Jump to content

Νέος μονομάχος


J.lynx

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!

 

Πριν από περίπου δύο βδομάδες η κοπέλα μου πήρε το πρώτο της ψαράκι, μία μονομαχίνα ( νομίζω δλδ ότι είναι κοπέλα ) σε ένα 22 λίτρα ενυδρείο.

https://www.nayeco.com/en/aquariums/1482-riviera-40-led.html

 

πριν από καμιά πενταετία είχα και εγώ ενυδρείο, αλλά δεν θυμάμαι αρκετά καλά τα πράματα, οπότε ακολουθήσαμε τις οδηγίες του καταστηματάρχη και δεν ξέρω τι λάθη έχουμε κάνει. Το ενυδρείο το αφήσαμε να δουλέψει μία μέρα με nitrivec και μετά από 24 ώρες βάλαμε την μονομαχίνα μέσα. Για καμιά δεκαριά μέρες ήταν μια χαρά. Ενεργητικότατη. το παράξενο είναι ότι ενώ μου φαίνεται ότι είναι θηλυκό, έφτιαξε φωλιά με φυσαλίδες πάνω από το φίλτρο, κάτι που διαβάζω ότι κάνουν πολύ σπάνια τα θηλυκά. Μετά τις 10 μέρες ξαφνικά έπεσε σε λήθαργο. Καθόταν πάνω από το φίλτρο ακίνητη στην επιφάνεια του νερού. Φαγητό έτρωγε κανονικά, αλλά και πάλι κινούνταν πολύ αργά. Είχα κάνει κανονικά αλλαγή νερού (30%) μετά από τις 7 μέρες βάζοντας όσο Nitrivec χρειαζόταν και αντιχλώριο. Στο ενυδρείο το μόνο που υπήρχε τότε ήταν μία ανούμπια και ένα διασκοσμητικό το οποίο το έιχα περάσει από αρκετές φορές από ζεστό νερό. Όταν είδαμε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το ψάρι τα βγάλαμε και αφήσαμε μόνο την Ανούμπια μέσα.

 

Οι συνθήκες του νερού τότε ήταν :

NO2 0.5

NH3 0

PH 7.2

KH 12

θερμοκρασία 27

 

Δυστυχώς Ηράκλειο είναι τα μόνα τεστ που καταφέραμε να συγκεντρώσουμε από διάφορα pet shop. Και το ταχυδρομείο δεν είναι καθόλου εμπιστο για να παραγγείλουμε κάτι απ’εξω. ότι δεν είναι συστημένο έχει χαθεί….

 

Ευτυχώς το ψαράκι φαίνεται να συνήλθε. Είναι ξανα ενεργητικό και τρώει με όρεξη, αλλά το νερό χειροτερεύει

 

no2 2

nh3 0

kh 11

ph 7.5

Θερμοκρασία 26

 

Αύριο είναι η μέρα που θα αλλάξω πάλι νερό.

 

Κάποια άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε είναι ότι μαζεύει πολύ γρήγορα πράσινη άλγη το τζάμι του ενυδρείου και στην άμμο κάτω. Το φως δουλεύει 8 ώρες. Από τις 12 μέχρι τις 8 που σουρουπώνει και έξω. Κατευθείαν ήλιος δεν πέφτει πάνω στο ενυδρείο. Μόνο φως μπαίνει από τα παράθυρα.

Επίσης λόγο καλοκαιριού για να μην ανεβάσει θερμοκρασία έχω ανοιχτό το καπάκι κάτι που είναι επικίνδυνο μιας και διαβάζω ότι τους αρέσουν τα άλματα. υπάρχει κάποια άλλη λύση για αυτό;

 

Τέλος πήραμε σήμερα κάποια ξυλάκια και μία πέτρα από το μαγαζί. Τί πρέπει να κάνουμε για να τα βάλουμε μέσα ώστε να και να είμαστε σίγουροι ότι βάζοντάς τα δεν θα αλλάξει πολύ η σύσταση του νερού;

 

593afea533160_yen(1of1).thumb.jpg.e567cc26e16fe9dc05936eccbdc7bd01.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, J.lynx said:

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!

 

Πριν από περίπου δύο βδομάδες η κοπέλα μου πήρε το πρώτο της ψαράκι, μία μονομαχίνα ( νομίζω δλδ ότι είναι κοπέλα ) σε ένα 22 λίτρα ενυδρείο.

https://www.nayeco.com/en/aquariums/1482-riviera-40-led.html

 

πριν από καμιά πενταετία είχα και εγώ ενυδρείο, αλλά δεν θυμάμαι αρκετά καλά τα πράματα, οπότε ακολουθήσαμε τις οδηγίες του καταστηματάρχη και δεν ξέρω τι λάθη έχουμε κάνει. Το ενυδρείο το αφήσαμε να δουλέψει μία μέρα με nitrivec και μετά από 24 ώρες βάλαμε την μονομαχίνα μέσα. Για καμιά δεκαριά μέρες ήταν μια χαρά. Ενεργητικότατη. το παράξενο είναι ότι ενώ μου φαίνεται ότι είναι θηλυκό, έφτιαξε φωλιά με φυσαλίδες πάνω από το φίλτρο, κάτι που διαβάζω ότι κάνουν πολύ σπάνια τα θηλυκά. Μετά τις 10 μέρες ξαφνικά έπεσε σε λήθαργο. Καθόταν πάνω από το φίλτρο ακίνητη στην επιφάνεια του νερού. Φαγητό έτρωγε κανονικά, αλλά και πάλι κινούνταν πολύ αργά. Είχα κάνει κανονικά αλλαγή νερού (30%) μετά από τις 7 μέρες βάζοντας όσο Nitrivec χρειαζόταν και αντιχλώριο. Στο ενυδρείο το μόνο που υπήρχε τότε ήταν μία ανούμπια και ένα διασκοσμητικό το οποίο το έιχα περάσει από αρκετές φορές από ζεστό νερό. Όταν είδαμε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το ψάρι τα βγάλαμε και αφήσαμε μόνο την Ανούμπια μέσα.

 

Οι συνθήκες του νερού τότε ήταν :

NO2 0.5

NH3 0

PH 7.2

KH 12

θερμοκρασία 27

 

Δυστυχώς Ηράκλειο είναι τα μόνα τεστ που καταφέραμε να συγκεντρώσουμε από διάφορα pet shop. Και το ταχυδρομείο δεν είναι καθόλου εμπιστο για να παραγγείλουμε κάτι απ’εξω. ότι δεν είναι συστημένο έχει χαθεί….

 

Ευτυχώς το ψαράκι φαίνεται να συνήλθε. Είναι ξανα ενεργητικό και τρώει με όρεξη, αλλά το νερό χειροτερεύει

 

no2 2

nh3 0

kh 11

ph 7.5

Θερμοκρασία 26

 

Αύριο είναι η μέρα που θα αλλάξω πάλι νερό.

 

Κάποια άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε είναι ότι μαζεύει πολύ γρήγορα πράσινη άλγη το τζάμι του ενυδρείου και στην άμμο κάτω. Το φως δουλεύει 8 ώρες. Από τις 12 μέχρι τις 8 που σουρουπώνει και έξω. Κατευθείαν ήλιος δεν πέφτει πάνω στο ενυδρείο. Μόνο φως μπαίνει από τα παράθυρα.

Επίσης λόγο καλοκαιριού για να μην ανεβάσει θερμοκρασία έχω ανοιχτό το καπάκι κάτι που είναι επικίνδυνο μιας και διαβάζω ότι τους αρέσουν τα άλματα. υπάρχει κάποια άλλη λύση για αυτό;

 

Τέλος πήραμε σήμερα κάποια ξυλάκια και μία πέτρα από το μαγαζί. Τί πρέπει να κάνουμε για να τα βάλουμε μέσα ώστε να και να είμαστε σίγουροι ότι βάζοντάς τα δεν θα αλλάξει πολύ η σύσταση του νερού;

 

593afea533160_yen(1of1).thumb.jpg.e567cc26e16fe9dc05936eccbdc7bd01.jpg

 

Γεια σου και καλως ηρθες! :) Δυστυχώς πολλες φορες μας πληροφορουν λαθος απο καταστηματα και μη γνωριζοντας αλλιως κανουμε λαθη. Δεν ειμαι σιγουρος εαν το ψαρακι σου ειναι θηλυκο απο την στιγμη κιολας που κανει φωλιες. Απ'οτι γνωριζω μονο οι αρσενικοι κανουν. Το πιο σημαντικο απο ολα ειναι οτι βρισκεσαι στην διαρκεια που ακομα το ενυδρειο δεν εχει στρωσει απο την στιγμη που μετρας ΝΟ2 (Νιτρωδη) και 0 ΝΟ3 (Νιτρικα). Για να ολοκληρωθει το στρωσιμο ενος ενυδρειο πρεπει να μετρας μονο ΝΟ3 και καθολου ΝΟ2 ή αμμωνια. Τωρα στο δια ταύτα επειδη το ψαρακι ειναι ηδη μεσα θελει συχνες αλλαγες νερου (ακομα και εαν χρειαστεις να κανεις μερα παρα μερα) και ελαχιστο ταισμα. Το βασικο ειναι να στρωσει το ενυδρειο χωρις να επιβαρυνθει οσο γινεται το ψαρακι. Θα στα πουν λογικα και οι πιο εμπειροι. Τωρα οσο αφορά την αλγη ισως το φως ειναι πολυ δυνατο και επειδη δεν εχεις και αρκετα φυτα να συναγωνιστουν την αλγη γι αυτο και εχεις αυτο το προβλημα. Οι μονομαχοι ειναι εξαιρετικοι αλτες οποτε ειναι απαραιτητο να εχεις το καπακι σου για να μην βρεθεις προ εκπλήξεων. Δες ποσο ειναι η θερμοκρασια με το καπακι κλειστο και εαν πχ ειναι 27 η 28 με κλειστο το καπακι αυτο δεν αποτελει αμεσο προβλημα. Τωρα για τα διακοσμητικα το ξυλο ειναι μια χαρα εαν ειναι απο μαγαζι, καλου κακου μπορεις να το βρασεις λιγο και οταν κρυωσει να το βαλεις μεσα, αυτο θα απελευθερωσει τανινες και ισως κιτρινισει το νερο αλλα ειναι κατι που αρεσει σε αυτα τα ψαρια. Οι πετρες προσεχεις να μην ειναι ασβεστολιθικες και σου ανεβασει το PH. Για μενα το σημαντικοτερο ομως απο την στιγμη που το ενυδρειο δεν εχει στρωσει ακομα ειναι οι συχνες αλλαγες νερου με ελαχιστο ταισμα και προσθηκη των βακτηριων (Nitrivec) που εχεις. Τελος πριν το ξεχασω τι φιλτρο εχεις και τι υλικα μεσα στο φιλτρο σου;

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον @Constantinos_S στα περισσότερα που ανέφερε, σε έχει καλύψει σε μεγάλο βαθμό.

 

Να προσθέσω ότι:

1. Και εμένα για θηλυκό μου φαίνεται, έχω διαβάσει ότι δεν είναι απίθανο να κάνουν φωλιά. Εύκολα θα σου βγει αρσενικο όμως στην πορεία, μέσα σε ένα 2μηνο θα ξέρεις.

 

2. Φαίνεται από τις μετρήσεις να έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου αλλά έχει ακόμα δρόμο... Για 3-4 μέρες δεν πειραζει αν δεν ταΐσεις. Πιο επικίνδυνα είναι τα νιτρώδη από την πείνα, στην φύση δεν τρώνε κάθε μερα. Δεν ξέρω αν το νιτριβεκ(που καλύτερα να το βάζουμε στο φίλτρο) Θέλει παράλληλες αλλαγές νερού, δες το λίγο από τις οδηγίες. Σημαντικότατη η ερώτηση που σου έγινε Με το αν έχεις βιολογικό υλικό μέσα στο ενυδρείο, υποψιάζομαι οχι. Αν δεν έχεις δεν μπορεί να γίνει εύκολα το στρώσιμο και υπάρχει κίνδυνος. 

 

3. Το ξυλο πολύ βράσιμο να το κανεις. Οι τανίνες καλό κάνουν αλλά πραγματικά ανάλογα το ξυλο μπορεί να σου κάνει το νερό εντελώς καφε και θα χαλάσουν τα φυτα σου. Δες το λίγο αν το αφήσεις 1-2 μέρες στο νερό ποσο χρωμα βγάζει. Θα αλλάζεις τακτικά νερό και όταν βγάζει τόσο λίγο που να μην σε πειραζει αισθητικά το βάζεις.

 

4. Αφου ανέβηκε το πεχα πέτρες σου είναι λογικά ασβεστολιθικες. Για να το τσεκάρεις ρίξε μια μέσα σε υδροχλωρικό οξύ πχ ακουαφορτε. Αν αφρίσει έστω και λίγο πρέπει να τις βγάλεις.

 

5. Το να μην έχεις καπάκι είναι ρωσική ρουλέτα. Η λογική λέει πως βάζουμε καπάκι. Εγώ για πολλά χρόνια τα καλοκαίρια τα είχα ανοιχτά τα καπάκια και σφαίρα δεν έφαγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, bbetta said:

Δεν ξέρω αν το νιτριβεκ(που καλύτερα να το βάζουμε στο φίλτρο) Θέλει παράλληλες αλλαγές νερού, δες το λίγο από τις οδηγίες.

Οντως σε αυτο βιάστηκα, γιατι πολλες εταιρίες λενε για καποιες μερες να μην γινει οποιαδηποτε αλλαγη νερου οπως η Tetra και οντως τα βακτηρια πρεπει να μπαινουν στο βιολογικο υλικο του φιλτρου. Τουλαχιστον εγω αυτο εκανα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Nitrivec λέει μόνο τι ποσότητα να βάλεις σε νέο ενυδρείο και κατά τις αλλαγές του νερού. Δεν γράφει κάτι παραπάνω . Οπότε χρειάζεται να κάνω περισσότερες αλλαγές ή όχι;

 

Το φίλτρο που έχει μέσα είναι αυτό.

http://acquariomania.net/wave-filpo-corner-twin-filtro-interno-200lh-p-5945.html

Με μόνη επιφύλαξη αν έχει το carbon ή όχι. Το βιολογικό υλικό είναι τα κεραμικά που έχει μέσα το φίλτρο;

 

Τις πέτρες δεν τις έχουμε βάλει ακόμα μέσα. Μας είπαν ότι οι συγκεκριμένες είναι από λάβα και κατεβάζουν το ph. Να την βάλουμε;

 

από τάισμα ρίχνουμε δύο φυλαράκια τα οποία τα καταναλώνει αμέσως, 2 φορές την μέρα. Είμαστε οκ εκεί;

 

Το φως είναι 0,5w Led. Αν βάλουμε ακόμα περισσότερα φυτα θα βελτιωθεί η κατάσταση με την άλγη;

 

Το καπάκι είναι λίγο θέμα. Τώρα το έχουμε ανοιχτό και είναι στους 27.5. Όταν το κλείσουμε θα ανέβει σίγουρα και άλλο. Γίνεται να βάλω κάτι από πάνω όπως σίτα, ώστε να μένει ανοιχτό, αλλά να μην υπάρχει και φόβος άλματος ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, J.lynx said:

Το Nitrivec λέει μόνο τι ποσότητα να βάλεις σε νέο ενυδρείο και κατά τις αλλαγές του νερού. Δεν γράφει κάτι παραπάνω . Οπότε χρειάζεται να κάνω περισσότερες αλλαγές ή όχι;

 

Το φίλτρο που έχει μέσα είναι αυτό.

http://acquariomania.net/wave-filpo-corner-twin-filtro-interno-200lh-p-5945.html

Με μόνη επιφύλαξη αν έχει το carbon ή όχι. Το βιολογικό υλικό είναι τα κεραμικά που έχει μέσα το φίλτρο;

 

Τις πέτρες δεν τις έχουμε βάλει ακόμα μέσα. Μας είπαν ότι οι συγκεκριμένες είναι από λάβα και κατεβάζουν το ph. Να την βάλουμε;

 

από τάισμα ρίχνουμε δύο φυλαράκια τα οποία τα καταναλώνει αμέσως, 2 φορές την μέρα. Είμαστε οκ εκεί;

 

Το φως είναι 0,5w Led. Αν βάλουμε ακόμα περισσότερα φυτα θα βελτιωθεί η κατάσταση με την άλγη;

 

Το καπάκι είναι λίγο θέμα. Τώρα το έχουμε ανοιχτό και είναι στους 27.5. Όταν το κλείσουμε θα ανέβει σίγουρα και άλλο. Γίνεται να βάλω κάτι από πάνω όπως σίτα, ώστε να μένει ανοιχτό, αλλά να μην υπάρχει και φόβος άλματος ;

 

Το διαβασα και εγω για το Nitrivec και δεν αναφερει πουθενα να μην γινονται αλλαγες νερου. Παρα μονο λεει το βαζεις στην αρχη και μετα 1 φορα την εβδομαδα για συντηρηση. Εγω προσωπικα θα τις εκανα τις extra αλλαγες για να μην ρισκαρω αποτομη αυξηση των νιτρικων που δεν ειναι καλο για το ψαρι. Οπως ειπε ομως και ο @bbetta με φειδωλο εως καθολου ταισμα για λιγες μερες.

 

Το φιλτρο εχει βιολογικο υλικο οποτε εισαι καλυμμένος, ειναι ο κεραμικος κυλινδρος που ειδα στην φωτο. Εαν εχει ανθρακα μεσα δεν θα τον χρειαστεις και μπορεις να τον αντικασταστησεις με ενυδρειακο βαμβακι για extra φιλτρανση.

 

Οι πετρες λαβας ειναι ουδετερες, ουτε αυξανουν ουτε μειωνουν το PH, ισως αυτη η αυξηση στις τιμες σου να προερχεται απο το χαλικι που ενδεχεται να ειναι ασβεστολιθικο. Συγκεκριμενα της πετρες λαβας χρησιμοποιω και εγω. Υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα διαχυσης ελαχιστου σιδηρου απο ηφαιστειακα πετρωματα αλλα συνηθως τον απορροφούν τα φυτα.

 

Εαν ειναι 5W θεωρω οτι ειναι επαρκης ο φωτισμος. Αν και τα Watt δεν παιζουν τοσο ρολο οσο τα Kelvin που εκπεμπουν τα φωτα. Αν και επειδη ειδα το ενυδρειο στο link ο φωτισμος μου φαινεται σωστος. Τα περισσοτερα φυτα θα κανουν τον μονομαχο να αισθάνεται πιο ανετα, θα βελτιωσουν την ποιοτητα του νερου και ειδικα τα γρηγορης αναπτυξης θα συναγωνιζονται την αλγη γιατι τραβανε τα θρεπτικα συστατικα απο τα οποια αυτη τρεφεται. Προσπαθησε κατα την αλλαγη σου να καθαριζεις οση μπορεις. Οποτε μην το φοβασαι βαλε μπολικα ευκολα φυτακια. Περα απο τα παραπανω λειτουργουν και σαν "φιλτρο" και πιστευω οτι στην δικη σου περιπτωση θα βοηθησουν επισης να στρωσει πιο ομαλα το ενυδρειο σου.

 

Τωρα για το καπακι ειναι αυτο που σου ειπε παλι ο @bbettaειναι λιγο ρωσικη ρουλέτα. Εμενα προσωπικα μια μερα πηγα να τον ταισω και απο την λύσσα του να φάει απο το δαχτυλο μου βρεθηκε απ εξω και ξανα μπλουμ μεσα. Εγω σιτα εχω βαλει στα δικα μου για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο. :) Συνηθως πηδανε απ εξω οταν καπου δυσανασχετουν απο τις συνθηκες ή  στην δικη μου περιπτωση απο την λυσσα τους για φαΐ :)

Εδω ολα τα παιδια εχουν πολυ εμπειρια (εγω ειμαι νεουδακι) οποτε θα σε κατατοπίσουν άψογα. Σου ευχομαι ενα καλο ξεκινημα!

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο που ειδα τωρα, δεν ξερω εαν το φιλτρο σου εχει ρυθμιση ροης. Απο οτι καταλαβα απλα περιστρέφεται ο σωληνας πανω προς οποια κατευθυνση θελεις. Γενικα δεν τους αρεσει η μεγαλη αναταραξη και η εντονη ροη, θελουν πιο "στασιμα" νερα, οποτε κοιταξε εαν μπορεις να ρυθμισεις αυτο το κομματι. Καλη και ομαλη αρχη και παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

 

Στις αρχές πρέπει να υπέφερε με το φίλτρο. Το είχα γυρισμένο προς τα πάνω για να κάνει κυματάκια, γιατί μου είχε πει ένας φίλος μου ότι αυτό βοηθάει στο να αναπληρώνεται το οξυγόνο στο νερό. Μετά που διάβασα ότι δεν τους αρέσει η αναταραχή το γύρισα να κοιτάει προς τα κάτω και το τζάμι, οπότε νομίζω ότι δεν κάνει κάπιο μεγάλο ρεύμα μέσα στο νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και καλός ήρθες.... Και εγώ αρχάριος είμαι και  σαν κάτοχος μονομάχου είπα να σου γράψω και εγώ... Ο μονομάχος που έχεις μάλλον είναι αρσενικός πλακατ...πανέμορφο αλλά εάν είναι σε νεαρή ηλικία δύσκολα ξεχωρίζεις αρσενικό η θυλικό... Την πάτησα και εγώ...για βιολογικό υλικό είναι τα γνωστά μακαρόνια η ελαφρόπετρα εάν μπορείς να βρεις... Υπάρχουν και άλλα αλλά αυτά είναι τα πιο γνωστά.... Στο φίλτρο σου πρέπει να έχεις και βιολογικό και μηχανικό... Σφουγγάρι δηλαδή και εάν έχει μέσα άνθρακα το φίλτρο σου βγάλτο.. Απλά χώρο πιάνει, δεν σου χρειάζεται...απλα κρατατον σε περίπτωση που ρίξεις μέσα φάρμακα... ... Ο μονομάχος όντος θέλει απαλή ροή αλλά και το ενυδρειο οξυγόνο.... Για αυτό δοκίμασε να βάλεις μια αεραντλία... Όπως κι εάν μπορείς να βρεις και ένα άλλο φυτό.... Όλα αυτά για αντιμετώπιση άλγης... Καλή αρχή... 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει έστω μια απαλή κίνηση στην επιφάνεια του νερού και δεν δημιουργούνται στάσιμες περιοχές, δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω, σε οξυγόνωση και ροή του νερού.

Αν ο μονομάχος σου είναι πλάκατ αρσενικός ή απλά ένας θηλυκός, δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία. Το ειδος της ουράς που έχει όμως, του δίνει τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με όλα τα αλλά είδη ουράς. 

Παίζει να είναι και νεαρό θηλυκό crowntail.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μονομαχινα ειναι λογικα γιατι και εμενα ειναι σχεδον ιδια! παρολο το κατω πτεριγιο που μιαζει με αρσενικου..... κοιτα αν εχει ασπρη βουλα στην κοιλια αν εχει ειναι κοριτσακι

αν δεν εχει ειναι πλακατ μονομαχος που τους βαζουν με τις θυλικες στα πετ..... ή ακομα και νεαρα που δεν το νομιζω

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, J.lynx said:

Ευχαρστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

 

Στις αρχές πρέπει να υπέφερε με το φίλτρο. Το είχα γυρισμένο προς τα πάνω για να κάνει κυματάκια, γιατί μου είχε πει ένας φίλος μου ότι αυτό βοηθάει στο να αναπληρώνεται το οξυγόνο στο νερό. Μετά που διάβασα ότι δεν τους αρέσει η αναταραχή το γύρισα να κοιτάει προς τα κάτω και το τζάμι, οπότε νομίζω ότι δεν κάνει κάπιο μεγάλο ρεύμα μέσα στο νερό.

Ναι, καλα εκανες, δεν θελει μεγαλη αναταραξη και οπως ειπε και ο @bbetta αρκει μικρη κινηση της επιφανειας του νερου για οξυγόνωση την οποια την καλυπτει ηδη το φιλτρο που εχεις. Οταν προσθεσεις και αλλα φυτα θα συνεισφέρουν και αυτα στην οξυγόνωση του νερου. Τελος ξεχασα να σου αναφερω οτι για πολλους οι πετρες λαβας περα οτι ειναι ουδετερες και δεν αλλαζουν την συσταση ή την σκληροτητα του νερου, αποτελουν και ενα extra καλο βιολογικο υλικο λογω της πορωδης επιφανειας τους. Οταν με το καλο δεις απο τις μετρησεις σου οτι πλεον εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και εχεις μετρήσιμα νιτρικά, δωσε εμφαση στην διατροφη του μονομαχου. Εχε του ποικιλια στην τροφη του καθως και βιταμινουλες. :)

Link to comment
Share on other sites

Η πέτρα μπήκε. Λίαν συντόμως θα είναι έτοιμα λογικά και τα ξύλα. Έχουν σταματήσει να βγάζουν πολύ χρώμα. Τώρα αυτό που μου μένει είναι να ψάξω τα pet shop για κανένα φυτό, Στης γειτονιάς δύο ανούμπιες είχε όλες και όλες και τις πήρα και σε κανα δυο άλλα που πήγα δεν είχαν φυτά.

 

Νομίζω ότι έχει άσπρη βούλα στην κοιλιά, αλλά δεν είναι πολύ έντονη. Θα προσπαθήσω να την βγάλω φωτογραφία.

 

Ευχαριστώ πολύ ξανά όλους για τις πληροφορίες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και άλλες ερωτήσεις

 

Ξύλο που έχω πάρει από pet shop πρέπει να ακολουθήσω την παρακάτω οδό για να το βάλω ή μπορώ να το βράσω λίγη ώρα χωρίς αλάτι;

 

για την ώρα το του ρίχνω ζεστό νερό από βραστήρα και όταν χρωματιστεί αρκετά το νερό το αλλάζω.

 

 

Επίσης με edit το ποστ φαίνεται ότι έχει καινούρια πράματα ή περνάει απαρατήρητο και χρειάζεται double post ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος J.lynx έγραψε:

Και άλλες ερωτήσεις

 

Ξύλο που έχω πάρει από pet shop πρέπει να ακολουθήσω την παρακάτω οδό για να το βάλω ή μπορώ να το βράσω λίγη ώρα χωρίς αλάτι;

 

για την ώρα το του ρίχνω ζεστό νερό από βραστήρα και όταν χρωματιστεί αρκετά το νερό το αλλάζω.

 

 

Επίσης με edit το ποστ φαίνεται ότι έχει καινούρια πράματα ή περνάει απαρατήρητο και χρειάζεται double post ;

απλα το πλενεις με λιγο νερο και το ρειχνεις! ισα ισα το καφε χρωμα που βγαζει κανει καλο γιατι ειναι τανινες και χαμιλονει το ph που ειναι οτι πρεπει για το ψαρι σου!!!!! απλα δεν ξερω αν θα κατσει.... αν οχι τοτε προσπαθισε να βαλεις κατι βαρυ απο πανω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Τώρα με τα ξύλα είναι έτσι!

Νομίζω ότι άλλο ένα φυτό το χρειάζεται.

 

yen1.thumb.jpg.ff8b3c1e3ac8ecc8b15611e3627c43e4.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχεις φυτεψει την ανουμπια???

Αν ναι βγαλε την και δεσε την σε ενα ξυλο ή πετρα, αλλιώς θα σαπίσει...

 

Αυτο που χρειάζεσαι ακομα ειναι κερατοφυλλο.

Γιατι τους αρεσει να μπλέκουν!!! Και θα σου αρέσει και εσένα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου πολυ ομορφο ευχομαι να το ευχαριστηθείς! Την ανουμπια οπως σου ειπαν πιο πανω φροντισε το ριζωμα της (απο εκει που βγαινουν τα νεα φυλλα) να ειναι πανω απο το υποστρωμα για να μην σου χαλασει. Οι ριζες δεν εχουν προβλημα μπορουν να ειναι και μεσα στο χαλικι. Βαλτου και κανα φυτο επιφανειας εαν βρεις, ειτε κερατοφυλλο ειτε νουφαρα γιατι δεν τους αρεσει ο πολυ εντονος φωτισμος. Εαν βρεις κανα java fern ή java moss θα το κανει ακομα πιο πρασινο. Εαν ειναι αρσενικο εχε το νου σου μην το μαυρο φοντο κανει αντανακλαση και νομιζει οτι ειναι αλλος μονομαχος. Αντε καλη αρχη!

 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωρεο εγινε!!!! 

εχω 2 αποριες : 1) Την πετρα λαβας που την πειρες? 2) για μαυρο φοντο τι εβαλες? 

το ξυλο τελικα εκατσε? την ανουμπια οπως ειπε πολυ σωστα ο Irakles μην την θαβεις γιατι σαπιζει..... 

εγω νομιζω τεριαζει και java fern,hydrophila polysperma,vallisneria spiralis ή nana,java moss αν και ειναι πολυ ωρεο και ετσι.

Θα σου ελεγα να βαλεις java moss στην πετρα λαβας (και απο μεσα αν θες) για να βαλεις και μερικες ρεντ τσερρυ...

Επισης ειναι μονομαχος ή μονομαχινα τελικα? 

Edit:οντος βαλε αν ειναι μια pistia stratiotes

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mr.Angelos said:

Ωρεο εγινε!!!! 

εχω 2 αποριες : 1) Την πετρα λαβας που την πειρες?

Πετρες λαβας βρισκεις και σε μαγαζια με ενυδρειακα προϊόντα αλλα και σε καποια μεγαλα φυτώρια που σου βγαινει πιο οικονομικα και τις δινουν με το κιλο. Το καλο με αυτες τις πετρες ειναι οτι μπορουν να σμιλευτουν και εαν εχεις υπομονη, καλεμι και σφυρι μπορεις να της δωσεις οτι σχημα θελεις, να κανεις σπηλιες κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Πετρες λαβας βρισκεις και σε μαγαζια με ενυδρειακα προϊόντα αλλα και σε καποια μεγαλα φυτώρια που σου βγαινει πιο οικονομικα και τις δινουν με το κιλο. Το καλο με αυτες τις πετρες ειναι οτι μπορουν να σμιλευτουν και εαν εχεις υπομονη, καλεμι και σφυρι μπορεις να της δωσεις οτι σχημα θελεις, να κανεις σπηλιες κτλ.

ευχαριστω!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες με προσοχη... ειναι μικρες και μπορει να γινουν μεζες... συνήθως αν βαλεις γαριδες αμανο μεγάλες επιβιώνουν!!!

 

 

Καπακι εχει το ενυδρείο???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Οι γαριδες με προσοχη... ειναι μικρες και μπορει να γινουν μεζες... συνήθως αν βαλεις γαριδες αμανο μεγάλες επιβιώνουν!!!

 

 

Καπακι εχει το ενυδρείο???

Δεν νομιζω να τις προλαβει γιατι και ο δικος μου ο μπαγασας που το παιζει τσαμπουκας δεν τις προλαβενει!!!!!! ουτε οι θυλικες πλακατ μου.... 

απλα μην τις ριξεις απο πανω γιατι εκει ισος γινουν μεζες..... 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Την Ανούμπια την έχω ακουμπησμένη. Λίγο θαμμένη μία ρίζα έχει ώστε να στέκεται χωρίς να ανέβει στην επιφάνεια. Αλλά Θα την δέσω σε κάπια πετρούλα γιατί με δυσκολεύει, και μπορεί να θαφτεί και κατα λάθος.

 

Την πέτρα την πήρα από το μαγαζί που πήρα και το ενυδρείο.

Τα ξύλα έκατσαν με την μία, αλλά τα είχα πολλές μέρες σε λεκάνη με νερό, οπότε μάλλον πρόλαβαν να μουλιάσουν αρκετά για να κάτσουν.

 

Μάλλον πρόκειται για μονομαχίνα.Όταν σηκώνει τα κάτω πτερύγια φαίνεται άσπρο στην κοιλιά.

 

Δεν έχει καθόλου φόντο το ενυδρείο, απλώς φαίνεται μαύρο επειδή είχα τα φώτα σβηστα.

 

Καπάκι έχει, αλλα για την ώρα παίζω λίγο επικίνδυνα και το έχω ανοιχτό μέχρι να του βάλω μία σίτα απο πάνω. Με ανοιχτό καπάκι πιάνει 28 βαθμούς, αν το κλείσω θα ανέβει αρκετά.

 

Γαριδούλες σκοπεύουμε να βάλουμε. Θα δείξει πως θα πάει. Όταν είναι να τις βάλω θα ταίσω την μονομαχίνα και θα τις βάλω με την απόχη πιο κάτω.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις για τα φυτά. Ελπίζω να βρω τίποτα από αυτά, ή έστω να μπορέσουν να μου παραγγείλουν γιατί έχω πάει σε 5 μαγαζιά και δεν είχε κανένα αληθινά φυτά. Θα τα γυρίσω όλα όμως . Τι στο καλό; Κάποιο θα φέρει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...