Jump to content

Περιεργο θεαμα με τα helena assasin


Recommended Posts

γεια σας , μεσα στο ενυδρειο μου για τον περιορισμο της αλγης ενα φιλος μου εδωσε σαλιγκαρια (το χρωμα τους ειναι πορτοκαλι) η αλγη μπορει να εφυγε αλλα τα σαλιγκαρια γεννουν και γεννουν χωρισ σταματημο.

Ετσι λοιπον αποφασισα να παρω μερικα χελενα , ολα καλα μεχρι που πριν μερικες μερες τα ειδα ολα ανασκελα χωρισ να κουνιουνται και μερικα απο αυτα εχουν ενα σκληρο περιβλημα στο σημειο που βγαινουν απο το κελυφος τους ...τι μπορει να ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Το σκληρό περίβλημα που λες είναι ένα "καπάκι" που έχουν πολλά σαλιγκάρια για περισσότερη προστασία όταν αποτραβιούνται στο καβούκι τους.

 

Τώρα, γιατί είναι ανάσκελα, ψάξε αν έκανες κάτι διαφορετικό στο ενυδρείο σου τις τελευταίες ημέρες. Κάτι θα τα πείραξε...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος theodor72 έγραψε:

Το σκληρό περίβλημα που λες είναι ένα "καπάκι" που έχουν πολλά σαλιγκάρια για περισσότερη προστασία όταν αποτραβιούνται στο καβούκι τους.

 

Τώρα, γιατί είναι ανάσκελα, ψάξε αν έκανες κάτι διαφορετικό στο ενυδρείο σου τις τελευταίες ημέρες. Κάτι θα τα πείραξε...

μα ολοι οι αλλοι οργανισμοι στοενυδρειο ειναι και συμπεριφερονται αψογα μονο τα χελενα εχουν θεμα, τα αλλα σαλιγκαρια αναπαραγονται σαν τρελα, επισης ειδα και καβουκια χελενα αδεια...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιο ψάρι που τα τρώει; Ποιά είναι η ψαροσύνθεση του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Μήπως υπάρχει κάποιο ψάρι που τα τρώει; Ποιά είναι η ψαροσύνθεση του ενυδρείου;

3 γκαππυ και τα μικρα τους...

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν υπάρχει κίνδυνος από κει.:) Για τα άδεια καβούκια προφανώς ευθύνονται τα άλλα helena... 

Όπως είπε κι ο Θοδωρής @theodor72, σκέψου τις κινήσεις των τελευταίων ημερών. Αν τα σαλιγκάρια που πέθαναν είχαν κάποιο πρόβλημα πριν έρθουν στη γυάλα σου, τα υπόλοιπα θα ανακάμψουν. Εφόσον δεν εντοπίσεις την αιτία λόγω δικής σου παρέμβασης, παρακολούθησε τι γίνεται τις επόμενες μέρες. Κάνε και μια καλή αλλαγή νερού, καλού κακού. Δεν θα κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ να προσθέσω κάτι εδώ. Δες τα χελένα αν βρίσκονται στην ιδια θέση κάθε μέρα. Τι θέλω να πω, υπάρχει πιθανότητα να ζωντανεύουν το βράδυ όπου δεν υπάρχει πολύ κυκλοφορια στο ενυδρείο.. Δες μήπως γίνεται κάτι τέτοιο και ενημέρωσε μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2017 at 9:53 ΜΜ, το μέλος polyagkistro έγραψε:

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...