Jump to content

Τριχοειδής (Νηματοειδής) πράσινη άλγη.


Rik

Recommended Posts

ο κύκλος ζωής και η τελειώματα της φύσης στα δικά μας μάτια ή καλύτερα στα δικά μας ενυδρεία δεν την θέλουμε, θέλουμε ένα ατελές σταθερό σύστημα αλλά συνάμα και ένα ολοκληρωμένο σύστημα με πλήρες κύκλο. Παράδειγμα θέλουμε να παγώσουμε τον βιολογικό κύκλο της αλγης αλλά να ολοκληρωθεί ο βιολογικός κύκλος του αζώτου και ξεχνάμε πως αυτά είναι συνυφασμένα, συν το ότι έχουμε τεράστιες ελλείψεις σε μικροοργανισμούς βακτήρια και μικρά ζώα που συντελούν στον βιολογικό κύκλο.

 

Επειδή χειμώνα καλοκαίρι βουτώ σε ποτάμια και θάλασσες βλέπω πως υπάρχει μια συνεχείς αλλαγή, εκεί που πριν 2 μήνες ένα μεγάλο κομμάτι της θάλασσας ήταν καλυμμένο με ποσειδωνία σήμερα δεν υπάρχει. Σε ποτάμι με πολύ χαμηλή ροή μέσα σε ένα μήνα μια επιφάνεια 3 πλάτος και 4 χιλιόμετρα μήκος καλύφτηκε απο φακή στον ένα μήνα βούτηξα μέσα και δεν υπήρχε ζωή απο φυτά παρά έντομα και μερικά περαστικά κοκκινόπτερα και μεριάνες. 2,5 μήνες ήταν η φακή εκεί και μετά ξαφνικά σε μια εβδομάδα εξαφανίστηκε, αμέσους γέμισε το ποτάμι άλγη, παντού άλγη ούτε βυθός ούτε πέτρες έβλεπα. Σε 15-20 μέρες η αλγη έφυγε και η ζωή επανήρθε με τα φυτά να παίρνουν το πάνω χέρι, απο που ήρθαν πως επέζησαν, τη αποθέματα είχαν στο ριζικό τους σύστημα δεν ξέρω. Αυτός είναι ο κύκλος στην φύση κάτι που εμείς δεν το θέλουμε αλλά και δεν μπορούμε να το έχουμε. Για αυτό πρέπει να βρούμε τρόπους όχι να μην εμφανιστεί η άλγη αλλά όταν εμφανιστεί να μην κάτσει πολύ παρά μόνο 1-2 εβδομάδες.

Τέλος έχω να πω και άλλα για με αλγη κατά πόσο είναι συνενδεμένη με την αλληλοπάθεια, αλλά αυτά άλλη φορά όταν έχω χρόνο και στο ανάλογο θέμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ειναι λογικο την εποχη αυτη να κυκλοφορουν περισσοτερο οι αλγες...

Οπως ειπες και εσυ , χαμηλο οξυγονο λογο θερμοκρασιας.

Σκαμπανεβασματα στο co2 λογο ανεμιστηρων.

Τα φυτα αυξανουν τον μεταβολισμο τους με την αυξηση της θερμοκρασιας , απαιτουν περισσοτρο Co2 και λιπάσματα.

Δεν ξερω πως εχεις στο μυαλο σου, το co2...

Σε ενυδρειο χωρις παροχη , ειναι καλυτερο να εχουμε αναταραξη ωστε να ανταλασονται τα αερια με αυτα της ατμοσφαιρας.

Τωρα σε ενυδρειο με co2 ,πρεπει να βρεθει ισοροποια co2 με οξυγονο.

 

Για τις αλγες...

Γενικα δεν χρησιμοποιω  χρονια τωρα excel ή οξυχενε, ο μονος συμμαχος, οι αλλαγες νερου, κα καθαρισμα του βυθου.

Ολα εξαρτωνται το πως μεγαλωνουν τα φυτα...

Αν εχουμε σωστα αναπτυγμενα φυτα , δυσκολα θα εχουμε και αλγες.

Τα λιπασματα δεν προκαλουν αλγες.

 

Για την αλληλοπάθεια  ειναι λογικο να προκαλειται, αν δεν κρατατε σωστες φυτομαζες και σωστες ρουτινες..

Δεν εχω προσεξει σε κανενα μου ενυδρειο να εχω καποιο θεμα .

Νικολή ολα ειναι λογικα και τιποτα ταυτοχρονα δεν ειναι..... σε ενα ενυδρειο οπου εχει παρει την πορεια του, με διοξειδια, υποστρωματα του εμποριου και μια καλη φυτομαζα ολα ειναι ποιο ευκολα σιγουρα μια που ολα τα φυτα πανε τρενο και οι αλγες ειναι πολυ δυσκολο να εμφανιστουν ....τα προβληματα υπαρχουν κυριως οπως πολυ καλα ξερεις και εσυ σε ενυδρεια χωρις πολλα ματζουνια μια που παιζουμε σε χαμηλο διοξειδιο και οι ελαχιστες μεταβολες φαινονται ποιο γρηγορα και λυνονται ποιο δυσκολα και αργα....

Οσον αφορα την αναταραξη, λογο του οτι εκανα αλλαγη νερου οπως ειχα προαναφερει η σταθμη ανεβηκε λιγο ποιο πανω και η εξοδος του νερου ηταν μεσα στο ενυδρειο περασε δηλαδη απο κατω απο την σταθμη και για αυτο για λιγες μερες παρολου που το ειχα δει το αφησα επιτηδες για να δω πως παει ετσι με την αλγη μια που ο ανεμηστηρας εκανε απο μονος του μια ψιλοαναταραξη....οπως και να εχει ομως η αλγη προυπηρχε δεν προηλθε απο το θεμα της αναταραξης απλα ειδα πως δεν βοηθουσε ετσι το ολο θεμα με την αλγη και το ξαναεβαλα να εχει αναταραξη... ετσι  ολα ωραια και καλα εως εδω αλλα  κατα τιν αποψη σας γενικος ποσο αναταραξη πρεπει να εχουμε οταν το ενυδρειο ειναι χωρις διοξειδιο, λιγο, πολυ, φουλ;;; απο την μια βοηθαμε στην ανταταλλαγη των αεριων απο την αλλη ομως το διοξειδιο που δημιουργητε απο ολους τους φυτικους και ζωικους οργανισμους σην απο τα οξεα και την αποδομηση της τροφης κλπ....μηπως με την πολυ αναταραξη διευκοληνουμε στην τελικη  το διοξειδιο να φευγει ποιο ευκολα απο το ο2 στην ατμοσφαιρα ;;

Απο την μια τα λιπασματα δεν δημιουργουν αλγες οπως λες αλλα μια υπερδοσολογια απο την αλλη μπορει να κανει την εμφανηση τους....μιλαω ειδικα για χωρις co2 συστηματα...με μπουκαλες και αο και ο ποιο ασχετος κανει φυτεμενο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Νίκο δεν έχουν όμως όλοι την ''τρέλα'' και την υπομονή να κρατούν ένα ενυδρείο με όσο γίνετε σωστή ανάπτυξη των φυτών, με σχετικά σταθερή μάζα φυτών, και μελέτες και προσοχή στην δόση του λιπάσματος. Εσένα σου φαίνονται εύκολα γιατί το γουστάρεις και το κάνεις κέφι να ασχολείσαι με αυτά, τη γίνεται όμως με αυτούς που θέλουν να έχουν φυτά και να χαρούν το ενυδρείο χωρίς να το παίξουν επιστήμονες. Πως θα μπορέσουν αυτοί που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία να ελέγξουν την άλγη; Ένας που ξέρει πχ εσύ παρεμβαίνεις στον φυσικό κύκλο τον σπας και δεν αφήνεις ή τουλάχιστον προσπαθείς να μην ξανά ενωθεί και δημιούργειθούν αλγης. Αν παράδειγμα στο τελευταίο τέταρτο του βιολογικού κύκλου εμφανίζονται αλγης τότε προσπαθούμε να μην αφήσουμε το ενυδρείο να έρθει σε αυτό το τελευταίο τέταρτο και κρατάμε το ενυδρείο στα υπόλοιπα τρία τέταρτα. Αυτό όμως δεν είναι εύκολο για ένα που δεν ξέρει πολλά και ίσος δεν θέλει κιόλας να μάθει τόσα πολλά. Το όλο στίχοιμα είναι πως με απλές, εύκολες και κατανοητές πράξεις να απαλλαγούμε σχετικά σύντομα απο της αλγης έως τη επόμενη εμφάνισή τους. 

 

Όταν ένας έχει αλγης και ζητά βοήθεια σπεύδουμε όλοι να κάνουμε της κλασικές ερωτήσεις

δώσε Ph, co2, NH, NO,fe,mg....... φως, ανακλαστήρες, κελβιν, πόσα ψάρια πόση λίπανση.....κοκ

Αφού τα μάθουμε όλα αυτά αρχίζουμε της αναλύσεις πάνω στις αναλύσεις και κάπου χάνεται η μπάλα και μέχρι να δώσουμε λύσει στο πρόβλημα η αλγες φεύγουν μόνες τους.

Χρηστο μου δεν ειναι επιστημη.,...

Μην μου λες οτι ειναι κοπος οι αλλαγες νερου και το κλαδεμα...

Εχω 12 φυτεμενα ενυδρεια, με σχεδον ολα διαφορετικες παραμετρους, την εβδομαδα αλλαγες νερου και συντηρηση για ολα κλαδεματα κτλ. μου  περνει ενα τετραωρο...

Για την αλγη οπως ειπα , πρεπει κανεις να δει την αναπτυξη των φυτων...

Οταν τα φυτα μπλοκαρουν  ειτε απο ελλειψη λιπασματων , ειτε απο χαμηλο co2 , τοτε περνει το πανω χέρι η άλγη, πρεπει κανει να πειραματιστει..

Δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες... ολα και ολα ειναι :

Φωτισμος, co2, λιπανση...

Εχεις ασχοληθει καθολου με κήπο?

Σημερα εφαγα 4 ωρες για να καθαρισω μια γραμμη απο φραουλες, απο τα αγριοχορτα..

Γιαυτο σε παρακαλω μην μου λες οτι ειναι κοπος , το να κοψουμε με το ψαλιδακι τα φυτα, και να κραταμε σταθερη φυτομαζα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Νικολή ολα ειναι λογικα και τιποτα ταυτοχρονα δεν ειναι..... σε ενα ενυδρειο οπου εχει παρει την πορεια του, με διοξειδια, υποστρωματα του εμποριου και μια καλη φυτομαζα ολα ειναι ποιο ευκολα σιγουρα μια που ολα τα φυτα πανε τρενο και οι αλγες ειναι πολυ δυσκολο να εμφανιστουν ....τα προβληματα υπαρχουν κυριως οπως πολυ καλα ξερεις και εσυ σε ενυδρεια χωρις πολλα ματζουνια μια που παιζουμε σε χαμηλο διοξειδιο και οι ελαχιστες μεταβολες φαινονται ποιο γρηγορα και λυνονται ποιο δυσκολα και αργα....

Οσον αφορα την αναταραξη, λογο του οτι εκανα αλλαγη νερου οπως ειχα προαναφερει η σταθμη ανεβηκε λιγο ποιο πανω και η εξοδος του νερου ηταν μεσα στο ενυδρειο περασε δηλαδη απο κατω απο την σταθμη και για αυτο για λιγες μερες παρολου που το ειχα δει το αφησα επιτηδες για να δω πως παει ετσι με την αλγη μια που ο ανεμηστηρας εκανε απο μονος του μια ψιλοαναταραξη....οπως και να εχει ομως η αλγη προυπηρχε δεν προηλθε απο το θεμα της αναταραξης απλα ειδα πως δεν βοηθουσε ετσι το ολο θεμα με την αλγη και το ξαναεβαλα να εχει αναταραξη... ετσι  ολα ωραια και καλα εως εδω αλλα  κατα τιν αποψη σας γενικος ποσο αναταραξη πρεπει να εχουμε οταν το ενυδρειο ειναι χωρις διοξειδιο, λιγο, πολυ, φουλ;;; απο την μια βοηθαμε στην ανταταλλαγη των αεριων απο την αλλη ομως το διοξειδιο που δημιουργητε απο ολους τους φυτικους και ζωικους οργανισμους σην απο τα οξεα και την αποδομηση της τροφης κλπ....μηπως με την πολυ αναταραξη διευκοληνουμε στην τελικη  το διοξειδιο να φευγει ποιο ευκολα απο το ο2 στην ατμοσφαιρα ;;

Απο την μια τα λιπασματα δεν δημιουργουν αλγες οπως λες αλλα μια υπερδοσολογια απο την αλλη μπορει να κανει την εμφανηση τους....μιλαω ειδικα για χωρις co2 συστηματα...με μπουκαλες και αο και ο ποιο ασχετος κανει φυτεμενο.

 

 

 

Δεν ξερω πραγματικα γιατι ταλαιπωριεσαι ...

Το co2 - μπουκαλα δεν μπορει να αντικατασταθει απο κατι  αλλο.

Οτι και να δοκιμασεις δυστηχως σαν το co2 δεν υπαρχει.

Οταν δεν εχεις co2, λογικο και οι αλγες...

Τα θρεπτικα υπαρχουν αλλα τα φυτα , απαιτουν co2 για να μεγαλωσουν.

Οπως ειπα στον χρηστο, αν δεν πετυχενεις μια σωστη αναπτυξη των φυτων, οι αλγες οτι και να κανεις δεν φευγουν.

Σε ενυδρεια διχως co2 ,το μονο που μπορει να προσφερει ειναι οι αλλαγες νερου,καποια μικρη ποσοτητα co2 αποθηκευμενη στο νερο δικτυου.

 

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλεπεις ετσι. Δεν ταλαιπωρουμε καθολου ουτε χολοσκαω εαν αυτο νομιζεις για καμια αλγη... θα περασει και αυτο και το ξερω. Το ενυδρειο δεν το βλεπω σαν μποστανι οπου πρεπει να ειναι ολα τελεια και περιποιημενα... με ενδιαφερει σαν συνολο ψαρια βιολογια φυτα... το ενα βοηθαει το αλλο σε μια αργη αρμονικη συνηπαρξει. Προσωπικα ασχολουμε πολυ λιγο...λιγο τροφη λιγο νερο οταν θελει συμπληρωμα ...αυτα...απλα το οτι την ψαχνω μου αρεσει γιατι εχει το ενδιαφερων του για τα προσωπικα μου γουστα. Απο εκει και περα κουβεντα να γινεται. Ασφαλως το διοξειδιο ειναι το νουμερο ενα απαραιτητο στοιχειο για τα φυτα αλλα στην φυση δεν εχουμε μπουκαλες οπου τροφωδοτουν το ολο οικοσυστημα απλα ολα εξελισονται σε ποιο αργους ρυθμους. Το να ειμαι συνεχεια με ενα ψαλιδι στο χερι και να ξεβοτανιζω συνεχεια το εκανα αλλα καπου με κουρασε μια που πρεπει να ειμαι συνεχεια απο πανω του.  Αν υπαρχει μια καλη φυτομαζα και ο σωστος αριθμος ζωντανων το ενυδρειο πραγματικα δεν θελει πολλα πολλα και σου μενει η ευχαριστηση απλα να το απολαμβανεις οπως εχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σαν θέμα μου φαίνεται ενδιαφέρον. Λίγο πολύ αφορά όλους όσους ασχολούνται με αυτό το χόμπι. Μου αρέσει που βλέπω διαφορετικές προσεγγίσεις, απόψεις και εμπειρίες. Εξάλλου και αυτό είναι το νόημα ενός Forum, συγκέντρωση ιδεών, εμπειριών, απόψεων ακόμα και εαν κάποιες δεν συγκλίνουν ή δεν έχουν κοινό σημείο αναφοράς. Όλοι κατι μαθαίνουμε, όλο και κάτι αποκομίζουμε. Πόσο μοναχικά θα ήταν εάν ο καθένας ήταν μόνος του και για τον εαυτό του σε αυτό το χόμπι άραγε; Εγω προσωπικά 5 γραμμές του @Rik, 5 γραμμές του Χρήστου και 5 γραμμές του @nicpapa τις αφομοίωσα...και έπεται συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2017 at 9:26 ΠΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, το παρακολουθώ από την αρχή του και θεωρώ οτί είναι ένα βασικό θέμα για κάποιον που βλέπει το χόμπυ με λίγο διαφορετικό μάτι, αυτό της επιστημονικής εξήγησης..Το βασικό νόημα του θέματος το γνώριζα από διαβάσματα που έχω κάνει σχτικά με τις άλγες αλλά με βοηθησε να λύσω μια απορία που πάντα έιχα, αυτή του γιατί ενω υπάρχει ήδη τριχοειδής άλγη σε κάποια σημεία του ενυδρείου μετά από λίγο καιρό ένα άλλο είδος άλγης όπως το κυανό(μην παρεξηγηθώ κάποιοι το θεωρουν άλγη και κάποιοι όχι) την πνίγει και παίρνει τη θέση της..Να κάνω κι εγώ μία άλλη ερώτηση με το φτωχό μου το μυαλό, γιατί στα ποτάμια και στις θάλασσες που τα νερά δεν είναι στάσιμα και ανανεώνονται συνέχεια το φαινόμενο έξαρσης των άλγεων είναι άκρως τοπικό και δεν εξαπλώνεται παντού, αφού παντού γύρω γύρω σε μη στάσιμα νερά οι συνθήκες η λογική λέει οτι πρέπει να είναι ίδιες,και δε μιλάω για μεγάλες αποστάσεις, μιλάω για αποστάσεις των 20 και 30 μέτρων και ίσως λέω και πολύ, εκεί με τις ίδιες συνθήκες και με το ίδιο επίπεδο φωτισμού δεν θα έπρεπε η έξαρση να είναι ανάλογη κι επίσης γιατί κάπου εξαφανίζεται και μεταφέρεται η έξαρση σε ένα κοντινό σημείο του υφάλου ή του ποταμιού, τί αλλάζει? Η ισορροπία? Δεν νομίζω, μήπως ευθύνεται κάτι άλλο τελικά σε πιο προχωρημένο σταδιο που δεν έχουμε εξηγήσήσει ακόμη για τις άλγες? Η ερώτηση μου αυτή και η απορία μου δημιουργήθηκαν όταν σκέφτηκα οτι υπάρχουν ενυδρεία 10-15 ετών που μετά την αρχική έξαρση των άλγεων δεν ξαναεμφανίστηκαν ποτέ?Πως γίνεται αυτό? Είναι λογικό σε ένα τέλειο σύστημα όπως τα ποτάμια και οι θάλασσες να είναι οι διακυμάνεις παραμέτρων μεγαλύτερες και πιο έντονες από αυτές που έχουμε εμείς μέσα σε τέσσερις γυάλες και να έχουμε εξάρσεις άλγεων στα τέλεια συστήματα και να μην έχουμε σε ενυδρεία 20 και 15 ετών? Για να γίνω πιο κατανοητός δεν εννοώ την άλγη που θα καθαρίσουμε ανα δυο βδομάδες από τα τζάμια ή από κάποιο φύλλο πάνω σε φυτό που μπορεί να είναι και συμβιωτική, μιλάω για τις εξάρσεις!! Ακούω απόψεις!! :) 

Γουστάρω με το θεματάκι και μπράβο σου Ρικάρντο!!

Συμπατριωτη...καπου επεσαν πολλα ποστ και καπου σε εχασα στην ολη πορεια.... δεν ειμαστε ουτε βιοχημικοι ουτε βιολογοι αλλα καποια πραγματα σιγουρα εχουν την εξηγηση τους ειτε αυτη ειναι απλη ειτε πολυσυνθετη οπως συνηθως γινεται...θα σου απαντησω και εγω με τις λιγες γενικες γνωσεις που εχω αποκτησει με την ενασχοληση στο αθλημα..... στην φυση υπαρχουν αρκετες μεταβολες που σε πρωτη φαση δεν παει το μυαλο μας συνηθως, οπως βροχες που αλλαζουν το ΡΗ GH KH, καταιγιδες φορτουνες που ανακατευουν τον βενθικο κοσμο, τοπικη προσθηκη θρεπτικων που δημιουργουν ευτροφισμο τοπικα η σε μια ποιο μεγαλη εκταση αναλογα και με τα υπογεια ρευματα η οχι, δηλαδη σημεια οπου τα νερα ειναι στασιμα λογο μορφολογιας του τοπου, υπογεια ηφαιστεια και και και.... αυτα μιλωντας γενικος.

 

Τωρα οσο αφορα τα ενυδρεια και εκει υπαρχουν πολλες παραμετροι αλλα στην ουσια το ενυδρειο μας ειναι ενα μεγαλο φιλτρο περιορισμενων ικανοτητων μια που οι οργανισμοι που φιλοξενουμε για τα λιτρα που εχουμε ειναι παντα λιγα..... σιγουρα με την ωριμανση σιγα σιγα του ενυδρειου δημιουργουνται καλυτερες συνθηκες μια που αποκταμε πολλους μικροοργανισμους οπου βοηθανε καλυτερα στην ολη εξισοροπηση του μικρου μας οικοσυστηματος για αυτο και οι αλγες περιοριζωνται σημαντικα σε ενα βαθμο και βεβαια με λιγη προσοχη απο εμας...γιατι καμια φορα κανουμε και εμεις τα δικα μας και καπου γινεται η ζημια σε εισαγωγικα...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο για εσένα και κατά φάσης και για εμένα δεν είναι κόπος να κλαδέψω και να ασχοληθώ με το ενυδρείο.Σαφώς γνωρίζεις καλύτερα απο όλους πως το ενυδρείο έχει και αυτό την ρουτίνα συντηρήσεις του και αν την κρατούμε τότε όλα πάνε πάνω κάτω ρολόι. Πίστεψε με όμως στα τόσα χρόνια έχω δει, ακούσει και διαβάσει πολλά απο χομπίστες και δεν συμμερίζονται όλοι τον τρόπο συντήρησεις που εφαρμόζεις εσύ. Όχι ότι είναι λάθος αντίθετος μια χαρά είναι, αλλά πολλοί μα πάρα πολύ δεν διαθέτουν τον χρόνο που χρειάζεται το ενυδρείο στην δεδομένη στιγμή είτε λόγο δουλειάς ή λόγο βαρεμάρας ή για οποιαδήποτε άλλο λόγο. Για αυτό η πλειοψηφία έχει προβλήματα και για αυτό σκέφτωμε τρόπους ή λύσεις για αυτά τα άτομα ώστε όταν αποκτήσουν το πρόβλημα να μπορέσουν να απαλλαγούν σύντομα. Υπάρχει και ένας άλλος λόγος που ασχολούμαι όμως με τα ενυδρεία χωρίς ρουτίνα συντήρησης και αυτός είναι καθαρά χομπιστικός η περιέργεια να μάθω πως αντιδρά ένα σύστημα υπο της χψ συνθήκες. Είδα έμαθα, έζεισα επί πολλά χρόνια τα ενυδρεία με ρουτίνα και τα χόρτασα και για αυτό ασχολούμαι και με τα ποιο χύμα ενυδρεία.

Νομίζω πως ο λόγος της συζητήσεις αυτής μεταξύ των άλλων είναι να βγουν προς τα έξω κάποιες άγνωστες πτυχές του ενυδρείου, ειδάλλως η λύση είναι όντος απλή.

Σταθερό φωτισμό

Σταθερή φυτομάζα

Σταθερή τροφοδοσία λίπανσης

Σταθερή τροφοδοσία με μπουκάλα co2

Σταθερές ρουτίνες σηντήρισεις

και καλή παρατηρήσει του ενυδρείου για τυχόν αλλαγές στον τρόπο ανάπτυξης των φυτών.

 

Αν τα τηρούμε όλα αυτά δεν θα έχουμε προβλήματα, ή καλύτερα θα έλεγα σπανίως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για τα χρονικα του θεματος εχω να συμπληρωσω καποιες παρατηρησεις απο το ενυδρειο μου και την αλγη. Η συγκεκριμενη αλγη αναπτυσετε αποκλειστικα πανω στην μοςς πραγμα το οποιο πρωτων η μοςς δεν εχει στοματα και εχει την ιδιοτητα να κατακρατει υπολειματα τροφης με αποτελεσμα να μην τρωγετε αμεσα απο τα ψαρια και δευτερων να μην φευγει ευκολα στα φιλτρα παραγωντας τοπικα αμμωνια και ετσι να ευννοει την αλγη. Απο την αλλη εχω μειωσει την φωτοπεριοδο απο 8 σε 6 ωρες και βλεπω αρκετη συρικνωσει της. Οσο για το κιτρικο οξυ που προσθετω τελικα μονο καλο βλεπω μια που καθε φορα που προσθετω λιγο αναλογα με το ΡΗ και ΚΗ που εχω τα φυτα περνουν σε μαζα δηλαδη λειτουργει σαν οργανικος ανθρακας και τα εντλερ περνουν τρελα χρωματα και κυνηγανε την θυλικια σαν τρελα με αποτελεσμα συνεχεις γεννες. Επισης και οι αμανο ειναι αυγομενες.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 21/6/2017 at 12:30 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Για τα χρονικα του θεματος εχω να συμπληρωσω καποιες παρατηρησεις απο το ενυδρειο μου και την αλγη. Η συγκεκριμενη αλγη αναπτυσετε αποκλειστικα πανω στην μοςς πραγμα το οποιο πρωτων η μοςς δεν εχει στοματα και εχει την ιδιοτητα να κατακρατει υπολειματα τροφης με αποτελεσμα να μην τρωγετε αμεσα απο τα ψαρια και δευτερων να μην φευγει ευκολα στα φιλτρα παραγωντας τοπικα αμμωνια και ετσι να ευννοει την αλγη. Απο την αλλη εχω μειωσει την φωτοπεριοδο απο 8 σε 6 ωρες και βλεπω αρκετη συρικνωσει της. Οσο για το κιτρικο οξυ που προσθετω τελικα μονο καλο βλεπω μια που καθε φορα που προσθετω λιγο αναλογα με το ΡΗ και ΚΗ που εχω τα φυτα περνουν σε μαζα δηλαδη λειτουργει σαν οργανικος ανθρακας και τα εντλερ περνουν τρελα χρωματα και κυνηγανε την θυλικια σαν τρελα με αποτελεσμα συνεχεις γεννες. Επισης και οι αμανο ειναι αυγομενες.

Ρικ, νομιζω πρεπει να καρφοσουμε το αρθρο , απλα να το κανουμε πιο "συμπυκνωμένο"

η αμμωνια όντως λειτουργει σαν trigger για τις αλγες. Συν πρεπει να γινει η αναφορα σε ελλειψη θρεπτικων στην στηλη νερου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Ναταλια.... που το ξέθαψες αυτο το θεμα. 

Πιστευω το ωραιο ειναι η ολη συζήτηση που εχει γινει και απο ολα τα παιδια μαζι με τις παρατηρήσεις και τις εμπειρίες του καθενός.

Κάποτε σφαζόμασταν σε ατελείωτες συζητήσεις και δεν καταληγαμε και παντα σε ομοφωνία. Αυτο ηταν ομως  και το ωραιο στην τελικη, την ανταλλαγη αποψεων και οτι ο καθε οδηγος στην τελική δεν ειναι και ευαγγέλιο.

Απο εκει και περα για μενα μπορεις να το κανεις χρήση οπως νομιζεις καλυτερα. ;):)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα Ναταλια.... που το ξέθαψες αυτο το θεμα. 

Πιστευω το ωραιο ειναι η ολη συζήτηση που εχει γινει και απο ολα τα παιδια μαζι με τις παρατηρήσεις και τις εμπειρίες του καθενός.

Κάποτε σφαζόμασταν σε ατελείωτες συζητήσεις και δεν καταληγαμε και παντα σε ομοφωνία. Αυτο ηταν ομως  και το ωραιο στην τελικη, την ανταλλαγη αποψεων και οτι ο καθε οδηγος στην τελική δεν ειναι και ευαγγέλιο.

Απο εκει και περα για μενα μπορεις να το κανεις χρήση οπως νομιζεις καλυτερα. ;):)

Και εμενα μ αρεσουν οι συζητήσεις , το θεμα ειναι, οτι τωρα ολοι θελουν ετοιμες συνταγες, χωρις να μπαινουν στην ουσια των πραγματων .....😟

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλησπερα Ναταλια.... που το ξέθαψες αυτο το θεμα. 

το ξεθαψε ο @ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ :D, μπραβο του!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

 

το ξεθαψε ο @ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ :D, μπραβο του!

Το θυμήθηκα όταν έψαχνα να διαβάσω για τις αλγες που μο είχαν σπάσει τα νεύρα στην αρχή 😂😂😂… το πιο μεγάλο λάθος που μπορείς να κανείς με αυτές είναι να πιστεύεις ότι τα κανείς όλα σωστά και να έχεις εγωισμό… όχι όταν έχεις αλγες..και δεν εννοω λίγες που πάντα υπάρχουν.. κατι δεν έχουμε κάνει σωστά.. το παραδέχεσαι, διαβάζεις, και πειραματίζεσαι μέχρι να βρεις ισορροπία…συνταγές δεν υπάρχουν γιατι κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό…

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ αντιμετωπίζω θέμα με άλγη αυτή τη στιγμή, που το ενυδρείο στρώνεται από την αρχή για εισαγωγή κατοίκων.

Ποτέ δεν είχε θέμα με άλγες μέχρι την ώρα που αποφάσισα να αφαιρέσω από το ενυδρείο σχεδόν τα 2/3 των φυτών

καθώς είχε γίνει ζούγκλα κανονική. Ε, από τη στιγμή που το έκανα, λες και ανέτρεψα μία λεπτή ισορροπία

που υπήρχε, σε ελάχιστο χρόνο είδα και τριχοειδή και τις τελευταίες μέρες βλέπω και καφέ.

 

Διάβασα αλλού ότι η καφέ κάνει τον κύκλο της και φεύγει. Το ελπίζω, καθώς προς στιγμήν δε μπορώ να κάνω

και πολλά πράγματα για την άλγη σε ένα περιβάλλον που θέλει στρώσιμο ούτως ή άλλως. Απλά υπομονή, αναμονή

και διάβασμα.

*Ωστόσο, κρατάω το γεγονός ότι όταν άλλαξα τον αριθμό και την ποσότητα των φυτών, κυρίως την ποσότητα,

(γιατί έβγαλα μία μεγάλη πιατέλα moss, κερατόφυλλο, κλπ, ειδικά moss είχα παντού!), άλλαξαν οι συνθήκες μου.

Αυτή τη στιγμή ούτε τα φυτά είναι όσο υγιή ήταν τότε, συν άλγες.

Link to comment
Share on other sites

πολλές φορές μιλάμε για ανισορροπία κάποιων θρεπτικών συστατικών και για αυτό εμφανίζονται αλγες για να φέρουν την ισορροπία στην ουσία δεν έχουμε ποτέ ανισορροπία σε ένα ενυδρείο.

πχ έχεις πολλά φυτά πολλά θρεπτικά συστατικά αναπτύσσονται όλα αρμονικά και η αλγες φυσικά σε σημείο που δεν μας ενοχλούν.

Έχεις λίγα φυτά πολλά θρεπτικά συστατικά πάλι όλα αναπτύσσονται αρμονικά απλά το κενό απο τα φυτά το αναπληρώνουν η αλγες αυτό που εμείς το βλέπουμε σαν ανισορροπία θρεπτικών έρχεται η φύση και το ισορροπεί με τον δικό της τρόπο.

Αν επαναφέρεις την ισορροπία είτε προσθέτοντας φυτά είτε μειώνοντας την λίπανση δεν πάει να πει ότι θα επανέλθουν όλα σύντομα όπως το επιθυμείς εσύ.  Κάποια είδη φυτών πχ αλγες έχουν μεγάλες ανοχές στις ελλείψεις θρεπτικών συστατικών και για αυτό δεν φεύγουν εύκολα αν έρθουν μια φορά παρόλο που όλες η μετρήσεις είναι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thank you Χρήστο! Παράδοξο αλλά θαυμαστό! Η Ναταλία έχει γράψει ότι όσο φοβάται κάποιος να προσθέσει μικρο και μάκρο τότε

θα έχει άλγες. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος MarinLia έγραψε:

Thank you Χρήστο! Παράδοξο αλλά θαυμαστό! Η Ναταλία έχει γράψει ότι όσο φοβάται κάποιος να προσθέσει μικρο και μάκρο τότε

θα έχει άλγες. Σωστά;

Ναι αυτό είναι σωστό. Γενικά πιο συχνά θα έχεις αλγες λόγω ελλείψεις σε μακρο παρά λόγω παραπάνω λίπανσης αν βέβαια κανείς σωστά εβδομαδιαίες αλλαγές 50%. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτό. Αν έχεις λίγα φυτά και πολύ λίπανση θα επωφεληθούν οι αλγες.. επίσης παίζει ρολο ο φωτισμός, οι ώρες που είναι αναμμένα τα φωτα, το co2, αν βλέπει το ενυδρείο απευθείας ο ήλιος κτλ.. στην προκειμένη περίπτωση εφόσον είναι στο στρώσιμο θα έχεις αλγες… 

πρασινη τριχοειδή είχα φουλ στο στρώσιμο.. δεν φεύγει αμέσως..υπομονή 

κανε ένα post και δωσε την περιγραφή του ενυδρείου να σε βοηθήσουμε 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...