Jump to content

Δημιουργία κατάλληλου περιβάλλοντος για νεροχελωνάκια


Recommended Posts

Όμορφο είναι. Να ξέρεις οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι σχετικοί με ψάρια μόνο αλλά έχουν κάποια κοινά με τις χελώνες όποτε 2-3 πράγματα μπορουμε να σου πούμε και μπορείς να ρωτάς. Να πάρεις προς το παρόν κάποιο φίλτρο έστω και εσωτερικό για να έχει τουλάχιστον κάποια ροή. Αργότερα θα χρειαστείς ένα ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ φίλτρο για να βολευτεις για μια ζωή. Πρέπει να βάλεις αγγελία για ΜΠΟΛΙ, εδώ στο φόρουμ. Μπόλι είναι βιολογικό υλικό απο κάποιο ήδη στρωμένο ενυδρείο με τα σωστά βακτήρια ώστε να γίνεται επίτευξη του κύκλου του αζώτου ο οποίος βέβαια δεν είναι και πολύ απαραίτητος καθώς δεν επηρεάζει άμεσα τη χελώνα, όπως συμβαίνει στα ψαρια αλλα όμως θα καθαρίζει το η νερό της από ή τις ακαθαρσίες. Να παρεις μια λάμπα ειδική για χελώνες (αν αυτή που έχεις λογικά δεν είναι) ώστε να κρατάει το σποτ για "λιάσιμο" ας πούμε σε συγκεκριμένη θερμοκρασία. Και έναν θερμοστάτη στο νερό ώστε αν κάποια μέρα κάνει παραπάνω κρύο να μην πάθουν καμία πνευμονία (έχει τύχει σε ένα φίλο). Αυτά από μένα καλή συνεχεια αν χρειαστείς κάτι ρώτα...

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την συμβουλή σήμερα που πήγα στο pet shop μου είπαν να μην πάρω θερμοστάτη ούτε τώρα ούτε το χειμώνα και από την μια εδώ όλοι μου λένε να πάρω και από την άλλη η θεία μου και μια φίλη μου που είχαν η μια 20χρονια χελωνάκια και η άλλη 13 μου λένε να μην πάρω και να τα αφήσω να πέσουν σε χειμερία νάρκη όποτε όπως καταλαβαινεις είμαι αρκετά μπερδεμένος.Λαμπα πήρα πριν λίγες μερες και σήμερα πήρα ένα μικρό εσωτερικό φιλτρακι μπόλι μάλλον δεν θα πάρω αλλά θα το ψάξω όπως και να έχει ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Ο.Σ.Φ.Π έγραψε:

Ευχαριστώ για την συμβουλή σήμερα που πήγα στο pet shop μου είπαν να μην πάρω θερμοστάτη ούτε τώρα ούτε το χειμώνα και από την μια εδώ όλοι μου λένε να πάρω και από την άλλη η θεία μου και μια φίλη μου που είχαν η μια 20χρονια χελωνάκια και η άλλη 13 μου λένε να μην πάρω και να τα αφήσω να πέσουν σε χειμερία νάρκη όποτε όπως καταλαβαινεις είμαι αρκετά μπερδεμένος.Λαμπα πήρα πριν λίγες μερες και σήμερα πήρα ένα μικρό εσωτερικό φιλτρακι μπόλι μάλλον δεν θα πάρω αλλά θα το ψάξω όπως και να έχει ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Το χελωνακι μιας γνωστης μου πεθανε χωρις θερμοστατη. Στο σπιτι δεν μπορεις να δημιουργησεις συνθηκες για να μπει σε χειμερια ναρκη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμβουλή σήμερα που πήγα στο pet shop μου είπαν να μην πάρω θερμοστάτη ούτε τώρα ούτε το χειμώνα και από την μια εδώ όλοι μου λένε να πάρω και από την άλλη η θεία μου και μια φίλη μου που είχαν η μια 20χρονια χελωνάκια και η άλλη 13 μου λένε να μην πάρω και να τα αφήσω να πέσουν σε χειμερία νάρκη όποτε όπως καταλαβαινεις είμαι αρκετά μπερδεμένος.Λαμπα πήρα πριν λίγες μερες και σήμερα πήρα ένα μικρό εσωτερικό φιλτρακι μπόλι μάλλον δεν θα πάρω αλλά θα το ψάξω όπως και να έχει ευχαριστώ για τη βοήθεια.

ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΤΑ ΠΕΤ ΣΟΠ. Μπορεί των γνωστών σου τα χελωνακια να ΕΠΙΒΊΩΣΑΝ αλλά σίγουρα δεν έζησαν ευτυχισμένα. Να αφού δεν κοστίζει πολύ γιατί να μην πάρεις. Εγώ πάντως σου λέω να μην μπερδεύεσαι και να ακούς εδώ τα παιδιά από το φόρουμ γιατί κάτι θα ξέρουμε για να στο λεμε [emoji6]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τώρα δεν έχω θερμοστάτη θα πάω να πάρω .πρεπει να πάρω τώρα η το φθινόπωρο προς χειμώνα?

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Ο.Σ.Φ.Π said:

Δυστυχως τώρα δεν έχω θερμοστάτη θα πάω να πάρω .πρεπει να πάρω τώρα η το φθινόπωρο προς χειμώνα?

Τωρα λογω των υψηλών θερμοκρασιών δεν ειναι απαραιτητος ενας θερμοστάτης. Ειδικα εαν ειναι αυτοματος θα ειναι μονιμα κλειστος γιατι η μεση θερμοκρασία αυτη την εποχή ξεπερνάει τους 25°-26°. Απο τα τελη καλοκαιριου προς αρχη φθινοπώρου είναι αναγκαίο να πας να παρεις έναν. :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα πάρω έναν τώρα και αρχές φθινόπωρου θα τον βάλω σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλους!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Ο.Σ.Φ.Π said:

Εντάξει θα πάρω έναν τώρα και αρχές φθινόπωρου θα τον βάλω σε λειτουργία.

Επειδή είχα χελώνακια κοντα στα 15 χρόνια να σου πω οτι ειναι δυνατόν μια χελώνα να πέσει σε χειμερία νάρκη επειδή ειναι ψυχροαιμες αλλα αυτο θελει ειδική διαδικασία και όπως σου έγραψαν τα παιδια πιο πανω θα πρέπει στην ουσία να αντιγράψεις τις εναλλαγές των εποχών φθινόπωρο->χειμώνας->άνοιξη->καλοκαίρι. Στην φύση και σε ομαλές συνθήκες ξεκινούν σταδιακά να πέφτουν σε χειμερία νάρκη απο τα μεσα του φθινοπώρου μειώνοντας τον μεταβολισμό τους και ξυπνουν αρχές άνοιξης. Αυτό δεν μπορούμε εύκολα να το αντιγράψουμε ειδικά τα τελευταία χρόνια που το κλίμα έχει αλλάξει δραστικα και υπαρχουν εντονες αυξομειώσεις, την μια ζεστη, την άλλη κρύο, την μια βροχή, την άλλη υγρασία. Οι έντονες μεταπτώσεις ειδικά οταν το χελωνακι δεν ειναι στο φυσικο του περιβάλλον, δημιουργούν προβλήματα υγείας άλλες φορές άμεσα ή μακροπρόθεσμα και διαταράσσουν την ομαλή εξέλιξη που έχει προνοησει η φυση γι αυτές. Απλά έχε το νου σου, εαν το χελωνακι σου βρίσκεται σε χωρο οπου υπαρχει κλιματισμος και η θερμοκρασία του νερού πέφτει χαμηλότερα απο 26° εκει θα πρέπει να βαλεις τον θερμοστάτη να λειτουργεί. Παρε ενα θερμομετρο νερού να ελέγχεις την θερμοκρασία είναι πολυ φθηνά. Πολυ σωστά πραττεις και προμηθευεσαι εναν θερμοστάτη απο τωρα λοιπόν. Απο την στιγμή που άμεσα πήρες τα απαραίτητα για να του προσφέρεις ενα σωστό περιβάλλον διαβίωσης δείχνει οτι έχεις όρεξη και νοιάζεσαι γι αυτό. Μπράβο σου λοιπόν και καλη τύχη σου εύχομαι! :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση το φιλτρακι που τους πηρα εχει καλωδιο που μπανει στην μπριζα εκει που αρχιζει το καλωδιο πανω στο φιλτρακι πρεπει να βυθιζεται?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Ο.Σ.Φ.Π said:

μια ερωτηση το φιλτρακι που τους πηρα εχει καλωδιο που μπανει στην μπριζα εκει που αρχιζει το καλωδιο πανω στο φιλτρακι πρεπει να βυθιζεται?

Λογικα δεν θα εχει κανενα προβλημα να το βυθισεις. 

Link to comment
Share on other sites

ενταξει απλως ρωτησα πρωτα εδω για να ειμαι 100 τοις 100 σιγουρος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την χελωνιερα που εχω τωρα και ειναι 30λιτρα την εχω 5 μηνες και τωρα που πηρα και τα πραγματα μου φαινεται λιγο μικρη και λεω να παρω καινουργια ποσα λιτρα πρεπει να παρω για δυο χελωνακια που το ενα ειναι 4,5εκ και το αλλο 4εκ φυσικα αυτο που θα παρω τωρα θελω να μου κρατησει 2-3 χρονια εχετε καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενική κατηγορία χελωνιέρας
yellow bellied slider
Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας:50x30x20
Συνολικά Λίτρα:30
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες:yellow bellied slider
Άλλα είδη:οχι

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:οχι
Πέτρες:ναι
Ξύλα:οχι
Ψεύτικα Φυτά:ναι
Στεριά:ναι
Άλλα διακοσμητικά :οχι
Βυθός:

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):exo terra reptile uvb 100 13w
Άλλες λάμπες:οχι
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες την ημερα
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά:18-20εκ

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση:aquarium filter pacific
Θέρμανση/ Ψύξη:θρμοσταστης automatically regulated heater pacific 50w
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:χελωνακι ασβεστιου,αντιχλωριο και πολυβιταμινες
Διατροφή:γαριδουλες,μαρουλι,μπανανα


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):24-25 βαθμοι

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού:1 φορα την εβδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...