Jump to content

Προτάσεις για φίλτρο


KostasAnaz

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλες και φίλοι!

Μετά από σχεδόν 1 χρόνο ουσιαστικής αποχής από το χόμπι, παρέλαβα σήμερα την καινούρια μου χειροποίητη γυάλα 275 λίτρα με διαστάσεις 100x50x55 (ΜxΠxΥ).

Προορίζεται για αφρικάνικο Malawi με 3-4 χαρεμάκια.

Επόμενη κίνηση.....φίλτρο!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποιο εξωτερικό φίλτρο που να καλύψει τις ανάγκες του ενυδρείου.

Προϋποθέσεις, αξιόπιστο, σχετικά οικονομικό (έως 150 ευρώ) και με χαμηλά επίπεδα θορύβου (όσο μπορούν να συνδιαστούν όλα αυτά μαζί...).

Ευχαριστώ, Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλές επιλογές! Το Eheim classic 2215 ή 2217 θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές για τα λίτρα σου. Αθόρυβα και αξιόπιστα.

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα πολλά, απλά δεν τα έχω δουλέψει.:) Το πρώτο κάνει πάνω κάτω στα 120€ και το δεύτερο κοντά στα 150€

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο κτάστημα που ρώτησα μου πρότειναν Eheim classic 2217, το Fluval 406 και για πιο οικονομικό αλλά εξίσου καλό (σύμφωνα με τον πωλητή) το Sun Sun 304A.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι εγω θα σου προτεινα fluval. Θα σε βολεψει πολυ πιο πολυ απο τα eheim. Και το 306 και το 406 θα ειναι καλα για το ενυδρειο σου!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια λιτρα με αφρικανες εχω το 306. δεν ακουγεται. καθαριζεται ευκολα κι τρεχει 6 μηνες τωρα χωρις να μου εχει κανει το παραμικρο. 

Το καθαριζω καθε μηνα , (κανω αλλαγες 30% καθε 2 εβδομαδες) κι στο 3μηνο του καθαρισα τις σωληνωσεις ετσι για να δω τι θα βγαλει.

Ποτε μα Ποτε... δεν το εχω ανοιξει κι να βρω δινοσαυρους μεσα. ισως με παιρνει να το καθαριζω κι καθε 1,5 μηνα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι κλείνω προς το Fluval 406. Σε σχέση με το Eheim 2217 που είναι το αντίστοιχο αν δεν κάνω λάθος έχει μεγαλύτερη ροή και κάδο. Είναι και λίγο φθηνότερο....

Αν έχει κανείς καμιά άλλη γνώμη ευχαρίστως να την ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει και τις 2 μάρκες αλλά περισσότερο την fluval. Είχα από 106 μέχρι 406. Όλα έτρεχαν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα για πολλά χρόνια.

 

Με έχει βολέψει ο τρόπος που βγαίνουν οι σωλήνες.

 

Καλή αγορά όποιο και να διαλλέξεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...