Jump to content

Δυστυχώς αποχωρώ απ το χόμπι


Recommended Posts

Φιλε Κωστα, καλο κουραγιο και μπορει να αποχωρεις απο το χομπι αλλα εδω εισαι παντα ευπροσδεκτος.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κώστα στεναχωρήθηκα πραγματικά μολις διάβασα το ποστ σου! Ειναι κριμα να μας αναγκάζουν οι καταστάσεις να σταματάμε κατι που αγαπάμε!  Αλλα επειδη ειχαμε

μια πρόσφατη κουβέντα σπίτι σου (μου έδωσες ΔΩΡΕΑΝ φυτά για το ενυδρειο μου και σε ευχαριστω πολυ) κατάλαβα οτι εισαι ανθρωπος με λογική και απλα θα συμφωνήσω με την ορθή σου απόφαση! Προτεραιότητα η οικογένεια! Ελπίζω να αλλάξουν τα πραγματα και να επανέλθεις στο χόμπι γιατι απο οτι ειδα εισαι απο τους σωστούς χομπίστες! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πρωτα η οικογενεια και ολα τα αλλα θα ξαναρθουν

κριμα παντως γιατι απο την μικρη μου εμπειρια εβλεπα να εχεις εξελιξει στο θεμα του φυτεμενου

παντος καλητερα να πχ να πας τον μικρο μπαλα παρα να κρατας το ενυδρειο σε λειτουργεια πρωτα τα παιδια και μετα εμεις

οσο για την πρικα του ενυδρειου κρατα τα οσο μπορεσεις ποτε δεν ξερεις 

να σε καλα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Κωστή σα καινούργιος στο hobby αλλά και εδώ στο forum θέλω να πώ πως τα posts σου και οι παρεμβάσεις σου με βοήθησαν πάρα πολύ και ήταν ένα standard για εμένα πως αυτό που διάβαζα απο εσένα ήταν και το σωστό.

Ξέρω αυτό που θέτεις ως λόγο και είναι πολύ δυσκολο και θέλει τσαγανό να γίνει και μπράβο σου.

Σε ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να με ξεστραβώσεις ξανά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Κωστα σου ευχομαι οτι καλυτερο για σενα και την οικογενεια σου.Να ξερεις καθε εμποδιο για καλο ειναι.Κουραγιο, δυναμη και πιστη και ολα θα πανε καλα.Τα forum και την συναναστροφη με κοσμο μην τα εγκαταλειπεις,μπορει και μεσα απο αυτα να βρεις κατι απο εκει που δεν το περιμενεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα αν και δεν έτυχε να γνωριστούμε από κοντά, αλλά μόνο από την ανταλλαγή απόψεων μέσα από το φόρουμ, να ξέρεις ότι η απόφαση που παίρνεις, και το σκεπτικό της με κάνει να σε εκτιμίσω ακόμα περισσότερο ως άτομο. Προτεραιότητα η οικογένεια γιατί όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαλαστηκα παρα πολυ να εισα παντα καλα εσυ και η οικογενεια σου.Σε περιμενουμε και σε θελουμε πριν τωρα και μετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε επιλογή μας για να βοηθήσουμε και να στηρίξουμε την οικογένεια μας πρέπει να μας κάνει υπερήφανους! Τα 5 ευρώ που θα δώσω για να πάρει ο πιτσιρικάς ή η πιτσιρικά μου μια σοκολάτα θα μου δώσουν πολύ μεγαλύτερη από οποιοδήποτε ενυδρείο! Γι' αυτό να είσαι περήφανος και να νιώθεις καλά με την επιλογή σου. Δε λέω χαρούμενος φυσικά!

 

Ξερώ πως δεν γκρινιάζεις και το βλέπω από το γράψιμο σου. Αλλά θα το πω γενικά για να το καταλάβω και εγω. (Ίσως δεν απέχω πολύ από την επιλογή που έκανες και εσύ). Να προσέχουμε για ποιά πράγματα παραπονιόμαστε! Υπάρχουν πολύ πιο άσχημα πράγματα στη ζωή! ;)

 

Να τα λέμε πάντως στο φορουμ. Είτε έχουμε είτε δεν έχουμε ενυδρείο!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια τι να κανω με τα μικρα κορυ. Εχω στη γεννηστρα 8 περιπου διαφορετικης ηλικιας, 4 ειναι 2 εβδομαδων, 3 περιπου 3-4 εβδομαδων κι ενα 6 εβδομαδων, πως θα δωσω το ενυδρειο μ αυτα μεσα αφου αν δε φυγουν αυτα δε μπορω να ξεστησω;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Link to comment
Share on other sites

Καλα κουράγια εύχομαι, και κάθε καλό να σε βρεί!

 

Η ΠΟΥ$%#!@  η ΔΕΗ και εμένα με έχει γονατίσει, 350 ευρω ήρθε με 1300kw 4μηνο.

Γιατι άργησα να κάνω την αίτηση για το κοινωνικο τιμολόγιο και θα μετράει απο τον επόμενο λογαριασμό.....

Μια βόμβα θέλουν εκει μέσα να ηρεμήσει ο κοσμάκης!

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Μια βοηθεια παιδια τι να κανω με τα μικρα κορυ. Εχω στη γεννηστρα 8 περιπου διαφορετικης ηλικιας, 4 ειναι 2 εβδομαδων, 3 περιπου 3-4 εβδομαδων κι ενα 6 εβδομαδων, πως θα δωσω το ενυδρειο μ αυτα μεσα αφου αν δε φυγουν αυτα δε μπορω να ξεστησω;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 Πως μπορουμε να βοηθησουμε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω χαλαστεί κ γω απτό πρωί (αν κ δεν σε ξέρω), δεν ήθελα να γράψω τίποτα γιατι τα λόγια είναι περιττά σε τέτοιες περιπτώσεις , Κάθε εμπόδιο κ σε καλό κ στο κάτω κάτω δεν χάθηκε κ ο κόσμος ...Υγεία σε σένα κ στην οικογένεια σ κ όλα τα άλλα θα έρθουν ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από όλα η οικογένεια και η υγεία και μην στεναχωριέσαι όλα τα άλλα ξαναγίνονται, εύχομαι όλα να πάνε καλά πλέον και να επανέλθεις πιο δυνατά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια δοση black humor εγω δεν τα παραταω γιατι μετα θα τα δωσω στην ψυχολογο και σε φαρμακα. Κωστη λιγο πολυ ολοι τα ιδια περναμε και σοφη η αποφαση σου απο το να στερησεις την οικογενεια. Την υγεια σας να εχετε αδερφε και ολα τα αλλα θα ξαναβρεθουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε δεν έτυχε να σε γνωρίσω προσωπικά, αλλά σε γνωρίζω μέσω του φόρουμ και το post σου με λύπησε,

με συγκίνησε πάρα πολύ και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Πρώτα από όλα  έρχεται η οικογένεια και θεωρώ ότι έκανες μια πολύ ορθή και  ώριμη επιλογή.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ξαναγυρίσεις ενεργά στο χόμπι κάποια στιγμή!

Η τωρινή σου διακοπή είναι αναγκαία… προσπάθησε να συνεχίσεις να συμμετέχεις στην ενυδρειοπαρέα μας!

Αν μπορούμε να βοηθήσουμε σε οτιδήποτε μην ντραπείς…

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Με μια δοση black humor εγω δεν τα παραταω γιατι μετα θα τα δωσω στην ψυχολογο και σε φαρμακα. Κωστη λιγο πολυ ολοι τα ιδια περναμε και σοφη η αποφαση σου απο το να στερησεις την οικογενεια. Την υγεια σας να εχετε αδερφε και ολα τα αλλα θα ξαναβρεθουν.

Φίλε Dio45 σ ευχαριστώ, θα είχες απόλυτο δίκιο αν δεν υπήρχε και άλλο χόμπι και ευτυχώς αυτό δεν τρώει ρεύμα αλλά αντιθέτως τη δουλιά του ως ψυχίατρου την κάνει μια χαρά, απλά οι καταστάσεις με ανάγκασαν να μείνω στο πιο παλιό, στο πιο οικονομικό, πιο ξεκούραστο και κυρίως σ αυτό που έχω χαλάσει αρκετά λεφτά με κόπο και ιδρώτα, δεν θα μπορούσα να τ αφήσω, καλώς η κακώς η μπάλα πήρε τα ενυδρεία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω βοήθεια πως να ξεστήσω το μεγάλο ομαλά για να μην έχω απώλειες, έχω και τη γεννήστρα με τα 8 μικρά κόρυ, αυτά δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει ενδιαφέρον από μέλος που επικοινώνησε μαζί μου και σκέφτηκα να δώσω σε μία σακούλα τα μεγάλα και σε ξεχωριστή τα μικρά και τη γεννήστρα να τα βάλει μαζί με τις τροφές και τα μπιχλιμπίδια. Ομως σκέφτηκα θα πρέπει να ξεφυτέψω για να μπορέσω να τα πιάσω έτσι δεν είναι; Και με τα υπόλοιπα ψάρια τι θα γίνει; Να ξαναφυτέψω μέχρι να βρεθεί αγοραστής και γι αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

Θα αδειασεις το μισο και παραπανω νερο, οτι φυτο βγαινει ευκολα θα το βγαλεις και με κλειστα φωτα θα αρχισεις το κυνηγι. Τα υπολοιπα ζωντανα εχεις βρει που θα τα δωσεις;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

 Ομως σκέφτηκα θα πρέπει να ξεφυτέψω για να μπορέσω να τα πιάσω έτσι δεν είναι; Και με τα υπόλοιπα ψάρια τι θα γίνει; 

 

Ποιο ευκολα θα τα πιασεις εαν χρησιμοποιησεις δυο αποχες ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stav έγραψε:

 

Ποιο ευκολα θα τα πιασεις εαν χρησιμοποιησεις δυο αποχες ταυτοχρονα.

Συμφωνω.

 

Και εγω που κυνηγαω αφρικανακια καθε φορα με δυο αποχες.Στην αρχη τις περιφερεις αργα και χωρις να κουνας φυτα και βυθο.Κουραζονται (ψαρια ειναι) και μετα με δυο αποχες τα τσιμπας.Απο κατω προς τα επανω,οταν τρομαζει το ψαρι παει κατω και θα μπαινουν μονα τους,και για μωρα προτημισε αποχη για γοννο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ζούγκλα ρε παιδιά, το χω ξανά επιχειρήσει με δύο απόχες και κρύφτηκαν στα φυτά και γιοκ. Εδώ τα ανκίστρους έσκαψαν και μπήκαν στην άμμο, το χετε ξανά ακούσει; Με βλέπω να ξεφυτεύω για να τα πιάσω, κρίμα ρε γαμώτο πάνω που τους είχα πει ότι η μεταστέγαση το Σεπτέμβρη θα ήταν η τελευταία τους ταλαιπωρία, να σου πάλι τα ίδια, θα μου χουν ρίξει κάτι μούτζες τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μια σκέψη κατόπιν εορτής ίσως... Δε βάζεις δύο τρία μικρού μεγέθους χρυσόψαρα μέσα, που ούτε θέρμανση θέλουνε, ούτε φυτά (άρα ούτε ιδιαίτερο φωτισμό, λιπάσματα, διοξείδια κλπ) να τρελαθείς από κίνηση και παιχνίδι;

Στην ουσία μόνο ο κυκλοφορητής θα καίει ρεύμα...

 

Λέω εγω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος theodor72 έγραψε:

Χμ, μια σκέψη κατόπιν εορτής ίσως... Δε βάζεις δύο τρία μικρού μεγέθους χρυσόψαρα μέσα, που ούτε θέρμανση θέλουνε, ούτε φυτά (άρα ούτε ιδιαίτερο φωτισμό, λιπάσματα, διοξείδια κλπ) να τρελαθείς από κίνηση και παιχνίδι;

Στην ουσία μόνο ο κυκλοφορητής θα καίει ρεύμα...

 

Λέω εγω τώρα...

Αυτο θα ελεγα και εγω...

Δεν υπαρχει οικονομικοτερο ενυδρειο , απο τα χρυσοψαρα...  μονο το φιλτρο θελουν και καμια λεντοταινια  ή λαμπα led.

Αυτο που καiει στα ενυδρεια ειναι ο θερμοστατης...

Μιας και η γυαλα, ειναι μονο τζαμι, δεν μπορει να κρατησει την  θερμοκρασια.

Η λυση σε αυτο ειναι μονωση ....

Στα γαριδαδικα τον χειμωνα χρησιμοποιω φελιζον και απο επανω  plexy glass, αν και η θερμοκρασιες που κραταω ειναι χαμηλες 20-21c

Στα τροπικα το κατεβαζω τον θερμοστατη στους 23c

Το δωματιο δεν εχει θερμασνη μεσα και πιανει 10-12c...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

λύσεις για φτηνό ενυδρείο υπάρχουν μάλιστε με ένα κόστος 50-80 το χρόνο (ρεύμα, τροφή, λίπασμα για φυτά, ), δηλαδή 4-6 ευρώ το μήνα, αλλά αν δεν τα έχεις και αυτά τότε είναι σκούρα τα πράγματα και προφανώς για τον Κώστα μετράει και το ένα ευρώ όποτε τα 5 ευρώ το μήνα για το ενυδρείο είναι πουλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω, θελω ομως να μαι ειλικρινης, εχω παρει την αποφαση μου και θελω να διακοψω προς το παρον ΕΝΤΕΛΩΣ απ το χομπι και γι αλλους λογους περαν του οικονομικου που δεν ειναι της παρουσης, προσθεστε κι οτι εχω αναγκη ολων των χρηματων απ την πωληση του εξοπλισμου, κυριολεκτικα αυτη τη στιγμη δεν εχω τη διαθεση ουτε ποτηρακι με μονομαχο να συντηρησω. Αν μαλιστα υπαρχουν ακομα δυο προτασεις για δουλια που ειχα δει στο παρελθον στις οποιες τοτε λογω μικρης αμοιβης τις ειχα παραβλεψει, ξερω οτι αυτες θα μου τρωνε περισσοτερο χρονο σε σχεση με την προηγουμενη εταιρεια, περισσοτερα ταξιδια, αυξημενο ωραριο οποτε θα μου μενει ελαχιστος χρονος ελευθερος τον οποιο προτιμω να τον διαθεσω για μενα και την οικογενεια μου παρα για το οποιοδηποτε ενυδρειο. Προσωπικα δε βλεπω τον εαυτο μου να ασχολειται με το χομπι ξανα πριν της συνταξιοδοτησης (αν υπαρχει αυτη η λεξη ακομα σε 20 χρονια) οποτε οπως ειπα στο αρχικο μου ποστ μην προσπαθειτε σας παρακαλω να με μεταπεισετε, μετα απο συνολικα 15 χρονια ενασχολησης μου με το χομπι, η αποφαση διακοπης ειναι ΟΡΙΣΤΙΚΗ κι ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΗ, το νημα το ανοιξα μονο προς ενημερωση, ευχαριστω θερμα για τη συμπαρασταση σας που μ εχει συγκινησει, ηρθε ομως το πληρωμα του χρονου.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.




Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...