Jump to content

Recommended Posts

 Καλησπερα σε ολους...σημερα το μεσημερι με σε μια τυπικη ματια στο ενυδρειο ειδα το γκουραμι μου σφηνωμενο κατω απο το ξυλο...αφου το εβγαλα οσο πιο ηπια μπορουσα καταλαβα οτι εχει τραυματιστει..λειπει σχεδον ολη η ουρα εχει ενα γδαρσιμο στην ραχη του τα ματια του ειναι μαυρο-κοκκινα και η μια κεραια του πρεπει να χει σπασει γιατι την κουναει ελαχιστα για να μην πω καθολου..καθεται σε ενα σημειο αλλα οχι κατω..καθεται αναμεσα στα φυτα..στο ταισμα αν και κινειται αργα συμμετεχει και εφαγε..πως μπορω να το βοηθησω? το μονο που εκανα μεχρι τωρα ειναι να ριξω στην τροφη μερικες σταγονες sera fishtamin μπας και το τονωσω λιγο...τι αλλο μπορω να κανω? απο φαρμακα δεν εχω τιποτα..

post-51136-0-90979400-1462660027_thumb.jpg

post-51136-0-47498400-1462660080_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα γκουραμια τα παθαινουν αυτα! Οταν ειχα κι εγω το ειχε παθει ενα δικο μου και το εχω ακουσει και απο αλλα παιδια μονο με γκουραμι. Τελοσπαντων στο θεμα.

Μελαφιξ θα βοηθουσε για να μην μολυνθει η πληγη και αντιχλωριο με κολλοειδη για επουλωση οπως της sera, tetra, waterlife, stress coat κτλ.

Παντως η ζημια ειναι μεγαλη. Τι ξυλο ειναι αυτο που ειχε σφηνωσει; μηπως το χτυπησανε και τα αλλα;

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατω απο ενα mopani..το χω βαλει ετσι ωστε να κανει σπηλια..και κατω απο κει το ξυλο εχει τρυπα και πηγε και χωθηκε..ισως να το ετρωγαν τα αλλα οπως ειχε εγκλωβιστει...απο την ωρα που το βγαλα δεν το ενοχλουν αλλα ψαρια..αυριο  θα κανω την εβδομαδιαια αλλαγη νερου και θα προσθεσω το αναλογο αντιχλωριο που προσθετω σε καθε αλλαγη (sera aquatan) θα το βοηθησει? να ριξω λιγο παραπανω απο τα ml της αλλαγης??

Link to comment
Share on other sites

Να δεις αν το αντιχλωριο εχει aloe vera η καποιο αλλο συστατικο που να βοηθαει στην επουλωση.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Απο Δευτερα λεω να παρω melafix...λετε να την βγαλει ο γκουραμης ή μπα? το οτι κινειται και τρωει ειναι θετικο πιστευω..κινδυνευουν τα αλλα ψαρια να παθουν κατι επειδη το γκουραμι εχει δερματικο προβλημα? να κολλησουν κατι εννοω..

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις, οσο πιο γρηγορα αντιμετωπισεις την κατασταση τοσο το καλυτερο. Αν μολυνθουν οι πληγες, θα εχεις και δευτερευουσες ασθενειες να αντιμετωπισεις και τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να το επαναφερεις.

Τα αλλα ψαρακια στην παρουσα φαση δεν κινδυνευουν αλλα υπαρχει παντα ο κινδυνος απο μια δευτερευουσα ασθενεια οπως ειναι το ick!

Αυριο νομιζω τα μαγαζια ειναι ανοιχτα. Αν το αντιχλωριο σου εχει κολλοειδη ριξε κιολας σημερα και αυριο μαρε μελαφιξ. Εγω θα συνιστουσα myxazin και haloex της waterlife που νομιζω μπορουν και να συνδιαστουν και θα σου ερθουν μια η αλλη με το melafix.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω..θα κανω καποιες ενεργειες αυριο και οτι γινει...ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα αδερφε. Περαστικα στο ψαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Πως παμε;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...μετα το γκουραμι που τραυματιστηκε υποφερω και γω απο πονοδοντο ξαφνικα οποτε δεν εκανα σχεδον τιποτα για το ψαρι δυστυχως...εκανα την αλλαγη νερου εριξα λιγο παραπανω aquatan που περιεχει κολλειδη και τιποτα αλλο!! Βεβαια ειμαι αισιοδοξος διοτι κινειται στο ενυδρειο και διεκδικει και την τροφη του..αυριο πρωτα ο Θεος αν ξεμπλεξω εγω με οδοντιατρους κλπ ισως πας να παρω melafix..παντως θεωρω οτι ειμαστε σε καλο δρομο..μαλλον την γλιτωσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Πως πατε εσυ και το ζωντανο σου;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...