Jump to content

Rebuilt Malawi Mbuna


egmajo

Recommended Posts

Την αδειάζεις σε κουβά και ανακατεύεις μέχρι να σταματήσει να βγάζει πολύ μπίχλα...

 

Στην περίπτωση σου λοιπόν θα τα έβγαζα όλα έξω και θα κράταγα περίπου το μισό από το νερό του ενυδρείου.

Πλύσιμο καλό την άμμο,επιστροφή στο ενυδρείο,στήσιμο,μπλουμ το νερό που έχεις φυλάξει και συμπλήρωμα με φρέσκο νεράκι.

1-2 μέρες εντελώς τυπικά άνθρακα στο φίλτρο,μπόλι,ψάρια. . .

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω. Η σκληρώτητα έχει να κά ει με την μπίχλα?

Δςν θέλω να βιαστώ με τα ψάρια. Θέλω να βρώ πρώτα αυτά που θέλω

Link to comment
Share on other sites

Η παλαιοτητα του βυθου,τα ιζηματα,η μπιχλα κλπ ανεβαζουν καποιες τιμες βεβαια οι δικες σου ειναι υπερβολικα υψηλες...

Βαλε αν θελεις και καμια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την άμμο σε ένα κουβά  το λάστιχο από την βρύση μέσα και να τρέχει συνέχεια και ανακατεύεις με το χέρι σου την άμμο μέχρι το νερό να γίνει διαυγές. 

Το 160 στο τεστ που το βρήκες αν θυμάμαι το τεστ δεν έχει τόσο μεγάλη κλίμακα? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, johnsin said:

Βάζεις την άμμο σε ένα κουβά  το λάστιχο από την βρύση μέσα και να τρέχει συνέχεια και ανακατεύεις με το χέρι σου την άμμο μέχρι το νερό να γίνει διαυγές. 

Το 160 στο τεστ που το βρήκες αν θυμάμαι το τεστ δεν έχει τόσο μεγάλη κλίμακα? 

Εχει. Ειναι η μεγαλυτερη κλιμακα

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει κανε αυτά που σου είπαν οι προλαλήσαντες και βλέπουμε και κάνουμε γιατί αυτές οι τιμές είναι τελείως κουφές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος egmajo έγραψε:

Προσπαθω

Τι αποφάσισες, θα αλλάξεις νερό, ή θα πας σε πιο δραστική αλλαγή (καθαρισμό βυθού κλπ κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος egmajo έγραψε:

Καθαρησα τον βυθο. Όσο μπόρεσα δλδ. Τώρα κάνω και αλλαγή νερού. Πάνω από 50%

Καθάρισε και τα σφουγγάρια του φίλτρου.

Ελπίζω οι μετρήσεις να δείξουν βελτίωση.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρο δειγμα ειναι χρωματος κόκκινου. Ενώ το τέστ μου δείχνει κοκκινο-πορτοκαλί τα 80 και καφέ τα 160. Άσχετα από το  πίνακα βλέπω ελαφριά βελτίωση.

1504559886799545729860.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και αύριο μεγάλη αλλαγή 50% και ξαναμέτρα.

Αρχίζει να γυρίζει η κατάσταση.:)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την αλήθεια έχω την εντύπωση ότι στην φωτογραφία βλέπω άλλες αποχρώσεις. Εδώ φαίνεται 80. Με γυμνό μάτι το βλέπω αλλιώς. Όπως περιγράφω παραπάνω.

Θα το αφήσω να τρέξει μια μέρα. Να κάνω σκούπα βυθού μεθαύριο, να καθαρήσω τα σφουγγάρια και να κάνω μια αλλαγή κοντά στα 70-80%.

Πάντως αμμωνία και Νο2 πάλι μηδέν έχω. Σκληρότητες δεν μέτρησα. 

Το πρόβλημα εί αι ότι με την μέθοδο του κουβά δυστυχώς δεν καθαρίζει η άμμος από τα περιτόματα και αναγκαστηκά ανακάτςμα και σκούπα. Πολύ δύσκολο και ατελείωτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος egmajo έγραψε:

Να σου πώ την αλήθεια έχω την εντύπωση ότι στην φωτογραφία βλέπω άλλες αποχρώσεις. Εδώ φαίνεται 80. Με γυμνό μάτι το βλέπω αλλιώς. Όπως περιγράφω παραπάνω.

Θα το αφήσω να τρέξει μια μέρα. Να κάνω σκούπα βυθού μεθαύριο, να καθαρήσω τα σφουγγάρια και να κάνω μια αλλαγή κοντά στα 70-80%.

Πάντως αμμωνία και Νο2 πάλι μηδέν έχω. Σκληρότητες δεν μέτρησα. 

Το πρόβλημα εί αι ότι με την μέθοδο του κουβά δυστυχώς δεν καθαρίζει η άμμος από τα περιτόματα και αναγκαστηκά ανακάτςμα και σκούπα. Πολύ δύσκολο και ατελείωτο

Υπομονή ή συνεχίζεις τον καθαρισμό ή πας σε αλλαγή βυθού.:)

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά όπως το βλέπω στην φώτο πρέπει να είσαι στα 80 αν δεν με ξεγελούν οι αντανακλάσεις. Συνέχησε αλλαγές και βλέπουμε. Πρώτη μου φορά έχω συναντήσει τόσο επίμονα νιτρικά σαν να υπάρχει μια πηγή που τα τροφοδοτεί. 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μετά από μία αλλαγή60%  και σκούπα βυθού σαν κάτι να γίνεται.

Πότε να κανω την επόμενη. Νομίζω ότι έχω και λίγη αμμωνία.

Νο2 =0

1504733514738349460873.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με τις συνεχές αλλαγές νερού μην επηρεάσεις την βιολογία του φίλτρου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος johnsin έγραψε:

Πρόσεχε με τις συνεχές αλλαγές νερού μην επηρεάσεις την βιολογία του φίλτρου. 

Οι μεγαλες αλλαγες νερου,απο την στιγμη που εχουμε φιλτρα,δεν επηρεαζουν την βιολογια.

 

Εχω κανει παρα πολλες φορες αλλαγες μεχρι και 100% του νερου (σε μετακομισεις) χωρις το παραμικρο προβλημμα.

 

@egmajo Εγω θα ελεγα προσεχε με την μεθοδο που στρωνεις και συνεπως με την τροφη και την αμμωνια,μην το παρακανεις.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο μια άντε δυο αλλά το παιδί κάθε μέρα κάνει αλλαγές για να ρίξει τα νιτρικά γιαυτό το είπα να έχει το νου του μην βρεθεί με άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και το λες,ολα τα πραγματα θελουνε μετρο και μερικες φορες ξεφευγουμε χωρις να το καταλαβουμε.

 

Εγω θεωρω οτι γινει υπερβολη στην ποσοτητα της τροφης και ξεφυγε η κατασταση.

Θελει πολυ καλη σκουπα βυθου και αλλαγες μεχρι να επανελθει.Αυτη η ποσοτητα νιτρικων ειναι καταστροφικη για οποιονδηποτε οργανισμο.

 

Και καλα ειναι τωρα,αλλα φανταστειτε σε τι επιπεδο ηταν αρχικα,πριν τις αλλαγες νερου..

Link to comment
Share on other sites

Τόσες αλλαγές που έχει κάνει μου φαίνεται παράξενο που δεν ελαττώνονται, Εγώ θα έβγαζα τον βυθό και μετά από μια αλλαγή 50% χωρίς να έχω τον βυθό μέσα θα έβλεπα τι αλλαγές θα είχα.Αν είχα χαμηλά νιτρικά θα άλλαζα βυθό η θα τον έπλυνα καλά και θα το έβαζα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα αφαιρεσω την αμμο για μια δυο μέρες. Θα μετεήσω χωρίς την άμμο και άμμα είναι όλα καλά θα την πετάξω και θα ψάξω για κουνούργια. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...