φαινεται αρσενικο...μηπως τελικα ειναι θυληκο?επισης με τους καθρεφτες δεν θυμωνουν ποτε!διαλεξαμε τα πιο κυριαρχα και μα ς βγηκαν ησυχα ψαρια...αν ειναι δυνατον...

Link to comment
Share on other sites

σε 200 λίτρα με πολλές κρυψώνες ίσως και να γίνεται................................

εγω σε 20λιτρα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια οι μονομαχοι ειναι απο τα πιό παρεξηγημένα και αδικημένα ψαρια και αυτο οφείλεται σε 2 πραγματα,στα petshop που τους πουλάνε ως ψαρι χωρις αναγκες και σε αυτους που το πήραν απο σπόντα και ασχολιθηκαν ελαχιστα η άκουσαν απο ενα φιλο κλπ και αναπαραγουν αυτα που "ξέρουν",ετσι οι μονομάχοι έγιναν αγρια ζωα που σκοτώνουν οτι βρουν μπροστα τους. Ο μονομάχος υπερασπίζονται τη περιοχη τους,στην οποία φτιάχνει τη φωλία του και περιμένει να "περασει" καποιο θυλικο για να ζευγαρώσει,αυτη η περιοχη ειναι συνήθως 30Χ30 εκ. Οσοι ασχολούνται με μονομάχους εχουν παρατηρήσει οτι σε οσο μεγάλο ενυδρείο και να τους εχεις παντα διαλέγουν τη μια μεριά και σπανια φευγουν απο εκει.βεβαια εαν δε περνάνε θυλικά τα ψαράκια μας νομίζουν οτι φταίει η μερια και "μεταφερουν" τη φωλιά τους αλλου.Μπορούν πολυ ευκόλα να είναι κοινωνικά ψαρια αλλα την περιοχη τους παντα θα την υπερασπίζονται χωρις ομως να χρειάζεται να σκοτώσουν.και οσοι έχουν μονομάχους ξέρουν οτι στα κοινονικά ενυδρεία πιο συχνα τον ενοχλούν παρα ενοχλεί αυτος. Τωρα οτι αφορα 2 αρσενικούς μονομάχους μαζι σε ενα καλα φυτεμενο ενυδρείο με μεγάλο μήκος (πανω απο 1,5 μετρο) θεωριτικα μπορουν να ζησουν.Οι πιο πολλες μάχες μεταξυ τους συνηθώς σταματανε στο flaring αρκει ο αδύναμος να εξαφανιστεί απο τη περιοχη του ισχυρού,εαν το ενυδρειο μπορεί να το προσφέρει αυτο τοτε δεν υπαρχει προβλημα.Αλλα όπως λεω παντα το καθε ψαρι ειναι ξεχωριστό και φερεται μοναδικα,δε μπορούμε να τα γενικεύουμε ολα.Σε κάποιο άλλο forum ενα παλικάρι ειχε 2 μονομαχους σε ενα 50L χωρίς προβλημα για πανω απο 2 μήνες.Και οτι αφορα αρσενικά με θυλικά επειδή οι "ασχετοι" εχουν βγάλει και εκει μύθους, γινεται!ναι καλα ακούσατε,είναι απαρετητη διαδικασία για να γίνει ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ! απλα χρειαζεται μια διαδικασία αλλα δεν είναι το κατάλληλο θεμα για να επεκταθώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πολύ στον χαρακτήρα του ψαριού!Είχα τρείς μονομάχους,χωρια φυσικά.Ο πρώτος ήταν μόνος του και δεν ανεχόταν ούτε τα σαλιγκάρια,όταν του εβαλα θυλικιά την φύτεψε στην άμμο.ήταν αρκετά άγριος,ο δέυτερος ζούσε με 6 guppy και τον κυνηγούσαν,και ο τρίτος με καρδινάλιους!!δέν εχω βάλει ακόμα θυλικές για να δώ αντιδράσεις.πάντος γιά αρσενικό δεν το σκεύτομαι,πιστεύω πως σίγουρα θα υπάρξει μάχη και είναι κρίμα τόση ταλαιπορία!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μονομάχος με το που αγοραστέι(ή μας τον δώσουν) μπει σε κοινωνικό ενυδρείο τοτε δεν υπάρχει πρόβλημα,εάν ειναι ας πούμε ενα χρόνο μονος του και τον βάλουμε ξαφνικά σε ενα κοινωνικό ενυδρείο τότε θα διεκδικήσει απο κάθε ψαρι τη περιοχή του.Τωρα για το θυλικό,οι μονομάχοι θέλουν να διαλέγουν το αλλο μισό τους,εαν τους το επιβάλεις ειναι σίγουρο οτι θα εχεις κάποια απώλεια..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αυτή είναι η γνώμη μου.αυτοί που μπήκαν κατευθείαν σε κοινονικό δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα!!ίσα ίσα που προσέχουν τα μικρότερα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια οι μονομαχοι ειναι απο τα πιό παρεξηγημένα και αδικημένα ψαρια και αυτο οφείλεται σε 2 πραγματα,στα petshop που τους πουλάνε ως ψαρι χωρις αναγκες και σε αυτους που το πήραν απο σπόντα και ασχολιθηκαν ελαχιστα η άκουσαν απο ενα φιλο κλπ και αναπαραγουν αυτα που "ξέρουν",ετσι οι μονομάχοι έγιναν αγρια ζωα που σκοτώνουν οτι βρουν μπροστα τους. Ο μονομάχος υπερασπίζονται τη περιοχη τους,στην οποία φτιάχνει τη φωλία του και περιμένει να "περασει" καποιο θυλικο για να ζευγαρώσει,αυτη η περιοχη ειναι συνήθως 30Χ30 εκ. Οσοι ασχολούνται με μονομάχους εχουν παρατηρήσει οτι σε οσο μεγάλο ενυδρείο και να τους εχεις παντα διαλέγουν τη μια μεριά και σπανια φευγουν απο εκει.βεβαια εαν δε περνάνε θυλικά τα ψαράκια μας νομίζουν οτι φταίει η μερια και "μεταφερουν" τη φωλιά τους αλλου.Μπορούν πολυ ευκόλα να είναι κοινωνικά ψαρια αλλα την περιοχη τους παντα θα την υπερασπίζονται χωρις ομως να χρειάζεται να σκοτώσουν.και οσοι έχουν μονομάχους ξέρουν οτι στα κοινονικά ενυδρεία πιο συχνα τον ενοχλούν παρα ενοχλεί αυτος. Τωρα οτι αφορα 2 αρσενικούς μονομάχους μαζι σε ενα καλα φυτεμενο ενυδρείο με μεγάλο μήκος (πανω απο 1,5 μετρο) θεωριτικα μπορουν να ζησουν.Οι πιο πολλες μάχες μεταξυ τους συνηθώς σταματανε στο flaring αρκει ο αδύναμος να εξαφανιστεί απο τη περιοχη του ισχυρού,εαν το ενυδρειο μπορεί να το προσφέρει αυτο τοτε δεν υπαρχει προβλημα.Αλλα όπως λεω παντα το καθε ψαρι ειναι ξεχωριστό και φερεται μοναδικα,δε μπορούμε να τα γενικεύουμε ολα.Σε κάποιο άλλο forum ενα παλικάρι ειχε 2 μονομαχους σε ενα 50L χωρίς προβλημα για πανω απο 2 μήνες.Και οτι αφορα αρσενικά με θυλικά επειδή οι "ασχετοι" εχουν βγάλει και εκει μύθους, γινεται!ναι καλα ακούσατε,είναι απαρετητη διαδικασία για να γίνει ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ! απλα χρειαζεται μια διαδικασία αλλα δεν είναι το κατάλληλο θεμα για να επεκταθώ.

Συμφωνο απολυτα συν οτι θελει πανω απο 25 λιτρα ενυδρειο φουλ φυτεμενο μην ξεχνατε αγαπητοι μου οτι ειναι φυλακισμενα και το σωστο ειναι να τους δωσουμε οπως και καθε ψαρι που εχουμε στην κατοχη μας την καλυτερη διαβιωση!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε Στέφανε, η καλύτερη διαβίωση είναι κάτι αρκετά σχετικό! Άλλοι υποστηρίζουν πως και σε 10 λίτρα διαβιώνει μια χαρά ένας μονομάχος (βέβαια χρειάζεται κάποια πείρα από τον χομπύστα) και άλοι πως τα 30 λίτρα είναι το minimum. Μκάρι να μπορούσε το καημένο το ψαράκι να μας μιλήσει και να μας πει τι θέλει.

Και εγώ είμαι της άποψης να δίνουμε όσο το δυνατό περισσότερα λίτρα, όχι μόνο στους μονομάχους αλλά σε όλα τα ψαράκια φυσικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...