Jump to content

Γρατζουνιές από μαγνήτη


calpinos

Recommended Posts

Δυστυχώς με τον καιρό γέμισα ψιλογρατσουνιές απο τον μαγνήτη τον οποίο εχω 6 χρόνια στις πρώτες γρατσουνιές έπαιξαν ρόλο και τα σαλιγκαράκια αλλά στις τελευταίες και δεν εχω πολλά σαλιγκάρια και προσέχω κατά την χρήση.

Μήπως πρέπει να τον αλλάξω ή να αλλάξω το σκληρό πανί που ερχετε επαφή με το τζαμι???

Link to comment
Share on other sites

Πως θα το αλλαξεις φιλε μου;

Δεν αγοραζεις εναν καινουριο καλυτερα να τελειωνεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πως θα το αλλαξεις φιλε μου;

Δεν αγοραζεις εναν καινουριο καλυτερα να τελειωνεις;;;;

+10000

Αλλαγή μαγνήτη και καθάρισες. :)

Link to comment
Share on other sites

Δες για εναν tunze care magnet, εγω τον εχω πολυ καιρο. Ειναι σχεδον αδυνατον να κανεις γρατζουνια στο τζάμι, επιπλέον ειναι πολυ αποτελεσματικος στο καθαρισμο.

Link to comment
Share on other sites

Για τις γρατζουνιες δεν φταιει ο μαγνητης,φταινε τα πετραδακια που πιανονται σε αυτον και γινονται οι

γρατζουνιες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων

Και χρόνια πολλά σε όλους

Τον μαγνήτη τον εχω μόνιμα μέσα στο ενυδρείο ψηλά μήπως θα έπρεπε να τον καθαρίζω πριν το χρησιμοποιήσω??

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων

Και χρόνια πολλά σε όλους

Τον μαγνήτη τον εχω μόνιμα μέσα στο ενυδρείο ψηλά μήπως θα έπρεπε να τον καθαρίζω πριν το χρησιμοποιήσω??

Όπως ειπώθηκε για τις γρατσουνιές ευθύνονται τα πετραδάκια, χαλίκια, άμμος που πιάνονται όταν καθαρίζουμε χαμηλά.

Είναι μία λύση να τον ξεπλενεις πριν κάνεις δουλειά, αλλά αν είναι παλιός καλύτερα ώρες κάποιον καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος έχει το ενυδρείο;

Εγώ θα πρότεινα επαγγελματικη ξυστρα τζαμιών, οι λεπίδες κάνουν θαύματα κ θα σου βγει πολύ πιο φθηνά.

Βέβαια μειονέκτημα, θα βάζεις το χέρι στο ενυδρείο. Η χρήση της όμως με ικανοποίησε 101%,κ σε reef,καμιά σχέση με τους μαγνήτες που ξέρουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος έχει το ενυδρείο;

Εγώ θα πρότεινα επαγγελματικη ξυστρα τζαμιών, οι λεπίδες κάνουν θαύματα κ θα σου βγει πολύ πιο φθηνά.

Βέβαια μειονέκτημα, θα βάζεις το χέρι στο ενυδρείο. Η χρήση της όμως με ικανοποίησε 101%,κ σε reef,καμιά σχέση με τους μαγνήτες που ξέρουμε :)

Ο καθαρισμός με τη χρήση ξύστρας είναι πραγματικά άλλο επίπεδο, αλλά θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στην επαφή της λεπίδας με το τζάμι.

Δεν πειράζει άμα βραχεί και λίγο το χέρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο καθαρισμός με τη χρήση ξύστρας είναι πραγματικά άλλο επίπεδο, αλλά θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στην επαφή της λεπίδας με το τζάμι.

Δεν πειράζει άμα βραχεί και λίγο το χέρι. :)

Σωτήρη θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνη την επαφή της λεπίδας με το χέρι!Φαντάσου ότι σε reef καθάριζε το τζάμι σαν βούτυρο,σφάζει κυριολεκτικά ...Εάν κάποιος είναι λίγο προσεκτικος ο χειρισμός είναι πολύ πιο εύκολος.Οι κινήσεις που κάνουν οι μαγνήτες είναι πολύ πιο "ατσουμπαλοι", κ θεωρώ ότι το χέρι μας νοιώθει λιγότερο την επαφή με το τζάμι, γιαυτό κ γίνονται ευκολότερα γρατζουνιες

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψήστρα απο την αρχή δηλ. 6 χρόνια και αν δεν κάνω λάθος είναι 45 cm

και όποτε την χρεισιμοποίησα δεν εβάλα χέρια στο νερό απλά την χρεισιμοποιώ πιο αραιά απο

Τον μαγνήτη και αφού κάπως μεγαλώσαν τα παιδιά λέω να την κατεβάσω απο το πατάρι

για να την χρεισιμοποιώ πλέον συχνά.

Οταν την πρωτοάνοιξα απο το κουτί και μάλιστα ήμουν σε δωμάτιο μόνος και στα κρυφά

ήρθε απότομα ο γιος 4 χρονών και την τράβηξε με αποτέλεσμα 10 μέρες με μπαταρισμένο δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...