Jump to content

Εγκλιματισμός Των Ψαριών


Recommended Posts

Διάβασα ότι μιλάς για ειδικές περιπτώσεις

όμως εγώ μιλάω για όλες τις περιπτώσεις :sarcasm:

-πριν βάλουμε λίγο λίγο το νερό στη σακούλα βάζουμε prime ή κάποιο άλλο σκεύασμα που αποτοξικοποιεί την αμμωνία

-όταν υπάρχει έλλειψη οξυγόνου τα ψάρια μπορεί να είναι και στον πάτο σε ληθαργική κατάσταση.

Δεν είπα ότι θα είναι στην επιφάνεια. Σχεδόν όλοι οι χομπίστες (και πολλά μαγαζιά) δεν συσκευάζουν με καθαρό οξυγόνο.

Η μέθοδος που προτείνεις δίνει βάρος στην εξομοίωση της θερμοκρασίας και στην αποφυγή στρες από το φως αλλά θεωρείς δευτερεύον το οσμωτικό σοκ από την αλλαγή ph, που πιστεύω είναι σοβαρό (εγώ μιλάω για γλυκό-στο θαλασσινό ίσως έχει ιδιαίτερη σημασία και η αλατότητα).

Φυσικά δεν είμαστε ιχθυολόγοι και όλες οι συμβουλές που δίνουμε

είναι απ' την εμπειρία που έχει ο καθένας μας. :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Είχες δει σεκατάστημα δηλαδή παραλαβή ψαριών και έκαναν με αυτόν τον τρόπο προσαρμογή σε όλα τα ψάρια?

Ναι, εξίσωση θερμοκρασίας και κατευθείαν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

kleovoulos είμαι πολύ ξεκάθαρος απο τη πρώτη δημοσίευση : "Τι κάνουμε όμως στη περίπτωση που μετά από πολύωρο ταξίδι δούμε οτι τα ψάρια δεν είναι σε καλή κατάσταση και πνέουν τα λοίσθια ;" και το διευκρινίζω και στην απάντηση που σου έδωσα .

Αν αναφέρεσαι για το ερωτηματικό μέσα σε παρένθεση που έβαλα στην απάντηση που σου έδωσα (και μου βγήκε αυτο το emoticon ) ναι το έβαλα γιατί πράγματι οι γνώσεις μου δεν φτάνουν και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αλλά ούτε και να το απορρίψω , έχω αρκετές αντιφατικές εμπειρίες που δεν μπόρεσα να της ερμηνεύσω και πάνω σε αυτό θα ήθελα τη βοήθεια ενός ιχθυολόγου - βιολόγου .

KokkinosK αυτό που λες από μόνο του δεν λέει τίποτα .

Καλο θα ήταν να ξέραμε αν ήταν μετα απο μεγάλο ταξίδι ή όχι , αν ζήσανε τα ψαράκια χωρίς προβλήματα , απο πού είχαν κάνει το ταξίδι κ.λ.π.

Όλα αυτα για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα με ζουμί .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

KokkinosK αυτό που λες από μόνο του δεν λέει τίποτα .

Καλο θα ήταν να ξέραμε αν ήταν μετα απο μεγάλο ταξίδι ή όχι , αν ζήσανε τα ψαράκια χωρίς προβλήματα , απο πού είχαν κάνει το ταξίδι κ.λ.π.

Όλα αυτα για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα με ζουμί .

Καταλαβαίνω τι λές, αλλά δεν το γνωρίζω.

Πάντως ήταν απο παραλαβή ψαριών απο εξωτερικό τα οποία δεν ήταν σε κακή κατάσταση. Απλά μου είχε κάνει εντύπωση η έλειψη προσαρμογής του νερού, και η απάντηση που έλαβα ήταν πως όπως και να είχε οι συνθήκες στα ενυδρεία ήταν σίγουρο πολύ καλύτερες απο εκείνες μέσα στις σακκούλες και άρα μόνον καλό θα έλανε η μεταφορά τους κατ΄ευθείαν στα ενυδρεία.

Δεν το έχω κάνει ποτέ και μπορώ να πω πως και μόνον στην ιδέα ανατριχιάζω. Απλά έτσι έγινε και αυτό μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε ευχαριστουμε πολυ για τισ πληροφοριες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 11 months later...
πριν 14 ώρες, το μέλος aquaMarina έγραψε:

Το σκοταδι που βοηθαει?

μειωση του στρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...