Jump to content

Κιτρινισμα φυλλων


Recommended Posts

Καλησπέρα!! :D εδώ και Μια με δύο εβδομάδες  παρατήρησα  ότι η κορυφές από την valisneria  κιτρινιζουν ενώ το φυτό από την μέση και κάτω  τον φυλλοματων είναι καταπράσινα. Αυτό συμβαίνει  μόνο στο συγκεκριμένο  φυτό. Βάζω υγρό λίπασμα  της aqueon kai ταμπλέτες flourish tabs. Τι Μπορεί  να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε, μια φωτογραφία και μερικά λόγια για το ενυδρείο σου.

Υπάρχουν μετρήσεις? Τι φωτισμό έχεις, τι ψάρια υπάρχουν μέσα? κλπ κλπ

Τα νέα φύλλα που βγάζει είναι εντάξει η έχουν και αυτά πρόβλημα?:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά  το ενυδρείο είναι στα 25 λίτρα! Λειτουργεί  3 μήνες και από φωτισμό  έχει led rgb  δικό  του και πρόσθεσα  και θερμό  λευκό led πάλι  ( πρώτη φορά χρησιμοποιώ  led! Στο άλλο εχω κλασικά  φθορίου) οι μετρήσεις ειναι όλες κομπλέ ! Μεσα εχω ενα μονομάχο  μονο! Τα νεα μπουμπούκια  που βγαίνουν  είναι άψογα α γι'αυτό προβληματίζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι...για να τα κλαδεψω  γιατι  είχαν φτάσει  σε σημείο  να έχουν καλύψει την επιφάνεια  και δεν περνούσε  αρκετό φώς..απ ότι κατάλαβα  είναι λάθος τροπος κλαφεματος..?!Screenshot_20170830-213353.thumb.png.b5ec154ae64068f7a898b8e69114ac6c.png

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα τις βαλισνεριας σαπιζουν οταν τα κουρεβεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Τα φύλλα τις βαλισνεριας σαπιζουν οταν τα κουρεβεις

 

Αγορι δεν ισχυει αυτο που γραφεις :(

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα; Εχω δει οτι αν κουρεψεις καποιο φυλλο τοτε αυτο σταματα να αναπτύσσεται και μετα απο λιγο κιτρινιζει

Link to comment
Share on other sites

Άρα με αυτή την λογική δεν τα κουρεβεις  ποτέ?! Ο ξάδελφος  μου έχει valisneries και αυτός  και τα κουρευει  Έτσι ακριβώς και δεν έχεις θέμα με κιτρινησμα . Και εγω 3 μήνες  Έτσι τα κουρευω  και μου το έκανε τον τελευταίο  καιρό..απο τη Μπορεί να είναι? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...