Jump to content

το ενυδρειο μου εχει αμωννια


Recommended Posts

καλημερα παιδια ειμαι καινουργιος στο aquazone και θα ηθελα να με βοηθησει καποιος εχω ενα ενυδρειο aquatlantis  funny fish 50 και εχω και δυο χρυσοψαρα και καταλαβα οτι το ενυδρειο μου εχει αμμωνια και το ενα απο τα δυο ψαρια κολυμπαει στα πλαγια και φαινετε οτι λαχανιαζει και οτι δεν εχει ορεξη να φαει εγω εβγαλα το ενα ψαρι που δεν εχει αμμωνια και το αλλο το αφησα μεσα και εχει ενα μαυρο στο κεφαλι του κατι σαν μελανια και δεν εχω στροσει το ενυδρειο ωπως πρεπει και δεν εχω βαλει ποτε αντιχλωριο  επισεις εχω και ενα φιλτρο aquatlatnis tc-200  βοηθηστε με καπιος 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου και καλος μας ηρθες.

Το ενυδρειο σου οπως πολυ καλα λες και εσυ φιλε μου ειναι αστροτο βαλε και οτι τα χρυσοψαρα ειναι πολη ρυπογόνα εχει σαν αποτελεσμα την ανοδο της αμμωνιας.

Αρχικα φιλε μου θα σου πρότεινα να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου της ταξεως 30-50% για την αποφυγη δηλητηριασης των ψαρων απο την αμμωνια και ταισμα 1 φορα ανα 3 μερες τοσο ωστε να μην μενει στον πατω και σου ανεβαζι κι αλλο την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα που εχεις ειναι με μονη η διπλη ουρα?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και αυτα εδω θα σου φανη χρησιμο.

Αρχικα αυτο που θελω ειναι να μην σε παρει απο κατω οτι σημπερασμα και να βγαλης.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, skater2 said:

καλημερα παιδια ειμαι καινουργιος στο aquazone και θα ηθελα να με βοηθησει καποιος εχω ενα ενυδρειο aquatlantis  funny fish 50 και εχω και δυο χρυσοψαρα και καταλαβα οτι το ενυδρειο μου εχει αμμωνια και το ενα απο τα δυο ψαρια κολυμπαει στα πλαγια και φαινετε οτι λαχανιαζει και οτι δεν εχει ορεξη να φαει εγω εβγαλα το ενα ψαρι που δεν εχει αμμωνια και το αλλο το αφησα μεσα και εχει ενα μαυρο στο κεφαλι του κατι σαν μελανια και δεν εχω στροσει το ενυδρειο ωπως πρεπει και δεν εχω βαλει ποτε αντιχλωριο  επισεις εχω και ενα φιλτρο aquatlatnis tc-200  βοηθηστε με καπιος 

 

Τι βοήθεια θες, το λές μόνο σου. Το φίλτρο είναι άστρωτο και δεν βάζεις και αντιχλώριο. Κάνε αυτά τα 2 για αρχή και άλλαζε νερό κάθε μέρα (ΜΕ ΑΝΤΙΧΩΡΙΟ) μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Τι βοήθεια θες, το λές μόνο σου. Το φίλτρο είναι άστρωτο και δεν βάζεις και αντιχλώριο. Κάνε αυτά τα 2 για αρχή και άλλαζε νερό κάθε μέρα (ΜΕ ΑΝΤΙΧΩΡΙΟ) μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. 

Θα συμφωνήσω με αυτο που λες φιλε αλλα θα διαφωνησω με τον τροπο της απαντησεις.

Ο φιλος πιο πανω ειναι στην αρχη ακομα απο εκει που ξεκινισαμε ολη μας.

Αυτο που ζηταει ο φιλος απο εμας ειναι εφοσον πολυ ορθα καταλαβε πως κατι κανει λαθος να τον βοηθήσουμε να κανει καποιες σωστες κινησεις / βηματα τα οποια θα τον κανουν να κατανοήσει καποια πραγματα και να διορθωση καποια λαθη  αν του το επιτρεπουν τα οικονομικα του και εφοσον θελήσει με την βοηθεια μας να κανει κατι διαφορετικο στα μετρα του υπαρχον εξοπλισμου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα το χρυσοψαρο θα ζισει αν κανω καθε μερα αλαγες νερου με αντιχλοριο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος skater2 έγραψε:

ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα το χρυσοψαρο θα ζισει αν κανω καθε μερα αλαγες νερου με αντιχλοριο

Ναι φιλε μου σιγουρα θα ζησει με τις καθημερινες αλλαγες νερου και  πιστεψε με περισσοτερο απο το να κανεις μια φορα την εβδομαδα :)

Ριξε μια ματια και στα αρθρα που σου παραθέτω πιο πανω να εχεις μια εικονα

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω παρα πολυ για ολα 

Link to comment
Share on other sites

μου δωσατε κουραγιο να σινεχισω σας ευχαριστω

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο οταν κανω αλλαγες τα χρυσοψαρα να βγαζω απο το  ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Giannis_X said:

Θα συμφωνήσω με αυτο που λες φιλε αλλα θα διαφωνησω με τον τροπο της απαντησεις.

Ο φιλος πιο πανω ειναι στην αρχη ακομα απο εκει που ξεκινισαμε ολη μας.

Αυτο που ζηταει ο φιλος απο εμας ειναι εφοσον πολυ ορθα καταλαβε πως κατι κανει λαθος να τον βοηθήσουμε να κανει καποιες σωστες κινησεις / βηματα τα οποια θα τον κανουν να κατανοήσει καποια πραγματα και να διορθωση καποια λαθη  αν του το επιτρεπουν τα οικονομικα του και εφοσον θελήσει με την βοηθεια μας να κανει κατι διαφορετικο στα μετρα του υπαρχον εξοπλισμου

Αν νομίζεις ότι μπορείς να βοηθήσεις κάνε το, εγώ επισήμανα τι πρέπει να γίνει άμεσα, αν είναι λάθος διόρθωσέ με, την υπόδειξή σου δεν την κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινές αλλαγές νερού αποχλωριομένου στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, βακτήρια για επιτάχυσνη του στρωσίματος. Ελαφρύ τάισμα. Καλός αερισμός με ανατάραξη ή αεραντλία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες κι από εμένα και καλή επιτυχία με το ενυδρειάκι σου!! :)

Σε οποιοδήποτε petshop που ασχολείται με ενυδρεία κι αν πας στην περιοχή σου και ζητήσεις βακτήρια για γλυκό νερό για στρώσιμο ενυδρείου θα βρεις, τώρα ποιο είναι καλύτερο έχει να κάνει με προσωπικές εμπειρίες, μπορείς να περιμένεις όμως να σου πούνε τα παιδιά, προσωπικά χρησιμοποιώ το stability της εταιρίας Seachem και είμαι ευχαριστημένος..Θέλεις να μας πεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου για να σε βοηθήσουμε περισσότερο? Για παράδειγμα έχεις φίλτρο?και αν ναι ποιο? Αμμωνία μέτρησες με τεστάκι και κατάλαβες οτι έχεις ή το υποθέτεις λόγω κατάστασης ψαριού?Στους πόσους βαθμούς είναι το νερό του ενυδρείου?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου ειναι μικρο 300l/h περιπου... θα σου ελεγα να παρεις αλλο γιατι εχεις και χρυσοψαρα.... 

τον ανθρακα τον εχεις βγαλει που εχει μεσα? 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Τα χρυσοψαρα που εχεις ειναι με μονη η διπλη ουρα?

@skater2 ???????

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

@skater2 Καλώς ήρθες και καλή αρχή στο χόμπυ. Το ενυδρείο είναι μικρό για δύο χρυσόψαρα, ακόμα και για τις πιο μικρές ποικιλίες αφού φαίνεται να έχει ωφέλιμο χώρο γύρω στα 30-35 λίτρα. Το φίλτρο επίσης είναι αρκετά αδύναμο και αν δεν περιέχει βιολογικό υλικό δεν μπορεί να βοηθήσει ιδιαίτερα. Άμεση αλλαγή νερού και χρήση βακτηρίων είναι οι άμεσες κινήσεις που πρέπει να κάνεις κατ' αρχήν όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Διάβασε και αυτό το μικρό αλλά ιδιαίτερα κατατοπιστικό άρθρο για να έχεις ένα μπούσουλα.

 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν νομίζεις ότι μπορείς να βοηθήσεις κάνε το, εγώ επισήμανα τι πρέπει να γίνει άμεσα, αν είναι λάθος διόρθωσέ με, την υπόδειξή σου δεν την κατάλαβα.

Φιλε μου χωρις να θελω να παρεξηγηθω.

Πολυ καλα εκανες και επισιμανες τα πραγματα απλος κατα την γνωμη μου αν μπεις σε θεση δευτερου προσοπου θα δεις πως μοιαζει λιγο ειρωνικη η επιθετικη η προτη σου θα δεις πως μοιαζει λιγο ειρωνικη/επιθετικη η πρωτη προταση σου.

Φαντασου να περνεις αυτη την απαντηση σε κατι που δεν εισαι σιγουρος οτι δεν κανεις καλα και προπάντωνειναι πρωτη σου φορα.

Εγω για παραδειγμα διαβαζοντας μονο το.. Τι βοήθεια θες, το λές μόνο σου. = (Ξερεις το λαθος σου, καντο μονος σου και αδιαφορω) Αν δεν κανω λαθος αυτη την εντυπωση δινει.

Ναι θελω και προσπαθω να βοηθησω οπως και εσυ φιλε μου απλα δεν θελω να τα δωσω ολα ετοιμα στο πιατο για να αρχισει μεσα του διαβαζοντας καποια πραγματα το αλλο ατομο να διμιουργη μεσα του αποριες και να ερχεται να της συζητάμε να τις λινουμε και σιγα σιγα να του διχνουμε

  το ποσο ενδιαφερον και ομορφο ειναι αυτος που παει να κανει.

πιστευω νιωθει και το νεο μελος πιο ομορφα κουβεντιαζοντας πιο αναλιτικα τα σταδια και τα βηματα που πρεπει να κανει.

πριν 2 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Καθημερινές αλλαγές νερού αποχλωριομένου στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου, βακτήρια για επιτάχυσνη του στρωσίματος. Ελαφρύ τάισμα. Καλός αερισμός με ανατάραξη ή αεραντλία. 

Αρτια απαντηση η οποια αρμόζει σε εναν εμπιροτερο.

 

ΥΓ.

Ευχομαι να ειμαι κατανοητος και οχι παρεξηγήσιμο με ολο τον σεβασμο Γιαννης :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μονη και των ανθρακα ναι των εχω βγαλη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σου φιλε μου μεσα εχει ενα ασπρο κουτι με μαυρες μπιλιες που ειναι ο ανθρακας που καλα εκανες και τον αφερεσες και τωρα πρεπει να αντικατασταθουν με βιολογικο υλικο οπως αυτο.

Εκει θα δημιουργηθεί και θα μεγαλωσει η αποικια της βιολογιας του ενυδρειου σου οπου θα καταναλώνει τα αποβλητα των ζωντανων σου οσο αυτα αποσυντίθενται στο νερο και δημιουργουν αμμωνια η βιολογια σου θα παρεμβαίνει καταναλονοντας την αμμωνια

την οποια θα μετατρέπει σε νιτρώδη ΝΟ2 και στην συνέχεια σε νιτρικά ΝΟ3 τα οποια ειναι αβλαβες μεχρι το 25.

Το ποσοστο αμμωνιας ΝΗ3/ΝΗ4, νιτρώδη ΝΟ2 και νιτρικά ΝΟ3 το μετραμε συνηθως με υγρα τεστ μιας και τα υγρα ειναι πιο αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

γιαννη ωμως μεσα εχει και  ενα  μπλε  σφουγγαρακι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...