Jump to content

Νέος μονομάχος


J.lynx

Recommended Posts

Σήμερα μπήκε άλλη μια ανούμπια καθώς και νούφαρα στην επιφάνεια. Ο άνθρωπος στο pet shop καλλιτέχνης με όλη τη σημασία της λέξης. Μας έδεσε εκείνη τη στιγμή την Ανούμπια που θέλαμε σε πέτρα λάβας μαζί με Moss.

 

5943fa5cdb2f7_yenfita1.thumb.jpg.67f16b4b5b7d129b3916272995daffbe.jpg

 

5943fa75ee8e9_yenfita2.thumb.jpg.a04cbdcd52c0cf5d96a090962bbf04c7.jpg

 

Μαζί πήραμε και μία γαρίδα Αμάνο, να δούμε πως θα πάει, αλλά δεν τα βλέπω καλά τα πράματα.. Από τη στιγμή που τη βάλαμε την ψάχνει και την κυνηγάει συνεχώς. Μας βλέπω να κάνουμε δουλειά με σαλιγκάρια τελικά. Στην πάνω φωτογραφια την γαρίδα ψάχνει και έχει χώσει τη μούρη της στο φυτό. Δεν ξέρω αν χωράει και κανένα κερατόφυλλο πίσω. Απλώς το φοβάμαι λίγο επειδή από ότι κατάλαβα αυτό το φυτεύεις. Τέλος την μπροστινή Ανούμπια την στερεώσαμε σε πετρούλα.

 

Και τώρα τα προβλήματα.

Το στρώσιμο του ενυδρείου πηγαίνει λίγο περίεργα.

Έχει αυξημένα No2 0,5 και λίγη αμμωνία 0,2. το περιέργο είναι ότι είναι αυξημένα και τα Νο3 στα 50. Κανονικά δεν θα έπρεπε να μην έχει Νο3 ακόμα;

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.  το κερατοφυλλο επιπλέει στην επιφανεια δεν υπάρχει λογος να το φυτεψεις... εβαλες νούφαρα αρα εισαι οκ!!

 

2. Οταν εισάγουμε νεο οργανισμό στο ενυδρειο τα φωτα πρεπει να ειναι σβηστά να εχουμε ταΐσει πρωτα τους ηδη υπάρχον οργανισμους και κανουμε σωστη προσαρμογή στο νεο ζωντανό...

 

Η προσαρμογη για εμενα πρεπει να γίνεται ως εξης... εχουμε ενα δοχειο (κουβα) μονο και αποκλειστικά για το λογο αυτο.. ενα σωληνάκι αεραντλιας και ενα ρυθμιστή αεραντλιας... βάζουμε το ζωντανο στον κουβα με το νερο του πετ σοπ, ρουφαμε και αφήνουμε με την μεθοδο της σταγονας να τρεχει το νερο του ενυδρειου στον κουβα (για αυτο θελουμε τον ρυθμηστη) και για μενα παντα το 30λεπτο εως και μια ωρα αναλογα την ευαισθησία ρου του οργανισμού κανουμε την προσαρμογή... μετα με την αποχή περνουμε το ζωντανο απο τον κουβα χωρις να το στρεσαρουμε πολυ και το βαζουμε στο ενυδρειο με σβηστα τα φωτα ΠΑΝΤΑ!!! Το νερο του κουβα το πεταμε και συμπληρουνουμε φρέσκο με αντιχλωριο κσι στην ιδια θερμοκρασία με το ενυδρείο νερο... το νερο του πετ σοπ ποτε στο ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε λιγο την σταθμη του νερου να μην φαίνεται ετσι... 

 

Οι ριζες που εχεις ειναι μοπανι... εγω θα σου προτεινα να τις βγάλεις και να βαλεις μια ριζα red moorwood  στην θεση τους που θα κανουν και σκιες και δινει και πιο φυσική εικονα στο ενυδρειο θα την εκτίμηση και ο μονομαχος και η γαρίδα...   

Link to comment
Share on other sites

Αν έξαιρέσουμε τα φώτα κάπως έτσι την βάλαμε.

Στην αρχή ξέπλυμα το σακουλάκι. Μετά το βάζουμε μέσα για να εξισσοροπηθούν οι θερμοκρασίες. Μετά σιγά σιγά ρίχνουμε ένα μικρό ποτήρι νερό στο σακουλάκι και το αφήνουμε. Μετά από δέκα λεπτά το ίδιο. Στο τέλος όταν ήταν να βάλουμε μέσα την γαρίδα ταίσαμε την μονομαχίνα και την πιάσαμε με την απόχη. Το νερό το πετάξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ειναι :) Το αισθητικο κομματι ειναι κατι υποκειμενικο. Εαν σε γεμιζει εσενα και το ψαρι ειναι ανετα τοτε keep it going! Στις μετρησεις σου φαινεται οτι εισαι σε τελικο σταδιο, μολις μηδενισουν η αμμωνια και τα νιτρωδη και εχεις μονο νιτρικα. Εφοσον τα εβαλες σημερα δωσε κανα 2 μερες και τα νουφαρα θα τραβηξουν πολλα απο τα νιτρικα σου. Οι γαριδες με τους μονομαχους ειναι ενα ρισκο...καποιες φορες γινονται και μεζες αμα ειναι μικρες. :lol2: Εκτος εαν χασει το ενδιαφερον της και βαρεθει να την κυνηγαει. Το κερατοφυλλο ναι δεν το φυτευεις το αφηνεις στην επιφανεια. Εαν εξακολουθεις και βλεπεις υψηλα νιτρικα και με τα νουφαρα, βαλε και ενα κερατοφυλλο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.....το οτι συνεχιζεις και μετρας νιτρωδη και αμμωνια μπορει να θελεις περισσοτερο βιολογικο υλικο μια που εισαι μαλλον οριακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά νομίζω ότι μας βγήκε αγοράκι. Έχει μεγαλώσει πολύ η ουρά του. Εσείς τι λέτε; 

 

kaelsmall.thumb.jpg.c8c4e421e469b76e9be7a3b5678be0b5.jpg

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το ραχιαίο πτερύγιο. Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει θέμα ή αν είναι το σχήμα του τέτοιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

100% Κοπέλι!

Νομίζω δεν έχει θέμα το ραχιαίο :) .

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, J.lynx said:

Τελικά νομίζω ότι μας βγήκε αγοράκι. Έχει μεγαλώσει πολύ η ουρά του. Εσείς τι λέτε; 

 

kaelsmall.thumb.jpg.c8c4e421e469b76e9be7a3b5678be0b5.jpg

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το ραχιαίο πτερύγιο. Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει θέμα ή αν είναι το σχήμα του τέτοιο.

Ναι ναι αγορακι, πολυ ομορφα χρωματα! Ήθελα κάποια στιγμή να σε ρωτήσω αλλα το ειχα ξεχασει...τα νουφαρα, ποια ειναι η ονομασια τους; Γιατι θελω και εγω να βαλω στα δικα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...