Jump to content

Κίχλιδες Αμερικης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ερώτηση σε 300αρι με καρδινάλιος,ροδοστομους και κουλτούρας μπορούν να μπουν γεωφαγοι; Αλλιώς τι άλλη κίχλιδες εκτός από δίσκους και σκαθάρια;Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Ερώτηση σε 300αρι με καρδινάλιος,ροδοστομους και corydoras μπορούν να μπουν γεωφαγοι; Αλλιώς τι άλλη κίχλιδες εκτός από δίσκους και σκαλαρια;Ευχαριστώ. 

Σκαλαρια εννοείται όχι σκαθάρια 

Έγινε επεξεργασία - CRISSAM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τι εννοείς κουλτούρας; μήπως κορυντορας;

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου; οι γεωφαγοι είναι υπέροχοι, αλλά θα τους προτιμούσα σε ενυδρείο άνω των 400-500 λίτρων. 

Το ενδεχόμενο να κρατήσεις τα ψάρια που έχεις και να αυξήσεις τον αριθμό τους πως σου ακούγεται; είναι κοπαδοψαρα και θα τα χαρείς σε μεγάλο αριθμό

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλησπέρα. Τι εννοείς κουλτούρας; μήπως κορυντορας;

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου; οι γεωφαγοι είναι υπέροχοι, αλλά θα τους προτιμούσα σε ενυδρείο άνω των 400-500 λίτρων. 

Το ενδεχόμενο να κρατήσεις τα ψάρια που έχεις και να αυξήσεις τον αριθμό τους πως σου ακούγεται; είναι κοπαδοψαρα και θα τα χαρείς σε μεγάλο αριθμό

:)

Δεν τα ξερεις!!!!!? ειναι ψαρια με κουλτουρα!!!!!! 

Ναι νομιζω κορυ ενοει το παιδι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Φυσικά Cory εννοούσα. Έλεγα να κάνω μια αλλαγή σε είδος ψαριών γιατί για έξι χρόνια είχα σκαλαρια και θέλω να δω κάτι διαφορετικό. Για δίσκους δεν το σκέφτομαι γιαυτό αμέσως επιβλητική κιχλιδα σε μέγεθος για να είναι το κεντρικό θέμα είπα γεωφαγο. Για Ramirezy  η' altispinosa τι λέτε ;Όσο για αυτά που έχω  με περισσότερους καρδινάλιος είναι σε σκέψη. 

Αλλιώς με βλέπω ξανά για σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ είναι μια χαρά, αλλά μικρόσωμα, μιας και μίλησες για μεγαλοσωμη κιχλιδα. Σεβερουμ "χωρανε" σε αυτά τα λίτρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Φυσικά Cory εννοούσα. Έλεγα να κάνω μια αλλαγή σε είδος ψαριών γιατί για έξι χρόνια είχα σκαλαρια και θέλω να δω κάτι διαφορετικό. Για δίσκους δεν το σκέφτομαι γιαυτό αμέσως επιβλητική κιχλιδα σε μέγεθος για να είναι το κεντρικό θέμα είπα γεωφαγο. Για Ramirezy  η' altispinosa τι λέτε ;Όσο για αυτά που έχω  με περισσότερους καρδινάλιος είναι σε σκέψη. 

Αλλιώς με βλέπω ξανά για σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς το παραπάνω κείμενο δημοσιεύθηκε ξανά από λάθος. Σχετικά με τα σεβερουμ λόγω μεγέθους κάνουν με καρδιναλιους; Από όσα μαγαζιά κοίταξα δεν το έχει κανένας. Ξέρει κανείς κάποιο; Δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρουμε στο post όμως. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Ουπς το παραπάνω κείμενο δημοσιεύθηκε ξανά από λάθος. Σχετικά με τα σεβερουμ λόγω μεγέθους κάνουν με καρδιναλιους; Από όσα μαγαζιά κοίταξα δεν το έχει κανένας. Ξέρει κανείς κάποιο; Δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρουμε στο post όμως. Ευχαριστώ. 

Όχι δεν ταιριάζουν μαζί και κακώς δεν ανέφερα εξ αρχής, ότι πρέπει να αποφύγουμε συγκατοίκους που μπορεί να θεωρηθούν τροφή, ψάρια που χωρούν στο στόμα τους. 

Τα ανάφερα ως επιλογή για μια μεγαλοσωμη κιχλιδα σε ένα μικρό σχετικά ενυδρείο. 

Καλοκαιριατικα δύσκολα θα βρεις ποικιλία σε ψάρια. Είτε θα πρέπει να τηλ σε πολλά μαγαζιά, είτε να βάλεις μια αγγελία στο φόρουμ, ίσως κάποιος έχει :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και σε γωφαγους στ ενυδρείο σου... με μικροψαρα σαν κοπάδι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα ξαναβάλω σκαλαρια. Αλλιώς θα μεγαλώσει η ομάδα με τους καρδιναλιους. Αλήθεια σε ενυδρείο χωρίς φυτά γεμάτο ξύλα μερικές μη ασβεστολιθηκες πέτρες και άμμο ράμφος ταιριάζουν ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ ειναι αληθεια θελουν φυτα...νομιζω το λεει και στις απαιτήσεις στο προφιλ.... αλλα δεν νομιζω οτι ειναι απαγορευτικό....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Μπορείς να πας και σε γωφαγους στ ενυδρείο σου... με μικροψαρα σαν κοπάδι.

Ηρακλή ποιους γεωφαγους να βάλει; 300 λίτρα θα είναι πολύ λίγα για μια ομάδα πχ 5 ατόμων όταν μεγαλώσουν και ειδικά όταν βγει ζευγάρι. Έχεις υπόψιν σου κάποιους; 

Link to comment
Share on other sites

Απιστογραμα έχω να δω σε μαγαζί.........Από γεωφαγο πιο είδος καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ηρακλή ποιους γεωφαγους να βάλει; 300 λίτρα θα είναι πολύ λίγα για μια ομάδα πχ 5 ατόμων όταν μεγαλώσουν και ειδικά όταν βγει ζευγάρι. Έχεις υπόψιν σου κάποιους; 

Ζευγαρι μπορει να βαλει..

Link to comment
Share on other sites

Απιστογραμα νομίζω εχει φιλος απο το φορουμ....

πριν 4 λεπτά, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Απιστογραμα έχω να δω σε μαγαζί.........Από γεωφαγο πιο είδος καλύτερα;

Απιστογραμα νομίζω εχει φιλος απο το φορουμ....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Irakles έγραψε:

Ζευγαρι μπορει να βαλει..

Μόνο του όμως.

Έχω κρατήσει διάφορα είδη γεωφαγων,και όσοπαθητικά αν έδειχναν κάποια πριν, στην γέννα τρελάθηκαν και σήκωσαν ενυδρεία μεγαλύτερα στον αέρα 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οι πιο ήρεμοι ειναι σουριναμ...

Υπάρχουν ομως και νανο γεωφαγοι 10cm γινονται biotodoma cupido επίσης μπορει να βαλει Guianacara...

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ηρακλή και Δημήτρη.Θα ειμαστε σε επικοινωνία ξανά.Φυσικα σεβαστές και οι δύο απόψεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας παρατάω απλώς τώρα δεν θα μπορώ να απαντήσω άλλο λόγω χρόνου. Ότι άλλες ιδέες καλοπροαιρετες.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Ευχαριστώ Ηρακλή και Δημήτρη.Θα ειμαστε σε επικοινωνία ξανά.Φυσικα σεβαστές και οι δύο απόψεις. 

Οτι θελεις εδω είμαστε να φυγεις απο σκαλαρια να δεις και λιγο χρώμα και κινηση

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι σουριναμ δέχονται μέχρι και κορυ στο ενυδρείο.Οι megasema που είχα με δίσκους, έτρωγαν ξύλο για να φάνε έστω και λίγο. Όλα αυτά ώσπου βγήκε γέννα και όλα τα ψάρια εξαφανιστηκαν .Δεν είμαι απόλυτος συνήθως, αλλά επειδή τα έχω ζήσει, οι γεωφαγοι είναι κιχλιδες και θα γίνουν πάρα πολύ επιθετικές.

Cupido έχει ο @kadmos

Άσε που όλοι αν ταιστουν σωστά μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα και παραπάνω απ όσο αναφέρει η βιβλιογραφία 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος CRISSAM έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα ξαναβάλω σκαλαρια. Αλλιώς θα μεγαλώσει η ομάδα με τους καρδιναλιους. Αλήθεια σε ενυδρείο χωρίς φυτά γεμάτο ξύλα μερικές μη ασβεστολιθηκες πέτρες και άμμο ράμφος ταιριάζουν ?

Πόσους καρδινάλιους εχεις;

Προσωπικά θα άφηνα ενα ειδος κοπαδοψαρο σε μεγααααλο αριθμο ( πχ 50-60 ατομα σε 300λτ). Και ενα ζευγάρι απιστογραμμα, ή βολιβιανα, η Ραμ.

Αν και με τους καρδινάλιους μέσα δεν πιστεύω να δεις γέννα...

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...