Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το Fluval 406 που έχει αυτά τα polishing pads για να μην βρωμίζουν τα βιολογικά υλικά του φίλτρου. Μπορώ να τα αντικαταστήσω με μαλλί φίλτρου; και αν ναι, κάνει να βάλω και στα υπόλοιπα 2 καλαθάκια του βιολογικού υλικού η θα πέσει η ροή;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο  που δεν έχει αυτά τα pads και δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αλλά το φίλτρο είναι σκυλί δεν νομίζω να σου ελαττώσει την ροή τόσο όσο να είναι εμφανή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου!!

Αν κάνεις αυτό που σκέφτεσαι με τα pads η ροή του φίλτρου σου θα πέσει αισθητά και θα βουλώσει πολύ

σύντομα.Καλό θα είναι τα pads να τα αντικαταστήσεις σωστά.

Από εκεί και πέρα αν θέλεις να βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι στο συγκεκριμένο φίλτρο

αρκεί μια μικρή ποσότητα στο πάνω πάνω καλάθι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος johnsin έγραψε:

Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο  που δεν έχει αυτά τα pads και δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αλλά το φίλτρο είναι σκυλί δεν νομίζω να σου ελαττώσει την ροή τόσο όσο να είναι εμφανή.

Δηλαδή έχεις το 306; νομίζω ότι τα pads είναι για όλα τα φίλτρα των σειρών X05 X06 δεν βρωμίζει το βιολογικό σου υλικό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου!!

Αν κάνεις αυτό που σκέφτεσαι με τα pads η ροή του φίλτρου σου θα πέσει αισθητά και θα βουλώσει πολύ

σύντομα.Καλό θα είναι τα pads να τα αντικαταστήσεις σωστά.

Από εκεί και πέρα αν θέλεις να βάλεις ενυδρειακό βαμβάκι στο συγκεκριμένο φίλτρο

αρκεί μια μικρή ποσότητα στο πάνω πάνω καλάθι...

Οκ Καλύτερα να μην το ρισκάρω. Μήπως ξέρεις κάποιο μαγαζί που να έχει τα pads και την τσιμουχα του κάδου; λέω να πάρω μια για Καλού-κακού

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 405 και το 206 και τα δουλευω με το στησιμο που περιεγραψα παραπανω και με την συχνοτητα που τα καθαριζω δεν θεωρω οτι βρωμιζουν τα υλικα.

Βεβαια εχω καταργησει την σιτα με την μπιλια και στην θεση τους εχω βαλει σφουγγαρι.Σαν προφιλτρο δηλαδη.

https://www.google.gr/search?q=elite+jet+flo+100&rlz=1CDGOYI_enGR686GR686&hl=el&prmd=ivn&tbm=isch&tbo=u&source=univ&fir=TDDL0jk5P42AVM%3A%2Cd-Gof5kCDK9LMM%2C_%3BInCV1xlm2lF1kM%3A%2ClokfPiP8amDBKM%2C_%3BoGAwDt_4gQXPkM%3A%2C9lhamnD9YDS9CM%2C_%3Bv6Yu_2b1EAzmoM%3A%2C1ycAnGSww0JxSM%2C_%3BHAFa8LyH4U0aOM%3A%2CNEQraRAJeEt2bM%2C_%3BzuPcqDAAKbcK_M%3A%2CHWsLR4IAJWewSM%2C_%3BqnsjENcRv5fg7M%3A%2CtW036GD_i5Jo6M%2C_%3B6HVUydh4StIvFM%3A%2Cs_qdeZhdOTSO6M%2C_%3Bx7MJhxOWxIkYKM%3A%2C2v7K-FLdhMjHEM%2C_%3Brx-xrenBemuMGM%3A%2CLXHohSd6ASnipM%2C_&usg=__8UfGEabt8WAzTnBi08JmAxGcHWY%3D&sa=X&ved=0ahUKEwjR5Yfx653WAhUpK8AKHY7EC3cQsAQIHQ&biw=320&bih=548#imgrc=IyDgIm09zoNhvM:

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Giannis_62518 έγραψε:

Οκ Καλύτερα να μην το ρισκάρω. Μήπως ξέρεις κάποιο μαγαζί που να έχει τα pads και την τσιμουχα του κάδου; λέω να πάρω μια για Καλού-κακού

 

Ριξε μια ματια στο petsupermarket...

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Giannis_62518 said:

Δηλαδή έχεις το 306; νομίζω ότι τα pads είναι για όλα τα φίλτρα των σειρών X05 X06 δεν βρωμίζει το βιολογικό σου υλικό;

Έχω το 205 306 405 αυτά δεν έχουν τα pads Τα δουλεύω 10 χρόνια απροβλημάτιστα εκτός τα δυο  305 που έχω έσπασαν τα καπάκια της φτερωτής και φέτος και έβαλα του 306 κατά τα αλά μόνο αν κάνεις την δοκιμή θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...