Jump to content

Παρουσίαση 60 λίτρα poecilia wingei


natso

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 

Ζωοτόκα 

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x35

Συνολικά Λίτρα: 63

Sump (λίτρα):

 

Οργανισμοί

Φυτά: Cryptocorine Wendtii Βrown, Heteranthera zosterifolia, Rotala Rotundifolia, Pellia moss, Java moss και Hygrophila difformis 

Ψάρια: poecilia wingei Class P (Endlers)

Άλλα είδη:  Red cherry shrimp και ramshorn snail 

 

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: μπλε χαρτονι

Πέτρες: 

Ξύλα: 3 driftwood

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: το χαλίκι αναμεμειγμένο  με  TETRA PLANT Initial Sticks

Βυθός: μαύρο χαλίκι χαλαζιακό

 

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα t8 15w osram fluora και 1 μπάρα led ψυχρό (800 lumen) 

Διάρκεια φωτισμού:  9 ώρες

 

Υποστήριξη οργανισμών 

Φίλτρανση: SUNSUN HW603B 

Θέρμανση/ Ψύξη: Stc-1000

Λίπανση: TROPICAL Carbo, Easy Life ProFito, Seachem Flourish Potassium, Seachem Flourish Trace

Παροχή CO2:  

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Tetra Guppy Colour, Dr. Bassleer regular granules m, tetra phyll flakes  

 

 

Παράμετροι

pH:  6,8

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):  0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 5 

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

 

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 25 λίτρα κάθε Κυριακή

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Seachem prime

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

Καλημέρα, αφού παρουσίασα πριν λίγο καιρό το δεύτερο ενυδρείο μου με το τελευταίο του στήσιμο σειρά έχει το πρώτο ενυδρείο που ξεκίνησα το χόμπυ. Τρέχει 2+ χρόνια με αυτό το στήσιμο απλά έχουν αλλάξει κατά διαστήματα κάποια από τα φυτά. Όλες οι παρατηρήσεις δεκτές.

 

 

post-11840-0-63782100-1467532740_thumb.jpg

post-11840-0-51284400-1467532752_thumb.jpg

post-11840-0-37600000-1467532762_thumb.jpg

post-11840-0-65753500-1467532770_thumb.jpg

post-11840-0-22526900-1467532780_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τι κμορφα ψαρακια τα ebdlers! Η τεταρτη φωτο ειναι γενικη του ενυδρειου; φαινεται οτι εχεις κανει καλη δουλεια αλλα δεν μπορω να καταλαβω το συνολικο στησιμο.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι γενική του ενυδρείου. Μπερδεύει λίγο το ότι αριστερά στο μπροστά τζάμι έχω ένα ξύλο όρθιο που έχει καλυφθεί με pellia moss, δεξιά 2 ξύλα με java moss και στην μέση είχα βάλει ένα μικρό κομμάτι Heteranthera zosterifolia το οποίο απλώθηκε.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ ωραίο το ενυδρείο,σύντομα θα έχω κάποια σπάνια ζωοτόκα (όχι όσο χρωματιστά όσο τα endler), άν ενδιαφέρεσαι στείλε π.μ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως από τη δική μας οπτική γωνία το ενυδρείο θα χρειαζόταν ένα κλάδεμα- συμμάζεμα των φυτών, αλλά τα ψάρια πιστεύω πως αισθάνονται υπέροχα εκεί μέσα. :thumbup:   Ίσως το ph  θα έπρεπε να ήταν λίγο υψηλότερο.

Τα elder είναι σίγουρα ένα από τα αδικημένα είδη ψαριών που έχει το χόμπι μας και μπράβο σου που αφιερώνεις ενυδρείο για τη κράτηση τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως από τη δική μας οπτική γωνία το ενυδρείο θα χρειαζόταν ένα κλάδεμα- συμμάζεμα των φυτών, αλλά τα ψάρια πιστεύω πως αισθάνονται υπέροχα εκεί μέσα. :thumbup:   Ίσως το ph  θα έπρεπε να ήταν λίγο υψηλότερο.

Τα elder είναι σίγουρα ένα από τα αδικημένα είδη ψαριών που έχει το χόμπι μας και μπράβο σου που αφιερώνεις ενυδρείο για τη κράτηση τους. :)

Αν και τα πολλά φυτά βοηθούν για να κρύβονται οι γόνοι οότε καλό είναι να είναι φουντωτά.Και φυσικά συμφωνώ τα guppy και τα edler είναι παρεξηγιμένα είδη ψαριών ενώ είναι όμορφα και χαριτωμένα και αξίζει να αφιερώνεις χρόνο μαζί τους. :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - bettafish
Link to comment
Share on other sites

Τα edler τα πρωτοείδα σε άρθρο του συντοπιτη μου του lingistis. Μου φάνηκαν ενδιαφέροντα ψάρια οπότε τα έβαλα στο 60λιτρο. Από εκείνη την στιγμή τα ερωτεύτηκα. Το ενυδρείο έχει απίστευτη κίνηση, την δε ώρα του φαγητού γίνεται χαμός. Μακάρι να είχα μεγαλύτερο ενυδρείο να τους διαθεσω γιατί πολλαπλασιαζονται σαν τα κουνέλια. Σε συζήτηση με τον lingistis καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι με τα συγκεκριμένα ψάρια και τα φυτά πάνε σφαίρα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Επειδή είχα στο παρελθόν και γκαπυ, τα edler είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα

Στάλθηκε από το 8070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως από τη δική μας οπτική γωνία το ενυδρείο θα χρειαζόταν ένα κλάδεμα- συμμάζεμα των φυτών, αλλά τα ψάρια πιστεύω πως αισθάνονται υπέροχα εκεί μέσα. :thumbup:   Ίσως το ph  θα έπρεπε να ήταν λίγο υψηλότερο.

Τα elder είναι σίγουρα ένα από τα αδικημένα είδη ψαριών που έχει το χόμπι μας και μπράβο σου που αφιερώνεις ενυδρείο για τη κράτηση τους. :)

Να πω την αλήθεια δεν πολυκλαδεύω γιατί μετά το ενυδρείο δείχνει σαν να ξεκινάει από την αρχή, το οποίο δεν μου αρέσει οπτικά. Την pellia δεν την έχω κλαδέψει πάνω από χρόνο :shifty:. Όντως τα endler είναι αδικημένα γιατί εκτός του ότι δεν πολυκυκλοφορούν στα μαγαζιά, αυτά τα λίγα που φέρνουν είναι διασταυρώσεις με γκάπυ και όχι καθαρά.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...