Jump to content

Siamese Algae Eater είναι έγκυος?


beddman963

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν είναι έγκυος το εικονιζόμενο ψάρι γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει με Siamese Algae Eater. Βρίσκεται μαζί με άλλο ένα το οποίο όμως είναι σε κανονική σιλουέτα. Και αν ναι έχει κάποιος πληροφορίες για την αναπαραγωγή του είδους?

IMG_20170310_205035.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος beddman963 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν είναι έγκυος το εικονιζόμενο ψάρι γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει με Siamese Algae Eater. Βρίσκεται μαζί με άλλο ένα το οποίο όμως είναι σε κανονική σιλουέτα. Και αν ναι έχει κάποιος πληροφορίες για την αναπαραγωγή του είδους?

IMG_20170310_205035.jpg

Μου μοιάζει με Dropsy , βλέπω τα λέπια του σηκωμένα λίγο στη κοιλιά . Περίμενε και τους εμπειρότερους για σιγουριά βέβαια ..Τι συμπεριφορά έχει το ψάρι;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται από πολύ δύσκολο έως αδύνατο να έχει αυγά το ψάρι. Αλλά και η κοιλιά του φαίνεται υπερβολικά φουσκωμένη. 

 

Μαζί με την συμπεριφορά του ψαριού πες μας και πως έφτασε σε αυτή την κατάσταση. Ποτέ το παρατήρησες;

 

Εδώ όλες οι πληροφορίες που μπορεί κάποιος να χρειαστεί:

 

ΔΔιάβασε προσεκτικά τις ανάγκες του. Δυστυχώς συχνά το ψαράκι πέφτει θύμα της φήμης του ως αλγοφάγο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προγενέστεροι, είναι απίθανο το συγκεκριμένο να έχει αυγά!

Σίγουρα έχει κάποιο πρόβλημα.

Δώσε  περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο, το ψάρι και φωτογραφίες! 

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά του ψαριού είναι κανονική δηλαδή και τρώει και κολυμπάει κανονικά χωρίς προβλήματα στην πλεύση αλλά την περισσότερη ώρα προτιμά να κάθεται πάνω στο φίλτρο. Και εγώ κλίνω περισσότερο προς dropsy γιατί είναι υπερβολικά φουσκωμένο για να είναι έγκυος. Το φούσκωμα έγινε σε διάστημα 10 ημερών περίπου και τις πρώτες ημέρες  νόμιζα οτι απλά ήταν καλά φαγωμένο γιατί δεν ήταν τόσο μεγάλη η κοιλιά του. Χθες που γύρισα στο σπίτι το βρήκα έτσι (τα φρόντιζε άλλος στο ενδιάμεσο). Προς το παρών σκέφτομαι να το απομονώσω καλού κακού και να το παρατηρήσω 1-2 ημέρες ακόμα για να του ξεκινήσω αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευτυχής η εξέλιξη. Το ψάρι ξεφούσκωσε χωρίς αγωγή μετά από 2 ημέρες περίπου και σήμερα είναι υγιέστατο. Κατόπιν έγινε και μια σταδιακή αλλαγή περίπου 50% του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερό το ψαράκι ;)

 

Για πες μου αν θέλεις, ποσο καιρό τα έχεις τα δύο ΣΑΕ; Τα είχες αγοράσει μαζί; Έχουν διαφορετική ανάπτυξη; Είναι κάποιο από τα δύο το "αφεντικό";

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...