Jump to content

Μια βοήθεια παιδιά!!!!!


Recommended Posts

Τι είναι αυτό στο κεντρο της φωτογραφίας και βγάζει απο την τρύπα που έχει σαν στόμιο κάτι σαν κόπρανα;

20170425_151444.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανεβάσεις κιάλλες φώτος? (Ισως χωρίς φλάς)  

Δεν μπορώ να το διακρίνω καλά το τι ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή σου πρέπει να είναι σαν ένα μικρό σωληνάκι πάνω στο βράχο που βγάζει κατι σαν να ξερνάει ανά περιόδους..Τσέκαρε το λίγο και πες μας αν βγάζει και κάτι σαν κεραία από μέσα, αν ναι μην ανησυχείς, φιλτράρει το νερό και σου αποβάλει αραγωνίτη..Αν δεν είναι αυτό θα χρειαστεί καμιά δυο καλύτερες φώτο..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το εντοπίσω αλλά δεν το βλέπω μόλις το δω θα ανεβάσω φωτογραφία. Κινείται σαν σαλιγκάρι με ποιό αργή κίνηση, το μέγεθος του είναι περίπου 4 με 5 εκατοστά όσο εξέχει το τμήμα που φαίνεται στον κύκλο άλλο τόσο είναι μπροστά. Είναι χοντρούτσικο και το σώμα του είναι ανώμαλο και σχηματίζει λευκές κορυφές. Αποβάλει απο την τρύπα που έχει μπροστά αυτά που έχω στο κίτρινο σχήμα. Δεν ξέρω αν βοηθάω με την περιγραφή σίγουρα μόλις το ξαναδώ θα  τραβήξω φωτογραφία με τη φωτογραφική. 

20170425_1514442.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα έλεγα εγώ...Κατάλαβα τι είναι εχω και γω μέσα στο ενυδρείο πολλά χρόνια, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και πώς λέγεται, προσωπικά έχω καταλώξει σε κάποιο είδος σκουληκιού αλλά δεν το έχω πειράξει γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο, το μόνο που κάνω είναι να ρουφάω στις αλλαγές μου αυτά που αποβάλλει με μια σκούπα..Εδώ τα παιδιά ίσως γνωρίζουν και ονομασία!! Πάντως δεν έχεις να ανησυχείς για πολλά από προσωπική εμπειρία!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να δεις ακόμη...Ειδικά αν είσαι και νέος στο χόμπυ και ειδικά στο θαλασσινό..Κάνε μας και μια παρουσίαση του ενυδρείου σου όποτε βρεις χρόνο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν είδος απο ολοθούριο μου μοιάζει. Και κυρίως τα περιττώματα που βγαίνουν σε αυτή την μορφή, προς τα εκεί πηγαίνει το μυαλό μου.  

 

Είναι σαν τουλούμπα περίπου(το γνωστό γλυκό)  ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κυλινδρικό σχήμα και πανω σχηματίζει λευκές κορυφές. Δεν εχει ραβδώσεις τύπου τουλουμπας. Πάντως από ότι καταλαβαίνω ειναι reef safe, να το αφήσω; Η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω δει να επηρεάζει άλλους οργανισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια όψη έχει περίπου και είναι μαλακό σαν σκουλήκι κάπως. Ψάχνω μήπως το βρω να το βγαλω καμια φωτογραφία αλλά δεν εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι ολοθούριο, αν ναί, τότε είναι πολύ καλός καθαριστής του αραγωνίτη ( υπολλείματα τροφών, detritus ).

.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...