Jump to content

Υπόστρωμα απο ποτάμι / ερωτήσεις


Lfterr

Recommended Posts

Έτυχε να βρεθώ σήμερα σε περιοχή που περνούσε ποταμάκι και πήρα λίγο υπόστρωμα για το low budget 40L ενυδρείο μου.

 

Ήθελα να ρωτήσω και αρχήν αν κάνει (δεν φαίνεται για ασβεστολιθικό) και κατα 2ον , με τι τρόπο πρέπει να το αποστειρώσω κ να το καθαρίσω, χωρίς να χάσει τα θρεπτικά του στοιχεία.

 

Σας επισυνάπτω φωτό.

IMG_20170219_184429_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lfterr έγραψε:

Έτυχε να βρεθώ σήμερα σε περιοχή που περνούσε ποταμάκι και πήρα λίγο υπόστρωμα για το low budget 40L ενυδρείο μου.

 

Ήθελα να ρωτήσω και αρχήν αν κάνει (δεν φαίνεται για ασβεστολιθικό) και κατα 2ον , με τι τρόπο πρέπει να το αποστειρώσω κ να το καθαρίσω, χωρίς να χάσει τα θρεπτικά του στοιχεία.

 

Σας επισυνάπτω φωτό.

IMG_20170219_184429_HDR.jpg

Γεια σου ...πες μας λιγο , το ποταμακι ειναι στειρο απο τοξικα αποβλητα??εαν δεν εισαι σιγουρος παιρνεις μεγαλο ρισκο.

Τι σκεφτεσαι να φυτεύσεις?? απο οσο γνωριζω οσον αφορα την αποστειρωση ο μονος τροπος ειναι το καλο ξεβγαλμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου εγω εντελώς επιφυλακτικά θα σου πρότεινα έναν καλο βρασμό ασχέτως αν χαθεί η ποια βιολογία της για τυχόν αποφυγή καπιας μολύνσεως του ενυδρείου σου.

Ας μας πουν βέβαια και πιο έμπειροι πανω σε αυτό την γνομη τους οταν παίρνουμε κατι απο την φύση πως το επεξεραζομασται για να το χρησιμοποιείσουμε σοστα.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GreenMachineGR said:

Γεια σου ...πες μας λιγο , το ποταμακι ειναι στειρο απο τοξικα αποβλητα??εαν δεν εισαι σιγουρος παιρνεις μεγαλο ρισκο.

Τι σκεφτεσαι να φυτεύσεις?? απο οσο γνωριζω οσον αφορα την αποστειρωση ο μονος τροπος ειναι το καλο ξεβγαλμα.

 

Απο ένα χωριό, σε υψόμετρο περίπου 350 μέτρα. Λογικά θα το χει το λιπασματάκι του μέσα, απο διάφορες αγροτικές καλλιέργειες που έχει εκει κοντά.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Giannis_X said:

Καλησπέρα φίλε μου εγω εντελώς επιφυλακτικά θα σου πρότεινα έναν καλο βρασμό ασχέτως αν χαθεί η ποια βιολογία της για τυχόν αποφυγή καπιας μολύνσεως του ενυδρείου σου.

Ας μας πουν βέβαια και πιο έμπειροι πανω σε αυτό την γνομη τους οταν παίρνουμε κατι απο την φύση πως το επεξεραζομασται για να το χρησιμοποιείσουμε σοστα.

 

 

Μάλλον έτσι θα προχωρήσω, η άλλη λύση είναι να το βάλω στο φούρνο όπως είδα σε διάφορα βίντεο στους 250/300°, αλλα αυτό πρέπει να ισχύει περισσότερο με κανονικό χώμα

Link to comment
Share on other sites

Απο φυτά Egeria Densa, κανένα Εχινόδορο (δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι) και Staurogine Repens

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lfterr έγραψε:

 

Λογικά θα το χει το λιπασματάκι του μέσα, απο διάφορες αγροτικές καλλιέργειες που έχει εκει κοντά.

 

Εαν υπαρχει τετοια περιπτωση μη το βαζεις καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο @stav.

Τώρα στη περίπτωση που επιμένεις οπωσδήποτε να το χρησιμοποιήσεις, τουλάχιστον βράστο, ώστε να αποφύγεις ότι γίνεται περισσότερο.:)

Τι θα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο? Κάποιοι οργανισμοί είναι πολύ ευαίσθητοι.

 

Link to comment
Share on other sites

@Lfterr θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά, αφού δεν ξέρεις τι θα μεταφέρεις στο ενυδρείο με το χαλίκι. Ειδικά μάλιστα όταν το περιβάλλον του ποταμού εκμεταλλεύεται απ' τον άνθρωπο.

Αν παρ' ολ' αυτά, θέλεις να το χρησιμοποιήσεις, δούλεψέ το με άνθρακα ώστε ν' απομακρύνεις οποιαδήποτε "χημεία" μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, όσο είναι δυνατό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SOTIRIS said:

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο @stav.

Τώρα στη περίπτωση που επιμένεις οπωσδήποτε να το χρησιμοποιήσεις, τουλάχιστον βράστο, ώστε να αποφύγεις ότι γίνεται περισσότερο.:)

Τι θα φιλοξενήσεις στο ενυδρείο? Κάποιοι οργανισμοί είναι πολύ ευαίσθητοι.

 

3-4 Guppies θέλω να βάλω

Θα βράσω το υπόστρωμα κ μόλις το στήσω θα αφήσω ενεργό άνθρακα μεσα στο φίλτρο να φιλτράρει για καμιά εβδομάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kadmos said:

@Lfterr θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά, αφού δεν ξέρεις τι θα μεταφέρεις στο ενυδρείο με το χαλίκι. Ειδικά μάλιστα όταν το περιβάλλον του ποταμού εκμεταλλεύεται απ' τον άνθρωπο.

Αν παρ' ολ' αυτά, θέλεις να το χρησιμοποιήσεις, δούλεψέ το με άνθρακα ώστε ν' απομακρύνεις οποιαδήποτε "χημεία" μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, όσο είναι δυνατό.

 

Αυτό θα κάνω αναγκαστικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Lfterr έγραψε:

3-4 Guppies θέλω να βάλω

Θα βράσω το υπόστρωμα κ μόλις το στήσω θα αφήσω ενεργό άνθρακα μεσα στο φίλτρο να φιλτράρει για καμιά εβδομάδα.

 

Αφού σκέφτεσαι για guppies δεν είναι πρόβλημα εάν είναι ασβεστολιθικό το υπόστρωμα, μιας και θέλουν το σκληρό νεράκι.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα το εβαζα καν αν εχει κοντα καλλιεργειες και υπαρχει η περιπτωση να εχει μεσα λιπασματα.

Επισης,εχω ακουσει χωρις να ειμαι 100% σιγουρος,οτι η ποταμισια αμμος στα ενυδρεια πετρωνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...