Jump to content

diy τροφή για koi


minoas64

Recommended Posts

Σήμερα  έφτιαξα ένα κέρασμα  για τα ζώα μου

Δεν είναι κύρια τροφή όποτε έγινε λίγο ελαφριά

Γαρίδες καταψυγμένες  σε μικρά κομμάτια

μαρούλι  

Μπιζέλια  καρότα , μπρόκολο ,   φρέσκα ελαφρός βρασμένα

Σκόρδο  μερικές σκελίδες

Καλαμπόκι καταψυγμένο  και αυτό βρασμένο (το λίγο νερό που έβαλα για το βράσιμο εννοείτε ότι το κράτησα )

Πρόσθεσα  μπαγιάτικο  ψωμί και λίγο αλεύρι για να δέσει  και το έψησα όσο για να δέσει

Έγινε κομμάτια και κατάψυξη

Δεν έβαλα αυτά που συνήθως χρησιμοποιούν (σπιρουλίνα, προβιοτικα , βιταμίνες ) γιατί οι

Η  κύριες τροφές    που του δίνω είναι πλήρες

Κάποιες  ?? προτάσεις για το επόμενο κέρασμα ..

IMG_1313.JPG

IMG_1314.JPG

IMG_1315.JPG

IMG_1316.JPG

IMG_1318.JPG

IMG_1319.JPG

IMG_1321.JPG

IMG_1322.JPG

IMG_1323.JPG

IMG_1324.JPG

IMG_1326.JPG

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα αυτη η σουπα θα σου λερωνει πολυ και θα σκορπαει το μσο αφαγωτο μολις θα ακουμπαει στο νερο. Ασε που θα πρεπει να το ξεπαγωνεις καλα γιατι τα ψαρια σου θα την ακουσουν εντερικα. Φτιαξε εκει κανα μουσακα να τον ευχαριστηθεις και ασε τις αλχημειες...............

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλος respect!Ανεβασε κανα βιντεο με το ταισμα να δουμε τ αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα αυτη η σουπα θα σου λερωνει πολυ και θα σκορπαει το μσο αφαγωτο μολις θα ακουμπαει στο νερο. Ασε που θα πρεπει να το ξεπαγωνεις καλα γιατι τα ψαρια σου θα την ακουσουν εντερικα. Φτιαξε εκει κανα μουσακα να τον ευχαριστηθεις και ασε τις αλχημειες...............

 Όχι φίλε μου δεν διαλύει  για αυτό το λόγο το έψησα με αλεύρι ,

Το τρώνε μια χαρά και  μένει άλιωτο μέχρι να φαγωθεί.

Τώρα  για το εντερικό  έχεις εμπειρία , τι? Από αυτά που χρησιμοποίησα είναι λάθος

Περιμένω την πρόταση σου και όχι την κριτική σου

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μινοα!!

Δεν εχω  κανενα λογο να σου κανω καποιο κυρηγμα και για τον μουσακα το εγραψα αστειευομενος, αλλα δυστηχως ο γραπτως λογος ευκολα παρεξηγητε.

Σιγουρα εβαλες μερακι και καλη διαθεση αλλα αυτο που θα σε απασχολησει σε λιγο καιρο ειναι η υπερβολικη επιβαρυνση του νερου. Σιγουρα το οτι το εψησες βοηθαει με το αλευρι και το ψωμι να μην διαλύσει τοσο ευκολα και τα υλικα ειναι ενα πληρες γευμα αλλα ξεπαγωσετο καλα γιατι το ψωμι εξωτερικα θα εχει ξεπαγωση και μεσα η γαριδα μπορει να ειναι ακομα παγωμενη και δεν ειναι καθολου καλο αυτο γιατι θα δημιουργηθουν εσωτερικα παρασητα στα ψαρια σου. Η τροφες του εμποριου ειναι ειδικα επεγεργασμενες και αφυδατομενες και εχουν μελετηθει να σου προσφερουν στο ψαρι τις σωστες αναλογιες θρεπτικων και βιταμινων. Βεβαια απο μαρκα σε μαρκα παιζει και η ποιοτητα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Απο εκει και περα εισαι ελευθερος να πραξεις οπως νομιζεις εσυ καλυτερα εννοειτε.............την καλημερα μου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Γεια σου Μινοα!!

Δεν εχω  κανενα λογο να σου κανω καποιο κυρηγμα και για τον μουσακα το εγραψα αστειευομενος, αλλα δυστηχως ο γραπτως λογος ευκολα παρεξηγητε.

Σιγουρα εβαλες μερακι και καλη διαθεση αλλα αυτο που θα σε απασχολησει σε λιγο καιρο ειναι η υπερβολικη επιβαρυνση του νερου. Σιγουρα το οτι το εψησες βοηθαει με το αλευρι και το ψωμι να μην διαλύσει τοσο ευκολα και τα υλικα ειναι ενα πληρες γευμα αλλα ξεπαγωσετο καλα γιατι το ψωμι εξωτερικα θα εχει ξεπαγωση και μεσα η γαριδα μπορει να ειναι ακομα παγωμενη και δεν ειναι καθολου καλο αυτο γιατι θα δημιουργηθουν εσωτερικα παρασητα στα ψαρια σου. Η τροφες του εμποριου ειναι ειδικα επεγεργασμενες και αφυδατομενες και εχουν μελετηθει να σου προσφερουν στο ψαρι τις σωστες αναλογιες θρεπτικων και βιταμινων. Βεβαια απο μαρκα σε μαρκα παιζει και η ποιοτητα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Απο εκει και περα εισαι ελευθερος να πραξεις οπως νομιζεις εσυ καλυτερα εννοειτε.............την καλημερα μου

κανένα πρόβλημα  φίλε   μου σωστή η παρατήρηση σου   Καλήμερα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Minoa για την προσπάθεια με βρίσκει σύμφωνο .Και εγώ άμα έχω όρεξη καμία φορά τους  φτιάχνω κανένα τέτοιο μπινελκι έτσι για κέρασμα ,με τη μόνη διαφορά ότι τα λαχανικά δεν τα βράζω . Τα πλένω καλά και τα θρυμματίζω στο μουλτι μετά τα ζυμώνω με αλεύρι και τα ψήνω. Τα λαχανικά που έβαλες είναι μάνα για τη χλωρίδα του εντέρου. Τα κοι δεν έχουν στομάχι η τροφές ανάπτυξης που χρησιμοποιούμε από την άνοιξη και μετά έχουν υψηλές πρωτεΐνες επομένως σε διαλιματικα γεύματα τα λαχανικά είναι βάλσαμο (αρακάς λάχανο καλαμπόκι κλπ.)άσε που το καρότο μαζί με την γλυκιά πάπρικα τη σπιρουλινα και τη γαρίδα είναι ότι καλύτερο για να τονώσεις το φυσικό  χρώμα του ζώου. Όπως και το σκόρδο που είναι το καλύτερο φυσικό αντιβιοτικό.

Επομένως καλά το πας φτιάχνε μεζέδες για τα ζώα σου το έχουν ανάγκη .Και επειδή γνωρίζω ότι έχεις δυνατή βιολογία και οι βασικές τροφές που ταΐζεις είναι super premium προχώρα και μην φοβάσαι τίποτα.

Και κάτι για να μη παρεξηγηθώ η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και χρειάζεται μια σειρά από πράγματα να κάνεις πριν φτάσεις σε αυτό το σημείο  ……

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...