Jump to content

Αλγες ,αλγες,αλγες.


akatos

Recommended Posts

Στην πρώτη φωτογραφία νομίζω πως βλέπω καφέ άλγη στο τζάμι.

Στις υπόλοιπες αν και δεν φαίνεται καλά, με τη βοήθεια της περιγραφής σου νομίζω πως πρόκειται για bba.

Βάλε μια φωτογραφία ολόκληρου του ενυδρείου και πες λίγα πράγματα πόσο χρόνο τρέχει, για το φωτισμό,τη λίπανση και τις ρουτίνες που ακολουθείς καθώς και το τι ζωντανούς οργανισμούς φιλοξενείς. Και μετρήσεις νερού αν υπάρχουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Η πρώτη φωτό δεν ειναι στο τζαμί απλά ειναι τραβηγμενη απο πολυ κονταστην άλγη. Ειναι στρωμένο . Εχει κανα 2,5 μήνες που τρέχει. Ειναι 80 λίτρα συνολικά μαζί με το σαμπακι στην πλάτη. Φιλοξενεί εδώ και μια βδομάδα 10 νέον. 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 80 λίτρα. 
- Φωτισμός 2 glux 2x24

1x24 eheim daylight 
- Βυθός και Υπόστρωμα Ada Amazonia
- Διοξείδιο του Άνθρακα: 7 κιλη 24 ωρο. 30ppm
- Οξυγόνο: αναταραξη επιφάνειας μέτρια. 
- Φίλτρανση: Πλατη
- Φυτα:hemianthus Cuba Riccia fluitans 
- Ψάρια: 10 neon
- Ρουτίνες: όλα της seachem

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,7
- KH: 6με ΑΡΙ. 
- GH:9με ΑΡΙ. 
- ΝΗ3/NH4: 0 Με ΑΡΙ.
- ΝΟ2: 0 Με api
- ΝΟ3: δυστυχως 5. Παλεύω να το πάω 20
- PO4: Δεν έχω τεστ. 
- Fe: Δεν έχω τεστ. 
- CO2: 30ppm 
- Θερμοκρασία: 23

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ΑΡΙ 
-Strips: -
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: 
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: Κανένα. 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ 
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:

image.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Για τη ΒΒΑ που είναι πάνω σε βράχο μπορείς να ψεκάσεις  με μια σύριγγα οξυζενέ, η καυτό νερό.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα και εγω εντονο προβλημα με αλγες ,και ειχα δοκιμασει τα παντα (οξυζενε κλπ) ψαχνοντας στο ιντερνετ,ολα ειχαν μετρια αποτελεσματα ως ελαχιστα.Το μονο που με

εσωσε και το πηρα δοκιμαστικα ηταν οι ταμπλετες Algostop depot της tetra.Εβαλα οσες αναλογουν στα λιτρα μου (1 ανα 40λτ) και ησυχασα εδω και 6 μηνες.Το ενυδρειο μου λαμπει, τα ψαρακια δεν παθανε τιποτα και το μονο που παρατηρησα περα απο το καθολου αλγες ειναι αισθητα πιο αργη αναπτυξη των φυτων μου (δεν με ενοχλει προσωπικα)- αλλα οι αλγες φυγανε απο την 2η μερα σταδιακα ΟΛΕΣ - ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.Το προιον το αγορασα απο γνωστη αλυσσιδα... αλλα ησυχασα για παντα..και θα συνεχισω ετσι..ειχα φτασει σε σημειο να θελω να πουλησω το ενυδρειο επειδη καθαριζα αλγες bba - green algae κλπ καθε μηνα - ειχα βαρεθει - ετσι ελυσα το προβλημα μου και δεν ασχολουμαι πλεον με το θεμα...

 

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω γαρίδες αμανο; Θα μου κάνουν δουλειά;;

Έγινε επεξεργασία - akatos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Angelfish έγραψε:

Επειδη ειχα και εγω εντονο προβλημα με αλγες ,και ειχα δοκιμασει τα παντα (οξυζενε κλπ) ψαχνοντας στο ιντερνετ,ολα ειχαν μετρια αποτελεσματα ως ελαχιστα.Το μονο που με

εσωσε και το πηρα δοκιμαστικα ηταν οι ταμπλετες Algostop depot της tetra.Εβαλα οσες αναλογουν στα λιτρα μου (1 ανα 40λτ) και ησυχασα εδω και 6 μηνες.Το ενυδρειο μου λαμπει, τα ψαρακια δεν παθανε τιποτα και το μονο που παρατηρησα περα απο το καθολου αλγες ειναι αισθητα πιο αργη αναπτυξη των φυτων μου (δεν με ενοχλει προσωπικα)- αλλα οι αλγες φυγανε απο την 2η μερα σταδιακα ΟΛΕΣ - ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.Το προιον το αγορασα απο γνωστη αλυσσιδα... αλλα ησυχασα για παντα..και θα συνεχισω ετσι..ειχα φτασει σε σημειο να θελω να πουλησω το ενυδρειο επειδη καθαριζα αλγες bba - green algae κλπ καθε μηνα - ειχα βαρεθει - ετσι ελυσα το προβλημα μου και δεν ασχολουμαι πλεον με το θεμα...

 

Ευχαριστω πολυ. Με κατατοπισες απόλυτα! 

Έγινε επεξεργασία - akatos
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος akatos έγραψε:

Να πάρω γαρίδες αμανο; Θα μου κάνουν δουλειά;;

Να πάρεις γαρίδες γιατί είναι πολύ όμορφοι κάτοικοι για τα ενυδρεία μας, αλλά όχι για λάθος λόγους. Μην περιμένεις να σου λύσουν το πρόβλημα με τις άλγες. Αυτό θα πρέπει να το κάνεις εσύ. Πρέπει να δεις τι φταίει και να το διορθώσεις.:)

Το ενυδρείο είναι πανέμορφο.

Τι πέτρες είναι αυτές που έχεις χρησιμοποιήσει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Οι πέτρες ειναι Seiryu Stone. Θέλω πολυ να βρω λύση αλλα δυσκολεύομαι να τις αναγνωρίσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Angelfish έγραψε:

Επειδη ειχα και εγω εντονο προβλημα με αλγες ,και ειχα δοκιμασει τα παντα (οξυζενε κλπ) ψαχνοντας στο ιντερνετ,ολα ειχαν μετρια αποτελεσματα ως ελαχιστα.Το μονο που με

εσωσε και το πηρα δοκιμαστικα ηταν οι ταμπλετες Algostop depot της tetra.Εβαλα οσες αναλογουν στα λιτρα μου (1 ανα 40λτ) και ησυχασα εδω και 6 μηνες.Το ενυδρειο μου λαμπει, τα ψαρακια δεν παθανε τιποτα και το μονο που παρατηρησα περα απο το καθολου αλγες ειναι αισθητα πιο αργη αναπτυξη των φυτων μου (δεν με ενοχλει προσωπικα)- αλλα οι αλγες φυγανε απο την 2η μερα σταδιακα ΟΛΕΣ - ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.Το προιον το αγορασα απο γνωστη αλυσσιδα... αλλα ησυχασα για παντα..και θα συνεχισω ετσι..ειχα φτασει σε σημειο να θελω να πουλησω το ενυδρειο επειδη καθαριζα αλγες bba - green algae κλπ καθε μηνα - ειχα βαρεθει - ετσι ελυσα το προβλημα μου και δεν ασχολουμαι πλεον με το θεμα...

 

Είχες μέσα γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση ...

Πως γνωριζεις τα ppμ co2 ?

Εφοσον εχεις υποστρωμα ada, και γενικα οποιο υποστρωμα κατεβαζει το ph .

Οπως εχω αναφερει  ο πινακας ph-kh co2, ισχυει υπο περιπτωσεις...

Στην δικια σου δεν ισχυει...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Εχω μια ερωτηση ...

Πως γνωριζεις τα ppμ co2 ?

Εφοσον εχεις υποστρωμα ada, και γενικα οποιο υποστρωμα κατεβαζει το ph .

Οπως εχω αναφερει  ο πινακας ph-kh co2, ισχυει υπο περιπτωσεις...

Στην δικια σου δεν ισχυει...

 

Ειχα την εντύπωση πως ειναι 30 ppm αν το drop checker ειναι πράσινο. Σωστά;;; 

Εχω κανει διάλειμμα απο kh 4 και εχω ρίξει 3-4 σταγόνες απο το τεστ ph api. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος akatos έγραψε:

Ειχα την εντύπωση πως ειναι 30 ppm αν το drop checker ειναι πράσινο. Σωστά;;; 

Εχω κανει διάλειμμα απο kh 4 και εχω ρίξει 3-4 σταγόνες απο το τεστ ph api. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να το βρω;

Πανω κατω ναι,,  ισχυει... δεν ειναι ακριβως 30, αλλα απο 25 εως και 40 ppm , εφοσον εχεις φτιαξει σωστο διαλυμα 4kh.

Μην βασιζεσαι σε αυτο , ειναι απλα μια ενδειξη, οχι ακριβες.

Παλι στο ph δεν μπορεις να βασιστεις, γιατι το υποστρωμα κατεβαζει σκληροτητες και οι πετρες ανεβαζουν ...

Οποτε πειραματιστου με τα φυτα , και τα ψαρια... βρες μια ισοροποια η οποια να βολευει κα τα δυο, και ασε τις μετρησεις,,

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2017 at 8:36 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Είχες μέσα γαρίδες?

οχι δεν εχω γαριδες,κοινωνικο με μικρα- στα 240 αφου εβαλα 6 ταμπλετες συμφωνα με τις οδηγιες ,εκανα 2 μερες συσκοτιση,μετα μιση ωρα την ημερα φως,μετα 1,μετα 2,και σταδιακα ολα οπως πριν σε φωτισμο 6ωρο,τα φυτα μου δεν επαθαν τιποτα,απλα αργουν να μεγαλωσουν - λιπασμα καθολου αυτο το διαστημα - εχω ευκολα φυτα μετριου φωτισμου - δεν ξερω τι θα γινει αν καποιος εχει πολυ απαιτητικα φυτα σε φωτισμο.Παντως οι αλγες φυγανε σταδιακα ολες...και οι 6 ταμπλετες δεν εχουν λιωσει ακομη ειναι πολυ αργες σε διαλυση - αλλα ευτυχως το προβλημα μου λυθηκε !! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...