Jump to content

έρευνα για νέους κάτοικους


Recommended Posts

Γειά σας ξανά!!

έχω πάνω απο δυο χρόνια να βάλω πολλά ψάρια στο ενυδρείο μου.

επι σχεδόν 2χρόνια ήμουνα με 1pleco & 2amano γαρίδες.

πριν απο λίγες ημέρες έχασα τον 7χρονών pleco και την 1 amano και ψάχνω νέους κατοίκους.

 

Ενυδρείο: JUWEL RIO180
Λίτρα: ~150 καθαρά
Φίλτρο: μανάτο ( compact h με pump juwel 600l/h )
Θερμαντήρας: Jager 150watt
Αεραντλία: sera air 275R (275l/h), presure >120mbar (σπάνια δουλεύει)
Φωτισμός: 1 x juwel daylight 30watt, 1 x sera plantcolor 4900Kelvin 30watt
Διακόσμηση: ξύλο mopani, πλάτη βράχος juwel από φενιζόλ
Βυθός: χαλίκι ψιλό από πετ σοπ
Φυτά: anubia
Ψάρια κ.α: 1 γαρίδα amano που τρώει 1 ταμπλέτα βυθού κάθε 2η μέρα

Ρουτίνες: αλλαγές νερού και καθαρισμός βυθού 1/3 (50lt) ανά μήνα με σκούπα βυθού , καθαρισμός φίλτρου ανά 2-3 μήνες, κλάδεμα όταν μεγαλώνει το φυτό

 

Λαμβάνοντας υπόψιν 
1ον. την anubia που δεν θέλω να φαγωθεί, 
2ον. την περιορισμένη σε είδη αγορά (εκτός αν μου προτείνετε διαδικτυακά μαγαζιά), 
3ον. την ποιότητα του πόσιμου νερού απο την ιστοσελίδα του δήμου την 16/09/2015 το οποίο δεν θα επεξεργάζομαι:
Ph 7.68 (6,5-9,5)
Αγωγιμότητα 360 (2500 μS/cm)
Υπολ/κό Χλώριο 0.27 (0,2-0,4 mg/l Cl2)
Αμμώνιο 0.05 (0,5 mg/l NH4+)
Νιτρικά 9.50 (50 mg/l NO3-)
E. coli 0 (0 αποικ./100ml)
Εντερόκκοκοι 0 (0 αποικ./100ml)
Αρ. Αποικ.22oC 35 (100 αποικ./ml)
Αρ. Αποικ.37oC 27 (20 αποικ./ml)
* σε παρενθεση οι αποδεκτές τιμές,
4ον. την τελευταία μέτρησή που είχα με υγρά ΑΡΙ πριν λήξουν:
ΝΗ3/ΝΗ4.....0,25
ΝΟ3.....0
ΝΟ2.....0
GH.......15
KH.......6
PH.......7,6
oC.......27         και

5ον. οτι πριν 2 ημέρες άλλαξα 80%νερό και την τετάρτη 21/10 θα προσθέσω ελαφρόπετρα στο φίλτρο και θα στρωθεί εκ νέου με τροφή..... 

δέχομαι προτάσεις για κατοίκους εκτός πλάτυ και γκάπυ!!!

post-5826-0-11273200-1445285693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Fantail goldfish που τα λατρεύω. Βάλε 1 πορτοκαλί, 1 μαύρο, 1 calico, 1 Red cup Oranda και άστα να παίζουν ώσπου να μεγαλώσουν. Απλώς θα προτιμούσα μαύρο ψιλόκοκκο χαλίκι για να δείξουν πιο ωραία τα χρώματα και να μπορούν να παίζουν μασουλώντας το και φτύνοντάς το.

 

Μετά κάτσε να χαζεύεις πώς κουνάνε τα πτερύγιά τους... Άσε που θα μάθουν και θα τρώνε από το χέρι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Ιδικά τα οραντα το έχουν έμφυτο να τρώνε από το χέρι μας και εγώ έχω 3oranda red cap σε 190λιτρα και παω για αλλα 2 σε κανα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Ρουτίνες: αλλαγές νερού και καθαρισμός βυθού 1/3 (50lt) ανά μήνα με σκούπα βυθού ,

 

 

Νιτρικά 9.50 (50 mg/l NO3-)

 

Να ξέρεις πως τώρα δεν θα πρέπει να κάνεις αλλαγές το 1/3 ανά μήνα, να υπολογίζεις 30% ανα εβδομάδα και ειδικά αν βάλεις  4 χρυσόψαρα funcy μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ακόμα και 50% ανα εβδομάδα, οι μετρήσεις θα στο δείξουν καλύτερα .

 

Τα νιτρικά 50 το αναφέρει στην ιστοσελίδα ο δήμος ; Αν ισχύει αυτό τότε το νερό ουτε για ψάρια κάνει αλλά το χειρότερο είναι πως δεν  πίνεται.

Εδω με νιτρικά 20 κάνω αλλαγή >= 50%.

 

Τα χρυσόψαρα καλή λύση, όμορφα ψάρια με κίνηση.

Μπορείς να βάλεις και White Cloud Mountain Minnow , νερό ίδιο με τα χρυσόψαρα και θερμοκρασίες ίδιες με τα Funcy χρυσόψαρα , ψάρια κρύου νερού, και μπορείς να το γεμίσεις με εύκολα φυτά, δεν τα πειράζουν, και με φυτά μπορεί και να σου γεννήσουν

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως τώρα δεν θα πρέπει να κάνεις αλλαγές το 1/3 ανά μήνα, να υπολογίζεις 30% ανα εβδομάδα και ειδικά αν βάλεις  4 χρυσόψαρα funcy μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ακόμα και 50% ανα εβδομάδα, οι μετρήσεις θα στο δείξουν καλύτερα .

 

Τα νιτρικά 50 το αναφέρει στην ιστοσελίδα ο δήμος ; Αν ισχύει αυτό τότε το νερό ουτε για ψάρια κάνει αλλά το χειρότερο είναι πως δεν  πίνεται.

Εδω με νιτρικά 20 κάνω αλλαγή >= 50%.

 

Τα χρυσόψαρα καλή λύση, όμορφα ψάρια με κίνηση.

Μπορείς να βάλεις και White Cloud Mountain Minnow , νερό ίδιο με τα χρυσόψαρα και θερμοκρασίες ίδιες με τα Funcy χρυσόψαρα , ψάρια κρύου νερού, και μπορείς να το γεμίσεις με εύκολα φυτά, δεν τα πειράζουν, και με φυτά μπορεί και να σου γεννήσουν

 

Αλλαγή νερού κάθε βδομάδα δεν νομίζω οτι θα τα καταφέρω....

 

Τα νιτρικά που διαβάζεις μέσα στην παρένθεση ειναι η αποδεκτή τιμή όπως γράφω με αστεράκι για όλες τις παρενθέσεις. Η τιμή με έντονα γράμματα είναι η μέτρηση.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 50 νιτρικα δεν ειναι αποδεκτη τιμη..

Αν βαλεις παραπανω ψαρια απ οτι εχεις τωρα,θα χρειαστει να κανεις συχνοτερες αλλαγες νερου για να ανανεωνεις το νερο για τα ψαρια και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι νομιζω οτι το 9,5 ειναι πολυ για τη βρυση.Φαντασου να κανεις αλλαγη νερου για να απαλαγεις απο τα νιτρικα και να βαζεις νερο με 10 νιτρικα μεσα..δεν κανεις τιποτα ετσι..Και ειδικα αν κανεις αλλαγη νερου καθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε διαφωνω :) απλα εγραψα την πραγματικη τιμη του φιλου.εμενα θα μου πεις που ειχα φτασει 40 πριν 2 βδομαδες; χεχε ☺

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κάθε βδομάδα δεν νομίζω οτι θα τα καταφέρω....

 

 

 

Σε 150 λίτρα με 4 χρυσόψαρα και να μη κάνεις αλλαγές κάθε εβδομάδα είναι δύσκολο έως αδύνατον, τα ψάρια θα κολυμπάνε σε μεγάλες τιμές με νιτρικά, ακόμα και 100% κάθε 15 να κάνεις και πάλι δεν θα μπορείς να κρατήσεις χαμηλα τα νιτρικά, που και πάλι οι απότομες αλλαγές απο υψηλές τιμές  νιτρικών σε χαμηλές δεν είναι ότι καλύτερο, στρεσάρει τα ψάρια.

Αφου δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές καθε εβδομάδα βάλε 20 white cloud , γέμισε το ενυδρειο με φυτά και κάνε αλλαγές κάθε 15, αλλά και αυτό οι μετρήσεις θα σου το δείξουν.

Και με τον 1 πλέκο που είχες και έκανες αλλαγή 1 φορά το μήνα πάλι λιγο ήταν, άσχετα αν είχες λίγα νιτρικά, το νερό θέλει ανανέωση για πολους λόγους, ιχνοστοιχεία , μεταλικά άλατα , οξειδοαναγωγή κλπ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα εχει 9,5 νιτρικα απο το σαιτ του δημου του.

 

 

σωστός!!

Link to comment
Share on other sites

Και παλι νομιζω οτι το 9,5 ειναι πολυ για τη βρυση.Φαντασου να κανεις αλλαγη νερου για να απαλαγεις απο τα νιτρικα και να βαζεις νερο με 10 νιτρικα μεσα..δεν κανεις τιποτα ετσι..Και ειδικα αν κανεις αλλαγη νερου καθε μηνα.

 

στις μετρήσεις μου όμως πάντα ήταν 0

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο white cloud και χρυσόψαρα, με αλλαγή νερού κάθε 30ημέρες και χωρίς να γεμίσω με φυτά δεν έχω άλλες επιλογές;

δεν θέλω να είμαι συνέχεια με τα χέρια μεσα στο ενυδρείο.

είμαι οικογενιάρχης και έχω άλλες προτερραιότητες....δεν θα έχω τον χρόνο να ασχολούμαι συνέχεια.

θέλω οι νέοι κατοικοι να έχουν τις συνθήκες που τους αρμόζει αλλά σε σχέση με αυτά που μπορώ να κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

εκτός απο white cloud και χρυσόψαρα, με αλλαγή νερού κάθε 30ημέρες και χωρίς να γεμίσω με φυτά δεν έχω άλλες επιλογές;

δεν θέλω να είμαι συνέχεια με τα χέρια μεσα στο ενυδρείο.

είμαι οικογενιάρχης και έχω άλλες προτερραιότητες....δεν θα έχω τον χρόνο να ασχολούμαι συνέχεια.

θέλω οι νέοι κατοικοι να έχουν τις συνθήκες που τους αρμόζει αλλά σε σχέση με αυτά που μπορώ να κάνω!!!

 

Δεν νομίζω πως μπορεί να διατηρηθεί σωστά ένα ενυδρείο με αλλαγές κάθε μήνα, το βλέπω απίθανο έως αδύνατο.

Και εμείς οικογενειάρχες είμαστε, με παιδιά, δουλειές και υποχρεώσεις,  δεν είμαστε συνέχεια μέσα στο ενυδρείο, στις αρχές ασχολείσαι λίγο μέχρι να το φέρεις να πηγαίνει μόνο του, ξέρεις πως έχεις καθημερινά τάισμα και 1 φορά την εβδομάδα συντήρηση, αλλαγές νερό και καθαρισμό φίλτρων αν είναι απαραίτητο. Δεν έχουμε τα ενυδρεία για μια επιπλέον στεναχώρια και ενασχόληση, για χαλάρωση τα έχουμε, αλλά χρειάζεται να κάνουμε και κάτι, δεν μπορεί να είναι τελείως στον αυτόματο. Και προσωπικά έχω και ενυδρείο που αν του βάλω μια αυτόματη ταΐστρα δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα, κάνει αλλαγές μόνο του. Αλλά αν δεν ασχοληθώ λίγο δεν μπορώ, να δω τα φίλτρα του που και που, να ταΐσω καθημερινά τα γομαράκια μου και γενικά θα αφιερώσω 5 λεπτά. Αν δεν μπορείς να τα κάνεις τα βασικά ,  ίσως είναι καλύτερα να μη το ξεκινήσεις, πιο πολύ ταλαιπωρία θα είναι για εσένα παρά χαλάρωση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως μπορεί να διατηρηθεί σωστά ένα ενυδρείο με αλλαγές κάθε μήνα, το βλέπω απίθανο έως αδύνατο.

Και εμείς οικογενειάρχες είμαστε, με παιδιά, δουλειές και υποχρεώσεις,  δεν είμαστε συνέχεια μέσα στο ενυδρείο, στις αρχές ασχολείσαι λίγο μέχρι να το φέρεις να πηγαίνει μόνο του, ξέρεις πως έχεις καθημερινά τάισμα και 1 φορά την εβδομάδα συντήρηση, αλλαγές νερό και καθαρισμό φίλτρων αν είναι απαραίτητο. Δεν έχουμε τα ενυδρεία για μια επιπλέον στεναχώρια και ενασχόληση, για χαλάρωση τα έχουμε, αλλά χρειάζεται να κάνουμε και κάτι, δεν μπορεί να είναι τελείως στον αυτόματο. Και προσωπικά έχω και ενυδρείο που αν του βάλω μια αυτόματη ταΐστρα δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα, κάνει αλλαγές μόνο του. Αλλά αν δεν ασχοληθώ λίγο δεν μπορώ, να δω τα φίλτρα του που και που, να ταΐσω καθημερινά τα γομαράκια μου και γενικά θα αφιερώσω 5 λεπτά. Αν δεν μπορείς να τα κάνεις τα βασικά ,  ίσως είναι καλύτερα να μη το ξεκινήσεις, πιο πολύ ταλαιπωρία θα είναι για εσένα παρά χαλάρωση

 

δεν ειπα σε καμία περίπτωση για αυτοματισμούς και οτι δεν μπορώ ουτε να ταϊζω αλλά οτι φοβάμαι για το αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω κάθε εβδομάδα σε αλλαγή νερού.

 

γι αυτο ζητάω ψάρια που να μπορώ να τα συντηρώ ευκολότερα απο κάποια άλλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καλή λύση για την περιπτωσή σου αυτή που σου πρότεινε ο takis. Αυξάνεις κατά πολύ τη φυτική μάζα του ενυδρείου σου, με φυτά ταχείας αναπτύξεως, ώστε να έχεις ένα σύμμαχο στη μάχη με τα νιτρικά, και μετά προσθέτεις ένα κοπαδάκι μικρόψαρα, που με σωστή διαχείριση θα μπορούσαν να κρατηθούν περίπου κοντά στις αλλαγές σου. Πολύ δύσκολα ένα ξερό ενυδρείο θα αντέξει στη συχνότητα των αλλαγών που γράφεις, ακόμα και με μικρή ιχθυοφόρτιση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καλή λύση για την περιπτωσή σου αυτή που σου πρότεινε ο takis. Αυξάνεις κατά πολύ τη φυτική μάζα του ενυδρείου σου, με φυτά ταχείας αναπτύξεως, ώστε να έχεις ένα σύμμαχο στη μάχη με τα νιτρικά, και μετά προσθέτεις ένα κοπαδάκι μικρόψαρα, που με σωστή διαχείριση θα μπορούσαν να κρατηθούν περίπου κοντά στις αλλαγές σου. Πολύ δύσκολα ένα ξερό ενυδρείο θα αντέξει στη συχνότητα των αλλαγών που γράφεις, ακόμα και με μικρή ιχθυοφόρτιση

 

μονο που αυτά τα ψαράκια (white cloud) δεν υπάρχουν στην πόλη μου.

 

έχω να διαλέξω μόνο ανάμεσα σε...

χρυσοψαρα,

μολυ,

πλάτυ,

γκάπυ,

ξιφοφόρους,

γκουραμι,

δολλάρια,

κιχλίδες,

νέον,

τιγράκια,

ινδιανάκια,

οσκαρ,

πλέκο,

δίσκους και

μονομάχους μόνο αρσενικούς.

 

αλλιώς, πρέπει να περιμένω να βγεί μεγάλη παραγγελία λόγο capital control

 

ασε που σε φυτά δεν υπάρχει τιποτα!!!

πάνε οι καλές εποχές!!!

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά μαγαζιά που με ελάχιστο κόστος σου τα στέλνουν σπίτι σου.

Στην επαρχία πουλάνε ακριβότερα, στην Αθήνα λίγο φθηνότερα οπότε αν το οργανώσεις σωστά με μια δυο παραγγελίες  δεν θα καταλάβεις και την οικονομική διαφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

ειτε βάλω χρυσοψαρα ειτε white cloud η οτι αλλο τι θα βοηθουσε να τρωει τις αλγες των τζαμιών. τα apple snail;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω με πίσατε!!!

θέλω μόνο να με βοηθήσετε σε δυο συνδιασμούς

 

1ον. funcy χρυσόψαρα με γαρίδες ή applesnail

μπαίνουν μαζί;

πόσα να βάλω απο το καθένα; 

τι ιχθυοφόρτιση χρειάζεται;

θα μπουν στο ενυδρείο ταυτόχρονα;

η ανουμπια που έχει κλαδευτεί στα 5-6 κομμάτια είναι εντάξει;

 

2ον. funcy, white cloud, γαρίδες, applesnail

μπαίνουν μαζί;

πόσα να βάλω απο το καθένα;

θα μπούν στο ενυδρείο ταυτόχρονα;

τι ευκολο φυτό/ά ταχείας αναπτύξεως να βάλω συν την ανούμπια που έχει κλαδευτεί

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες με χρυσοψαρα δεν μπαινουν,θα γινουν γευμα.

Τωρα για αριθμους χρυσοψαρων δεν ξερω να σου πω γιατι δεν εχω ασχοληθει.

Επισης χρυσοψαρα και φυτα,δυσκολο,συνηθως τα χρυσοψαρα τρωνε τα φυτα,εκτος απο τα σκληρα οπως ανουμπια,βαλισνερια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά και για τα 2 θέματα

χρυσόψαρα και γαρίδες δεν μπορείς να βάλεις, θα γίνουν μεζές οι γαρίδες.

Applesnail σου προτείνω να μη βάλεις, ρυπαίνουν όσο ένα ψάρι, άρα όσα Applesnail βάλεις , με τόσα ψάρια θα μειώνεις την ιχθυοφόρτιση.

Χρυσόψαρα και white cloud μπαίνουν μαζί, έχει ο Σάκης, αλλά δεν είναι σίγουρο πως κατά λάθος κάποια στιγμή το χρυσόψαρο αρπάξει κανένα, όχι να το κυνηγήσει, απλά βρήκε την ευκαιρία όπως πέρναγε και το άρπαξε. Με χρυσόψαρα καλό είναι να μη βάζουμε και άλλο είδος ψαριών μαζί, υπάρχει επίσης η περίπτωση τα άλλα ψάρια να λιμοκτονήσουν, τα χρυσόψαρα τρώνε γρήγορα και πολύ.

Αν βάλεις χρυσόψαρα , από σαλιγκάρια μπορείς να βάλεις zebra, αν βάλεις ramshorn μπορεί τα χρυσόψαρα να τα φάνε, επίσης μπορεί σε κάποιο χρυσόψαρο να σφηνώσει σαλιγκάρι στο στόμα του και να υπάρξει πρόβλημα, έτυχε σε εμένα , στο πάρα πέντε πρόλαβα το black moor και του έβγαλα το σαλιγκάρι από το στόμα, είχε γυρίσει ανάποδα.

Με white cloud μπορείς να έχεις γαρίδες, έχω στο δικό μου, αλλά δύσκολα θα δεις γέννες από τα white cloud, οι γαρίδες θα φάνε το γόνο.

Με white cloud μπορείς να έχεις σαλιγκάρια ramshorn, ιδανικός συνδυασμός, έχω στο δικό μου, δεν θα καθαρίσεις ποτέ τα φυτά και τα τζάμια από άλγη, το ενυδρείο θα λάμπει.

Σε ενυδρείο με χρυσόψαρα λίγα φυτά θα αντέξουν, ανούμπιες, βαλισνέριες (ίσως) , μπορεί και java fern, άρα δεν θα μπορείς να έχεις πολλά φυτά.

Με white cloud το κάνεις ζούγκλα, φυτεύεις ότι θες, και αυτό θα βοηθήσει στο να είναι ακόμα πιο καθαρό το νερό.

Άρα οι πιθανοί συνδυασμοί σύμφωνα με τα είδη ψαριών  που γράφεις είναι :

1) χρυσόψαρα με zebra σαλιγκάρια και σκληρα φυτά ή

2) white cloud , γαρίδες , σαλιγκάρια ότι θες και ζούγκλα από φυτά, τα apple snail όμως επιβαρύνουν το νερό και μπορεί να σου  τσακίσουν τα φυτά

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ακόμα πως ,

χρυσόψαρα και white cloud είναι ψάρια κρύου νερού, το χειμώνα δεν θα χρειαστείς θερμαντήρα, εκτος και αν η θερμοκρασία πέσει κάτω απο 14-15 βαθμούς, θα χρειαστείς όμως ψύξη το καλοκαιρι, ιδανικές θερμοκρασίες μέχρι 24-25 βαθμούς.

Υπάρχουν όμως και άλλα μικρόψαρα τροπικά που ζουν σε νερό βρύσης που όμως θα θες θερμαντήρα το χειμώνα και λιγότερη ψύξη το καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Και για να πάρεις μια ιδέα

 

ενυδρείο με χρυσοψαρα

 

 
και ενυδρείο με White Cloud (εσύ μπορείς να βάλεις και άλλο είδος μικρόψαρα)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...