Jump to content

Καινούριο θαλασσινό ενυδρείο


renadaktilidi

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

2

Ε, τοτε χρειαζομαστε λιγες Τ5 ακομα...^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ στο rio 125 έβαλα 2 Τ5, μια Marine και μια blue με ανακλαστήρες και είμαι οκ.

 

στο ύψος είναι το ίδιο με το rio 180 (50 εκατ.) αλλά είναι 20 πόντους μακρύτερο.

 

λογικά θα χρειαστείς 2 Τ5 ακόμα με ένα εξωτερικό ballast στυλ arcadia

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

<< εξωτερικό ballast στυλ arcadia>>? ? ? Sorry αλλα ειμαι εμπειρικη απο ορολαγια δεν τα παω καλα  

Ελπιζω να εχετε υπομονη ,ειμαι ετοιμη να μαθω κραταω και σημειώσεις  :poster_oops:

 

Ευχαριστω πολυ

 

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο....και εγώ φρέσκος είμαι στο χώρο του θαλασσινού...δες την παρακάτω εικόνα για να καταλάβεις τι εννοώ. είναι εξωτερικός μετασχηματιστής που βγάζει 4 ακροφύσια για Τ5 τα οποία μπορείς να προσαρμόσεις με πατέντα στο καπάκι σου. δεν έχω κάνει έρευνα αγοράς για να σου προτείνω το καλύτερο βάση τιμής/απόδοσης.

Electronic-Controller.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον θυμάμαι αυτον τον μετασχηματιστη , περιπου . Καπως ετσι ηταν στα παλια ενυδρεια με τις χοντρες λαμπες  αλλα το λεγαμε αλλιως (δεν θυμαμαι πως) .:blink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος renadaktilidi έγραψε:

Οταν λες λιγες  :rip_1:  ποσες εννοεις? 

Μια χαρα τα ειπε ο φιλος @Karlos. Με 2 t5  ακομα θα εισαι οκ. Δεν ξερω αν ασχολεισαι καθολου με κατασκευες αλλα ειναι κατι σχετικα ευκολο που θα μπορουσες να φτιαξεις και μονη σου. Ψαξε στο google με τον ορο "retrofit t5 aquarium" η "diy t5 cover aquarium".

Θα δεις για τι ακριβως μιλαμε και θα παρεις ιδεες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα καταφέρνω με τις κατασκευες μια χαρα αν καταλαβω ακριβως πως γινεται μπορω να φτιάξω και εχω και ολα τα εργαλεία

Θα το κοιταξω . Και παλι ευχαριστω πολυ   :bigemo_harabe_net-100:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλει να κάνεις μια μαγκιά για να τις πιάσεις στο καπάκι του ενυδρείου πχ με βασεις ωμεγα clips.το επόμενο ζήτημα που θα αντιμετώπισείς είναι οτι 4 λαμπες θα σου ανεβάσουν θερμοκρασία στο ενυδρείο οπότε θα πρέπει να μένουν ανοιχτά τα flaps του καπακιού και να βάλεις και ανεμιστηρακια...το αμέσως επόμενο θέμα που θα έχεις είναι η εξάτμιση νερού από όλο αυτό το σύστημα οπότε θα πρέπει να βάλεις και μια αυτόματη αναπλήρωση νερού. 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε καλοκαιρινους μηνες

Link to comment
Share on other sites

Αφου μαλλον θα το λειτουργισω απο το Σεπτεμβριο λογικα δεν θα την χρειαστω για την αρχη τουλαχιστον  φανταζομαι 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, renadaktilidi said:

Αφου μαλλον θα το λειτουργισω απο το Σεπτεμβριο λογικα δεν θα την χρειαστω για την αρχη τουλαχιστον  φανταζομαι 

Σωστά φαντάζεσαι αλλά είναι θεματακια που θα αντιμετωπίσεις αργότερα και σε βάζει στο νόημα..Αρχικά θα χρειαστείς τα πράγματα που σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έδωσα παραγγελία  για το MCE 600 και είμαι πολύ χαρούμενη. Το πρώτο βήμα είναι το παν .:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

άντε καλή αρχή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος renadaktilidi έγραψε:

Μόλις έδωσα παραγγελία  για το MCE 600 και είμαι πολύ χαρούμενη. Το πρώτο βήμα είναι το παν .:thumbsu:

Πολύ καλή επιλογή. Καλή αρχή. Επόμενη αγορά τι σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι  να πάρω τους κυκλοφορητες .Πήγα σε ενα μαγαζί που ασχολείται μόνο με ενυδρεία  και μου έφτιαξε τη λίστα τι χρειαζεται , οπότε μέσα στο καλοκαίρι θα την ακολουθήσω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη αρχη και απο εμένα!!!! Μιας και εισαι στο φόρουμ και τα παιδια εδω εχουν και εμπειρία και γνώση δεν μας λες την λιστα με τα πραγματα που σου ειπε το πετσοπ γιατι περα απο καλους επαγγελματίες υπαρχουν και κάποιοι που δεν το "εχουν" με αποτέλεσμα να κανουμε άδικα έξοδα ή λάθη που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε... 

Το σκιμερ ειναι πολυ καλο... αλλα μηπως να εριχνες μια ματια εδω στο φόρουμ γιατί καποια παιδιατο πουλανε απο οτι ειδα...

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρένα για κυκλοφορία τι σκέφτεσαι?

σε skimmer εκανες σούπερ επιλογή ;) 

 

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η λιστα που μου εδωσε ειναι τα κλασικα που διαβαζω κι εδω .

Skimmer , κυκλοφορητες λαμπες,rerfactometro , test για αρχη .

Οταν ειμαι ετοιμη να το ξεκινήσω βραχο και αραγωνιτη ,και τα υπολοιπα μετα .

Τωρα για κυκλοφoριτες δεν ξερω ακομα θα δουμε 

Δεχομαι συμβουλες και γνωμες 

Έγινε επεξεργασία - renadaktilidi
Link to comment
Share on other sites

Και δω τα πραγματα εξαρτώνται απο το budget. 

Ιδανικά 2 vortech mp10.. πιο low budget 2 jebao RW8 ή RW4 (και βλεπεις μετα αν θες έξτρα) 

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβες το youtube εχει παρει φωτια, οτι μου λετε πρεπει να το κανω εικονα στο μυαλο μου 

Τα ειδα αυτα που μου εγραψες μια χαρα μου φαινονται :hehe 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!!!!!! Να σου ζήσουν όσα ζωάκια κι αν έχεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ  τη καμαρωνω γι αυτό την έβαλα  .

Είναι ασχετο με το θέμα μας αλλά .....:bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...