Jump to content

Αναπαραγωγή Κιχλίδων labidochromis caeruleus


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Τελεια!

Το φιλτρο προσεξε μην τα ρουφηξει γιατι το βλεπω λιγο επικινδυνο.Στην φαση που ειναι θεωρω πως ενα αεροφιλτρο θα ηταν καλυτερο.Ισως και το νεκρο που βρηκες να το εκοψε το φιλτρο.Βεβαια ειναι και φυσιολογικο να εχεις και απωλειες οποτε ισως απλα να ετυχε.

 

Αντε καλο μεγαλωμα! Σωστο ταισμα και αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έπαθε και πέθανε, αλλά το φίλτρο πάντως δεν είναι και πολύ δυνατό. Τροφή για νεογέννητα δεν βρήκα εδώ κοντά, και τα flakes που θρυμματησα δεν τα προσεγγίζουν, μήπως να ρίξω πολλά μπας και τα δούνε??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βράζω ένα αυγό,τρώω το ασπράδι, έχω ένα κυπελλάκι με νερό ενυδρείου,βάζω κρόκο σε τούλι, βουτάω στο κυπελλάκι και ζουλάω :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωπώ γυριστρούλα, με σκάλωσες πολύ τώρα. Όλα γυρίζουν... το τούλι που εξυπηρετεί? μέσα στο ενυδρείο μετά ρίχνεις το νερό από το κυπελλάκι με τα υπολείμματα αυγού?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα φανε φυλλαρακια απλα φροντισε να ειναι φρεσκοανοιγμενη συσκευασια ωστε να εχει βιταμινες και να μυριζει εντονα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα τί περιοχή είσαι;γιατι ειμαι απο κινητο και δεν βλέπω...μηπως καποιος μπορεί να σου δώσει τροφή για μωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ανδρέα τί περιοχή είσαι;γιατι ειμαι απο κινητο και δεν βλέπω...μηπως καποιος μπορεί να σου δώσει τροφή για μωρα

Τι τροφη Δημητρη? Εγω στα mbuna απο ζωντανη μονο αρτεμια δινω αλλα αυτη την εποχη δεν βοηθαει ο καιρος και δεν εκκολαπτω.Τα walterworms λες ειναι οκ? Επειδη η διατροφη τους ειναι περισσοτερο αλγες και καμια γαριδουλα δεν ξερω αν το σκουληκι βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Walter μαζι με σπιρουλίνα θα κάνουν δουλειά...το κακό είναι ότι δεν μπορω να στείλω μεχρι την δευτέρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου κανει το walter..

1.Θα ταιζω και εγω :P

2. @Andreas_Kouv Στειλε μου αν θες σε πμ την διευθυνση να σου στειλω εγω αυριο που εχω και χρονο.Εχω ετοιμη καλλιεργεια που μπορεις να ξεκινησεις να ταιζεις και να παρεις και μπολι για την επομενη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χα ξεχασει το αυγο,μπραβο γυριστρουλα!Κοψε μια πολυ μικρη γωνια απ τον κροκο με το νυχι σου κ ριχτο.Αλλα πολυ λιγο γιατι γινετε σαν σκονη στο νερο.Τον υπολοιπο στην καταψυξη κ βγαζεις κ ταιζεις.Τον ξυνεις οπως ειναι παγωμενος σε λιγο νερο κ μολις ζεσταθει λιγο ριχτο μεσα.Αλλα μην τρελενεσαι.Οποια τροφη κ αν την τριψεις κ την ριξεις μεσα θα την φανε.Εχω μεγαλωσει εκατονταδες μικρα με τριμενη τροφη στο χερι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Το χα ξεχασει το αυγο,μπραβο γυριστρουλα!Κοψε μια πολυ μικρη γωνια απ τον κροκο με το νυχι σου κ ριχτο.Αλλα πολυ λιγο γιατι γινετε σαν σκονη στο νερο.Τον υπολοιπο στην καταψυξη κ βγαζεις κ ταιζεις.Τον ξυνεις οπως ειναι παγωμενος σε λιγο νερο κ μολις ζεσταθει λιγο ριχτο μεσα.Αλλα μην τρελενεσαι.Οποια τροφη κ αν την τριψεις κ την ριξεις μεσα θα την φανε.Εχω μεγαλωσει εκατονταδες μικρα με τριμενη τροφη στο χερι.

Δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να γίνει κ έτσι.. εγώ κρατάω το κυπελλάκι 5-6 μέρες στο ψυγείο κ μετά φτιάχνω άλλο :sword:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά, ο κρόκος αυγού είχε πιάσει, και τώρα πλέον ταΐζω κανονικά flakes. Τα ψαράκια είναι πλέον 2 μηνών και φαίνονται υγιή και ζωηρά. Πότε τα ρίχνουμε στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξεκινα να ταιζεις ομελετες κ οταν γινουν 2,5-3 εκατοστα βαλτα μεσα.

Χαχαχαχα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, περίπου τόσο είναι το μέγεθός τους, αλλά ανησυχώ ότι θα γίνουν θηράματα με τα ενήλικα!

Link to comment
Share on other sites

Τη νυχτα που δε θα υπαρχει καθολου φωτισμος στο δωματιο κ τα ψαρια θα ειναι σε κατασταση υπνηλιας βαλε ενα για δοκιμη.Αν δεις οτι επιβιωνει μετα απο καμια βδομαδα με την ιδια διαδικασια προσθεσε κ τα υπολοιπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...