Jump to content

Δημιουργία κατάλληλου περιβάλλοντος για νεροχελωνάκια


Recommended Posts

όχι λαμπα δεν εχω ακομη τωρα προς το παρον τα βγαζω στο μπαλκονη  αλλα σκοπευω  να παρω γρηγορα λαμπα  οσο  για τις διαστασεις  δεν τις θυμαμε  αλλα  θα  τις  βρω  και  θα  τις  γραψω  σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι 55μηκος 30πλατος και 21υψος

Link to comment
Share on other sites

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137028417&ref=skroutz επισης  ο θειος  μου εστειλε  με  email αυτό τον  θερμοστατη  και μου ειπε  ότι τον  αγορασε  είναι  καλος η να παρω  αλλο

 

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου ειναι 30 λιτρα  ο θερμοστατης κανει οριακα αν και δεν χρειαζετε προς το παρον....
καποια στιγμη πρεπει να τους βαλεις ποιο μεγαλη γιαλα (φιαχνεις μονος φθηνα) 
επισης το φιλτρο ειναι στρωμενω? 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φιλτρο  ποιο μεγαλη γιαλα δεν  νομιζω να τους βαλω συντομα

 

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση ο ξάδερφος μου πριν λιγες  μερες  μου εδωσε  κατι βακτηρια  και μια πετρα  και μου  ειπε  να βρασω  τη πετρα στη κατσαρολα  και μετα με ένα λαστιχακι  να τα δεσω πανω στη πετρα και να τα βαλω στη χελωνερια  εχει δικιο να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2017 at 8:42 ΜΜ, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

τωρα τα χελωνάκια τα εχω εδώ και ένα χρονο χωρις κατι ιδιαιτερο μεσα μονο μια πετρουλα και πλαστικα φυτα για διακοσμηση  και μεχρι στιγμης τα πηγαινουν πολύ καλα κολυμπάνε τρωνε και λιάζονται αλλα υπαρχει περιπτωση να παθουν κατι αμα δεν τους παρω λαμπα και φιλτρακι γρηγορα

 

καλησπερα σε βλέπω βιαστικό αλλα εχεις τα χελωνακια ενα χρονο και απο οτι καταλαβαινεις ειναι σε νανισμο επρεπε να ειναι τερατακια τωρα

παραυτα στον παρακατω συνδεσμο εχει τα πάντα μεχρι και τις εταιρείες

 
Link to comment
Share on other sites

Τι ΟΣΦΠ μας τσαμπουνάς, εγώ βλέπω σημαία της ΑΕΚ μέσα στο δωμάτιο... Είσαι και εσύ μετανάστης :hysterical:

 

 

 

Υ.Γ: καλωσόρισες στο forum :welcome: Διαβάζεις τα links που σου έστειλαν τα παιδιά και έρχεσαι το Σάββατο 8/7/17 στο FloCafe Φαλήρου μετά τις 5μμ, όπου θα λύσεις όλες τις απορίες σου από κοντά.

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι αεκ αλλα ο μπαμπας μου είναι αεκ  και μου ειχε φτιαξει δοματιο αεκ   το οποιο το κραταω  όπως είναι γιατι εχει δωσει πολλα και επισης δεν  θελει να το αλλαξω το ξερω είναι λιγο περιεργο αλλα μενω πολύ λιγο στον πατερα μου οποτε δεν  με πειραζει και πολύ παντως εγω τον ολυμπιακο τον αγαπαω και τον εχω ακαλουθησει παντου όταν μπορουσα

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως οι αποριες μου οι περισσοτερες λυθηκαν  θα ηθελα να ευχαριστισω τα παιδια που ασχοληθηκαν για να με βοηθησουν  και να ευχηθω σε οσους εχουν προβλήματα με τα ζωακια  τους να πανε όλα καλα και να τα λυσουν οσο το δυναταν γρηγοτερα επισης θα ηθελα να ευχηθω υγεια σε ολους

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δες στην παρακάτω φωτογραφία πόσο μεγάλωσε η δικιά μου χελώνα σε σχεδόν 3 χρόνια που την έχω. Είσαι πολύ τυχερός που ζουν ακόμη χωρίς προβλήματα οι χελώνες σου. Αν και όντως μάλλον πάσχουν από νανισμό. Εντάξει δεν θα χρειαστείς άμεσα μεγαλύτερη γυάλα αλλά σύντομα. Αυτό που επείγει είναι λάμπες και φίλτρο.

f8e70e4f15ad1bb16610cbb8f5225874.jpg3288359e477e3ad9e1be544a2c816b44.jpg

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τι είναι ο νανισμος και πως μπορω να τις βοηθησω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

τι είναι ο νανισμος και πως μπορω να τις βοηθησω?

Λογο κακον συνθικων (πχ μικρος χωρος) δεν μπορουν να αναπτιχθουν οσο κανονικα θα επρεπε και μενουν μικρες... 

αυτο εχει σαν αποτελεσμα προβληματα υγειας
 

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολύ για τη βοηθεια θα κανω ότι καλυτερω μπορω για να τα βηθησω και να ζησουν αρκετα χρονια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

οκ σε ευχαριστω πολύ για τη βοηθεια θα κανω ότι καλυτερω μπορω για να τα βηθησω και να ζησουν αρκετα χρονια

 

Δεν νομιζω να παθουν κατι αν τις προσεχεις και φιαξεις καταληλο περιβαλλον για αυτες.... 

Link to comment
Share on other sites

αυτό θα το δειξει ο χρονος προς το παρον μεχρι να δω ότι είναι απολυτα υγιεις και μεγαλωνουν κανονικα θα κανω τα παντα για αυτά  γιατι πραγματικα τα αγαπαω παρα πολύ και θελω το καλυτερο για αυτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σημερα αγορασα τα απολυτως αναγκαια μια λαμπα uvb 13walt μια αυτοματη ταιστρα dophin af 007 μια σκουπα βυθου  jbl aqua ex 10-35 και ενα μικρο φιλτρακι ελπιζω αυτα να φτανουν μεχρι στιγμης για την καλη ζωη των νεροχελωνων μου αν εχετε τιποτα αλλο να μου προτεινετε ειμαι ανοιχτος σε προτασεις:sarcasm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ήδη, φτιάξε ή αγόρασε μία στεριά και βάλε ακριβώς από πάνω μία λάμπα σποτ να την ζεσταίνει, ώστε να βγαίνουν να στεγνώνουν το καβούκι τους. Τα υπόλοιπα που πήρες μια χαρά είναι. Την ταιστρα πριν την βάλεις να την δοκιμάσεις πρώτα. Γιατί είναι κατασκευασμένες για τροφή ψαριών και δεν δουλεύουν σωστά για τροφή χελωνων.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

σημερα αγορασα τα απολυτως αναγκαια μια λαμπα uvb 13walt μια αυτοματη ταιστρα dophin af 007 μια σκουπα βυθου  jbl aqua ex 10-35 και ενα μικρο φιλτρακι ελπιζω αυτα να φτανουν μεχρι στιγμης για την καλη ζωη των νεροχελωνων μου αν εχετε τιποτα αλλο να μου προτεινετε ειμαι ανοιχτος σε προτασεις:sarcasm:

να παρεις μπολι απο στρωμενο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια σχετικα με την ταιστρα την βαζεις σε 12  ωρες και μετα απο 12 ωρες απ την στιγμη που την εβαλες αρχιζει και ριχνει τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Έχει όμως λογικά και κουμπάκι για να ρίξει τώρα ώστε να την δοκιμάσεις.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ το κουμπι το πατησα και ριχνει παρα πολλες γαριδες για αυτο εκλεισα λιγο το ανοιγμα που πεφτουν οι γαριδες και τωρα πεφτουν γυρω στις 15 γαριδες ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα ερωτηση αν δεν παρω θερμοστατη τον χειμωνα και τα αφησω να πεσουν σε χειμερια ναρκη οπως περισι δεν αλλαζει κατι σχετικα με τη διαρκεια ζωης  της χελωνας οπως ακουσα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...