Jump to content

Ετοιμασια για την πρωτη φορα


Recommended Posts

      Καλησπερα σε ολους σας, καλη χρονια. Αφου μου ειπατε στο καλοσωρισμα να κανω οσες ερωτησεις θελω, ξεκιναω …. Ζητω την βοηθεια σας. Πρωτη φορα στησιμο ενυδρειου. Αγορασα σε συμβολικη τιμη από φιλο, μεταχειρισμενο, αχρησιμοποιητο δεν ασχοληθηκε ποτε, ένα aquatlantis bermudes 90lit (80χ30χ45), με λαμπα 18w, θερμοστατη, κυκλοφορητη και εσωτερικο φιλτρο (εχει ενυδριακο βαμβακι, σφουγγαρι και βιολογικο υλικο). Σε pet shop αγορασα ότι μου ειπαν ότι χρειαζεται (αν μου εδωσαν επιπλεον…..), 3 σακους αμμο gravel των 5 Κg, 2 πλαστικα φυτα, 2 διακοσμητικα (αεροπλανακι και βαρκα), αποχη, ξυστρα τζαμιων, αυτοματη ταϊστρα, σκουπα βυθου, θερμομετρο, αεραντλια, tetra safe start και waterlife (chloramine). Από ότι μου ειπαν εκει και από οσο διαβασα εδώ (αρκετα μπορω να πω), πρεπει να κανω κατά σειρα τα εξης:

  1. Πλυσιμο – στρωσιμο αμμου, πλαστικων φυτων, διακοσμητικων, τοποθετηση θερμομετρου, αεραντλιας. Μπορω αργοτερα να προσθεσω 1 φυσικο φυτο? Απλα το φυτευω?
  2. Γεμισμα νερου βρυσης, θερμοστατης στους 25ο C και λειτουργια ενυδρειου.
  3. Αμεσα 3 καπακια tetra safe start για 5 συνεχομενες ημερες και την πρωτη ημερα μονο 3 καπακια waterlife (chloramine).
  4. Την εκτη ημερα μπορω να βαλω ψαρια. Λεω να βαλω 4 γκαπυ. Διαβασα ότι είναι σχετικα ευκολα και ανθεκτικα. Παθαινουν κατι αν εχω μονο πλατικα φυτα και διακοσμητικα?
  5. Εως τοτε καμμια αλλαγη νερου.
  6. Φως 5 ωρες την ημερα.
  7. Τις 3 πρωτες μερες που θα μπουν τα ψαρια, ταϊσμα πολύ λιγο, 1 φορα την ημερα και από την τεταρτη και μετα 1 φορα την ημερα πιο πολύ τροφη.
  8. Αλλαγη νερου: 1 φορα τον μηνα το 30% μαζι με 1 καπακι από τα tetra safe start και waterlife (chloramine) και καθαρισμα με την σκουπα βυθου. Το νερο σε κουβα 5 ωρες να παρει θερμοκρασια, χωρις καποια άλλη ενεργεια.
  9. Εάν χρειαστει να συμπληρωσω νερο, παλι από ένα καπακι από τα παραπανω.
  10. Φιλτρα: Ανα μηνα αλλαγη ενυδριακο βαμβακι και πλυσιμο το σφουγγαρι με νερο ενυδρειου. Βιολογικο υλικο (κατι μπιλιες είναι), αλλαγη κάθε 6 μηνες. Είναι σωστο αυτό, γιατι εδώ διαβασα, αν καταλαβα καλα, μονο πλυσιμο. Δεν το αλλαζω ποτε δηλαδη, δεν χαλαει?
  11. Μετρησεις μου ειπαν ότι αν τηρησω αυτά δεν χρειαζονται, παρα μονο προληπτικα αν θελω.  

          Εχω στο μυαλο μου να κανω ένα ενυδρειο χωρις πολλες απαιτησεις συντηρησης, να μπορω να λειψω 10 μερες (αυτοματο ταϊσμα), αλλα παντα με σεβασμο στα ψαρια που θα εχει μεσα.      

 

          Είναι σωστα τα παραπανω για ένα σωστο ξεκινημα και μια ιδανικη λειτουργια?

          Πρεπει να κανω και κατι άλλο ή να μην κανω κατι από αυτά που περιεγραψα παραπανω?

          Χρειαζεται παραπανω εξοπλισμος ή είναι πλεονασμος (πχ διαβασα να εχουμε για ασφαλεια 1 επιπλεον θερμοστατη)

          Ευχαριστω για την υπομονη και τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε!!!

1. Καλο ειναι να μην βαλεις πλαστικα διακοσμητικα μεσα στο ενυδρειο γιατι δεν ξερεις αν σου βγαλουν χρωμα και επηρεασουν το συστημα σου.

2. Τεστακια για μετρησεις χρειαζεσαι.Πως θα ξερεις οτι μηδενισε η αμμωνια σου για να βαλεις ψαρακια?

3. Αλλαγες νερου πρεπει να κανεις καθε εβδομαδα αν θες να τα ψαρακια σου να περνανε καλα αλλιως θα εχεις φουλ νιτρικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο δεν το αλλαζεις.

Οταν θελησει αλλαγη μετα απο χρονια απλα προσθετης και αντικαθιστας το παλιο με καινουριο λιγο λιγο.

Το φως για 8 ωρες αναμενο δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε ενα πλαστικο κουτι σφραγισμενο. Πως εννοεις λιγο λιγο? Βγαζω πχ το κουτι με το σφουγγαρι, βαζω το νεο βιολογικο για λιγες μερες και μετα πεταω το παλιο? Ενδιαμεσα απλα ξεπλενουμε το εξωτερικο μερος?  

Link to comment
Share on other sites

      Καλησπερα σε ολους σας, καλη χρονια. Αφου μου ειπατε στο καλοσωρισμα να κανω οσες ερωτησεις θελω, ξεκιναω …. Ζητω την βοηθεια σας. Πρωτη φορα στησιμο ενυδρειου. Αγορασα σε συμβολικη τιμη από φιλο, μεταχειρισμενο, αχρησιμοποιητο δεν ασχοληθηκε ποτε, ένα aquatlantis bermudes 90lit (80χ30χ45), με λαμπα 18w, θερμοστατη, κυκλοφορητη και εσωτερικο φιλτρο (εχει ενυδριακο βαμβακι, σφουγγαρι και βιολογικο υλικο). Σε pet shop αγορασα ότι μου ειπαν ότι χρειαζεται (αν μου εδωσαν επιπλεον…..), 3 σακους αμμο gravel των 5 Κg, 2 πλαστικα φυτα, 2 διακοσμητικα (αεροπλανακι και βαρκα), αποχη, ξυστρα τζαμιων, αυτοματη ταϊστρα, σκουπα βυθου, θερμομετρο, αεραντλια, tetra safe start και waterlife (chloramine). Από ότι μου ειπαν εκει και από οσο διαβασα εδώ (αρκετα μπορω να πω), πρεπει να κανω κατά σειρα τα εξης:

  1. Πλυσιμο – στρωσιμο αμμου, πλαστικων φυτων, διακοσμητικων, τοποθετηση θερμομετρου, αεραντλιας. Μπορω αργοτερα να προσθεσω 1 φυσικο φυτο? Απλα το φυτευω?
  2. Γεμισμα νερου βρυσης, θερμοστατης στους 25ο C και λειτουργια ενυδρειου.
  3. Αμεσα 3 καπακια tetra safe start για 5 συνεχομενες ημερες και την πρωτη ημερα μονο 3 καπακια waterlife (chloramine).
  4. Την εκτη ημερα μπορω να βαλω ψαρια. Λεω να βαλω 4 γκαπυ. Διαβασα ότι είναι σχετικα ευκολα και ανθεκτικα. Παθαινουν κατι αν εχω μονο πλατικα φυτα και διακοσμητικα?
  5. Εως τοτε καμμια αλλαγη νερου.
  6. Φως 5 ωρες την ημερα.
  7. Τις 3 πρωτες μερες που θα μπουν τα ψαρια, ταϊσμα πολύ λιγο, 1 φορα την ημερα και από την τεταρτη και μετα 1 φορα την ημερα πιο πολύ τροφη.
  8. Αλλαγη νερου: 1 φορα τον μηνα το 30% μαζι με 1 καπακι από τα tetra safe start και waterlife (chloramine) και καθαρισμα με την σκουπα βυθου. Το νερο σε κουβα 5 ωρες να παρει θερμοκρασια, χωρις καποια άλλη ενεργεια.
  9. Εάν χρειαστει να συμπληρωσω νερο, παλι από ένα καπακι από τα παραπανω.
  10. Φιλτρα: Ανα μηνα αλλαγη ενυδριακο βαμβακι και πλυσιμο το σφουγγαρι με νερο ενυδρειου. Βιολογικο υλικο (κατι μπιλιες είναι), αλλαγη κάθε 6 μηνες. Είναι σωστο αυτό, γιατι εδώ διαβασα, αν καταλαβα καλα, μονο πλυσιμο. Δεν το αλλαζω ποτε δηλαδη, δεν χαλαει?
  11. Μετρησεις μου ειπαν ότι αν τηρησω αυτά δεν χρειαζονται, παρα μονο προληπτικα αν θελω. 

          Εχω στο μυαλο μου να κανω ένα ενυδρειο χωρις πολλες απαιτησεις συντηρησης, να μπορω να λειψω 10 μερες (αυτοματο ταϊσμα), αλλα παντα με σεβασμο στα ψαρια που θα εχει μεσα.      

 

          Είναι σωστα τα παραπανω για ένα σωστο ξεκινημα και μια ιδανικη λειτουργια?

          Πρεπει να κανω και κατι άλλο ή να μην κανω κατι από αυτά που περιεγραψα παραπανω?

          Χρειαζεται παραπανω εξοπλισμος ή είναι πλεονασμος (πχ διαβασα να εχουμε για ασφαλεια 1 επιπλεον θερμοστατη)

          Ευχαριστω για την υπομονη και τον χρονο σας.

 

1)  Καλυτερα να μη βαλεις πλαστικα φυτα και ψευτικα διακοσμητικα,αυτα με τον καιρο μπορει να βγαλουν χρωμα και να εχεις προβληματα.Προτειμισε φυσικα υλικα,οπως αληθινα φυτα,ξυλα και πετρες.Θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα και τα ψαρια σου θα το εκτιμησουν.

2) Και 26 να ειναι η θερμοκρασια δεν υπαρχει προβλημα.

3) Αυτο ειναι λιγο λαθος που λες.Την πρωτη μερα που θα γεμισεις νερο,θα ριξεις το αντιχλωριο μονο οσο αντιστοιχει για τα λιτρα σου.Την επομενη μερα θα ριξεις τα βακτηρια.

4) Υπαρχουν πολλοι τροποι στρωσιματος ενυδρειου.Αν βαλεις βακτηρια την επομενη μερα θα πρεπει να βαλεις τα πρωτα ψαρια,βεβαια αυτα που εχεις παρει εσυ δεν ξερω πως δουλευουν,διαβασε τις οδηγιες στο μπουκαλι.Ενας αλλος καλος τροπος ειναι να βαλεις μπολι απο ενυδρειο αλλο χομπιστα,δηλαδη βιολογικο υλικο απο το δικο φιλτρο.Παλι την επομενη μερα βαζεις τα πρωτα ψαρια και προσεχεις το ταισμα.

5) Αναλογα τις μετρησεις σου,αυτες θα σου δειξουν.

6) 8 ωρες καλα ειμαι με χρονοδιακοπτη

7) 4 μερες καθολου τροφη,ουτε 1 φορα,απο την 5η μερα 1 φορα ταισμα και λιγο.Συνεχεις μετρησεις ενδιαμεσα και αν δεις περιεργες μετρησεις κανεις αλλαγη νερου αμεσα και ριχνεις και βακτηρια.

8) Αλλαγη νερου 30% καθε εβδομαδα με νερο που θα εχεις προετοιμασει σε κουβα με αντιχλωριο

9) Αν συμπληρωσεις νερο,βαζεις μονο αντιχλωριο

10) Καθαρισμος φιλτρου μονο οταν πεσει αισθητα η ροη του,μπορει αυτο να γινει μετα απο μηνες. Αλλαγη ενυδρειακου βαμβακιου σε καθε αλλαγη νερου,δηλαδη καθε εβδομαδα.Οταν ερθει η ωρα να καθαρισεις το φιλτρο,θα καθαρισεις τα σφουγγαρια με νερο απο το ενυδρειο και τα βιολογικα υλικα με νερο ενυδρεου παλι αλλα μονο να φυγουν τα πολλα πολλα,μη τα κανεις τζαμι δηλαδη.

11) Μετρησεις θα αγορασεις υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3,χωρις αυτα πας στα τυφλα και δεν ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου.

 

Τι βιολογικο υλικο εχει μεσα το φιλτρο σου?Βαλε φωτο να το δουμε

Γενικα σου εχει πουλησει πολλα πραγματα που δεν χρειαζεσαι,ενω δεν πηρες καποια βασικα,οπως πχ τεστ.

Η αεραντλια δεν χρειαζεται,αν κανει αναταραξη επιφανειας το φιλτρο σου,εχεις μια χαρα οξυγοννο στο ενυδρειο.

Εχεις πολυ διαβασμα να ριξεις,ξεκινα με τα θεματα για αρχαριους εδω και ειδικα για τον κυκλο του αζωτου (στρωσιμο)οτι απορια εχεις την συζηταμε.

Μην κανεις καμια βιαστικη κινηση πριν την συζητησουμε εδω,αυτο θα προλαβει τυχων λαθη που μπορει να κανεις και να αποβουν μοιραια μετα.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια του φιλτρου μου. Οποτε για τις αλλαγες ισχυει οτι εγραψα (οτι μου ειπαν δηλαδη απο το καταστημα?)

post-61876-0-06510600-1452538654_thumb.jpg

post-61876-0-73509600-1452538662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιες αλλαγες μιλας?

Το βιολογικο υλικο που βλεπω δεν ειναι πολυ και δεν φτανει.

Βγαλε απο το κουτι το ενυδρειακο βαμβακι και στη θεση του γεμισε το με βιολογικο υλικο και βαλε μια μικρη φετα ενυδρειακου βαμβακιου εκτος του κουτιου.

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια του φιλτρου μου. Οποτε για τις αλλαγες ισχυει οτι εγραψα (οτι μου ειπαν δηλαδη απο το καταστημα?)

Καλημερα.Θα σ υποδειξω ενα τροπο για να γλιτωσεις χρηματα και κοπο.Δουλευα biobox 2 πανω απο 3 χρονια.

Θα σπασεις με τροπο το επανω μερος απο τα κουτακια ωστε να μπορεις να αλαζεις μονος σου τα σφουγγαρια και το ενυδρειακο βαμβακι(κοβεις κομματι και αντικαθιστας οποτε χρειαζεται χωρις να πηγαινεις να δινεις καθε φορα το 5ευρω η 10ευρω).Η βιολογια δεν φτανει μονο με σφουγγαρια  (οπως εγραψε και ο Rasta)θαπρεπει να βαλεις  μακαρονι(Εχει εκπτωσεις εως και 20% σε καποια κατστηματα για προιοντα συγκεκριμενης εταιριας).Ετσι το δουλευα και ετσι το εδωσα πριν τις γιορτες.φαντασου οτι το ενυδρειακο βαμβακι στο κουτι του εχει 3 ευρω(biobox 2) και το σακουλακι το χυμα εχει 5 ευρω και ειναι παραπανω απο αρκετο να σ διαρκεσει πανω απο 2 μηνες.Το ιδιο εκανα και με τα αλλα σφουγγαρια.Οποτε εαν τα βαλεις κατω θα δεις οτι και γλιτωνεις χρηματα και περνας δημιουργικα τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...