Jump to content

Gio's Reef 220lt


giorginakos

Recommended Posts

On 31/10/2016 at 11:07 PM, giorginakos said:

καλησπερα και παλι. μετα την προσθήκη του φωτιστικου (165w) (άναμμα 11.30 σβήσιμο 18.00) το ενυδρειο παρουσιάζει στα τοιχώματα πράσινη άλγη. σε τι οφείλεται αυτο? να επισημάνω πως μείωσα και τις ώρες που το χα (11:00-20:00). μηπως παιζει ρόλο η ένταση που το χω? τα μπλε τα χω στο 80% και τα άσπρα στο 60%

 

Ευτυχώς που δεν φώτιζες τις ίδιες ώρες με αυτές απο το παλιό φωτιστικό σου θα είχες πρόβλημα Χ2 με πραγματικό πάρτι στις αλγες την έχω πατήσει ποιο παλιά με αλλαγή στο φωτιστικό μου.

Όπως σου είπαν και πιο πάνω ελάττωσε την ένταση του φωτιστικού

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

άργησα πολυ (εγω κι σαμπάνης) αλλα είμαστε σε καλο δρομο. την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα αυτη την ανεμωνη ως heteractis magnifica αλλα πολυ αμφιβάλω αν ειναι αυτο το ειδος. οι πιο έμπειροι τι έχουν να πουν? θα ακολουθήσει κι αλλο φωτογραφικό υλικό 

IMG_1858.JPG

IMG_1861.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorginakos έγραψε:

άργησα πολυ (εγω κι σαμπάνης) αλλα είμαστε σε καλο δρομο. την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα αυτη την ανεμωνη ως heteractis magnifica αλλα πολυ αμφιβάλω αν ειναι αυτο το ειδος. οι πιο έμπειροι τι έχουν να πουν? θα ακολουθήσει κι αλλο φωτογραφικό υλικό 

IMG_1858.JPG

IMG_1861.JPG

Στη δευτερη φωτο δειχνει να ειναι,μεγειες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Στη δευτερη φωτο δειχνει να ειναι,μεγειες.

εμένα μου κανει για macrodactyla doreensis

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος giorginakos έγραψε:

εμένα μου κανει για macrodactyla doreensis

Μπορει να εχεις δικιο,μια φωτο οταν ανοιξει βαλε.

Link to comment
Share on other sites

η βλακεία ειναι οτι αγοράστηκε απ το aquariumshop στα 55€ μ έναν πωλητή να ισχυρίζεται οτι ειναι heteractis magnifica ενώ εγω όταν την ειδα ήταν όπως στην εικόνα. και να του λεω αυτή δεν ειναι magnifica κάποια άλλη ειναι ίσως crispa ίσως κάποια άλλη. τωρα τι μπορώ να κανω που δεν την θέλω καθολου? 

IMG_1867.JPG

Link to comment
Share on other sites

άμα δεν είναι αυτό που ζήτησες όντως για μένα πήγαινε την πίσω στο κατάστημα και θα βρείτε κάποια λύση....

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος giorginakos έγραψε:

η βλακεία ειναι οτι αγοράστηκε απ το aquariumshop στα 55€ μ έναν πωλητή να ισχυρίζεται οτι ειναι heteractis magnifica ενώ εγω όταν την ειδα ήταν όπως στην εικόνα. και να του λεω αυτή δεν ειναι magnifica κάποια άλλη ειναι ίσως crispa ίσως κάποια άλλη. τωρα τι μπορώ να κανω που δεν την θέλω καθολου? 

IMG_1867.JPG

Θα παρακαλεσω τα σχολια για το καταστημα στο βημα του καταστηματος ,ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια πολύ όμορφη macrodactyla doreensis. Πιό εύκολη απο τη magnifica αλλά θέλει παχύ στρώμα αραγωνίτη.

 

Συνεννοήσου με το κατάστημα να βρείτε μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On Monday, January 09, 2017 at 11:56 ΠΜ, το μέλος giorginakos έγραψε:

η βλακεία ειναι οτι αγοράστηκε απ το aquariumshop στα 55€ μ έναν πωλητή να ισχυρίζεται οτι ειναι heteractis magnifica ενώ εγω όταν την ειδα ήταν όπως στην εικόνα. και να του λεω αυτή δεν ειναι magnifica κάποια άλλη ειναι ίσως crispa ίσως κάποια άλλη. τωρα τι μπορώ να κανω που δεν την θέλω καθολου? 

IMG_1867.JPG

Τελικα την κρατησες την ανεμωνη??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Τελικα την κρατησες την ανεμωνη??

καλησπερα στην παρεα. χιλια συγνωμη για το παραπανω ποστ. αθελα μου εγινε +οτι το ξεχασα. την ανεμωνη δεν την κρατησα την γυρισα πισω και πηρα την heteractis magnifica. φωτογραφιες ελπιζω να ανεβασω αυριο. με νιτρικα 50 αμμωνια 0 νιτρωδη 0 η ευφυλια και η γονιοπορα δειχνουν να ζοριζονται. μηπως φταινε τα νιτρικα η πρεπει να κανω και τις αλλες μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος giorginakos έγραψε:

καλησπερα στην παρεα. χιλια συγνωμη για το παραπανω ποστ. αθελα μου εγινε +οτι το ξεχασα. την ανεμωνη δεν την κρατησα την γυρισα πισω και πηρα την heteractis magnifica. φωτογραφιες ελπιζω να ανεβασω αυριο. με νιτρικα 50 αμμωνια 0 νιτρωδη 0 η ευφυλια και η γονιοπορα δειχνουν να ζοριζονται. μηπως φταινε τα νιτρικα η πρεπει να κανω και τις αλλες μετρησεις?

Δεν νομιζω ,για κανε και τις αλλες μετρησεις και την αλατοτητα -θερμοκρασια.Επισεις δες τα φωσφωρικα.Τι φως εχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Δεν νομιζω ,για κανε και τις αλλες μετρησεις και την αλατοτητα -θερμοκρασια.Επισεις δες τα φωσφωρικα.Τι φως εχεις?

φωσφωρικα δυστυχως δεν εχω τεστακι. φωτισμο αυτον απ το ebay με τα led 160w

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος giorginakos έγραψε:

καλησπερα στην παρεα. χιλια συγνωμη για το παραπανω ποστ. αθελα μου εγινε +οτι το ξεχασα. την ανεμωνη δεν την κρατησα την γυρισα πισω και πηρα την heteractis magnifica. φωτογραφιες ελπιζω να ανεβασω αυριο. με νιτρικα 50 αμμωνια 0 νιτρωδη 0 η ευφυλια και η γονιοπορα δειχνουν να ζοριζονται. μηπως φταινε τα νιτρικα η πρεπει να κανω και τις αλλες μετρησεις?

 

Φίλε μου πρόσεχε την τη magnifica. Με νιτρικά 50 τα βλέπω σκούρα τα πράγματα συν το γεγονός ότι αυτές οι ανεμώνες είναι ίσως οι δυσκολότερες για να κρατήσεις ιδιαίτερα σε ενυδρείο που τρέχει μόνο 3-4 μήνες.Θέλουν στρωμένα ώριμα ενυδρεία, πολύ δυνατό φωτισμό, φωσφωρικά 0 και νιτρικά κάτω απο 5, η εφυλία μπορεί να μην της αρέσει η θέση, η ροή, ο φωτισμός ή και τυχόν χαμηλό KH.

Η γονιοπόρα είναι πολύ δύσκολο Lps. Θέλει απαλή ροή.Μήπως να δοκίμαζες να της αλλάξεις θέση; 

 

Θα σου πρότεινα να μετρήσεις KH, ασβέστιο, μαγνήσιο και βρες κάποιον χομπίστα να μετρήσεις φωσφορικά με hanna. Μόνο έτσι θα ξέρεις τιμές και θα μπορούμε να βοηθήσουμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Φίλε μου πρόσεχε την τη magnifica. Με νιτρικά 50 τα βλέπω σκούρα τα πράγματα συν το γεγονός ότι αυτές οι ανεμώνες είναι ίσως οι δυσκολότερες για να κρατήσεις ιδιαίτερα σε ενυδρείο που τρέχει μόνο 3-4 μήνες.Θέλουν στρωμένα ώριμα ενυδρεία, πολύ δυνατό φωτισμό, φωσφωρικά 0 και νιτρικά κάτω απο 5, η εφυλία μπορεί να μην της αρέσει η θέση, η ροή, ο φωτισμός ή και τυχόν χαμηλό KH.

Η γονιοπόρα είναι πολύ δύσκολο Lps. Θέλει απαλή ροή.Μήπως να δοκίμαζες να της αλλάξεις θέση; 

 

Θα σου πρότεινα να μετρήσεις KH, ασβέστιο, μαγνήσιο και βρες κάποιον χομπίστα να μετρήσεις φωσφορικά με hanna. Μόνο έτσι θα ξέρεις τιμές και θα μπορούμε να βοηθήσουμε.

 

 

πιο σκουρα δεν νομιζω να παει το ενυδρειο. απο ιουνιο μεχρι και νοεμβρη μετραγα νιτρικα 100 και δεν ειχα κανενα θεμα εκτος απο 2 ευφυλιες που εχασα κι αυτη ειναι η 3η. οσον αφορα την ανεμωνη ακομα κρατιεται δεν εχει δειξει τιποτα σημαδια. παντα φουντωτη αλλα οχι φουσκωμενη με φυσιολογικο στομα. ο φωτισμος με προβληματιζει διοτι δεν ξερω σε ποσο τις % να παιξω μπλε-ασπρο. αν αυξησω το ασπρο πανω απο 50% την επομενη εχει στρωθει στα τζαμια πρασινη αλγη. περισσοτερα θα δειτε και αυριο μαζι με φωτογραφιες

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω εγώ πρέπει να υπάρχει θέμα ειδικά με το ΚΗ. Και τα νιτρικά βέβαια εξακολουθούν να είναι πολλά, αλλά μέτρα επειγόντως το ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου κι απο μένα και καλές επιτυχίες.

Πώς πάει το ενυδρείο σου? Πες μας τί έκανες τελικά με kh?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...