Jump to content

γεννησαμε! βοηθεια!!!!


fwtini

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους! επιστρεφω μετα απο πολύμηνη απουσια για να σας ανακοινωσω το χαρμοσυνο γεγονος. τα γκουραμακια μου μολις γεννησαν!! it's a boy!!! and another boy, and some girls... κ τωρα τι κανω????

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλως την. Ποτε γεννησαν;
Πηγαινε παρε τροφη. Αν δεν το χεις για να φτιαξεις αρτεμια κτλ πηγαινε παρε ψαροτροφη για μωρα.
Κολυμπανε η ειναι ακομη στα αυγα τους;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

καλως σας ξαναβρηκα!

χθες το απογευμα γεννησαν, ακομα στα αβγουλακια τους ειναι! μακαρι να ειχα προλαβει κ το ζευγαρωμα να σας ανεβαζα βιντεο αλλα τελευταια στιγμη τα πετυχα!

πηγα κ πηρα τροφη σε μορφη πουδρας οπως μου ειπε η κοπελα εκει..

Link to comment
Share on other sites

Ποια πηρες; σε τι φαση ειναι τωρα τα αυγα; τα φυλανε;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

jbl novo baby λεγεται και εχει 3 διαφορετικα ειδη, ενα για καθε σταδιο αναπτυξης.

τωρα δεν εχουν αναψει τα φωτα για να τα δω αλλα χθες μερικα ειχαν ηδη βγει απο το αβγο κ αραζαν, αλλα ειχαν βγαλει μονο ουριτσες απο το αβγο κ αραζαν, γενικα τα βλεπω πολυ χαλαρα, φραπεδακι κτλ.

ο μπαμπας τα φροντιζει κ εχει διωξει τη θηλυκια. πρεπει να τους βγαλω τους γονεις εντελως? κινδυνευουν? εχω κ γαριδουλες μεσα κ σαλιγκαρια, δεν πιστευω να κινδυνευουν απο αυτα, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ρουφηξει το φιλτρο να προσεξεις. Και αν δεις να γινονται επιθετικοι οι γονεις να τα παρεις. Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα;
Πολυ ταισμα θελουν και μικρες αλλαγες νερου!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις άλλο ενυδρείο το θηλυκό το βγάζεις. Μετά από λίγες μέρες και ο αρσενικός θα αποτελέσει κίνδυνο 

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα 2 φορες να πιασω τη θηλυκια αλλα εχω κ πολλα φυτα κ κρυβεται. για να την πιασω θα πρεπει να αναστατωσω ολο το ενυδρειο

ο αρσενικος νομιζω θα ειναι πιο ευκολος, αλλα δεν τον εχω κυνηγησει μεχρι τωρα γτ απλα τα φυλαει. ολα τα αλλα ψαρια εχουν βγει, μονο οι γαριδες κ οι γονεις εχουν μεινει μεσα.

για το φιλτρο το σκεφτηκα αλλα προς το παρον τα μωρα ειναι στην επιφανεια συνεχεια κ το φιλτρο τραβαει απο πολυ χαμηλα κ με πολυ μικρη ροη. αυριο μεθαυριο λεω να του βαλω καποιο τουλι, τι λετε? μηπως αεροφιλτρο ειναι καλυτερα?

σας ευχαριστω πολυ παιδια! <3

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα πλεον αεροφιλτρο. Ακομη και τουλι να βαλεις θα τα ρουφηξει το φιλτρο και απλα θα πεθανουν πανω στο τουλι αφου δεν θα μπορουν να κολυμπησουν. Απλα θα πρεπει να αφαιρεις αμεσως την τροφη που περισσευει και να κανεις μικρες αλλαγες καθε μερα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

η αναζητηση για αεροφιλτρο δεν απεδωσε καρπους.. τα μαγαζια πλεον εκλεισαν οποτε θα προσπαθησω αλλιως να τα προστατευσω απο την απειλη του φιλτρου

ποσες αλλαγες νερου τη μερα? ποσα ταισματα τη μερα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοοοοοσο μικροσκοπικα... επρεπε να κανω πολυ ζουμ κ εχει χαλασει η αναλυση κ παλι μονο μια υποψια φαινεται

IMG_20170715_203753.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε δεν πειραζει. Πολλα ταισματα, οσα μπορεις. Στοχευμενα με κλειστο φιλτρο και συριγγα. Επειδη το φιλτρο ειναι στρωμενο θα ελεγα ενα 10% καθε μερα αλλαγη. Αφου ξεκινησεις να ταιζεις βεβαια.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

ενα μικρο update με το ζουμαρισμενο φιλο μου απο το πλαι

zoum.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οι αλλες φωτο ειναι πολυ μεγαλες κ δε με αφηνει να τις ανεβασω... πφφφ

τελος παντων, τα ψαρακια εχουν μεγαλωσει αρκετα, φαινονται ματια, στομα, πτερυγια κτλ! οσο μεγαλωνουν τοσο πιο πολυ κυκλοφορουν στο ενυδρειο κ δυσκολευομαι να τα βρω κ να τα μετρησω, οποτε καθε μερα εχουμε ενα μικρο πιασιμο μεσης στην αναζητηση ψαριων. ο μπαμπας δεν τα εχει κυνηγησει ακομα, γι'αυτο τον αφηνω στο ιδιο ενυδρειο. τα ταϊζω τουλαχιστον 4-5 φορες καθημερινα, ειχα καλλιεργησει infusoria αν κ νομιζω το ενυδρειο ειχε ηδη αρκετη τροφη γι'αυτα, τωρα ειμαστε αποκλειστικα στην τροφη του εμποριου

εχω ομως μερικες αποριες.. η διαφορα σε μεγεθος αναμεσα σε μερικα απο αυτα ειναι μεγαλη! δλδ καποια ειναι σε μεγεθος 3-4 ημερων (οπως τα ειχα δει απο την αρχη) και αλλα ειναι πολυ μεγαλυτερα. δεν τρεφονται αρκετα η εσκασαν τα αβγουλακια αργοτερα?

δευτερη κ πιο μεγαλη κ σημαντικη απορια.. τη γεννα δεν την επεδιωξα.. ξερω οτι χρειαζονται καποιες παραμετροι για να ζευγαρωσουν τα ψαρια οποτε φανταζομαστε οτι οι συνθηκες ηταν ευνοικες, οκ. αλλα εκεινες τις μερες που γεννησαν κ λιγες μερες μετα εγω μετρουσα αμμωνια κ νιτρωδη σε μεγαλες ποσοτητες.. πως ειναι δυνατον να θεωρησαν τα ψαρια αυτες τις συνθηκες καταλληλες? κ τι μπορω να περιμενω τωρα απο τα μικρα που ειχαν εκτεθει σε αυτες τις ουσιες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειχα καιρο να μπω, συγγνωμη.
Πως παμε σημερα;
Οι διαφορες που λες ειναι φυσιολογικες. Οπως ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν την ιδια σωματικη διαπλαση ετσι και τα ψαρια. Καποια ειναι πιο δυνατα και καποια πιο αδυναμα.
Για ποιο λογο μετρουσες αμμωνια και νιτρωδη; τι εγινε μεσα στο ενυδρειο σου; περα δηλαδη απ την γεννα. Θελει προσοχη και μικρες αλλαγες!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα! τωρα ειδα κ εγω την απαντηση, σορι. δεν ξερω γιατι εγινε αυτο. ψαρια δεν πεθαναν. γαριδες βρηκα νεκρες αλλα δεν ξερω αν η αμμωνια ανεβηκε απο αυτες η αν πεθαναν λογω της αμμωνιας. μηπως εχει καποιος ιδεα να με διαφωτισει?

κατι πιο ευχαριστο τωρα, τα ψαρακια εχουν πλεον αυτο το μεγεθος, περιπου ενα εκατοστο, ειναι σα μικρογραφιες γκουραμι εκτος απο το οτι δεν εχουν δειξει ακομα χρωματα. κυκλοφορουν σε ολο το ενυδρειο αλλα κρυβονται κιολας κ δεν εχω καταφερει να μετρησω ταυτοχρονα πανω απο πεντε. τις τελευταιες μερες μολις 3. αλλα ολο κ καπου κυκλοφορουν κ εχω πολλα φυτα μεσα οποτε γινεται χαμος. ερωτηση, μπορουν οι γονεις να ξαναμπουν στο ενυδρειο η θα τα κυνηγησουν?

IMG_20170805_195613.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω το μεγεθος των μικρων. Φανταζομαι αν δεν χωρανε στο στομα των γονιων μπορουν να μπουνε. Πολυ καλη δουλεια Φωτεινη. Εκανες καλο come back. Μην επαναπαυεσαι ομως με τις ρουτινες.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

οπως τα βλεπω κ εγω νομιζω οτι δε χωρανε για να τα φανε, αλλα αναρωτιομουν αν τα κυνηγανε, μη μου τα χτυπησουν! :(

ευχαριστω! ηταν πολυ ωραια αν κ αγχωτικη εμπειρια.. συνεχιζουμε κ μακαρι να εχω κ αλλη γεννα!!! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...