Jump to content

Recommended Posts

Την εχω κανα 2 μηνο μεσα και εχουν ξεκινησει και μαυριζουν-καφετιζουν καποια φυλλα. Μερα με την μερα ολο και πιο πολυ. Που οφείλεται;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτο αν μπορείς και πες αν ρίχνεις λίπασμα κάλιο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο Παρασκευας,αυτο το φυτο χρειαζεται λιγο καλιο.

Επισης με αυτο τον τροπο μερικες φορες αναπαραγεται,δηλαδη μαυριζει ενα φυλλο και αρχιζει να πεταει καινουρια φυλλα επανω του.Μηπως συμβαινει κατι τετοιο?

Υπαρχει και η πιθανοτητα να πιανει επανω του καφε αλγη.

Μια φωτογραφια θα βοηθησει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ελλειψη καλιου η καφε αλγη αν ειναι στα φυλλα, απλα να ξερεις το συγκεκριμενο φυτο θα σου γινουνε καφε και οι ριζες του γιατι εχει την ταση να μαζευει πολυ καφε αλγη κυριως στις ριζες του.... αν μπορεις δωσε μας μια φωτογραφια

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Βάλε μια φωτο αν μπορείς και πες αν ρίχνεις λίπασμα κάλιο.

 

10 hours ago, argy1 said:

Οπως ειπε και ο Παρασκευας,αυτο το φυτο χρειαζεται λιγο καλιο.

Επισης με αυτο τον τροπο μερικες φορες αναπαραγεται,δηλαδη μαυριζει ενα φυλλο και αρχιζει να πεταει καινουρια φυλλα επανω του.Μηπως συμβαινει κατι τετοιο?

Υπαρχει και η πιθανοτητα να πιανει επανω του καφε αλγη.

Μια φωτογραφια θα βοηθησει πολυ!

 

3 hours ago, george@m said:

ελλειψη καλιου η καφε αλγη αν ειναι στα φυλλα, απλα να ξερεις το συγκεκριμενο φυτο θα σου γινουνε καφε και οι ριζες του γιατι εχει την ταση να μαζευει πολυ καφε αλγη κυριως στις ριζες του.... αν μπορεις δωσε μας μια φωτογραφια

Οτι μπορεσα να τραβηξω, στο μεσαιο φυλλο ειναι πιο εντονο απλα παρατηρησα οτι σιγα σιγα καφετιζουν και τα αλλα.

20170519_193859.jpg

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα εχω μεσα Anubias, Anubias nana, λιγο java moss, vallisneria, vallisneria spiralis και το java fern. Ειχα και κερατοφυλλο αλλα το αφαιρεσα για να μπορεσουν να αναπτυχθουν τα υπολοιπα. Απο λιπασμα ριχνω 40ml υγρο Ferropol και μερα παρσ μερα πολυ λιγο excel (γιατι διαβασα οτι λιωνει τις vallisneries σε μεγαλες ποσοτητες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Απο φυτα εχω μεσα Anubias, Anubias nana, λιγο java moss, vallisneria, vallisneria spiralis και το java fern. Ειχα και κερατοφυλλο αλλα το αφαιρεσα για να μπορεσουν να αναπτυχθουν τα υπολοιπα. Απο λιπασμα ριχνω 40ml υγρο Ferropol και μερα παρσ μερα πολυ λιγο excel (γιατι διαβασα οτι λιωνει τις vallisneries σε μεγαλες ποσοτητες.

Φιλε Κωστα αλλαζω την αποψη και λεω πλεον οτι ειναι ελλειψη μαγνησιου απ οσο μπορω να διακρινω στην φωτογραφια αλλα και παλι θα κρατησω μια επιφυλαξη γιατι δεν φαινεται 100% καλα και δεν βλεπω αν υπαρχουν σημαδια στα αλλα φυλα..

Και μια ερωτηση να σου κανω αν μπορεις να μου απαντησεις, μηπως παρατηρησες το φυτο αν αρχισε να μαυριζει σιγα σιγα με λεπτες μαυρες γραμμες απο εξω προς τα μεσα? Αν ναι τοτε ειναι ελλειψη μαγνησιου

Έγινε επεξεργασία - george@m
διορθωση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, george@m said:

Φιλε Κωστα αλλαζω την αποψη και λεω πλεον οτι ειναι ελλειψη μαγνησιου απ οσο μπορω να διακρινω στην φωτογραφια αλλα και παλι θα κρατησω μια επιφυλαξη γιατι δεν φαινεται 100% καλα και δεν βλεπω αν υπαρχουν σημαδια στα αλλα φυλα..

Και μια ερωτηση να σου κανω αν μπορεις να μου απαντησεις, μηπως παρατηρησες το φυτο αν αρχισε να μαυριζει σιγα σιγα με λεπτες μαυρες γραμμες απο εξω προς τα μεσα? Αν ναι τοτε ειναι ελλειψη μαγνησιου

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως ναι. Υπαρχει κατι που να συμπληρωνει αυτες τις ελλείψεις σαν γενικο σκευασμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως ναι. Υπαρχει κατι που να συμπληρωνει αυτες τις ελλείψεις σαν γενικο σκευασμα;

Αν καταληξουμε οτι ειναι ελλειψη μαγνησιου(Μg) τοτε χρειαζεται συμπληρωμα θεικου μαγνησιου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...