Jump to content

Νεος στο χωρο :)


n4tedogg

Recommended Posts

Καλησπερίζω την παρεα του φορουμ.

Λοιπον εχω ενα ενυδριακι της Juwel πρεπει να ειναι γυρο στα 70-80 λιτρα το αγορασα μεταχειρισμενο, ο ανθρωπος που το ειχε στην κατοχη του το ειχε παρατιμενο χρονια και ετσι εχει απόκτησή καπια αλατα που εχουν αφισει καπια στιγματα πανο στο γυαλι(θα χρειαστο τιπς για τα αλατα).

Αφου τελιωσω με την περιποίηση του ενιδριου μετα θα χρειαστο και παλι τις συμβουλες σας για τον εξοπλισμο του(φιλτρα και τα λοιπα) ,

Τα ψαρια που ψαχνω να βαλω μεσα ειναι πιρανχας τα οποια δεν βρισκω στην αγορα και παλι θα χρειαστώ τα φωτα σας... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ναθαν  

enidrio.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :)

Για τα άλατα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με ξύδι, όχι βιακάλ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειχα ριξει το βιακαλ αλλα μετα το ξεπλυνα με βραστο νερο με ξυδι ... τα χοντρα αλατα εφυγαν αλλα εμειναν καποια στιγματα

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θα έπρεπε να γράψω εδώ λόγω ασχετσύνης (θαλασσινός βλέπεται) εμπειρικά λόγο της δουλειάς μου σου λέω ότι το βιακαλ περιέχει ισχυρά οξέα για να μπορέσει να διασπάσει τα άλατα. Τα οξέα αυτά δύσκολα φεύγουν από την επιφάνεια. Πολύ καλό ξέπλυμα λοιπόν το ενυδρείο. Επίσης εμπειρικά πάλι σου λέω από το λίγο που πέρασα απ το γλυκό νερό για τα λίτρα που λες να ξεχάσεις τα πιράνχα. Αυτά και συγνώμη για την παρέμβαση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Όπως σου είπαν και πι προυγούμενοι δεν έπρεπε να βάλεις βιακάλ...με ξύδι και στην χειρότερη ακουαφόρτε θα έκανες δουλειά....τώρα πρέπει να το ξεπλύνεις παρα πολύ καλά...

 

Για τα ψάρια τώρα τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά....τα Pygocentrus θελουν τουλάχιστον 50-60 λίτρα ανά ψάρι και δέν προτείνετε να βάλεις λειγότερο από 5.

Άν πάς για Serrasalmus ακόμα και το Serrasalmus Sanchezi που είναι απο τα μικρότερα θέλει 120 λίτρα....

 

Σε ενδιαφέρουν οι θηρευτές και μόνο;Άν ναι υπάρχουν και άλλα που θα μπορούσες να βάλεις (όχι πιράνχα), βέβαια η λίστα δεν είναι μεγάλη, λόγο των λίτρων....

 

Έχεις κάποιο άλλο είδος ψαριού στο μυαλό σου;

Link to comment
Share on other sites

για 2 πιρανχα δε φτανουν τα λιτρα δηλαδη????

Ναι για θηρευτές ενδιαφέρομε πιο πολυ αλλα αν δεν σηκονουν τα λιτρα μου θα κοιταξω και κατι αλλο ,

σας ευχαριστώ παιδια

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτό 

όλα τα ενυδρεία είναι μεγάλα.. δεν ξέρω μήπως υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος που να μπαίνει σε λιγότερα λίτρα, ή που να μπαίνουν μόνο ένα ή δύο ψάρια.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος n4tedogg έγραψε:

Οποτε τα ξεχναο τα πιρανχα παιδια?

 

Ναί για τα λίτρα αυτά δεν κάνουν....για ψάξε και δές αν σου αρέσουν τα Exodon Paradoxus

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος n4tedogg έγραψε:

Οποτε τα ξεχναο τα πιρανχα παιδια?

Αν θέλεις να ευχαριστηθείς το ενυδρείο σου για μένα τα ξεχνάς τα πιράνχας

Αλλά και εάν ακόμα, κάποιος έχει μεγάλο ενυδρείο, θεωρώ ότι είναι <<δύσκολα>>  ψάρια (κάποια είδη είναι άγρια πιασμένα, και η διατήρηση τους θα πρέπει να είναι ανάλογη) .

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι σε ένα ενυδρείο γνωστού τα πιράνχας του τα οποία ουσιαστικά αληλοσκοτωνόντουσαν μέχρι που έμειναν λίγα.

 

Και το ενυδρείο του είναι 1.600 λίτρα.

 

Οπότε ναι κάνε κάτι άλλο :P

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας 

Σίγουρα αυτά τα λίτρα είναι απαγορευτικά για τα πιράνια.

Τα Exodon paradoxus που σου πρότεινε ο Husky είναι όμως πανέμορφοι θηρευτές ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω για Exodus καταληγω παιδια .. ευχαριστω πολυ.. τι εξοπλησμο χρειαζομε? φιλτρα και τα λοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...