Jump to content

Pvc υπερχειλιση προβλημα


Virus

Recommended Posts

Καλημερα 

 

Εχω ενα προβλημα με μια υπερχειλιση φ40 που εχω φτιαξει. Την ξεκιναω και δουλευει την πρωτη φορα και ολα καλα.Αν τυχον κανω καποια μικρη διακοπη 30-60 λεπτα οκ κατεβαζει νερο μεχρι το οριο της εισαγωγης και οταν ξεκινησω την αντλια επιστροφης παλι ξεκιναει και κατεβαζει καο αυτη. αν ομως η διακοπη διαρκεσει παραπανω.πχ τωρα την αφησα 5 ωρες χωρις ρευμα και δε ξεκιναει.. Τι λαθος εχω κανει; την ταπα της εξαερωσης την εχω ανοιχτη

Έγινε επεξεργασία - Virus
Link to comment
Share on other sites

Αερα εννοεις να εχει κρατησει; ή να τραβαει απο καπου την ωρα που δουλευει;

Ολες οι ενωσεις ειναι περασμενες με κολλα pvc εκτος απο εκει που εχει την βανα οπου η φ40 η σωληνα μπαινει σφινωτη απο τη μια μερια.

P70415-115513(1).jpg

P70415-115609(1).jpg

P70415-115557(1).jpg

P70415-115629(1)(1)(1).jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι υπερχείλιση είναι αυτή. Έχεις πύργο? Βάλε φώτο από που τραβάει το νερό. Μπορεί να θέλει τρύπα με ένα σωλήνακι να φεύγει ο αέρας. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω πυργο απλα εχει ενα κουτι απο φιλτρο juwel που την κρυβει μεσα να μη φαινεται..η υπερχειλιση ειναι αυτη

Γιατι να κανω τρυπα αφου εχω ανοιχτη τη σωληνα του εξαερισμου

 

overflow1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν φαίνωταν  τι υπερχείλιση είναι. Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με αυτήν. Πάντως κάποια παιδιά την έχουν και θα σε  βοηθήσουν. Μόνος  σου την έφτιαξες? 

Link to comment
Share on other sites

Το κομματι του ενυδρειου υπηρχε απλα το κοντινα λιγο γιατι ηθελα να μπαινει στην τρυπα ενω πριν δεν εμπαινε για να κλεινει το καπακι και μετα απο εκει και κατω ναι το εφτιαξα μονος.

Link to comment
Share on other sites

Η υπερχειλιση στην τελευταια φωτο δεν ειναι η δικη μου απλα ετσι εννοω ειναι το σχεδιο της. Εγω δεν εχω βαλβιδα στο U

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να βάλεις βαλβίδα να δεις τι γίνεται. Θεωρώ ότι αυτό θα φταίει που δεν φεύγει ο αέρας. 

Link to comment
Share on other sites

Θα τη βαλω ναι αλλα οχι ακομα να δω Πρωτα μη μου Παιρνει αερα απο καπου.

Υπαρχει περιπτωση οταν την αφηνω 6-7 ωρες χωρις να δουλευει να εξατμιζεται το νερο απο το σωληνα που ειναι ανοιχτος γιαυτο να μη ξεκιναει;

Έγινε επεξεργασία - Virus
Link to comment
Share on other sites

Τι αντλία έχεις που χρησιμοποίησες φ40; Την ίδια υπερχείλιση έχω κ εγώ με φ32 να κατεβάζει κ φ16 να ανεβάζει η αντλία. Όταν σταματάει η αντλία για να ταΐσω κ ξεκινήσει δουλεύει κανονικά. Πρέπει να έχεις κάνει κάτι λάθος στο ύψος της κάθε κουρμπας. στον σωλήνα εξαερωσης βάλε κάτι, χαρτοπετσέτες γιατί έχει φασαρία. 

Link to comment
Share on other sites

Jebao dcp 5000. Φ32 εχω επιστροφη Θορυβο δεν εχω καθολου.. Ψαχνωντας στο ιντερνετ πρεπει να τσεακρω λιγο το tilt της κατασκευης και μηπως το Τ μετα τα κοψιματα που εχω κανει καθεται πιο κατω απο το κατω μερος του εσωτερικου U. Απλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αν τη σταματησω και ξεκινησω σε συντομο χρονικο διαστημα 30-60 λεπτα ξεκιναει. Το προβλημα ειναι αν την αφησω ωρες. Πχ ολο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε ο ενοχος τελικα και ηταν αερας στο πανω U

 

P70417-144409(1).jpg

P70417-143958(1).jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...