Jump to content

εξωτερικο φιλτρο eheim 2080 προβλημα


george78

Recommended Posts

Και παλι δεν θα εχεις θεμα πιστευω!Υπο λανθανουσα μορφη τα ριχνουμε απο μπουκαλακια. Θα παρει γρηγορα μπροστα. κανε καμια μετρηση να εισαι σιγουρος

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος george78 έγραψε:

οκ...Το ξερω οτι δεν τα πλενουμε αλλα αφου το φιλτρο χαλασε απο εχθες κ θα επισκευαστει την δευτερα παλι, θεωρησα οτι ειναι μεγαλο διαστημα, για αυτο το καθαρισα.

Λοιπον απο οτι καταλαβα ξεκιναω απο την αρχη.εχω σκοπο να κανω κ αλλαγη ψαροσυνθεσεις.αρα τι βηματα ειναι καλυτερα να ακολουθησω?Επισης το μπολιασμα πως θα γινει και ποσο χρονο θα παρει να επανελθει ,ωστε να βαλω τα νεα ψαρακια μεσα.Λογικα θα μου βγαλει αμμωνια παλι?

 

Κατά την γνώμη μου για να πάρει μπροστά η ποσότητα του βιολογικού υλικού που έχει το 2080 μέσα και να είναι λειτουργικό και πάλι θέλει κάνα μήνα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Force έγραψε:

 

Κατά την γνώμη μου για να πάρει μπροστά η ποσότητα του βιολογικού υλικού που έχει το 2080 μέσα και να είναι λειτουργικό και πάλι θέλει κάνα μήνα.

 

Ara μετα απο ενα  μηνα να βαλω τα ψαρια παλι?.και πως θα ριξω το μακαρονι ου εσωτερικου φιλτρου μεσα στο εξωτερικο?θα τα ανακατεψω ολα μαζι?και την ποσοτητα που θα βγαλω απο το εξωτερικο φιλτρο ?παντως εχω σκοπο να βγαλω το εσωτερικο φιλτρο κ να αγορασω αλλο ενα εξωτερικο σε βαθος χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις ψάρια μέσα , για να είναι πλήρως λειτουργικό στο είπα εγώ, σίγουρα θα δουλεύει το βιολογικό υλικό

beware for everything

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάς από την αρχή.

 

Βγάζεις το μισό βιολογικό υλικό που έχεις στο εσωτερικό και το βάζεις στο εξωτερικό.

 

Σε μια εβδομάδα θα δεις ότι θα έχεις πάλι ικανοποιητικές αποικίες.

 

Προσοχή στο τάισμα και κάνε καμιά μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι.

 

Κατά την άποψή μου δεν χρειάζεσαι σε καμία περίπτωση ένα μήνα πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βγαλεις τιποτα απο το εσωτερικο κ να βαλεις στο εξωτερικο.βάλτο απλα σ λειτουργεια ,1/3της τροφης κ 7 μερες εισαι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, stella k-dimitris said:

Δεν χρειαζεται να βγαλεις τιποτα απο το εσωτερικο κ να βαλεις στο εξωτερικο.βάλτο απλα σ λειτουργεια ,1/3της τροφης κ 7 μερες εισαι οκ.

Προφανώς και εννοείς σε παράλληλη λειτουργία με το εσωτερικό.

Ούτε αλλαγή βιολογικού μεταξύ τους, ούτε τίποτα.  Παράλληλη λειτουργία για κανενα μήνα και θα στρώσει.

Ο ένας μήνας που αναφέρω ειναι ενδεικτική περίοδος ασφαλείας για να στρώσει σίγουρα.

Αν σκοπεύεις να δουλέψουν μόνιμα και τα δυο φίλτρα, απλά τα βάζεις και τα δυο μαζί και είσαι μια χαρά.

Εννοειται ότι το εσωτερικό δουλεύει ήδη και ειναι στρωμένο.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι!!!το εσωτερικο το εχει σ λειτουργια το παιδι ετσι δεν ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Ε ναι!!!το εσωτερικο το εχει σ λειτουργια το παιδι ετσι δεν ειναι;;

 To εσωτερικο το εχω αλλα εχω σκοπο να το καταργησω (οπως εχω γραψει σε προηγουμενη αναρτηση)κ να παρω ενα ακομα εξωτερικο για να κερδισω χωρο .

Γενικως θα κανω ανακαινηση στο ενυδρειο γιατι θελω να αλλαξω την ψαροσυνθεση(θα βγαλω την αμμο κ θα βαλω αραγωνητη,πετρες ασβεστοληθηκες και θα προσθεσω αλλο ενα εξωτερικο φιλτρο )θελω να το κανω αφρικανικο (ταγκανικα)

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο ειναι αλλο θεμα τωρα.αν αυτο παρει χρονο που θες να κανεις ,νομιζω ειναι περιττα αυτα που σ λεω.αν τα εχεις ολα  ετοιμασει για γρηγορη Μετάβαση, μπορεις ευκολα να (μεταγγησεις)βιολογικες αποικίες για τα βρουνε τα καινουργια σου ψαρακια ετοιμα.αυτο που δεν ξερω ειναι αν το οσκαρ που εχεις, λογω παρασιτων δεν θα βλαψει τα καινουργια.μηπως εννοω θελει γενικη αποστείρωση το ενυδρειο με τα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις σε διαδικασία να ξεστησεις το ενυδρειο και ταυτόχρονα να βγάλεις το εσωτερικό, αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα τα δυο φίλτρα, όποτε παίρνεις βιολογικό υλικό απο το εσωτερικό και βάζεις στο άλλο, όπως ανέφεραν και οι πρόλαλησαντες.  Εγώ θα σου πρότεινα να στήψεις και κάποια απο τα σφουγγάρια μέσα στον κάδο και τα υλικά του εξωτερικού, να πάρει λίγη μπίχλα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Οκ αυτο ειναι αλλο θεμα τωρα.αν αυτο παρει χρονο που θες να κανεις ,νομιζω ειναι περιττα αυτα που σ λεω.αν τα εχεις ολα  ετοιμασει για γρηγορη Μετάβαση, μπορεις ευκολα να (μεταγγησεις)βιολογικες αποικίες για τα βρουνε τα καινουργια σου ψαρακια ετοιμα.αυτο που δεν ξερω ειναι αν το οσκαρ που εχεις, λογω παρασιτων δεν θα βλαψει τα καινουργια.μηπως εννοω θελει γενικη αποστείρωση το ενυδρειο με τα φιλτρα.

ωχ λες να εχει θεμα ?Μηπως θα πρεπει να του κανω γενικη ανακαινηση κ τα φιλτρα να τα ξεκινησω απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν το κοιτας λιγο αυτο το κομματι.εγω ας πουμε δεν θα επερνα μπολι απο ενυδρειο με οσκαρ για να βαλω στους δισκους μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Αν μπεις σε διαδικασία να ξεστησεις το ενυδρειο και ταυτόχρονα να βγάλεις το εσωτερικό, αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα τα δυο φίλτρα, όποτε παίρνεις βιολογικό υλικό απο το εσωτερικό και βάζεις στο άλλο, όπως ανέφεραν και οι πρόλαλησαντες.  Εγώ θα σου πρότεινα να στήψεις και κάποια απο τα σφουγγάρια μέσα στον κάδο και τα υλικά του εξωτερικού, να πάρει λίγη μπίχλα.

 

καπως ετσι το σκεφτομουν το θεμα ειναι οτι   stella k-dimitris με εβαλε σε σκεψεις .παντως σκεφτομουν να το αδειασω ολο το ενυδρειο κ να το ξεκινησω απο την αρχη ...νομιζω οτι αυτο ειναι το πιο σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Δημήτρης μπορεί να έχει δίκιο.  Δεν το γνωρίζω, οι πιο έμπειροι θα σου πουν καλύτερα.

ισως ειναι καλύτερα να το στρώσεις απο την αρχή ή να βρεις μπόλι απο κάπου που θα ειναι ασφαλές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Αυτό που λέει ο Δημήτρης μπορεί να έχει δίκιο.  Δεν το γνωρίζω, οι πιο έμπειροι θα σου πουν καλύτερα.

ισως ειναι καλύτερα να το στρώσεις απο την αρχή ή να βρεις μπόλι απο κάπου που θα ειναι ασφαλές.

αυτο θα κανω για να ειμαι σιγουρος......αδειασμα..πλυσιμο φιλτρα ...αλλαγη βυθου ...καθαρισμα ενυδρειο κ "φτου κ απ την αρχη".Αν το ξεκινησω απο την αρχη σε ποσες μερες πιστευετε οτι θα μπορω να βαλω νεα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή , με ελάχιστο ταισμα και μετρήσεις.

Με έναν λογικό αριθμό ψαριών φυσικά. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dpap έγραψε:

Από την αρχή , με ελάχιστο ταισμα και μετρήσεις.

περιπου ποσες μερες θα μου παρει αυτο το θεμα?το φιλτρο πρεπει να το καθαρισω πολυ καλα οπως κ την βιολογια????πρεπει να πληνω κ το ενυδρειο απο την αρχη αφου θα αλλαξω βυθο?Εννοω οτι θελει γενικως παρα πολυ καθαρισμο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχω ενα καλο τροπο με 14 χλωρινες:thumbsu: .να σου κανω μια ερώτηση.εχεις καποιον συνχομπιστα που να φιλοξενεί τα ιδια ψαρια μ αυτα που θες να βαλεις;;;;;αυτα τα ψαρια θα τα παρεις απο γεννες παιδιού η μαγαζι;;;θες πρωτα να κατασταλλαξεις τι ακριβως θα κανεις κ μετα να σ βοηθησουμε οσο το επιτρέπουν οι γνωσεις μας;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Καταρχην εχω ενα καλο τροπο με 14 χλωρινες:thumbsu: .να σου κανω μια ερώτηση.εχεις καποιον συνχομπιστα που να φιλοξενεί τα ιδια ψαρια μ αυτα που θες να βαλεις;;;;;αυτα τα ψαρια θα τα παρεις απο γεννες παιδιού η μαγαζι;;;θες πρωτα να κατασταλλαξεις τι ακριβως θα κανεις κ μετα να σ βοηθησουμε οσο το επιτρέπουν οι γνωσεις μας;;;

εχω σκοπο να το βαλω σε αγγελια να το δωσω το οσκαρ.αν δεν το δωσω μεχρι την ημερα που θα αρχισω να κανω την αλλαγη εχω ενα ενυδρειο 150 λτ αδειο κ θα το φιλοξενησω εκει το οσκαρ μεχρι να το δωσω καπου.Τα ψαρακια που θα παρω τα εχω βρει απο ενα συνχομπιστα κ περιμενει να του δωσω το ο.κ ωστε να μου τα δωσει με την σειρα του .

Σας ευχαριστω παντως για τις ιδεες σας κ για τις γρηγορες απαντησεις σας.Απλα πρεπει να φυγω τωρα κ θα σας απαντησω λιγο αργοτερα το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις ψαρακια απο το παιδι που λες ,κανε μια απολύμανση σ ενυδρειο, εξοπλισμο,κ παρε μπολι απο εκει.ετσι εισαι λαμπάδα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος stella k-dimitris έγραψε:

Αν παρεις ψαρακια απο το παιδι που λες ,κανε μια απολύμανση σ ενυδρειο, εξοπλισμο,κ παρε μπολι απο εκει.ετσι εισαι λαμπάδα!!!!

ναι εχεις δικαιο,θα του ζητησω κ μπολι.Οταν λες να κανω απολυμανση τα βιολογικα υλικα του εξωτερικου φιλτρου πως θα τα καθαρισω?Γενικως τι πρεπει να προσεξω απο καθαριοτητες ωστε να ειμαι σιγουρος για να μην μεταφερθει τιποτα αλλο απο το προηγουμενο ψαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς ενα διάλυμα 1/19 χλωρινης νερο σ ενα κουβα.οχι παχυρευστη η αρωματικη.κ αρχιζεις το καθάρισμα σ οτιδήποτε δεν ποτηζει πχ ξυλα.αν θες μπορεις να τρεξει το φιλτρο σου μεσα στον κουβα.θεωρητικά ανοιγουν κ ποροι που ειχαν κλεισει απο το βιολογικο σου υλικο.εψαχνα το βραδυ να το βρω αλλα δεν τα καταφερα ερευνα που εδειχνε παρασιτο που ζουσε σ ενυδρειο ΑΔΕΙΟ 15._  20 μερες!!!!!βεβαια καταλαβαινεις οτι πρεπει να καθαρισεις Με τα σχολαστικα κ με 3πλη δοση prime.           Φιλε:dpop νομιζω οτι δεν μας ενδιαφερει  οι αρρωστιες που εχει περασει το προηγουμενο ψαρι αλλα τα αντισώματα που εχει κ δεν εχουν τα καινουργια.αν ειμαι προπετης κ ηθελες κατι αλλο να πεις, σορρυ κανε σαν να μην το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...