Jump to content

Πρόβλημα με φωτισμό ενυδρείου


headhunt3r

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον φωτισμό του ενυδρείου και χρειάζομαι τις γνώσεις σας, γιατί έχω πελαγώσει... 

Το ενυδρείο είναι 60lt aquatlantis και η λάμπα που χρησιμοποιώ 15w.

Αρχικά επειδή η λάμπα δεν άναβε, έδωσα το καπάκι σε έναν ηλεκτρολόγο και μου άλλαξε το ballast. Αφού όμως το ενυδρείο δούλεψε για 1-2 ημέρες, άνοιξα τυχαία το καπάκι της καλωδίωσης και είδα ότι το ballast είχε λιώσει μέρος του πλαστικού του καπακιού. Η θερμοκρασία που ανεβάζει είναι πολύ μεγάλη. Δοκίμασα και έβαλα άλλο ίδιο ballast, αλλά τα αποτελέσματα είναι ίδια.

Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Πρέπει να παρεμβάλλω κάποιο υλικό ώστε να μην ακουμπάει στο πλαστικό? Υπάρχει κάποιο άλλο σύστημα φωτισμού να βάλω, κάτι άλλο που μπορώ να βελτιώσω?

Επισυνάπτω και 2 ενδεικτικές φωτογραφίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

18716443_10212874842247983_276916100_n.jpg

18721327_10212874839887924_588739876_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να βγαλεις το μπαλαστ και να βαλεις εναν ηλεκτρονικο μετασχηματιστη που δεν χρειαζεται μπαλαστ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν κάνω λάθος υπάρχουν Led λάμπες πλέον η οποίες είναι λιγότερα watt, αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να να μην ζεσταίνετε πολύ το μπαλαστ ή μεγαλύτερο σε watt μπαλαστ ή να βάλεις ηλεκτρονικό όπως σου είπαν ήδη πριν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αντιμετωπιζω προβλημμα σε ενα 60 λιτρο που εχω με θερμοκρασια και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αναβαθμισω τον φωτισμο με το συστημα της σερα.Μηδενικη θερμοκρασια και μειωση καταναλωσης στο μισο.

Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις λαμπα λεντ Τ8 εμποριου κατεργοντας το μπαλαστ και το σταρτερ μιας και δουλευουν στα 220v αλλα δεν υπαρχει σε αυτες τις διαστασεις (τουλαχιστον οσο εχω ψαξει).

Για να βαλεις καποιο υλικο ενδιανεσα δεν γνωριζω.

 

@manos0000 μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα ή καποια φωτο?

Εγω καταλαβα οτι μιλας για ηλεκτρονικο μπαλαστας αλλα αυτο αν δεν κανω λαθος ζεσταινεται περισσοτερο.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Και εγω αντιμετωπιζω προβλημμα σε ενα 60 λιτρο που εχω με θερμοκρασια και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αναβαθμισω τον φωτισμο με το συστημα της σερα.Μηδενικη θερμοκρασια και μειωση καταναλωσης στο μισο.

Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις λαμπα λεντ Τ8 εμποριου κατεργοντας το μπαλαστ και το σταρτερ μιας και δουλευουν στα 220v αλλα δεν υπαρχει σε αυτες τις διαστασεις (τουλαχιστον οσο εχω ψαξει).

Για να βαλεις καποιο υλικο ενδιανεσα δεν γνωριζω.

 

@manos0000 μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα ή καποια φωτο?

Εγω καταλαβα οτι μιλας για ηλεκτρονικο μπαλαστας αλλα αυτο αν δεν κανω λαθος ζεσταινεται περισσοτερο.

Οχι ηλεκτρονικο μπαλαστ.ηλεκτρονικο μετασχηματιστη που δεν θελει μπαλαστ.

 

20170526_024656.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...