Jump to content

Ψαροσύνθεση για 200 λτ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά τη ψαροσύνθεση του ενυδρείου μου.

Είναι 200 λίτρα (100x45x45) και είναι ήδη στρωμένο καθώς για τρία χρόνια μέχρι σήμερα είχα μέσα severum ,silver dollars και angelfish. Τώρα έχει μόνο ένα angelfish και τον pleco μέσα. Και τα δύο θα τα χαρίσω πριν μπουν τα νέα ψάρια.

 

Σκεφτόμουν να βάλω ένα ή δύο κοπαδόψαρα και κάποια λίγο μεγαλύτερα, που όμως δε θα φάνε τα μικρότερα. Επίσης, θα ήθελα να έχουν τα ψαράκια όσο το δυνατόν περισσότερο χρώμα.

Η διακόσμηση στο ενυδρείο περιλαμβάνει ένα ξύλο σαν δέντρο 40εκ, διάφορα μεταξωτά φυτά και 2 βραχάκια. Για Αφρικάνες δεν θα ήθελα να πάω δεδομένου οτι θέλει εξολοκλήρου άλλο στήσιμο.

 

Σας γράφω τις σκέψεις μου και περιμένω σχόλια αλλά και άλλες προτάσεις.

1.   10-15 cardinals / 10-15 serpae tetra / 12 Tiger Barbs ριγέ+ albino+ πράσινα

2.   10-15 cardinals /10-15 ροδόστομους / 1Θ+3A gourami dwarf / 1Θ+1A gourami pearl

3.   10-15 cardinals /8 Tiger Barbs ριγέ / 1Θ+3A gourami dwarf / 1Θ+1A gourami pearl

Μαζί με αυτά θα προσθέσω Java Moss, vallisneria gigantea και κάποιες Anubias.

 

Όποιον άλλο συνδυασμό έχετε να προτείνετε, καλοδεχούμενος!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για κάποιες πληροφορίες:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102674-ψαροσύνθεση-220-λίτρα/

 

Τα gurami πάντως λένε πολλοί πώς είναι επιθετικά.

Εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του ψαριού φυσικά.

 

Καλύτερα βγάλε τα ψεύτικα φυτά και αντικατέστησε τα με αληθινά.

Έγινε επεξεργασία - NikosAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για κάποιες πληροφορίες:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102674-ψαροσύνθεση-220-λίτρα/

 

Τα gurami πάντως λένε πολλοί πώς είναι επιθετικά.

Εξαρτάται και από τον χαρακτήρα του ψαριού φυσικά.

 

Καλύτερα βγάλε τα ψεύτικα φυτά και αντικατέστησε τα με αληθινά.

 

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Στόχος μου είναι να βγάλω όλα τα ψεύτικα φυτά. Πριν ήταν αδύνατο λόγω των silver dollars! Έχω κάτω χαλαζία 5 χιλιοστών περίπου και έχει μαζέψει βρωμίτσα(είναι 5 εκατοστά το υπόστρωμα χαλαζία) ...λογικά με καμιά ταμπλέτα θα είναι οκ για να φυτέψω εύκολα φυτά, έτσι δεν είναι;

Το link το είδα αλλά δεν με καλύπτει κάποια πρόταση από εκεί. Rainbow είχα και δε θέλω ξανά.

Έγινε επεξεργασία - carpediem8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρησιμοποιώ ταμπλέτες στο μεγάλο.

Με εύκολα φυτά δεν χρειάζεται ταμπλέτες κατά τη γνώμη μου εκτός αν θες να βάλεις πολλά, να φουντώσουν και να είναι δυσκολούτσικα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην jana moss,java fern(microsorum) και ανουμπιες δενονται σε ξυλα ή πετρες οποτε δεν εχεις θεμα...η βαλισνερια ειναι πολυ ευκολη,παλι δεν εχεις θεμα.....

Οσο για την ψαροσυνθεση,τα γκουραμι πανε χαρεμι 1αρσ. 3 θυλ.

Γκουραμι και τιγρακια ξεχασε το γιατι τα τιγρακια θα τους φανε τα ''μουστακια'' τους...

Οποτε η καλυτερη κατα την γνωμη μου συνθεση απο αυτες που εχεις γραψει ειναι η 2 με χαρεμι και τα pearl.....

 

Απο φιλτρανση τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια σε ενδιαφέρουν;(πχ μεγάλα, μικρά, κοπαδιαστά κτλ)

Για να προτείνουμε και τίποτα...

Έγινε επεξεργασία - NikosAthanasiadis
Link to comment
Share on other sites

Βαλε 50 αρλεκινους και ενα χαρεμι pearl gourami. Αν βρεις και μικροσωμα botia βαλτα κι αυτα.

Μην μπλεξεις 2 κοπαδια.

Τι εννοεις δεν μπορουσες να βγαλεις τα φυτα λογω δολλαριων;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

georgerocks

Έχω ένα eheim εξωτερικό φίλτρο 2217. Όσο για τα φυτά χαίρομαι που η βαλισνερια δεν είναι απαιτητική και θα προχωρήσει μόνο με το χαλικάκι. Έχω ήδη ένα φυτεμένο 60 λτ με guppy και cherry shrimp οπότε το μεγάλο θέλω να είναι φυσικό αλλά εύκολο φυτεμένο!

NikosAthanasiadis

Μου αρέσει η ιδέα ενός μεγάλου κοπαδιού cardinals μαζί όμως με κάτι μεγαλύτερο που θα είναι το επίκεντρο του ενυδρείου. Πολλά μικρά θα χάνονται εκεί μέσα. Είχα σκεφτεί τα αγγελόψαρα αλλά από ότι διαβάζω όταν μεγαλώσουν θα φάνε τους καρδινάλιους. Οπότε άκυρο!

Sturm

Τα δολάρια είναι τρελοί φυτοφάγοι!! Δεν φαντάζεσαι! Φάγανε μέχρι anubias, vallisneria, java moss και java fern που υποτίθεται δεν αγγίζουν. Αν έβγαζα τα μεταξωτά θα έμενε κενό το ενυδρείο.

Τώρα ανυπομονώ για αληθινά φυτά και μου λείπει η ανάλογη μη φυτοφάγα ψαροσυνθεση.

Πιστεύω σας διαφώτισα λίγο περισσότερο. Άλλες γνώμες;

Σας ευχαριστώ όλους!

Έγινε επεξεργασία - carpediem8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα γκουράμι με καρδινάλιους και άλλα μικρά και "αργά" τέτρα, τα φοβάμαι. Τα γκουράμι μπορούν να γίνουν πολύ επιθετικά.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι αν ζευγαρωσουν και ο αρσενικος φυλαει την φωλια...τοτε μπορει να γινει πολυ επιθετικος....

Μιλαω παντα για τα pearl gourami που ειναι και σχετικα μεγαλοσωμα(και ομορφα)....

 

Κατα τα αλλα,Χρηστο(Kadmos),τα τετρα δεν θεωρω οτι ειναι και τοσο αργα ψαρια.....τα γκουραμι ειναι πολυ πιο αργα.... :)

Δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια....

 

Καλη η προταση του Θοδωρη(Sturm) για κοπαδι αρλεκινους που ταιριαζουν και βιοτοπικα....

 

Νικο(Athanasiadis) Τα ροδοστομα θελουν κι αυτα κοπαδι...οχι 5 μονα τους... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά τη ψαροσύνθεση του ενυδρείου μου.

Είναι 200 λίτρα (100x45x45) και είναι ήδη στρωμένο καθώς για τρία χρόνια μέχρι σήμερα είχα μέσα severum ,silver dollars και angelfish. Τώρα έχει μόνο ένα angelfish και τον pleco μέσα. Και τα δύο θα τα χαρίσω πριν μπουν τα νέα ψάρια.

 

Σκεφτόμουν να βάλω ένα ή δύο κοπαδόψαρα και κάποια λίγο μεγαλύτερα, που όμως δε θα φάνε τα μικρότερα. Επίσης, θα ήθελα να έχουν τα ψαράκια όσο το δυνατόν περισσότερο χρώμα.

Η διακόσμηση στο ενυδρείο περιλαμβάνει ένα ξύλο σαν δέντρο 40εκ, διάφορα μεταξωτά φυτά και 2 βραχάκια. Για Αφρικάνες δεν θα ήθελα να πάω δεδομένου οτι θέλει εξολοκλήρου άλλο στήσιμο.

 

Σας γράφω τις σκέψεις μου και περιμένω σχόλια αλλά και άλλες προτάσεις.

1.   10-15 cardinals / 10-15 serpae tetra / 12 Tiger Barbs ριγέ+ albino+ πράσινα  Πολλα ψαρια και πολλα κοπαδοψαρα γενικα

2.   10-15 cardinals /10-15 ροδόστομους / 1Θ+3A gourami dwarf / 1Θ+1A gourami pearl 2διαφορετικα ειδη γκουραμι μη βαλεις,θα πεφτει πολυ ξυλο.

3.   10-15 cardinals /8 Tiger Barbs ριγέ / 1Θ+3A gourami dwarf / 1Θ+1A gourami pearl Τιγρακια και γκουραμι δεν πανε μαζι,θα τους φανε τι κεραιες.Και οπως σου ειπα οχι 2 ειδη γκουραμι μαζι.

Μαζί με αυτά θα προσθέσω Java Moss, vallisneria gigantea και κάποιες Anubias.

 

Όποιον άλλο συνδυασμό έχετε να προτείνετε, καλοδεχούμενος!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Προσωπικη μου γνωμη,βαλε ενα ειδος κοπαδοψαρου σε μεγαλο αριθμο,μη μπλεκεις πολλα κοπαδαψαρα μαζι.

Βαλε μαζι τους και ενα χαρεμι γκουραμι αφου βλεπω οτι σου αρεσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου ενυδρείο τα serpae tetra ξυλόνουν ότι φυτό μπαίνει....

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου ενυδρείο τα serpae tetra ξυλόνουν ότι φυτό μπαίνει....

Αληθεια; τα σερπα;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου ενυδρείο τα serpae tetra ξυλόνουν ότι φυτό μπαίνει....

Εισαι σίγουρος???

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας.

Ακόμα είμαι στο δίλημμα....θα δείξει.

Με τα φυτά θα προχωρήσω σίγουρα. Anubias, vallisneria, java moss και βλέπουμε.

Σκέφτομαι να βγάλω τον pleco καθώς αφήνει πολλά " κατάλοιπα" και να τον αντικαταστήσω με οτοκύκλους , cae και sae. Τι λέτε; θα καλύψουν τις ανάγκες του ενυδρείου μου;

Link to comment
Share on other sites

ναι είμαι σίγουρος. εγγερια ντενσα μεγάλη την καθαρισαν σε τρεις μέρες

έχω μέσα μόνο 6 σερπα και ειναι καννίβαλοι

Link to comment
Share on other sites

Και μία πρόταση για να ξεφεύγουμε λίγο από τα συνηθισμένα.

Ενα  κοπάδι praecox σαν μεγαλύτερα ψάρια του ενυδρείου  http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Praecox.htm

και ένα μεγαλύτερο κοπάδι απο gertudae http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Gertrud.htm

η furcatus  http://rainbowfish.angfaqld.org.au/Furcatus.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...