Jump to content

Πρώτη επαφή με κιχλίδες αφρικής


christos efthimiou

Recommended Posts

Μιας και θα ηθελα να αγορασω τροφες για ποικιλια στην διατροφη των μικρων αυλονακαρα (4-5 εκατ) βρηκαμε χρονο για διαβασμα στο φορουμ. Τι τροφες λετε να παρω? Εχω μονο της tropical την cichlid color flakes. Ελεγα να δοκιμασω και κατεψυγμενες αλλα διαβασα για πιθανο bloat στα ψαρια?ισχυει? Δεν θελω να μπλεξω με ασθενειες...κατα προτιμηση κατι να βυθιζεται γιατι για τα πρωινα ταισματα εχω ταιστρες...ταιζω 5 φορες την ημερα

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η ιδια και σε μικρο πελετ αλλα θα τους ειναι μεγαλη ακομα.

 

Με τα φυλλαρακια κανεις δουλεια για 2-3 μηνες καλυτερα νομιζω.

 

Βαλε μας φωτογραφιες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια!

 

Το bloat προκαλειται,εκτος των αλλων,και απο λαθος διατροφη.Η κατεψυγμενη γενικα δεν το προκαλει αρκει να ειναι σωστη για το ψαρι.Για παραδειγμα αρτεμια,μυσις και δαφνια ειναι μια χαρα για αυλονακαρες.

Για να συμπληρωσεις καμια ξηρη τροφη μπορεις να δεις καμια nls σε πελετ ή φλεικς,ocean nutrition vegi και omni,tropical malawi αλλα και tropical tanganyika τρωνε (εχει μεσα καλαμαρι και σουπια), και καμια με γαριδουλα οπως tropical krill ή ocean nutrition brine shrimp plus.Γενικα η διατροφη τους αποτελειται απο σαλιγκαρια και ασπονυλα στην φυση αλλα και φυτικες,κυριως τρωνε τους μικροοργανισμους που βρισκονται επανω στην αλγη αλλα μαζι με αυτο τρωνε και πρασιναδα.

Γενικα να προσεχεις την πηγη πρωτεινης και οχι το ποσοστο.Να αποφευγεις τροφες που περιεχουν πολυ αιμα.Τα bloodworms πχ..Θα το φανε αλλα να το αποφυγεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Υπαρχει η ιδια και σε μικρο πελετ αλλα θα τους ειναι μεγαλη ακομα.

 

Με τα φυλλαρακια κανεις δουλεια για 2-3 μηνες καλυτερα νομιζω.

 

Βαλε μας φωτογραφιες

 

Δεν μπορω να βαλω βιντεο γιατι η καμερα τραβαει σε. Mts και στο ταμπλετ δεν εχω μετατροπεα....φωτο ισως να μπορω να ανεβασω...θα φτιαξω και παρουσιαση

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Καλη χρονια!

 

Το bloat προκαλειται,εκτος των αλλων,και απο λαθος διατροφη.Η κατεψυγμενη γενικα δεν το προκαλει αρκει να ειναι σωστη για το ψαρι.Για παραδειγμα αρτεμια,μυσις και δαφνια ειναι μια χαρα για αυλονακαρες.

Για να συμπληρωσεις καμια ξηρη τροφη μπορεις να δεις καμια nls σε πελετ ή φλεικς,ocean nutrition vegi και omni,tropical malawi αλλα και tropical tanganyika τρωνε (εχει μεσα καλαμαρι και σουπια), και καμια με γαριδουλα οπως tropical krill ή ocean nutrition brine shrimp plus.Γενικα η διατροφη τους αποτελειται απο σαλιγκαρια και ασπονυλα στην φυση αλλα και φυτικες,κυριως τρωνε τους μικροοργανισμους που βρισκονται επανω στην αλγη αλλα μαζι με αυτο τρωνε και πρασιναδα.

Γενικα να προσεχεις την πηγη πρωτεινης και οχι το ποσοστο.Να αποφευγεις τροφες που περιεχουν πολυ αιμα.Τα bloodworms πχ..Θα το φανε αλλα να το αποφυγεις καλυτερα.

Εχω αρκετη πρασινη αλγη στο ενυδρειο...λες να χρειαζονται και αλλη πρασιναδα?αν ναι εχω και την σπιρουλινα της jbl..να την χρησιμοποιησω?...οσο για τις αλλες τις αποξηραμενες που γραφεις θα τα αποκωδικοποιησω και μολις δω τι υπαρχει στην λαρισα θα επανελθω...αν καταλαβα καλα μπορω να παρω και κατεψυγμενες....απλα δεν ξερω πως να τις δουλεψω...κοιταξα στο φορουμ στις τροφες αλλα δεν ειδα που γραφει πως να τις δουλευουμε...ενννοω κοβω καποιο κομματι το ξεπαγωνω κτλ...καταλαβατε

Link to comment
Share on other sites

Κοβεις με ενα κοπιδι ενα κομματι και το ριχνεις μεσα στο ενυδρειο.Αργοτερα που θα ειναι μεγαλα τα ψαρια θα ριχνεις ολο το παγακι μεσα.Σιγα σιγα θα ξεπαγωνει και απο την μυρωδια θα το πλησιασουν.Μπορεις να την ξεπαγωνεις και σε ενα ποτηρι και να την ριχνεις αλλα προσωπικα το αποφευγω.Θεωρω οτι το ζουμι ετσι λερωνει περισσοτερο το νερο του ενυδρειου παρα οταν το τσιμπανε και το τρωνε απευθειας ενω ξεπαγωνει.Η κατεψυγμενη ειναι καλη για μια δυο φορες την εβδομαδα αλλα θελει προσοχη γιατι οπως και να ταισεις λερωνει το νερο πιο πολυ απο τις ξηρες.

Αλγη ειναι καλο που εχεις στο ενυδρειο για τα μικρα.Ειναι μια εξτρα πηγη τροφης αλλα δεν επαρκει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες να ριχνω και απο την σπιρουλινα σε ενα απο τα ταισματα ή να παρω άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Και καποιες φωτογραφιες μεχρι να ετοιμασω την παρουσιασηlarge.S1500091.JPG.d94bb4e94bfcf886175c7f37c69678ed.JPGlarge.S1520005.JPG.1e185e75a47235fae4d4e74f83c3b4b0.JPGlarge.S1500043.JPG.905b562a7354e32e888e9fef25ba60c1.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το καταλαθος bonus του κωστα! !!!!!!

large.S1500041.JPG.b3abc574eebc6ef821e5bd27d87a3e87.JPGlarge.S1520006.JPG.3132976bc3dba6b80b6a98dc27771aed.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρακια! Να σου ζησουν!

Δινε και λιγακι σπιρουλινα αλλα γενικα ταιζε λιγπ παραπανω να παρουν μποι.Οι κοιλιτσες τους να ειναι στρογγυλες οσο ειναι μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μην παραταισω και αρχισουν τα νιτρωδη μιας και δεν εχω και πολυ εμπειρια..θα αυξησω σιγα σιγα...2 βδομαδες ειναι σε εμενα...τωρα στο κωστα ποσο ηταν δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω της jbl την σπιρουλινα σφραγισμενη αλλα εχει ληξει 5/17 να την δωσω η να την πεταξω?

Link to comment
Share on other sites

Σε σεμιναριο της τετρα μας ειχαν πει οτι κανανε εργαστηριακο ελεγχο σε ληγμενες τροφες (δικες τους) και βρηκαν οτι ειχαν ακομη θρεπτικα συστατικα.Σε δοκιμες που εκαναν επισης τα ψαρια ειχαν μια πολυ ικανοποιητικη αναπτυξη.

.

Τετοιες τροφες τις κραταω συνηθως για πειραματα και καλλιεργειες αλλων οργανισμων.Μπορεις να την κρατησεις σαν συμπληρωματικη αλλα σε καμια περιπτωση σαν τη βασικη τροφη τους

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα αυλονακαρακια σου!Χαχαχα.  Τι εννοεις:το καταλαθος bonus του κωστα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω να σαι καλα...δεν το υπολογιζε να το στειλει απλα οπως τα επιανε για να ετοιμασει το δεμα ειχαν χασει ολαντο χρωμα τους και μου εστειλε ολα τα αυλονακαρα + αυτο...μου ειπε τι ειναι αλλα λεω να σας παιδεψω λιγο μιας και ειναι μικρο και οχι καθαρη εικονα...να δω αν θα καταλαβετε

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, christos efthimiou said:

λεω να σας παιδεψω λιγο μιας και ειναι μικρο και οχι καθαρη εικονα...να δω αν θα καταλαβετε

Μου μοιαζει για Pseudotropheus elongatus mpanga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειπα να δοκιμασω να κανω αλλαγη σε ενα κουτι αποθηκευσης για 130 λιτρα κανοντας 100 λιτρα αλλαγη...αλλα το ειδα απο την πιεση στα πλαινα επαθε διαστολη..σχετικα αρκετη..λετε να το αποφυγω στο μελλον?υπαρχει περιπτωση να σπασει?στο βαρελι αλλαγης το καλωδιο του κυκλοφορητη και του θερμοστατη πως το εχετε περασει απο το καπακι..το εχετε τρυπησει?γιατι σαν να μου πεταει λιγο νερο εξω ο κυκλοφορητης και θελω να το κλεισω απο πανω

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλωσε την ροη του κυκλοφορητη.

Το βαρελι το σκεπαζω με πετσετα και οχι με το καπακι.

Το πλαστικο δοχειο αν ειναι μονο για αλλαγες μην το φοβασαι.Αρκει να μην το μετακινεις γεματο.Μην το σπρωχνεις δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την πατεντα για την αλλαγη νερου με αναταραξη...το αφησα καπου στις 40 ωρες...ειδα οτι το νερο μετα την αλλαγη ηταν θολο.φταιει η αναταραξη του βυθου ή μπορει απο το χλωριο?μου μπηκαν ιδεες μιας και δεν το εχω ξαναδοκιμασει...το χλωριο εχει σχεση με την θολουρα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει σχεση.

Ή ανακατεψες πολυ το νερο,ή καθαρισες φιλτρα,ή το δοχειο προετοιμασιας δεν ηταν εντελως καθαρο.Ειναι καινουριο το βαρελι-δοχειο? Το σκεπασες με κατι?

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι σιγουρα απο την βιολογια του φιλτρου επεσε λιγο απο την μουργα μετα το ξεβγαλμα του βιολογικου απλα δεν ξερω αν μπορω να καταλαβω αν εμεινε χλωριο...απο το χρωμα του νερου η απο την συμπεριφορα των ψαριων...ηταν η 4η αλλαγη με το πλαστικο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι για το χλωριο.

Σου φαινεται λιγο περιεργο αλλα στην πορεια με την εμπειρια που αποκτας θα καταλαβεις πως δεν πρεπει να σε απασχολει τοσο.Με την μεθοδο που σου περιεγραψα πιο πανω κανω αλλαγες εδω και τρια χρονια και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημμα.

 

Αν κουνηθηκαν τα υλικα του φιλτρου ειναι λογικο να υπαρχει μια θωλουρα που θα φυγει συντομα ομως και δεν πρεπει να απασχολει.

Τα υλικα να τα ξεπλενεις με νερο αποχλωριομενο και οχι πολυ σχολαστικα.Επισης μην καθαριζεις το φιλτρο συνεχεια αλλα οταν αισθανεσαι οτι ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Γεμιζω πρωτα ενα κουβα απο το ενυδρειο και εκει καθαριζω τα σφουγγαρια...μετα στον ιδιο κουβα ξεπλενω ελαφρα τα μακαρονια..τελος τον υαλοβαμβακα τον ξεπλενω απο τη βρυση...τα πλενω ανα βδομαδα γιατι ειναι αρχη ακομη και να βοηθησω τα βακτηρια για αυτο εξαλλου βαζω βακτηρια ακομη...πιστευω για καναεξαμηνο θα το κανω ακομη..μεσα σην βδομαδα θα κανω και παρουσιαση για να μου πειτε πως να καταλαβω θηλυκα - αρσενικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μην χαλασω την παρουσιαση γραφω εδω τις αποριες μου..υπαρχει περιπτωση καποιο ειδος σαλιγκαριων να την παλευουν με τις aulonacara?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για να μην χαλασω την παρουσιαση γραφω εδω τις αποριες μου..υπαρχει περιπτωση καποιο ειδος σαλιγκαριων να την παλευουν με τις aulonacara?

 

Τα zebra snail θεωρώ πως είναι κατάλληλα! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...