Jump to content

To πρωτο φυτεμενο μου!


Johnpap

Recommended Posts

Καλησπερα ηρθε η ωρα να δειξω το ενυδρειο μου, πρωτη φορα σε φυτεμενο τα φυτα θελουν ακομα να μεγαλωσουν ελπιζω να τα πηγα καλα! 

 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Φυτεμένο τοπίου)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x35x40
Συνολικά Λίτρα: 112
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Eleocharis Parvula, Anubias Barteri, Anubias barteri nana, Corymbosa Siamensis, Vallisneria Spiralis, Alternanthera reineckii, Alternanthera reineckii mini, Cryptocoryne wendtii, Microsorum Pteropus
Ψάρια: 4x Angelfish, 4x Balckwidow Tetra, 4x Gold Barb, 5x Tetra Serpae, 1x Bolivian Ram, 1 Common Pleco, 1 Leopard Pleco, 3x Yoyo Loach, 2x Paradise Fish, 2x Zebra Gourami 1x Male Betta, 1x Redtail Shark
Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: 3
Ξύλα: 3 Driftwood
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: JBL Manado 10L
Βυθός: -

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x 24watt led
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Hailea HL-BT700
Θέρμανση/ Ψύξη: 100watt Haquoss Vulcano
Λίπανση: JBL Algol, JBL Ferropol
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
Διατροφή: JBL Novobel, JBL Novogranomix, JBL Novopleco, JBL Novocolor


Παράμετροι
pH: 7,2-7,5
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3): 0.3
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24 Βαθμους

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 25% Εβδομαδιαια
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: JBL Biotopol plus
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
 

DSCN0716.jpg

Έγινε επεξεργασία - Johnpap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο αποτέλεσμα και το μόνο που έχω 'θέμα' είναι η ψαροσύνθεση όπου θα πρέπει να "αποφορτήσεις" το ενυδρείο γιατι στο μέλλον θα έχεις θέματα...

 

οι πλέκο πχ γίνονται 40+ εκατοστά και θα σου ξεριζώσουν τα πάντα και τα σκαλάρια θέλουν παραπάνω χώρο...κατα τα άλλα είναι πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!Μπράβο! :thumbup:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Όμορφο αποτέλεσμα και το μόνο που έχω 'θέμα' είναι η ψαροσύνθεση όπου θα πρέπει να "αποφορτήσεις" το ενυδρείο γιατι στο μέλλον θα έχεις θέματα...

 

οι πλέκο πχ γίνονται 40+ εκατοστά και θα σου ξεριζώσουν τα πάντα και τα σκαλάρια θέλουν παραπάνω χώρο...κατα τα άλλα είναι πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!Μπράβο! :thumbup:

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για το σχολια σας και τις συμβουλες σας !

Οι Pleco σιγουρα θα βγουν γιατι πανω κατω καθε μερα βλεπω ριζες να επιπλεουν.

Τα σκαλαρια ηταν τα πρωτα μου ψαρια οποτε δυσκολο να τα δωσω τα εχω ενα μιση χρονο απο μικρα αλλα θα προσπαθησω! 

Πιστευεται πως οι Reineckii  θα πιασουν; Ειναι αρκετος ο φωτισμος;

Έγινε επεξεργασία - Johnpap
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Johnpap έγραψε:

Σας ευχαριστω πολυ για το σχολια σας και τις συμβουλες σας !

Οι Pleco σιγουρα θα βγουν γιατι πανω κατω καθε μερα βλεπω ριζες να επιπλεουν.

Τα σκαλαρια ηταν τα πρωτα μου ψαρια οποτε δυσκολο να τα δωσω τα εχω ενα μιση χρονο απο μικρα αλλα θα προσπαθησω! 

Πιστευεται πως οι Reineckii  θα πιασουν; Ειναι αρκετος ο φωτισμος;

Δυστυχώς ο φωτισμός δεν είναι επαρκής για να διατηρήσουν το κόκκινο χρώμα τους.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστω αλλη μια λαμπα;; το καπακι χωραει τεσσερις και αν ναι στα ιδια watt με αυτη που εχω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Johnpap έγραψε:

Θα χρειαστω αλλη μια λαμπα;; το καπακι χωραει τεσσερις και αν ναι στα ιδια watt με αυτη που εχω τωρα;

Επειδή με τα λεντ δεν το έχω ιδιαίτερα, πιστεύω πως χρειάζεσαι σίγουρα άλλη μια λάμπα για να φτάσεις περίπου στο 0,5 watt ανά λίτρο όπου θεωρείται ικανοποιητικός φωτισμός, για αρκετά φυτά. Τώρα για τα κόκκινα για να διατηρούν το χρώμα τους και τα φύλλα τους έως κάτω πιστεύω, πως χρειάζεσαι ακόμα παραπάνω, και φυσικά και την κατάλληλη λίπανση.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την συμβουλη σας θα ψαξω να βρω τοτε αλλιως αν δεν βρω led να παω σε t5;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όντως έχεις ωραίο στήσιμο. Εγώ στο ξεκίνημα με τα φυτά στο ενυδρείο μου είχα βάλει reinecki και δεν πίστευα ποτέ οτί θα πιάσουν (δν χρησιμοποιούσα ούτε co2 ούτε λιπάσματα). Φαντάσου πολλά εύκολα φυτά έλιωναν και τα πετούσα. Παραδόξως η reinecki ευδοκίμησε και τη λάτρεψα. Κλάδευα συνεχώς και έδινα κλαδέματα. Αστα να προσαρμοστεί στο ενυδρείο σου. Μέχρι που την άφησα και μεγάλωσε και εκτός νερού να φανταστεις. Τρομερό, θα βρω φωτογραφια να σου στειλω. Μετά από πολύ καιρό πήρα μια λάμπα που είχε και λίγο "μωβ" φως και είδα απλώς γρηγορότερη ανάπτυξη! Συγγνώμη που θα σε στενοχωρήσω αλλα το hair grass χωρίς co2 μου φαινεται απίστευτο να πιάσει.

 

Καλή επιτυχια. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα ότι εχεις μια  μόνο λάμπα. Βάλε μια θερμού φωτός στο πίσω μέρος και την λευκή μπροστά για θέμα ομορφιάς και θα εισαι έτοιμος!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα σχολια και τις συμβουλες σας!  

Τις reineckii τις κλαδεψα χτες και μεταφυτεψα τα κλαδεματα αλλα λογο των πλεκοστομων που εχω ειδα παλι 2-3 σημερα να περιφερονται μεσα στο ενυδρειο..ο Eleocharis ειδα οτι δεν εχει πολλες απαιτησεις ουτε σε co2 ουτε σε φως, υπαρχει καποιο πιο ευκολο γρασιδι;  

Τωρα για την λαμπα τι ακριβως μου προτεινετε; 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλή ωραιο στήσιμο έχεις κάνει, αμμωνία  πρέπει να μετράς  0 το φίλτρο σου δεν σε καλύπτει για τα ψάρια στα είπαν ειναι πολύ μικρο το ενυδρειο. 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και σας ευχαριστω!

Θα γινουν αλλαγες και στην ψαροσυνθεση τοτε θα ψαξω πρωτα για μια λαμπα ακομη και μετα θα αλλαξω και φιλτρο αφου δνε με καλυπτει..τι φιλτρο μου προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Johnpap έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για τα σχολια και τις συμβουλες σας!  

Τις reineckii τις κλαδεψα χτες και μεταφυτεψα τα κλαδεματα αλλα λογο των πλεκοστομων που εχω ειδα παλι 2-3 σημερα να περιφερονται μεσα στο ενυδρειο..ο Eleocharis ειδα οτι δεν εχει πολλες απαιτησεις ουτε σε co2 ουτε σε φως, υπαρχει καποιο πιο ευκολο γρασιδι;  

Τωρα για την λαμπα τι ακριβως μου προτεινετε; 

 

Χωρίς co2 δύσκολο να πιάσει κάποιο φυτό σαν χαλί. Επισης, θέλει πολύ φως για να πιάσει καλύτερα. Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι σεν staurogyne repens ή lobelia cardinals "mini". Έχω δει ενυδρεία χωρίς co2 που έπιασαν αυτα αλλά μην φανταστείς ταιράστια ανάπτυξη!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Χωρίς co2 δύσκολο να πιάσει κάποιο φυτό σαν χαλί. Επισης, θέλει πολύ φως για να πιάσει καλύτερα. Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι σεν staurogyne repens ή lobelia cardinals "mini". Έχω δει ενυδρεία χωρίς co2 που έπιασαν αυτα αλλά μην φανταστείς ταιράστια ανάπτυξη!

Ενταξει θα δω πως θα παει ο eleocharis αν δεν πιασει θα τον αλλαξω, co2 δυσκολα να μπορεσω να βαλω λογο οικονομικων δυσκολιων ισως το καλοκαιρι! 

Σας ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Και δυο φωτογραφιες που τραβηξα σημερα!!

RSCN0648.jpg

DSCN0723.jpg

Έγινε επεξεργασία - Johnpap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...